Mutluluğun formulü var mı?

3.177 izlenme - 189 yorum -
/ 19 »
Yorum Yaz
alipekel
22 Şubat 2007 Perşembe 03:09:06
İçinde bulunduğunuz karamsarlıktan kurtulmanın bir yolu sizce var mı?Benim kafam bu konuda fena hade karışık
Aklıma herhangi bir fikir gelmiyor.Nedenlere, niçinlere kapılıp gerçek mutluluğu avucumuzun içinden kaçırıyor muyuz yoksa? İçinizde karamsarlıktan sıyrılıp mutlu olmanın formulü size göre nedir?
lord farcyus
23 Şubat 2007 Cuma 01:36:34
meditasyon hakkında kitapları olan bir yazar bana bu gibi durumlarda bir ağacın altına gidip gökyüzüne bakmayı ve o anda en çok yapmayı istediğim şeyi düşünmemi, en çok görmeyi istediğim kişiyi düşünmemi,son nefesimde elimi tutmasını istediğim kişiyi düşünmemi söylemişti.ben öyle yapıyorum ve hala bunlar için fırsatım olduğunu düşünüp hayata tekrar daha güçlü ve daha mutlu dönüyorum.benim en önemli formülüm bu tavsiye ederim herkese...
rüya_prensesi
23 Şubat 2007 Cuma 06:41:12
bence tek formül elbetteki kendimizdir.eğer alışkanlığımız olan karamsarlığımızdan kurtulabilirsek her daim mutlu olabileceğimize inanıyorum bunun içinde kalbimize biraz kulak asmalıyız zaten çocukluktan itibaren geleceğimiz için çaba sarfetmiyomuyuz bunu yaparken kalbimizi yoruyoruz bu yüzden kalbimizi biraz daha dinlersek mutlu olabilmemiz kaçınılmaz...bide unutmadan sinirlendiğinizde ve ya üzgün olduğunuz da çikolata yemenizi tavsiye ediyorum
Banu Kalyoncu
23 Şubat 2007 Cuma 08:33:58
karamsarlıktan kurtulmak için mutlaka önce gülümseyeceksin..ve kötü düşüncelerden kurtulman lazım..geçmişte seni üzdüğüne inandığın olaylar varsa unut ve hiç anma bile;)
ve önünde yaşayacağın güzel günleri düşün,bir hedef belirle ve daima çabala..uğraşılar bul kendine..hem unutmak istediklerini unutacaksın hem karamsarlıktan kurtulacaksın.
aynur soysal kumcu
23 Şubat 2007 Cuma 12:22:56

mutluluğun formulu insanın içinde,yaptıklarında mutluluk bazen gulen cocuk yuzunde bazen basarılan bır işin sonunda sureklı mutluluk varmı anca gelır geçerlerde..
cicikiz
23 Şubat 2007 Cuma 12:50:32
HERKESİN MUTLU OLACAĞI ŞEYLER FARKLIDIR
YANİ MUTLULUĞUN FORMÜLÜ İNSANOĞLUNUN İSTEKLERİNE GÖRE DEĞİŞİR.
AMA BANA GÖRE BÖYLE BİR FORMÜL YOKTUR
ÇÜNKÜ BEN BU ZAMANA KADAR İSTEDİĞİ HER MUTLULUĞA SAHİP BİRİNE RASTLAMADIM
dikey
23 Şubat 2007 Cuma 14:51:15
Hayatta tümüyle mutlu olmak hiç bir insan için olanaklı değildir. Çünkü insanın mutluluğunu etkileyen sayısız iç ve dış etmenler ile bunlar arasındaki değişim ve etkileşim bunu olanaksız kılıyor. Bu nedenle mutluluk ve mutsuzluk ardışık olarak gelip gider. Özet olarak mutluluk; kişinin duyduğu bir ihtiyacının giderilmesidir. İhtiyaçlar ise sürekli değişim içindedir ve bunların giderilmesi her zaman mümkün olmuyor. Kaldıki giderilen ihtiyacın üzerinden bir süre geçtikten sonra buna ilişkin kazanılan mutlulukta azalarak tükenmektedir. Susayan bir insan su içme anında çok mutludur ama bu ihtiyaç giderildikten sonra bu mutlulukta biter. Bazı mutluluklar biraz daha uzun sürelidir. Sevdiği kişiye kavuşmak, idealindeki bir işe sahip olmak vs. Ama hiçbirimiz, ihtiyaç duyduğumuz bir gereksinimin karşılanması sırasında duyduğumuz mutluluğu aynı düzeyde sonrası zamanlar için de yaşayamayız. Kaldıki insan ihtiyaçları da sonsuz ve sınırsızdır. Sınırlı dünya olanakları içinde bu ihtiyaçların tümünün giderilmesi de mümkün değildir. Dolayısıyla sürekli ve yüksek düzeyde bir mutlulukta bizler için imkan dahilinde değildir. Ancak şunları yapabiliriz; Mutluluğumuzun düzeyinin artırılması ve süresinin uzatılması için çaba göstermek, mutsuzluğumuzun düzeyinin azaltılması ve süresinin kısaltılması için çaba göstermek, mümkün olduğunca az şeye ihtiyaç hissetmek ve bağımlılıklarımızı azaltmak, elde mevcut olanlarla sevinmek, mevcut olmayanlar karşısında sabretmek, hırs ve içgüdülerimizi kontrol altına almak. Bunlar kısmen mutluluğu artıran etmenlerdir. Çoğu insan zevkleri mutluluk sayar bu da yanlıştır. Aksine zevkler mutluluklarla ters orantılıdır. Kötü alışkanlıkların çoğu zevklidir ama mutluluk yerine mutsuzluk getiriyor. Size ve bütün arkadaşlara selam...
mina
23 Şubat 2007 Cuma 18:32:42
Olmaz mı hiç?? 3 maymun..

Görmedim
Duymadım
Bilmiyorum..

aynur soysal kumcu
23 Şubat 2007 Cuma 19:15:14

mina hanım aşkolsun o devır eskıde kaldı..duyacak göreceksin eleştırecek tepkı vereceksın mutluluğun yolu sevgide..
mina
23 Şubat 2007 Cuma 20:45:17
:) Hülya Avşar'ın evlilikte mutluluk nasıl sağlanıra verdiği yanıttı bu.. Latife olsun diye yazdım ama ah.. Keşke her iyiliğin kadrini bilen insanlarla dolu olsa dünya.. Ama o zamanda iyiliğin kıymetini bilmezdik öyle değil mi?
mehmet ali unsal
24 Mart 2013 Pazar 02:21:00
Size hak veriyorum bazen duymamak gerekiyor..
bazen de görmemek.
bazende her doğru her yerde ve her insana söylenmiyor.
çok dürüst olmak bazen ileride başımıza olumsuzluklar meydana getiriyor..
Çok dikkatli olmamız gerek diyorum..
Bir kaç yıl önceki Kilitlenmiş sandıklar şiirimi bu vesile ile sizlere arz ediyorum..sanırım bana hak vereceksiniz..
selam ve saygılarımla.

Kilitlenmiş sandıklar
İçlerine sevgi saygı hapsedilmiş
Anahtarları sanki denize atılmış

Duymaz olmuş kulaklar
Güzel nameleri unutmuşlar
Tatlı sözleri duymamışlar

Dostluklar kaybolmuş
Her şey menfeat olmuş
Maddiyat olmuş

Paran varsa adamsın
Paran kadar adamsın
Yoksa gereksiz adamsın

Kalmamış kimsede manevi değer
Kalmamış ne küçükte.
Nede büyükte saygı ve sevgi meğer
Yerini almış maddi değer

Her şey para
Dostun yerini almş para
Yoksa biraz paran
Gerçek dostluğu
Git menfeatta aran

m.ALİ .ÜNSAL..

Yorum Yaz
/ 19 »
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.