Anayasaya Giriş: Ek 1982 Anayasası

Yavuz Sabuncu
  0,0 / 5 0 kişi · 0 yorum · 476 okunma · 0 tavsiye
Kitap Künye
Yayınevi:
ISBN:
9789757852209
Sayfa:
403 s.
Yıl:
1.3.2010
Ebat:
14 x 20 cm
Elinizdeki kitap, onbirinci basıya göre önemli sayılabilecek değişik-likler içermiyor. Bu bası hazırlanırken yapılan 2005 yılı Anayasa deği-şikliklerinin metne işlenmesinden ve bazı düzeltmelerden ibarettir. Do-layısıyla kitabın hacminde bir genişleme de söz konusu olmamıştır.
Daha önceki basılarda da belirttiğimiz gibi, bu kitap “Anayasa Hu-kuku” dersinde işlenen konuların yalnızca bir bölümünü, günümüz Ana-yasa düzenini ele almaktadır. Bu dersin kapsamında yer alan ve Anayasa Hukukunun, demokratik siyasal kurum ve kuralların gelişimiyle ilgili bilgilerin bir başka kaynaktan tamamlanması gerekmektedir.
Bu çalışma, Anayasa Hukuku konularının tüketici bir çözümlemesini amaçlamadığı için, genel kabul gören görüşleri öne çıkarmayı yeğle-miştir. Yine de, yazarın kişisel değerlendirmelerinin gözden kaçırılması mümkün olmayacaktır.
Çok sayıda akademik çalışmanın katkı ve değerlendirmelerine daya-narak hazırlanmış olmakla birlikte, Kaynakça bölümünde yine ekonomik davranılmış ve yalnızca atıf yapılan eserlere yer verilmiştir. Bu nedenle, Kaynakçanın genel ve özel konularda kapsayıcı bir anlayışı yansıtmadı-ğı görülecektir.
Başta Prof. Dr. Cem Eroğul olmak üzere, kitabın geliştirilmesinde kat-kıları olan Dr. Selin Esen-Arnwine, Dr. Tuğrul Katoğlu, Dr. Onur Karahanoğulları, Dr. Murat Sevinç, Yrd. Doç. Dr. Kerem Altıparmak ve Ertuğrul Cenk Gürcan’a teşekkürlerimi sunmak isterim. Kusurların tümü ise kuşkusuz yazara aittir.
Kitabın, öğrencilere olduğu kadar, yürürlükteki Anayasa düzenini öğrenmek isteyen öteki okurlara da yardımcı olacağını umuyorum.
HOCA’NIN SUNUŞUNA KISA BİR EK
Sevgili hocamız Prof. Dr. Yavuz Sabuncu, 2006’nın yaz aylarında tanısı konan hastalıkla savaşımını 12 Şubat 2007 gününün sabahında kaybederek aramızdan ayrıldı.
Elinizdeki kitap, Hoca’nın derslerinde okutulması için hazırladığı, ancak sadece öğrencilerin değil yürürlükteki anayasal düzeni öğrenmek isteyen diğer okurların da başvurduğu bir kaynak haline gelmiştir. Ana-yasaya Giriş, temel anayasal konuların ele alınış yöntemi ve Hoca’nın kendine has değerlendirilmeleriyle, alanında özgün bir yere sahiptir. Bu nedenle yeni baskıları da yapılarak, Mülkiye’nin ana derslerinden olan Anayasaya Giriş ve Türkiye’nin Anayasal Düzeni’nde okutulmaya de-vam edilecektir. Ancak, elbette, yürürlükteki anayasal düzende yapıla-bilecek değişikliklerin kitaba işlenmesi kaçınılamayacak bir zorunluktur. Bu nedenle, 13. basıdan itibaren, her gerektiğinde, bu tür değişiklikler, Hoca’nın üslubunda ve kitabın sistematiğinde hiçbir fark-lılaştırmaya gitmeden, ilgili bölümlere eklenecektir.
Bu değerli kitabın, sevgili Hocamızın öğrencilerine ve konuyla ilgi-lenenlere bundan böyle de yararlı olacağını umuyoruz.

Dr. Murat Sevinç
Ankara, Şubat 2007
Anayasaya Giriş: Ek 1982 Anayasası Fiyatları
bkmakitap 20,37 TL Siteye Git
Atlas Kitap 21,30 TL Siteye Git

İnceleme Ekle Alıntı Ekle

Henüz inceleme veya alıntı paylaşılmadı.
Kitaba puan verin.
Puanınız:
Kitabı Kütüphanesine Ekleyenler
Kütüphaneye henüz ekleyen yok.
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.