18 mart çanakkale şehitlerimizi anıyoruz..

1.837 izlenme - 73 yorum -
/ 8 »
Yorum Yaz
ANSIZIN ( Yönetici )
18 Mart 2013 Pazartesi 10:52:49
Ülkemizin her köşesinden bu ülkenin geleceği için canlarını feda eden Çanakkale şehitlerimizi rahmetle anıyoruz. Mevlam kınalı kuzularımıza cennetinin en güzel yerleri nasip etsin.

Bugün tüm Çanakkale şehitlerimize yazılan şiirlere seçki verilecektir.

http://www.youtube.com/watch?v=i9_hIGPYLxM
Son Düzenleme: ANSIZIN @ 18.3.2013 13:06:15

Züleyha Özbay Bilgiç
18 Mart 2013 Pazartesi 11:32:05
Ey şehid oğlu şehid, isteme benden makber,
Sana âğûşunu açmış duruyor Peygamber.

Mehmet Akif Ersoy
direniş
18 Mart 2019 Pazartesi 13:54:39
Vatan şehitlerine Allahtan rahmetler diliyorum. Ruhları şad, mekanları cennet olsun...
Allah bir daha böyle büyük acılar göstermesin.
Ülkemiz, dokulusu, batılısı, güneylisi, kuzeylisiyle hepimizin. Kıymetini bilelim... Yeni bir Çanakkale, Kurtuluş Savaşı başlatmak isteyenlere Allah o fırsatı vermesin! Amin
Fazilet Bayraktar (M-Kiba
18 Mart 2013 Pazartesi 10:59:28
Onları bir gün değil her gün ANIYORUM:(
Millet olarak yokluklar içindeyken bile '
Çanakkale geçilmez' dedirten sağlam bir inancın,
sarsılmaz bir ruhun mirasçılarıyız.
Çanakkale destanı, milletin her türlü yokluk ve acılar içinde bile birlik ve beraberliğiyle neler başarabileceğini göstermiştir.
Çanakkale Savaşı ile Türkiye'nin geçilemeyeceği,
işgal edilemeyeceği dünyaya gösterilmiş oldu.
Bu vesileyle Çanakkale'de, milletimizin ölüm kalım savaşında
kahramanca mücadele eden aziz şehitlerimizi,
kahraman gazilerimizi ve fedakar milletimizin nice adsız kahramanlarını minnet,saygı ve Rahmet ediyorum.Çanakkale Zaferi'mizin 98. yılını kutluyorum."
Duyarlı yüreğinize saygılar kardeşim
direniş
18 Mart 2013 Pazartesi 11:03:37
Allah razı olsun senden kankişim... Nur içinde yatsın şehitlerimiz...
Gecekuşu Minikserce
18 Mart 2013 Pazartesi 16:05:24
Kahraman şehitlerimiz nurlar içinde yatsınlar..
direniş
18 Mart 2013 Pazartesi 10:59:36
Tüm şehitlerimize Allah'tan rahmetler diliyorum... Nur içinde yatsınlar.. Allah bir daha öyle felaket günlerini göstermesin, ocaklar sönmesin, çocuklarımız ömrünün baharında toprağa düşmesin !(amin) Allah yar ve yardımcımız olsun...
Fazilet Bayraktar (M-Kiba
18 Mart 2013 Pazartesi 11:01:45
Amin ecmain kankiş
Hazal Karadağ
18 Mart 2013 Pazartesi 11:04:48

Darulfununlulardan oluşan bu orduyu saygıyla anıyorum...
Filiz Şahin.
18 Mart 2013 Pazartesi 11:14:44
mekanları cennet ruhları şâd olsun Rabbim peygamber efendimize komşu kılsın onları

Son Düzenleme: Filiz Şahin. @ 18.3.2013 11:18:55

Oflu
18 Mart 2013 Pazartesi 11:25:02
Çanakkale’ye dışarıdan bakış:

“ Çanakkale'de savaşın en kızgın anlarının yaşandığı sıralarda, Pakistan'ın Lahor kentinde, en büyük alanlardan birinde, halkın büyük bir teveccüh gösterdiği muhteşem bir miting düzenlenir. Mitingin amacı Çanakkale 'de çarpışan Türklere yardım ve gönüllü toplamaktır. Halkın büyük çoğunluğunun fakir olmasına rağmen, meydanlara serilen yardım sergilerine, kulaklarında ki küpelerini, parmaklarında ki alyansları, evdeki eşyalarını satarak elde ettikleri paraları atarlar kadim dostlarımız.
Muhammed İKBAL çıkar kürsüye ve birkaç gün önce gördüğü rüyayı anlatır mahcubiyet içerisinde. Daha sonra da o gün tarihe mal olacak meşhur şiirini okur halka hitaben :

DEDİ HZ. MUHAMMED (SAV):
CİHAN BAHÇESİNDEN BANA BİR KOKU GİBİ YAKLAŞTIN
SÖYLE BANA NE GİBİ BİR HEDİYE GETİRDİN ?
DEDİM: YA MUHAMMED (SAV) DÜNYADA YOK RAHATLIK
BÜTÜN ÖZLEMLERİMDEN UMUDU KESTİM ARTIK
VARLIK BAHÇESİNDE BİNLERCE GÜL , LALE VAR
AMA NE RENK NE KOKU... HEPSİ DE VEFASIZDIR
YALNIZ BİR ŞEY GETİRDİM KUTLANMIŞTIR TEKBİRLERLE
BİR ŞİŞE KAN Kİ EŞİ YOKTUR NAMUSUDUR, VİCDANIDIR
BUYURUN, BU “ ÇANAKKALE ŞEHİDİNİN KANIDIR “…

Şiirini okur. İKBAL ile birlikte meydanda ki herkes hüngür hüngür ağlamaktadır. Gönderilen maddi yardımların yanında bir de içten dualar ederler Çanakkale'deki kardeşlerine. İçlerinden bazıları son kuruşlarını da verdikleri yetmezmiş gibi cephede savaşmak üzere gönüllü yazılırlar. Bütün bunların hepsi bir yana sessizce gerçekleşen bir olay daha yaşanır o gün. Yürekleri parçalayan, işte inanç bu, kardeşlik bu dedirten olay şöyledir.
Meydanda ki bu muhteşem mitinge kucağında ki yeni doğmuş bebeği ile iştirak eden bir anne, yeni dul kalmış ve verecek bir şeyide olmadığından eziklik içerisinde kıvranmaktadır. Fakat birden hızlı ve emin adımlarla uzaklaşır oradan. Nihayetinde zengin bir efendinin konağının önünde durur. Kapıyı çalar ve efendi ile görüşmek istediğini söyler hizmetkârlara. Dilenci olduğunu düşünerek almak istemezler bu kadını. Fakat ısrar eder kadın ve çıkarırlar zengin efendinin karşısına. Efendi sorar ne istiyorsun diye. Cevap verir kadın; Bebeğimi sana satmak istiyorum. O devir de hizmetçi olabilecek küçük yaşta çocuklar satılmaktadır. Fakat bu yeni doğmuş bir bebektir. Hangi anne, canından çok sevdiği yavrusunu ve hangi sebeple satmak istemektedir. Zengin efendi sorar ama cevap alamaz kadından. Merak eden efendi çocuğu alır. Parayı verir kadına ve takip etmelerini emreder hizmetkârlarına. Lahor'da ki miting meydanına kadar takip ederler kadını. Çocuğunu satarak elde ettiği parayı kuruşuna kadar meydanda ki sergiye bırakır kadın. Hizmetkârlar efendiye anlatırlar olayı. Şaşkınlık içerisinde kalan efendi, bulup getirin o kadını der. Bulur, huzuruna getirirler kadını. Efendi; Sen söylemedin ama ben seni takip ettirdim ve paranı Çanakkale'ye gönderilmek üzere bağışladığını öğrendim. Bunu niçin yaptığını bana anlatmak zorundasın der. Kadın, efendiye dönerek, işte İslam Kadını bu dedirtecek ve oradakileri yüreğinden vuracak sözleri söyler; Şimdi sen diyorsun ki; Çanakkale’ye gönderilecek bir silah için koklamaya doyamadığın yavrunu niye sattın öylemi? Osmanlı zayıf düştüğünden beridir, yanı başımıza kadar gelen İngilizlerin yaptığı zulümler ortada. Bu gün Muhammed İkbal dedi ki; Eğer Osmanlının son kalesi olan Çanakkale'de geçilirse, Hilafet kalmaz ve iyi bilin ki sıra sizdedir. Eğer İngiliz buraya da gelir, namusumuza el uzanır, bayrak iner, vatan toprağı düşmanın pis çizmeleri altında çiğnenirse, çocuğum olsa ne olur, olmasa ne olur.İşte bu yüzden hiç tereddüt etmeden sattım yavrumu. İngilizlere köle olacağına size hizmetkâr olsun. “

(Alıntı)
Son Düzenleme: Oflu @ 18.3.2013 11:51:29

M. Efruz Sermeda
18 Mart 2013 Pazartesi 16:32:16

Resmi tarihin içeriden bakışı da yıllarca körlettiği elbette malumumuz.Daha sonra kutlu bir
işaretle millet Çanakkalesine sahip çıkmaya başlayınca merhum Seyit Onbaşı rehberlere dağıtılan kitaptan çıkarılmadı mı? Neymiş, Ocean zırhlısını nerden geldiği belli olmayan bir mermi vurmuşmuş !!! Hoş bu rehber işi de ayrı bir vak'a ya neyse...Hala Çanakkale'nin çokça ziyaret edilmesinden rahatsız olanlar var Oflu Hocam...
İlhan Kemal
18 Mart 2013 Pazartesi 19:50:56
Eğer İngiliz buraya da gelir, namusumuza el uzanır, bayrak iner, vatan toprağı düşmanın pis çizmeleri altında çiğnenirse

İlginç. Lahor 1849 dan beri İngiliz kontrolü altında.Hatta Lahor'a yerel dil olan Pencabi yerine Urduca'yı resmi dil olarak dayatanlar da yine İngilizler. Bu yüzden İkbal'in sözleri pek döneminin realitesine pek uygun düşmüyor. Saygılarımla.
Oflu , forumun sahibi
19 Mart 2013 Salı 10:44:24
Bir annenin sözleri ile İkbal'in sözlerini karıştırmak ne kadar doğrudur?
Diyelim ki İkbal öyle söylememiş de kadın öyle anlamış ( ki, saf bir Pakistanlı kadın ), ya da tercüme eden iki üç kelimeyi tam olarak doğru tercüme edememiş;
Hata nerde?
İkbal'in bize olan dostluğu mu doğru değil?
Pakistanlıların desteği mi?
Kurtuluş savaşımızdaki yardımları mı, duaları mı?
Osmanlı'nın çok sevilmesi mi?
Çanakkale'deki manevî atmosfer mi?

Abesle iştigal etmeyi bırakıp at gözlüklerini çıkardığımızda zannediyorum bazı şeyler daha net yerine oturacaktır.
saniye uzun
18 Mart 2013 Pazartesi 11:40:17
18 Mart Çanakkale

Bulutlar sarmıştı her yanı,
Kapkara bir geceydi,
Yağmur,bardaktan boşalırcasına,
Sağnak gibi yağıyordu,
Yedi düvelin gemilerinden yükselen,
Top,tüfek sesleri,
Her yanı inletiyordu,
Mustafa Kemalin askerleri,
Aslanlar gibi dövüşüyordu,
Ve Çanakkale kahramanca,
Düşmana selam veriyordu,

Kükrüyordu tepeden,
Mustafa Kemal,
Vatanıma ayak basacaksa düşman,
Yaşamanın ne gereği var,
En son nefer ölünceye kadar,
Dövüşeceksiniz aslanlar,
Görecek bütün dünya,
Ne aslanlar doğururmuş,
Emineler,Hatçeler,Ayşeler,Fatmalar.

Ali Osman Yılmaz

rühları şad olsun
Yusuf Canturk
18 Mart 2013 Pazartesi 11:54:48

ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM BÖYLE BİR İMKÂN VERDİĞİNİZ İÇİN.
ÇANAKKALE ŞEHİTLERİYLE İLGİLİ VİDEOYU İZLEDİM.ÇOK DUYGULANDIM.
İNANIN GÖZLERİMDEN YAŞ GELDİ. ÖYLE DUGULANDIM Kİ! GENÇLERE
HİTAP EDEN ARKADAŞIN KONUŞMALARNI İLK DEFA DUYUYORDUM.ÇOK ETKİLENDİM.
BİLMEDİĞİMİZ NELER VAR NELER.
ATATÜRK DAHİL BÜTÜN ŞEHİTLERİMİZ İÇİN ALLAHTAN RAHMET DİLİYORUM.
ZATEN TANRININ KUR'ANDA BELİRTTİĞİNE GÖRE. ŞEHİTLERİMİZİ
ÖLMÜŞ OLARAK KABUL ETMİYOR.
YOUTUPBE ADRESİNİ ALDIM. DOĞRU ALABİLDİYSEM BÜTÜN TANIDIKLARIMA
İLETECEĞİM.
TEKRAR TEŞEKKÜRLER.
NURGÜL SOYDAN
18 Mart 2013 Pazartesi 12:28:59
Amin..amin... Kahraman şehitlerimiz nurlar içinde yatsınlar..
SAMET TAYDAS
18 Mart 2013 Pazartesi 12:32:03
onlar olmadan bizler olamazdık..hepsi bu ülke için kanını dökmüş kahramanlardır. mekanları cennet olsun ..
Yorum Yaz
/ 8 »
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.