Ömer hayyam

1.545 izlenme - 101 yorum -
/ 11 »
Yorum Yaz
Mehtap ALTAN
4 Aralık 2011 Pazar 21:31:20

Ünlü düşünür ve şair 4 Aralıkta öldü...

Eserleri yarına taşınan soluğudur...

Ruhu şad olsun...

GÜLÜMSE

Durmadan kurulup dağılan bu yerde
Hiç bir dost arama.
Güvenilir bir sığınak, hiç! ..

Bırak acı yüreğinde konaklasın
Olmaza çare arama...
Kimse sana gülmeden sen acıya gülümse,
Yaşamana bak!

ÖMER HAYYAM
(( Seçil Nimet ))
5 Aralık 2011 Pazartesi 00:16:56

ARKADAŞ DÜNYA İÇİN

arkadaş dünya için boş yere üzülme
şu hurda dünya için gereksiz yere üzülme
var olan zaten geçti yok da ortada yok
şen ol da var için yok için üzülme

Ö.HAYYAM

Değerli şairimizi her gün anıyorum ben gıyabında...

Ruhu şad olsun...

HAYYAM'ı seviyorum...
ERKAN ÇELİKOL
5 Aralık 2011 Pazartesi 00:17:28
Günümüzü saymıyorum bile... Dönemi için muhteşem bir şair ve devrimcidir... Yaşadığı yıllarda söylediği mısraları hem düşünmek hem de söylemek büyük cesaretti...
Mehtap ALTAN
5 Aralık 2011 Pazartesi 00:18:21

Ne bilginler geldi, neler buldular! Mumlar gibi dünyaya ışık saldılar. Hangisi yarıp geçti bu karanlığı? Birer masal söyleyip uyuya kaldılar.

Ömer Hayyam
destina*mltm
5 Aralık 2011 Pazartesi 00:18:51

Yaşadığı dönemi takip eden yıllar boyunca, İslam dünyasında düşünce ve aklı reddeden bir yapının oluşması, İslam coğrafyasında siyasi iktidar mücadelesi, toplumsal sınıflar arasındaki mücadelelerde iktidarların geniş halk kitleleri üzerinde otoritelerini koruyabilmek adına dini kullanması neticesinde adeta 'yobazlığın' iktidara oturtulması; Ömer Hayyam gibi insan aklına ışık tutmaya çalışmış birçok düşünürün 'sapkın' ilan edilmesine, genel anlamda toplumsal eğitim seviyesinin düşmesi nedeniyle de Ömer Hayyam'ın şarap ve zevk düşkünü olarak anlaşılmasına sebep olmuştur. Bu nedenle Ömer Hayyam tüm zamanlarda iktidara muhalif olanlar için bir ilham kaynağı olagelmiştir.
(( Seçil Nimet ))
5 Aralık 2011 Pazartesi 00:19:05

BİR KALB Kİ

Bir kalb ki onun sevmesi, aldanması yok.
Tutkunluğu yok, bir güzele yanması yok.
Bin kez yazık olsun sevisiz bir yüreğe,
Aşksız geçecek günlerin faydası yok

Ö.HAYYAM

(( Seçil Nimet ))
5 Aralık 2011 Pazartesi 00:20:41

CAN YOLDAŞI ...

Can yoldaşı dostlar çekildi gittiler
Ecel çiğnedi hepsini birer birer
Yan yana oturmuştuk hayat sofrasına
Bizden birkaç kadeh önce sızdı gittiler

Ö.HAYYAM

destina*mltm
5 Aralık 2011 Pazartesi 00:22:24

Hayyam, genelde şiirlerindeki eğlence düşkünlüğünün belirgin olmasından dolayı Rubâileri ile ünlenmiştir.

Geçmişte yaşamış birçok ünlünün aksine Ömer Hayyam'ın doğum tarihi günü gününe bilinmektedir. Bunun sebebi Ömer Hayyam'ın birçok konuda olduğu gibi takvim konusunda uzman olması ve kendi doğum tarihini araştırıp gün be gün doğru bulmasına dayanmaktadır.

destina*mltm
5 Aralık 2011 Pazartesi 00:23:19
Cehennem ne imis..

Ben, gönlü temiz insana kurban olayim,
Gezsin basim üstünde benim, hos tutayim,
Ham insani al karsina, söylet azicik,
dön, sonra cehennem ne imis, gel sorayim.

Ömer Hayyam
destina*mltm , forumun sahibi
5 Aralık 2011 Pazartesi 00:24:25

Cehennem ne imiş--- Ham insan bir konuşsa..
Cumalioğlu
31 Mart 2014 Pazartesi 16:55:39
Sakın konuşmasın o. O ham kişi ki şeytanın tâ kendisidir!. Çünkü ben tanıyorum öyle birini...
destina*mltm , forumun sahibi
31 Mart 2014 Pazartesi 17:02:32

Olsun... Ham insan konuşunca, hamurunu belli eder.
Gönlünüz ferah olsun..

destina*mltm
5 Aralık 2011 Pazartesi 00:25:42
Elimde Olsa

Elimde olsa bu dunyayı kücümserdim İyisinede kotüsünede yuh cekerdim Daha dogrusu bu asağılık yere Ne gelirdim ne yaşardım ne ölürdüm

Ömer Hayyam
Yorum Yaz
/ 11 »
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.