Hangi tür şiir yazdığınızı biliyor musunuz?

1.818 izlenme - 62 yorum -
/ » 7
Yorum Yaz
Nar-ı Çiçek
9 Ekim 2010 Cumartesi 22:32:23
Bilindiği üzre şiir/lerin bir değil birden fazladır yazılış türü.

Bende dahil olmak üzere yürek paylaşımı ile burda olan ve belki de tarafımızdan türünü bilmeden paylaşılan şiirler yüreklerde yer etmekte.

Lakin yazılan ve farkında olmadan bulunduğumuz bu yürek yolculuğunda paylaştığımız şiirlerin birer adı var yani türü.

Sormak ya da bilmek istediğim -merakımdan- yazdığınız şiirlerin türünü biliyor musunuz?
Bu türler üzerine bir kaç örnek vermem gerekirse;

* Lirik şiir

* Pastoral şiir

* Didaktik şiir

* Epik şiir

* Satirik şiir

* Dramatik şiir

ve daha yazamadığım yani bilgim dışında olan bir çok tür daha var.
Sizce siz bunlardan genelde hangisini yazıyorsunuz ?

Ya da takibini sevdiğiniz şairlerin hangi tür şiir/ler yazdığını biliyor musunuz?

Araştırılmalı diye düşünüyorum,
o yüzden ricam arkadaşlardan, araştırdıkları türleri bizimle paylaşmaları.

Saygılar..

Nar-ı Çiçek tarafından 10/13/2010 6:31:16 PM zamanında düzenlenmiştir.
Necla Ülgen SARIKAVA
11 Ekim 2010 Pazartesi 15:22:31
Güzel bir konu seçmişsiniz... Şiirlerimin %98 i aşk konulu ...keşke her onuda yazabilseydim. Aşk bitince her şey biter çünkiii...Ve hatta bittim ben... jübilemi de yaptım dün gece son şiirimle..sevgiler... selamlar....
Dosteli_
1 Ağustos 2012 Çarşamba 09:44:09
Çok hoş bir konuya parmak basmışsınız. Bazı sitelerde şiirin türünü işaretlemesi isteniyor şairin . Genel anlamda katkı sağlayacağı umuduyla genel bir açıklamayı paylaşamak istedim. Şiir sever dostlar daha net bir yanıt süzgeci oluştururlar umuduyla

LİRİK ŞİİR

İçten gelen heyecanları coşkulu bir dille anlatan duygusal şiir türüdür. Divan edebiyatında özellikle gazeller, murabbalar, şarkılar; halk edebiyatında koşmalar, semâiler bu türe örnektir. Yeni Türk edebiyatında ise türlü nazım şekillerinde yazılmıştır.

PASTORAL ŞİİR

Doğa güzelliklerini, orman, yayla, dağ, köy ve çoban hayatını ve bunlara karşı duyulan özlemleri anlatan şiir türüdür. "Pastoral" kelimesi "çobanlara ait" demektir. Batı edebiyatlarında doğrudan doğruya doğa manzaralarını canlı biçimde anlatan şiirlere idil, konuşma biçiminde yazılan pastoral şiirlere de eglog denir.

DİDAKTİK ŞİİR

Belli bir düşünceyi aşılamak ya da belli bir konuda öğüt, bilgi vermek, ahlâkî bir ders çıkarmak amacıyla öğretici nitelikte yazılan, duygu yönü zayıf şiir türüdür. Manzum hikâyeler ve fabllar bu türe girer.

EPİK ŞİİR

Konusu savaş, kahramanlık, yiğitlik ve yurt sevgisi olan ya da tarihî bir olayı coşkulu bir anlatımla işleyen uzunca şiirlere denir. Aynı anlamda destanî şiir, hamasî şiir ve kahramanlık şiir terimleri de kullanılır.

DRAMATİK ŞİİR

Hayatın trajik, komik, korkunç bir yanını göz önünde canlandırmak ya da tiyatroda oynanmak için yazılan şiir türüdür.

SATİRİK ŞİİR

Alay etmek, dalga geçmek veya güldürmek maksadıyla yazılan şiir türüdür.
Alpdoğan Akyüz
11 Ekim 2010 Pazartesi 15:30:11
Minimalist şiir.

Alpdoğan Akyüz tarafından 10/23/2010 11:28:28 PM zamanında düzenlenmiştir.
DemAN
11 Ekim 2010 Pazartesi 15:39:12
Aşk, doğa, özlem ve hayatan kesitlerle temaları işlerim; tür olarak genelde didaktik ve dramatik olarak çıkar.
sükut-ve-çığlık
11 Ekim 2010 Pazartesi 16:39:15
isabet buyurmuşsunuz
yerinde bir konu

umarım işin ehli şairlerimiz örnekleriyle katkıda bulunarak diğer şairleri de aydınlatırlar

bazıları bunu şiirleri sınıflandırmak olarak görse de bu bir bilgilendirme aracı olabilir

selametlerle kalasınız.
Nar-ı Çiçek
11 Ekim 2010 Pazartesi 18:06:40

Evet bilgilenmek amaci ile, o yönde düsünelim siniflandirma gibi bir sey söz konusu olamaz.
Umarim ilgililerden bilgiler ulasir bizlere..Tskler
Râzı.
11 Ekim 2010 Pazartesi 16:42:28
Lelia !
ne tür şiir yazdırıyorsun sen bana ?

birileri benim adıma ne tür şiir yazdığımı söylerse ben de çok sevinirim...vallahi :-))

Râzı tarafından 10/11/2010 4:43:55 PM zamanında düzenlenmiştir.
Nar-ı Çiçek
11 Ekim 2010 Pazartesi 17:59:33
Bilmediginize inanmiyorum :)
Sgünay
11 Ekim 2010 Pazartesi 17:21:43
şiirin türü olmaz aslında, sonradan sonradan canı sıkılan bir kaç kişi şiirlere tür tür isimler vermişler. bu türlemeler yüzünden de maalesef şiir duygu yüklemlerinden çıkmış ve 6+5 lik te örnek oldugu gibi kelime cambazlığına dönmüştür.
(bana mahsus fikirdir )
Afet İnce Kırat
12 Ekim 2010 Salı 02:12:28
şair zaten laf cambazıdır, söz ustasıdır, becerebilen ölçülü, beceremeyen serbest yazar. 6+5 liğe has değildir.
özlem şahin
14 Kasım 2010 Pazar 16:12:41
biz şiir yazarken aman didaktik olsun aman serbest olsun yada lirik olsun diyerek yazmaya başlamıyoruz. kalbimiz neyi kusmak istiyorsa odur tür. kalem döktü mü içini kağıda tamamdır. ONDAN SONRA BİÇİM TEMA KONU BELİRİRİR. ŞİİR KURAL İŞİ OLMAMALI BENCE. ÇOK HAKLISINIZ EFENDİM
Sgünay , forumun sahibi
15 Kasım 2010 Pazartesi 15:34:59
her iki yoruma teşekkür. duygu neyi dile getirirse şiir o dur :)
Nar-ı Çiçek
11 Ekim 2010 Pazartesi 18:21:14
Ayrılıkların şairi, halk şairi ve daha nice şairlerin şiirlerine has isimlendirildiklerini ve neden böyle anıldığını düşünürsek eğer,
şiirin türü diye bir soru cıkınca karşımıza bu şiiri sınıflandırmak anlamına gelmez bence.

Nar-ı Çiçek tarafından 10/11/2010 8:54:55 PM zamanında düzenlenmiştir.
maskelibalo
11 Ekim 2010 Pazartesi 18:39:52
teknik açıdan bu bir satıh meselesi...ama kanımca şairin böyle bir farkındalığı olmaması lazım.arı bal yapar fakat izah edemez ama şair öylemi demiştir Üstat Necip fazıl.İlmine talip ama nedeninden çileli bir habersızlıkla kıvranma biçimine denk bir deliliğe vakıf olmalı. mesela ne yaptığı konusunda bilgi net bir benlik beni hep sıkar.çünkü biliyor sa karmaşadan habersizdiz karışık değildir ki bu kendinle kavgası olmamaya rütin tek düzeyliye işaret duyguların habercisidir...ondan pek bişey çıkmaz sevdin aldım verdim ayrıldım.bitti.iç haberciliği kargaşa ve kaosla başlar ki sanat aklı başında bir iş değildir desturundan ve talipliğinin kıvrandırı cı hezeyanıyla başlar...nacizane fikrimdir...biraz delilikbiraz ciğer kokusu duyamadımmı ihsan anlayışım hep sıradanlıkla bakakalır sanatçısına...
Angie
11 Ekim 2010 Pazartesi 20:49:08

Şairin işi yazmaktır. Onu sorgulayan ve de yargılayan ise tarihtir. En nihayetinde bir kategoriye koyan da.

hyazici58
11 Ekim 2010 Pazartesi 22:54:29
Elbet şiirin türleri anlamında bölümlenmiş olmasına saygılıyım.İzafi de olsa böyle bir şubelendirme var.Eğer yazdıklarım şiirse, ben yzarken kendimi hiçbir pazarlığa tabi tutumam. Genelde şiirimin ölçüsü de dahil ne olacağını ve nereye gideceğini ilk mısra belirler. Ne ce yazdığıma sonradan bakarım.
Yorum Yaz
/ 7 »
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.