Ak Babalar Örgütü "Türkiye`de Mafya"

Adil Serdar Saçan
  0,0 / 5 0 kişi · 0 yorum · 604 okunma · 0 tavsiye
Kitap Künye
ISBN:
9799758961718
Sayfa:
365 s.
Yıl:
01.01.2000
Ebat:
14*20 cm
<p<AK Babalar örgütünün görünen amacı, her mafia örgütünde olduğu gibi kolay kazanç sağlamaktır. Nihai amaç ise eğer bu birinci amacın rehavetine, lüksüne, şaşasına dalmaktan kurtulabilirlerse, rejimi değiştirmektir. Şu halde, geleneksel mafia amacından sapan bir amaca sahiptir, AK Babalar örgütü. İki kurulan örgüt sayesinde kamu kaynakları sömürülerek büyük kazanç elde edilecek, ikincisi, bu maddi güçle devletin karar mekanizmaları ele geçirilecek ve ılımlı İslam devrimi gerçekleştirilecek.
Ancak, siyasal örgütlenmeyi yapanlardan da sadece bir bölümü AK Babaların üyesidir. Yani taraflar, oy verenler, hatta siyasal örgütlenmeyi yapanların büyük bir bölümü bu örgüte üye değildir. Örgütten haberdar da değillerdir.

Ünlü Alman Sosyolog Henner Hess`e göre mafia; yerel güç odaklarının merkezi otoriteye karşı direnişidir. Yerel güç odakları, merkezi otoritenin koyduğu kurallara görünürde uymakta, işin özünde ise kendi kurallarını uygulamaktadırlar. Bu Türkiye`de de son derece belirgin bir özelliktir. 0 zaman şu sorulara yanıt aramak gerekir: Yerel güç odakları merkezi otoriteyi ele geçirirse ne olacaktır? Mafianın siyasal özerkliği veya tahakkümü olanaklı mıdır? Mafia Cumhuriyet için tehdit oluşturabilir mi? Emperyalist düzen mafiayı da küreselleştirebildi mi? Veya mafia küresel oyunun neresinde, nasıl, hangi rolleri üstleniyor? Türkiye`de Mafiayla Mücadele Birimi`nin İstanbul kurucusu olan yazar, kitabında bu sorulara cevap arıyor. Bu kapsamda, mafia kavramı ve Türk mafiasının enine boyuna bilimsel bir metodla incelendiği bu kitapta Türkiye`nin yeni mafiası olarak nitelenen, futüvvet mafiasının örgütlenmiş biçimi Ak Babalar Örgütü, deşifre edilmeye çalışılıyor ve umuluyor ki, tüm dokunacaklar yok edilmeden dokunulması gerekenlere dokunulur.

<b>Dr. Adil Serdar Saçan Kimdir? </b>
1962`de Erzurum`da doğdu. Polis Koleji, Polis Akademisi, İÜ Hukuk Fakültesi`ni bitirdi. İÜ SBF Kamu Yönetim Bölümü`nde yüksek lisans ve doktora yaptı. Fiilen 18 yıl emniyet örgütünde alt, orta ve yüksek kademe yöneticilik görevlerinde bulundu. 1998 yılında İstanbul Mafiayla Mücadele Birimi`ni (Organize Suçlar Şube Müdürlüğü) kurdu ve 5 yıl süreyle yönetti. AKP`nin iktidara gelmesiyle, hakkında doğrudan ya da dolaylı yolsuzluk ve organize suç örgütü operasyonları yaptığı sanıkları ülkeyi yönetmeye başladı. Bunun doğal sonucu olarak 2003`te sanıklarının lütfuyla "Üstün Hizmet Madalyası" aldı. (Polislik mesleğinden atıldı.) Hakkında onlarca soruşturma ve dava açıldı. Özel bir üniversitede misafir öğretim üyeliği yapmak gibi bazılarına göre son derece rahatsızlık verici bir işlev üstlenen yazar, siyasal iktidarın örtülü baskılarla selam verilmesini dahi yasakladığı bir kamu görevlisidir. SAÇAN "marjinal azınlık" (ulusalcı) mensubu olup ana dili Türkçedir.

İnceleme Ekle Alıntı Ekle

Henüz inceleme veya alıntı paylaşılmadı.
Kitaba puan verin.
Puanınız:
Kitabı Kütüphanesine Ekleyenler
Kütüphaneye henüz ekleyen yok.
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.