Din ve Sanat

Burhan Toprak
  4,5 / 5 2 kişi · 2 yorum · 1.864 okunma · 0 tavsiye
Kitap Künye
Yayınevi:
ISBN:
789758274901
Dil:
Türkçe
Sayfa:
160 s.
Yıl:
2006

Ömrünü ihtiras ve sevgi ile İslâm düşüncesine vererek; onun çok ince sırlarını anlayan Louis Massignon ile -dinsiz, kendini aşmak cesaretinden yoksun adamdır- dediği hâlde, İslâm'dan iğrenmek ataklığını gösteren romancı François Mauriac, sanat ve gerçek bakımından birbirine taban tabana zıt iki kişidir.

Süren hayatı ölüm sayan Goethe'nin yaşayışını, bize bir örnek diye tanıtan Groethusyen ile -var olması gerekenin kolay kolay yok edilemeyeceğine inandığından, don Juan'ın da tam bir iman için yaratılmış olduğunu söyleyen- André Suarés'in yazıları arasında ise hiçbir ilgi yoktur.
(Arka Kapak)M. Efruz Sermeda inceleme yazdı.
@m-efruzsermeda - 22 Şubat 2012 Çarşamba 09:43:54
Baştaki denemelerin kendi adıma başka okumalara ihtiyacı var.Kitabın şimdilik daha çok son bölümünden istifade ettiğimi söylemeliyim.Eser ikinci defa okunmayı beklerken, okumama vesile olana tekrar teşekkür ediyorum.
0 kişi beğendi
nâ-gehân inceleme yazdı.
@n-gehn - 14 Eylül 2011 Çarşamba 12:27:27
Sanat, insanların dünyayı yorumlayış biçimi ise Din ve Sanat’ı birbirine pek de yakıştıramayan görüşlerin aksine aralarındaki uyumun efsunlu sırrını nasıl inkâr edebiliriz ki.

Bu kitapta sanatçıların eserlerini oluştururken istemeseler ve inkâr etseler dahi, sanatın içinde dini inanışların yansımalarını sergilediklerini göreceksiniz.

Louis Massignon , François Mauriac, Bernand Greethuysen , Henry de Montherland , Andre Saures ait denemelerin bulunduğu ve Burhan TOPRAK’ın , “ ruhuna ekmek bulabilmek için inancı ile ahlâkını olduğu gibi gerçeği ile idealini de, yalnız başına yontmaya zorlu kuşağın, bir kişisi olarak kimi vakit isyan, küçük görme ile, idealini de, yalnız başına yontmaya zorlu kuşağın, bir kişisi olarak kimi vakit isyan, küçük görme ile, kimi zaman yorgunluk, tiksinme ve şaşkınlık içinde, ışığın ateşinde ya da karanlığın serinliğinde, aldatmayacağına içimden inandığım belirsiz ve esrarlı bir ümit ile uzayıp giden sıtmalı arayışımda, uğradığım duraklardır. “ dediği çevirilerinden oluşan derleme eseri DİN ve SANAT.İnsan bir kitabın hatminde dimağında ayrı bir tad kalsın istiyor. Belki ben bu lezaizi Henry De Montherlant ve Andre Suares’te daha çok yakaladığımdan olabilir Burhan Toprak’ın yazısını Tolstoy’u anlatmakla bitirmesi eseri benim gözümde biraz da olsa zirveden inişe geçirdi. Fikrimce belki yazısında Tolstoy’u anlatıp akabinde görüşlerini belirttiği bölümün sıralamasını değiştirse tesiri çok daha fazla bir eser olurdu.

Bu demek değil elbette eser okunmaya değer değil. Aksine bir fikre, inanışa, hayat görüşüne, kimliğe, kıymet veren her insanın yolunun bu kitaptan geçmesi isteğimdir.Zira kendi kayıplarımızı, asıl nerde yittiğimizi yüze vuran oldukça kıymetli bir eser.


0 kişi beğendi
Kitaba puan verin.
Puanınız:
Kitabı Kütüphanesine Ekleyenler
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.