Şiirime seçki verilmesin...

5.873 izlenme - 90 yorum -
/ 9 »
Yorum Yaz
ANSIZIN ( Yönetici )
18 Mart 2015 Çarşamba 09:18:33
Merhaba

Gün geçmiyor ki seçki ile ilgili bir forum açılmasın :)

Bazılarımız seçkiyi umursamaz iken bazılarımız ise seçkideki adaletsizlikten bahseder durur. Elbetteki hepimiz şiiri okunsun diye paylaşırız. Ama bunun yanında seçki sisteminde yer alan seçkide de yer almak isteriz.

İlk olarak EDEBİYAT DEFTERİ'nin internet ortamına getirdiği seçki sistemi uygulamasının benzerlerini başka sitelerde de görmek mümkündür.

Bazı üyelerimiz şiirlerimizin seçki değerlendirmesinde olmak istemediğini kendilerinin amaçlarının yalnızca şiir paylaşımı olup seçki ile ilgili polemiklerde yer almak istemediklerinden ötürü yeni uygulama olarak "Seçki Seçeneği" uygulaması ile şiirinizin kurul tarafından değerlendirilmeye alınmamasını isteyenler burayı işaretleyerek bu değerlendirmenin dışında kalabilirler.

Bu sayede şiirinde hata veya kurallara aykırı bir durum olduğu halde gereksiz polemik üreten ve şiirin altına kocaman puntolarla ADALETSİZ KURUL ÜYELERİ BENİM ŞİİRİME SEÇKİ VERMESİN diye veryansın eden üyelerimizin oluşturduğu bu soruna çözüm olacaktır. Ayrıca bu uygulama seçki polemiğinin dışında kalmak isteyen üyelerimiz içinde ek bir düzenleme olacaktır.

Bahsi edilen uygulama gün içerisinde aktif olmakla birlikte test aşamasında olacaktır.

Dip not: Bu forum konusu yapılacak uygulamanın duyurusu amaçlıdır. Yok seçki kurulu şöyle, yok seçki de kalite düştü yok şu bu gibi polemik içeren yorumlar silinecektir. Yukarıda bahsettiğim uygulamayı zaten bu tür polemikler son bulsun diye yaptık. Bir de aynı polemiği burada devam ettirmezsek seviniriz.

Saygılarımla
Son Düzenleme: ANSIZIN @ 18.3.2015 09:23:54

deniz-ce
18 Mart 2015 Çarşamba 09:28:27
Gülşah Dağlı
18 Mart 2015 Çarşamba 09:54:16
İyi olmuş ama ben o seçenekle ilgilenmeyeceğim :) hakkımsa seçkimi alırım :))

Bazen çok güvendiğim şiire seçki almadığım oluyor ama ne yapalım . Belkide o gün benden daha güzel yazılmış şiir vardır deyip oturuyorum oturduğum yere. Gerçi güzel denen gerçek göreceli ama ne yapalım . ucunda madalyon takan yok

uygun bir seçenek sunulmuş , saygılar
Kadir Haktan TÜRKELİ
18 Mart 2015 Çarşamba 11:06:12
......Şiir/in yazım kuralı, şiir/in bütünlük arzetmesi, şiirdeki coşku ve şiir dilindeki vurgu teşbihlerin yerli yerindeki tutumuna şiir derim...seçici kurulun değerlendirmesi ben hiç ama hiç ilgilendirmiyor...oldu olası şiir/i kendi idolojik siyasi fikrine göre değerlendiriliyor.....Ezan, Bayrak, Allah, Vatan dörtgen içerisinde kendisinin özel payıymış gibi satırlarında kullanan şairler bilmelidiler ki ''ORTAK DEĞERLER'' hepimizin....o şiirinde kendi fikirine inanmıyana dil serbesliğini(Zındık, Kafir, Terörist, )kendisi kullandığı kadar kullanması seçiciler kurulunun şah damarını kamcılaması bir böcek yanında kurdeleyi getirmekte...ama ben ister kim olursa olsun (Hırsızlığı, Arsızlığı, Yolsauzluğu, Paylaşımın adaletsizliğinden ) dem vursam hemen devlet büyüklerimize hakaretteb afaroz edilerek kaç defa siteden kovulduğumu bende sayısını unuttum......Azrail oğul dağıtıyormuş diye davulla dellal çığırıyormuş...Köylünün biri demişki azrail/e selam söyle benim oğlumu elimden almasında onun vereceyi oğuluda istemiyorum...Saygılarımla Kadir Haktan TÜRKELİ
CemalettinGÜRPINAR
18 Mart 2015 Çarşamba 14:01:58
Seçki hak etmişse olursa olur, olmazsada olmaz. Bunda büyütülecek bir şey yok. Daha bu konuya hassas olanlar illaki vardır. Yazmak paylaşmak güzel. En güzel de bu... İlginize ve düşüncelerinize saygılar...
MUSTAFA KARAAHMETOĞLU
18 Mart 2015 Çarşamba 14:17:19
O seçenekle ben de ilgilenmeyeceğim. Seçki kurulunun seçimlerine saygı duyarım. Ancak benim yıllardır kavgasını verdiğim ve hiç anlamadığım bir konu var...
Seçkilerde kriter nedir? Bu kriterler her edebiyat sitesinde farklı mıdır? Benim kanımca dünyanın neresine giderseniz gidin edebiyatta kriter aynı olmalı. Ben diyelim ki şiirlerimi 3-5 tane sitede paylaşıyorum. Sitenin bazılarında hiç görmezden geliniyor. Başka bir site tabiri caizse mansiyon (böcek, yıldız, altın v.s) veriyor diğer bir site ise o şişiri güne taşıyor günün seçkisi oluyor. Hal böyle olunca da; Edebiyat Defterinde seçkiye girmiş bir şiirin başka bir sitede görmezden gelinmesi, ya da başka sitede seçkiye girmiş bir şiirin burada görmezden gelinmesi gibi hususlar bizleri şüpheye itmekte doğal olarak da polemikler yaşamaktayız. Bence yazdıklarımızın okunması seçkiden daha değerli, seçki ye de girerse taçlandırılmış oluyor...

Çalışmalarınızda başarılar dilerim. İnşallah orta bir yol bulunur...

Selam ve sevgimle...
Yusuf Bozan
18 Mart 2015 Çarşamba 17:37:00
Öncelikle selamlar. Güzel bir uygulama. Ben ayrıca şiire yorumların kapatılmasının da taraftarıyım. Şahsen paylaşımlarımı yaparken bütün üyeler tarafından yorum yapılmasını engellemek istiyorum, lakin bunu yapamıyorum. Eleştiri yapılmayacaksa, "" çok güzel, yüreğine sağlık vb.." yorumlar almaktansa paylaşımlarımın yorum kısmını kapatmayı çok isterdim.
onukoglu
18 Mart 2015 Çarşamba 23:17:50
BENCE GAYEY GÜZEL SEÇİCİLERDE BİLİNÇLİ KİM NE DERSİ DESİN ANSIZİN İŞİNİZE BAKIN TEŞEKKÜR EDİYORUM BENN
umutcan58
19 Mart 2015 Perşembe 10:09:47
Seçkidekiler ne mezunu...
umutcan58
19 Mart 2015 Perşembe 10:13:31
Bu da benden kapak olsun...Edebiyatsız edebiyat yapanlara...
emre vehbi alkan
19 Mart 2015 Perşembe 11:56:39
SÜPER BİR UYGULAMA.
Çile Vapuru
19 Mart 2015 Perşembe 20:15:21
Sitemiz bir çok siteye göre oldukça kapsamlı.Yapılan tüm yenilikler,her geçen gün kaliteye atılmış bir adım olarak görüyorum.Ben burada yalnızca duygularımı paylaşıyorum.Hayatta zaten yeterince yarışıyoruz.Ben kurula saygı duyuyorum.Sevgi ve selamlarımı gönderiyorum tüm Dost yüreklere.
Nisa:))
22 Mart 2015 Pazar 19:02:24
bence iyi olmuş seçki hak edilitoesa alınmalı ....
Venüss
14 Nisan 2015 Salı 23:59:39
sorun seçki almamak ya da almak olmamalı asla. Kurul üyelerinin edebiyat zevki ( saygısızlık adledilmesin ) çağdışı. Seçki alan şiirler kapalılık yanıyla ancak servet-i funun döneminde kendine yer bulabilir. Seçki politikası bu yönde bir eğilim oluşturduğu için bt site sahiplerine para kazandırmaktan başka bir işe yaramaz. Kendi içinden asla bir nazım hikmet çıkaramaz. Bu siteden çıksa çıksa ancak bir ece ayhan çıkabilir. Üyelik iptali gibi bir seçimde olsa aslında fena olmaz...
Filiz Şahin.
18 Mart 2015 Çarşamba 09:51:48
seçki olmalı,
zira; renktir, bir yerde hedeftir, örnektir vb.
Ancak seçki kurulu, seçtiği şiiri neden ve nasıl seçtiği konusunda bir de açıklama eklerse hem yol gösterici olur, hem de itirazlar cevaplanmış olur düşüncesindeyim.
Açıklama mevzuuna gelince; şiirin değerlendirilmesinden sonra güne gelen şiirlerde eleştiri pek yok, herkes şirin duygusunda, bildiğim iki üç kişi var ki detaylı, yapıcı eleştiri, etkili yorum diyebileceğim türden yorum yazan şiiri didikleyen, yol gösteren cümlelerle ziyaret eden farklı kişiler görmedim. O nedenle değerlendirmeye dair açıklama da olursa iyi olur kanısındayım. Kolay gelsin, selam ile
Son Düzenleme: Filiz Şahin. @ 18.3.2015 09:52:51

Gülşah Dağlı
18 Mart 2015 Çarşamba 09:55:17
İyi olmuş ama ben o seçenekle ilgilenmeyeceğim :) hakkımsa seçkimi alırım :))

Bazen çok güvendiğim şiire seçki almadığım oluyor ama ne yapalım . Belkide o gün benden daha güzel yazılmış şiir vardır deyip oturuyorum oturduğum yere. Gerçi güzel denen gerçek göreceli ama ne yapalım . ucunda madalyon takan yok

uygun bir seçenek sunulmuş , saygılar
deniz-ce
18 Mart 2015 Çarşamba 15:16:40
sahra
18 Mart 2015 Çarşamba 10:06:32
..
Son Düzenleme: sahra @ 5.6.2016 22:03:07

Sular KARASI
18 Mart 2015 Çarşamba 10:09:37
Gene benim gibi ünlü bir şaire böcek vermemişler :))
meral melek kaya
18 Mart 2015 Çarşamba 22:01:23

Çok güsel bir söz ya hoştu
Oya gedik
19 Mart 2015 Perşembe 13:13:10
Gülümsettiniz sular karası, benim içinde okur ve eleştiri önde gelendir...
Göktürkmen
18 Mart 2015 Çarşamba 10:14:04
Buraya has bir suçlama olarak söylemiyorum, bu söylediklerim geneli kapsar anlamlıdır.

Bunu belirterek şunları yazabiliyorum.

Ama ve maalesef, Türkiye'de her şeyde olduğu gibi bir sanat, edebiyat ve şiir oligarşisi de var.

Bunun, bir bütün ve yekparelik arzedenliği kuralıyla olması da var.

Bu bütünden mülhem parçaların; şiir, sanat ve edebiyat özelinde tüm alanlara şamil ve her bir ayrı oluşturucu küme, akım, ekol neyse işte ona yönelik olacak şekilde; yansısı da var.

Bir ahbap, çavuş ilişkisi yönü de var...

Sitenin genele geçer üye (siyasi ve sosyal algı-olgu) profili doğrultusunda gerçekleşen, gerçekleştiricilerin seçim ve seçkisi sonucu olan yansımalarından da; başka bir beklenti içinde olmuyorum.

Çok normaldir...

Şaşırıyor olana da çok şaşarım?!

Olunması da öznelitenin hakim olduğu bir disiplinde, hem eşyanın tabiatının ve hem de etkileyenin egemenliğindendir.

Seçki de bu nedenlerden dolayı; o kadar çok önemli bir şey filan değildir.

Esenlikler dilerim.
Son Düzenleme: Göktürkmen @ 18.3.2015 17:52:31

Ali Rıza Malkoç
18 Mart 2015 Çarşamba 10:50:39
Bazılarının "beğenilmeme" hakkı da vardır.
uygulamayı yerinde ve demokratik buluyorum.
kurul üyeleri ile eser sahiplerin arasındaki
bu gereksiz iletişimi de ortadan kaldıracaktır.
şair: beklentisi olmayan bir usta olmalıdır.
Göktürkmen , forumun sahibi
18 Mart 2015 Çarşamba 12:02:23
Herşeyde en güzel durum ve konum; olabildiğinizce "beklentisiz" oldunğuuz halet-i ruhiyedir.

Ali Rıza Malkoç bey doğruya en yakın olanı söylüyor.
Elif Edenhauser
18 Mart 2015 Çarşamba 23:34:31

Seckide kalmak istiyorum....!
Lutfen ben her zaman deyerlendirmede kalmak istiyorum...
Bütün arkadaslarımın gelisimine yürekten Seviniyor ve kurulun cabalarına çok tesekur ediyorum...
yok,sul
18 Mart 2015 Çarşamba 10:16:05
tam da yeri bu konuda düşündüklerimi bir bir saymaya

evet seçki meselesi tartışmasız kişiyi şair yapıyor
hatasız yazım yapmaya çalışıyor, bilemediklerini zaman aralığında öğreniyor, oraya bakıyor buraya bakıyor derkeeeen buyrunuz hatasız şiir yazabiliyor

evet benim gibi sallapati paçoz bir insan şiir yazmasını burada öğrendim
tabii ki önceleri şiir yazıyordum da burda kurallı kaideli tamı tamına öğrenmiş oldum

bakıyorum bişi almamışım bu kez şiirimde nerede hata yapmışım diye araştırdım araştırırken farklı şeyler öğrendim ama var ya değerli dostlar yapacağımın en üst seviyesine ulaşırım, bu şiir konusunda değil her konuda tuttummu brakmam sözüm ona

o yüzden tabii dostlar edindim ki başka yerde eşi benzeri yok
tabii bu mükemmel bişii

mesela türkçem hep tabandaydı diğer derslerimin hatrına geçtim geldim de denilebilir
burda onu da uygulama safhasına soktum kii bu iş dllere destan iş denilebilir çünki bir kızım edebiyatcı az kavga etmemiştik vakti zamanında

o yüzden seçki şairi her yönden hizaya sokuyor tabii ona ulaşmak isteyenleri

sizi seviyorum vesselam

hoşcakalınız
Bir Dünyevî
18 Mart 2015 Çarşamba 11:41:02
bu yüzden işini kulların eline bırakanlar devamlı yarışıyor, devamlı rekabet halinde.;)
ondan sonra kavga kan gözyaşı...
en büyük rekabettirki ve ben dünyevinin sırtının yerden kalkmadığı nefs güreşi...

hayır ya da şer koşturmacasının hayır yolunda tozumu yutman ve dahi şer yollarda hiç karşılaşmamak dileğimle;))

hayırlı çarşambalar ağam.
dua ile...

yok,sul , forumun sahibi
18 Mart 2015 Çarşamba 12:05:18
dostum ya hu madem hep yeniliyorsun bırak çekil aradan adamcağıza ne manii oluyorsun değil mi rekabet iyidir lakin o kan gözyaşı meselesi inat ve intikam ın malzemesidir yanii öyle düşünüyorum
sevgim saygılarımla

Özlem ÇETİN
18 Mart 2015 Çarşamba 12:59:23

Selam arkadaşlar.
Kendi görüşümü kısacık belirtim.
Seçkinin uygulamada olması gereklidir.Kimileri rahatsız olup, kırgınlık, duygusallık, alınganlık atmosferine girse de, şiir yazan arkadaşların araştırmacı olmasına, daha dikkatli imge seçmek söz dizimi ve yazım kurallarına riayet ettiklerini biliyorum.
Buna en çokta ben özen göstermekteyim.Kendi adıma böcekler seçkiler alamasam da, uygulamadan çok memnunum.
Benimde arzum hak eden şiirlerin seçkiye alınmasını rica ediyorum.
Emeği geçen herkese teşekkürler.
Saygılarımla.
hüzün şairi
18 Mart 2015 Çarşamba 10:16:08
Seçki almak elbette ki mutlu eder, motife eder ama bunu trajediye dönüştürmenin de anlamı yok bence. Hele de bunu polemik konusu haline getirmek çok abes. Bunun yerine herkes kendince kendine öz eleştiri getirse yeterli olur sanırım. Yazdıkları ile yaptıkları arasındaki uçurumu keşfetseler yeterlidir. Naçizane fikrimdir. Saygılar.

haticeak
18 Mart 2015 Çarşamba 10:26:41
Şiir okumak ve anlamak asıl olmak üzere;

her şiirden herkes aynı önerme ya da duyguyu çıkaracak, alacak diye bir kaide yok ki, bana hitap eden şiir iyi, etmeyen kötü mü diyeceğim, olmaz öyle şey...

Bütün güzel sanatlarda olduğu gibi, edebiyatın da kendine has kuralları vardır, ben şiirde incelik ve müzikalite ararım, bir başkası başka bir şey.

Ortak payda ise şiirin her ne tema ile yazılmış olursa olsun, belli kurallar ve standartlarda olmasıdır...

Herkese saygı ve tüm şiir dostlarına başarı ve şiir dolu günler dileğiyle.
aşık talat kurtoğlu
20 Mart 2015 Cuma 23:20:55
benim için şiir seçki almış veya almamış önemli değil sadece şiirlerim burda kalıcı olsun yeter saygılar sunarım
sevda cn
11 Nisan 2015 Cumartesi 21:58:35

Şiir yazmak bir çok formaliteyle olmamalı bence içimden geleni yazıyorum o anki yüreğimin sesini dökmektir önemli olan kurallar kaideler yeter derecede her şeyde görülüyor şiir ise iddialı şairim diyen birisi değilim bırakın gönlünden dökülen olduğu gibi kalsın şiirde şart olmamalı aşıklar ozanlar şairler edebiyat ile ile kurallara göre yazmak isteyenler istediği gibi yazabilir kimseye neden böyle yazdın denilemezki beğenmeyen zaten beğenmedim diyor eleştiri yapıyor tarafsız olarak ben başkanımızın değerlendirmesini isterim ve bu işi tamamen profesyonelliğe dökmüş büyüklerimizle biz yarışmayız eğer onlar seçiyorsa veya beğenmediyse yorumlarıyla bize şeref verirler ben daima duyguların konuşmasıdır diyorum şiiri içimden ne geliyorsa onu yazıyorum okuyan gönüllerinize teşekkürler saygıyla karşılarım kararlarınızı üstadlarım eleştirmek haddim değil şiiri okumak bana haz veriyor yazabiliyorsam da mutlu oluyorum teşekkür ederim emekleri geçenlere
Afet İnce Kırat
18 Mart 2015 Çarşamba 10:29:22
Site için yaptıkların için teşekkürler sevgili Ansızın. Sürekli değişiklikler, siteyi geliştirmek için yapılan çabalar görmezden gelinemez.

Seçki meselesine gelince, bu ülkede de idareyi beğenmeyen kişiler var ama kimse bunun için çıkıp gitmiyor, yani herkesi memnun etmen mümkün değil. Bazı sitelerde de bu seçenek vardı, seçki almak istemeyenlerin şiirleri sayfada kayboluyordu, ancak isimle şiire ulaşmak mümkün oluyordu. Bazı yerlerde seçilecek şiirin sahibinin siteye katkısı veya katılımı göz önüne alınıyordu ve bazen gereksiz şiirler güne geliyordu. Defterimizin eksikleri yok mu, elbette var ama diğerlerine göre daha iyi olduğunu düşündüğümden buradayım, buradayız. Fırsat geçmişken aklıma gelenlerden bir kaçını yazmak isterim.

1- anlattığın seçki butonu henüz konmamış, sanırım düşünceler alındıktan sonra uygulamaya geçilecek. Ana sayfadan düşme tehlikesi de olmayacağına göre bence gerekli uygulama.
2- Güne gelen şiirin Gülşah hanımın da bahsettiği gibi görevli bir kişi tarafından, ya da güne gelmesini öneren kurul üyelerinden birisi tarafından ( ismi açıklanmayabilir) seçim nedeni, ve varsa eleştirileri yazılmalıdır diye düşünüyorum.
3- Seçki derken sanırım sadece güne seçilenlerden bahsediyorsunuz. Böcek meselesi de atlanmamalıdır. Önceleri bir beyaz kurdelemiz vardı, sürekli takip ediliyordu. Şimdi böcekler o kadar ürediler çoğaldılar ki kimsenin dikkatini çekmiyor, şiir sahibi haricinde. Böcek sayısında eksilme olmalıdır. Her kurul üyesi böceğini takar kim hepsini görüyorsa en çok beğenilen seçilen şiirlere gün sonunda görülecek seçkiyi verir. En fazla 25-30 şiir böcek almalıdır. 250 şiir yayınlanan yerde 125 seçki varsa kimse okumaz.
4- Belki yeri değil ama alıntı, çalıntı şiirler meselesi var. Artık çok sık olmasa da dikkatli okuyucuların gözünden kaçmıyor. Ancak mesajla sana ulaşmak mümkün değil. Üyeyi uyarıyorsunuz, o da engelliyor. Deşifre için birkaç kişiyi görevlendirseniz nasıl olur acaba. Kimse emeksiz kazanmamalı.

Aslında daha çok şey var aklımda da çok uzatmak istemiyorum, sonra kızıp atarsın siteden de sokakta kalırım. Sevgiler.
sahrayeli
18 Mart 2015 Çarşamba 10:48:03
Öncelikle böyle bir konuya değindiğiniz için teşekkür ederim
Seçki verilmiyorsa demek ki yeterince muntazam olmamıştır diye düşünüyorum ben
bize göre mükemmeldir şiirimiz yazarken içimizden gelen yürek sesinle yazılmıştır ve çok kişiler tarafından beğeni almıştır taktir edilmiştir okuduğunda içinde kendini bulmuştur çok kişi
seçki ye gelince böcek olması mühim değil benim için ben yüreğimin sesini duyuruyorum şiirlerimde saygılarımla en içten hürmetler
Yorum Yaz
/ 9 »
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.