İlk şiir ?

1.148 izlenme - 45 yorum -
/ » 5
Yorum Yaz
masal_prensi
3 Ocak 2007 Çarşamba 16:22:58

Sevgili Edebiyat Defteri Şairleri ve Dostları
Bu bölüme açmak istediğim bir konuyu sizlerle paylaşmak istedim...

Şiirle ilk defa ne zaman karşılaştınız...İlk şiirinizi ne zaman okudunuz...ilk şiirinizi ne zaman yazdınız...yazdığınız şiir nasıl bir şiirdi...ve sizi ilk defa etkilyen ve size şiiri sevdiren şair kimdir...

hadi ilklerimizi burada paylaşalım....

Emrah ÇETİNKAYA
erolbasci
4 Ocak 2007 Perşembe 13:33:38
Şiirle ilk ne zaman karşılaştım??
Hımm, ya ben yaşlıyım nasıl hatırlayayım ilkokuldu galiba..
Aslında şiirden önce şarkı sözleriyle tanışmıştım galiba..
Sonradan şiir olduğu ayrıdına vardığım istiklal marşıydı ilk ciddi tanışıklığım herhalde..
Mehmet Akif bana şiir den önce kendisini sevdirmişti yazdıklarıyla..Sonrasında daha çok etkileyen birisi olmadı..
İlk şiirimi yazmak için alıştırmalarım hala devam ediyor..
Belki bir gün?
Kim bilir?
Aydın
5 Ocak 2007 Cuma 14:01:23
ilk şiir...

İlkokul 1.sınıf... sesim gür, okuttular

doktor doktor kalksana
lambaları yaksana
atam elden gidiyor
çaresine baksana

en etkilendiğim şiir... aşkı en masum yaşadığım lise yılları...

Necip Fazıl Kısakürek:

ne hasta beklerdi sabahı,
ne taze ölüyü mezar,
ne de şeytan bir günahı,
seni beklediğim kadar.

geçti istemem gelmeni,
yokluğunda buldum seni,
bırak vehmimde gölgeni,
gelme artık neye yarar.

ilk yazdığım şiirle okulda birinci seçilmiştim. yarışmaydı. ondan sonra devam etmek istedim, ama ölçülere sığdıramıyordum yazdıklarımı, illa ki bir serbsetlik oluyordu. zamanla bıraktım, yapamayacağım dedim ve düzyazıya geçtim...

Ebru Altın
5 Ocak 2007 Cuma 14:27:48
İlk şiirimi yakınımı kaybettikten ve onun benim için hayatımın en önemli insanı olduğunu anladığımda yazdım.2sene önceydi.Edebi metinler dersinde dalıp gitmişim.Arkadaşım niye ağlıyosun dediğinde kendime geldim.Önümdeki deftere farkında olmadan bir seyler karalamışım.Her okuyan ağladı.
....
Gün batımında birlikte olacağız.
...
Biliyorum yakında, olacağım yanında!..
Ebru Altın
5 Ocak 2007 Cuma 14:31:11
İlk şiirimi yakınımı kaybettikten ve onun benim için hayatımın en önemli insanı olduğunu anladığımda yazdım.2sene önceydi.Edebi metinler dersinde dalıp gitmişim.Arkadaşım niye ağlıyosun dediğinde kendime geldim.Önümdeki deftere farkında olmadan bir seyler karalamışım.Her okuyan ağladı.
....
Gün batımında birlikte olacağız.
...
ilk okuduğum şiir Özdemir ASAF;SENİ SAKLAYACAGİM!..
Yılmaz Çelik
6 Ocak 2007 Cumartesi 14:45:52
ilk leyla ile mecnun hikayesiyle şiirle tanıştım. sanırım ilkokul 5. sınıftı. İlk şiirlerimse hep aşk şiirleridir. Mehmet Akif ve Necip Fazılın şiirleri beni çok etkileyerek zamanla şiir akışımı VATAN ve İnsanlık üzerine yönetti. Şiir defteri tutardım aşk şiirleri yazdığım zaman. o defterleri hepsini yaktım. Bazen düşünüyorum iyimi yaptım, kötümü yaptım diye... Yaklaşık 1500 taneye yakın şiirleri çöpe atmanın yanlış olduğunu bazen düşünmüyor değilim. Aşk şiirlerinin birine sevda çekerek daha güzel yazıldığını çok iyi bilenlerdenim. En azından benim için böyleydi. İlk şiirimse orta okulda yazdım. Onu atmadım. hiç bir yerdede yayınlamadım. İlk defa burada yayınlayacağım.

Her yağmur yağarken gelir aklıma;
Ayrılık kavşağındaki son bakışımız...
Umutla başlayıp, hüsranla biter;
Yağmurlu bir havada büyük aşkımız...
ilyas
6 Ocak 2007 Cumartesi 15:04:30
ben Necip Fazıl dan etkilenmiştim...ve ilk şiirimde kafiyeli bi şiirdi ve rezaletti belki işte o şiir ama birazda ozanlık vardı galiba:):):)

ilk aşk

Yavaşlarsa yorulunca atın
Almak istersin zamanı satın
Eğer ulaşamazsan menzile
Kalamayacak bir daha fırsatın

O an senin kaderinden bir an
Acele biraz kalmıyor zaman
Hadi başaracaksın devam et
Az kaldı birazcık olsun dayan

işte ilyas böyledir ilk aşklar
İlk aşk hikayesi böyle başlar
Başarırsan biraz mutlu sürer
Ama sonunda dökersin yaşlar
Esadi
7 Ocak 2007 Pazar 02:03:08
11 yaşındaydım.
O zamanlar eski evimizin bahçesinde tavuklar vardı ve babam ilk defa gördüğümüz bir yem almıştı.Sonra onun sun'i yem olduğunu öğrendik.İşte bu yem neticesi tavuklarda değişimi anlatmıştım ve Kütahya Postası Gazetesi'nde yayınlatmıştı babamın bir arkadaşı.

Şöyleydi dizeler:

TAVUĞUM

Bir tavuğum var adı Benli
Yumurtlamaya tövbeli.
Bir ilâç yedirdim,
Samanlığa yatırdım.
Sabahleyin bir baktım;
Aklımı oynatacaktım.

Yumurtalar iriymiş demek ki.... :)
Burhan Üregül
7 Ocak 2007 Pazar 12:17:52
Sevgili arkadaşım ilk şiirimi sanıyorum ilk okul 3' üncü sınıfa giderken aynı ilk okulkda beraber okuduğumuz rozi adında bir rum kızına yazmıştım.Beraber evlerine gider ders çalışırdık.Annesinin yaptığı çok leziz tostları yer içecekleri içerdik.Ne kadar iyi oldu beni yirmi küsür yıl geriye götürdün.Şiirin adını ve mahiyetini söylemeyeceğim affet.Çünkü gerçekten gülünçtü :)))
afacanx
7 Ocak 2007 Pazar 20:41:36
Şiirleri 'Deli Yürek' dizisindeki "Kuşçu" karaktari sayesinde sevdim.
Orada "Uçurumun Keenarındayım Hızır" diye bir şiir vardı ...
Sanırım Ömer Lütfi Mete yazmış.

Yazdığım ilk şiir ise,
Lisedeydim, çok dindar olduğum bir zamanlardı, çok sevdiğim arkadaşlarımdan ayrılacağım vakitin gelmesinden korkuyordum. Ve işte bunu yazdım. Anlam bakımından büyük, ama biçim olarak :))

Ayrılırım eşten, ayrılırım dosttan;
İstemesem de ne kadar,
Ayrılırım anadan, babadan kardeşten...

Gurbet gelir ayrılırım bu yerden,
Bu dağdan, bu ovadan, bu vadiden,
Ölüm gelir ayrılırım bedenden...

Bir tek senden ayrılmam YA RAB,
Ayrılmam bir tek senden!
Yorum Yaz
/ 5 »
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.