Şair enflasyonu

3.365 izlenme - 78 yorum -
/ 8 »
Yorum Yaz
omurbingul
3 Ekim 2008 Cuma 23:40:31

günümüzde bir ''şair enflasyonu''dur,almış başını gidiyor.
komünist olduğunu her fırsatta dile getirmekten çekinmeyen aziz nesin bile söylemiş olduğu ''türk halkının üçte beşi şairdir'' veciziyle sağduyulu karilerden o kadar çok rahmet temennisi almıştır ki normal bir komünistten daha fazla müslümanlık irtifasına nail olmuştur denebilir . daha -da ekinin nerde bitişik, -mi ekinin nerde ayrı yazılacağını bilmeyen,iç coğrafyadaki ucuz duygulanımları alt alta sıralanmış mısralarla ifşa ederken de kendini özentiden kurtaramamış internet şairlerinin,başka bir deyişle naylon şairlerin ve parayı bastıranın koltuğunun altında kitapla dolaştığı ülkemde şiirin, şairin ne anlama geldiği gerçekleri itibardan münezzeh,pek çok insan, “metroda gelirken yahut bulaşık yıkarken yazdığı şiiri okumak”tan çekinmemektedir.
saygı ve sevgi ile...
goliat*
1 Şubat 2009 Pazar 13:33:42
Duygusal millet olmak suç mudur? diyerek sadece bir cevap vermiş ve oku size yöneltmiş olayım .. eğerki duygularımızı yazdığımız için suçluysak bende suçluyum , eğerki şiir yazmak sadece elit tabakanın işiyse , başkaları yazamaz diyorsanızda burada benim yerim yok demektir..

saygılar...
dışarıdaki
2 Şubat 2009 Pazartesi 16:08:05
"Günümüzde bir ''şair enflasyonu''almış başını gidiyor.
Komünist olduğunu her fırsatta dile getirmekten çekinmeyen Aziz Nesin bile söylemiş olduğu ''Türk halkının üçte beşi şairdir.'' veciziyle, sağduyulu karilerden o kadar çok rahmet temennisi almıştır ki normal bir komünistten daha fazla müslümanlık irtifasına nail olmuştur denebilir. Daha -de ekinin nerde bitişik, -mi ekinin nerde ayrı yazılacağını bilmeyen,iç coğrafyadaki ucuz duygulanımları alt alta sıralanmış mısralarla ifşa ederken de kendini özentiden kurtaramamış internet şairlerinin, başka bir deyişle naylon şairlerin ve parayı bastıranın koltuğunun altında kitapla dolaştığı ülkemde; şiirin, şairin ne anlama geldiği gerçekleri itibardan münezzeh,pek çok insan, “metroda gelirken yahut bulaşık yıkarken yazdığı şiiri okumak”tan çekinmemektedir.
Saygı ve sevgi ile...

Bu başlığı okuduğumda rahatsız oldum. Yazıp yazmama konusunda gittim geldim. Başlığı açan arkadaşın, "mi" ve "de" ekleri üzerine büyücek söylemlerini bırakırken "de" ekinin "da" olarak belirtilmeyeceğinden uzak bir muhterem! Aynı muhterem, nokta ve büyük harf ayrıtını da atlamış nasıl olduysa(!)

Yazım kuralları üzerine nutuk çekenin, bir kaç satırlık düz anlatımda ki kendi yazım yanlışları da düzeltilmiş haliyle yukarıdadır.
Bunun içine, metin bozukluğu anlatı darlığı ve yanlışlığını eklemedim.

Gelelim yazının özüne; bunla ilgili eleştirim (?) bende kalsın isterseniz.
Neyse...
dışarıdaki
2 Şubat 2009 Pazartesi 16:10:54
Düzeltme:

Bu başlığı okuduğumda rahatsız oldum. Yazıp yazmama konusunda gittim geldim. Başlığı açan arkadaş, "mi" ve "de" ekleri üzerine büyücek söylemlerini bırakırken "de" ekinin "da" olarak belirtilmeyeceğinden uzak bir muhterem! Aynı muhterem, nokta ve büyük harf ayrıtını da atlamış nasıl olduysa(!)
ARSLAN TUĞRUL ÖZER
6 Şubat 2009 Cuma 12:02:41
Tartışmayı büyütmek değil niyetim...
Arkadaşı da acımasızca yargılamak istemiyorum.
Onun ki yani sizin ki mahsumane bir bilgilendirme sadece

Kaldıki bugüne kadar ŞİİR'in net bir tanımıda yoktur diye biliyorum....

Benim şiirden anladığım, yada beklediğim bir çok insana göre farklı olabilir, bu da doğaldır.

Ancak;
ŞİİR, okunduğunda kişilere göre farklı anlamlar içeriyor, çıkarılabiliyorsa, herkese farklı tadlar veriyorsa ŞİİR dir.

Eğer;
Anlamı zaten netse herkes aynı tadı alıyor aynı anlamlar çıkartıyorsa o, şiir değil sadece ve sadece manzumedir.
Ama bizler hepsine şiir der çıkarız.

Manilerimizde böyle değil midir?
İlk mısra ile sonraki mısralar arasındaki alakasızlık önce şaşırtır sonra bir hoşluk verir bize

Bu da ne cahilliktir, ne de yanlışlıktır.
Sadece algıladığımız budur..
Bunun da kötü tarafı yoktur.

Arslan Tuğrul ÖZER
Metin Akdeniz
7 Nisan 2009 Salı 12:38:52
bu siteye ilk üye olduğumda göz ucuyla şiirlere baktım.sonra bir kaç yorum yazdım bazı şiirlere.ki bu şiirler onlarca yorum alan şiirlerdi.önce şiiri sonra yorum yapanları eleştirdim.çünkü eleştiriye açıktır diye yazıyordu.şiir yazan herkesin şair olmadığını söyledim kendimi de dahil ederek.ama ağzımın payını aldım.meğerse burda şiir yazan herkes şairmiş.bu site şiir köşesi değil.Edebiyatdefteri.com adında edebi yazı ve şiirleri çağrıştıran bir siteydi.öylelikle fikirlerimi ortaya koydum.o kadar sıradan ve arabeskçe şiirlere yapılan olağan üstü yorumları gördükten sonra geri çekildim.Bunun yanında gerçekten kelimelerse adeta dans eden şiir yazanları da tanıdım burda.onlar zaten farkediliyor.iyi ve kötü arasında fark var yazılanların hepsi şiir olsada.
Ben şunu söylüyorum övgüye ve eleştiriye aynı oranda tahammül ettiğimiz sürece yazılan yazı ve şiirler o kadar okunası olabilir.
feyzi kanra
7 Nisan 2009 Salı 20:41:26
Kendisini beğenen bir nefsin hislerine benziyor yazlanlar
Kendinizin hisleriniz olduğuna inanmıyorum delikanlı.
Aziz Nesini takiye yapmayışını beğenirim hepsi o kadar.
Canı nereye layıksa oradadır şimdi.
hüseyin aktaş
10 Nisan 2009 Cuma 22:19:18
''türk halkının üçte beşi şairdir''

Geçen Ahmet Nesinle konuşurken bu söz gündeme geldi de

Aziz Nesin:" Her beş kişiden altısı şair, yedincisi yazardır." demiş
Sabiha KÜÇÜKTÜFEKÇİ
2 Mart 2010 Salı 19:49:18

savaştan dedikodudan daha güzel değil mi yazmak ?
sıkma canını takma kafanı bunlara
bırak yazsınlar be şair dost ...:)))

kaliteli olanları

şakşaklar
reklamlar
kitaplar
kurullar
böcekler
çiçekler
eş dost
...vs

değil ;

zaman belirleyecektir nasılsa ...:)))

teşekkürler düşünce paylaşımına..
sevgilerimle...

locabus
3 Mart 2010 Çarşamba 13:25:36
tebrikler arkadaş katılıyorum sonuna dek
nene hatun
5 Mart 2010 Cuma 16:13:56
Haklısınız .

Ben hiç üstüme alınmıyorum .

Çünkü hiç bir kategoride değilim .Şükür.

Henüz Şairim de demedim.

Ne güzel :)

İşin içinden böylece sıyrılıp çıktım.

Benden korkulur.

Şaka bir yana zaman en iyiyi tabi ki tespit edecek .

Nerdeydim nereye geldim nereye giderim bilinmez....

Mutluyum yazdıklarımdan.

Yazmak güzel.

Geriye çok bakmıyorum .

Ama şuna taktım:(

bulaşık yıkarken ilham gelemez mi?

Ya da bulaşık yıkayan şiir yazamaz mı?

Yani......

Saygılar.
Numan Kurt
11 Nisan 2010 Pazar 11:25:23
Siz -de ekinin, "mi" soru edatının yazımından şikayet ederken büyük harf diye Türkçede bir kavram olduğunun farkında değilsiniz. Bana göre de herkes şiir yazmamalı. Yazarsa da öz ve biçim yönüyle şiir olmalı. Bu yönüyle katılıyorum; ama birilerini yazım kuralları yönünden eleştirirken önce buna kendiniz uymalısınız.
İlhan Kemal
21 Şubat 2014 Cuma 05:28:56
"komünist olduğunu her fırsatta dile getirmekten çekinmeyen aziz nesin bile"

Yani? Sanki komünizim kötü bir şeymiş, o fikri savunanların fikirleri değersizmiş gibi...
meneviş
4 Ekim 2008 Cumartesi 01:24:59

biz daha cafer'e bez yapmak icün pevlike kuracagiz.
Aziz Nesin'ni saygiyla anmama vesile olmaktan baska bu konu bir aydin despotizmi örnegi.

daha n'olsun?

sevgiler,

leopoldine
4 Ekim 2008 Cumartesi 01:25:29
bırakalım da herkes istediği gibi istediği kadar yazsın, bunun kötü tarafı neresi anlamadım? insan doğası gereği duygusaldır, içini dökme ihtiyacı hisseder, her zaman bir sırdaş bulamaz ve kağıda dökülür, şiir olur.
ne var biliyor musunuz? şu şiir ve şair ölçücüler bana komik geliyor, bunun ölçütü nedir ki, neyle tartılır şiir?
katılmıyorum görüşlerinize.
zorel
25 Aralık 2008 Perşembe 23:16:01
Ah sevgili dostum bırakmanıza gerek yok zaten herkes istediğini yazmıyor mu?Elbette kendini şiir yazmadığına ikna etmişse sorun yok .Ama alt alta birşeyler yazıp bunun şiir olduğunu iddia eden var oldukça ona söyliyecek lafta yoktur.İnsanların hepsi duygusal değildir.Lutfen inanın bu güne kadar hiç bir şairden canavar ruhlu birisi çıkmış mıdır?Duygularını kagıda döker o da şiir olur diyorsunuz.O halde şiir sözcüğünü dünyadaki bütün lugatlerden silelim.Çünkü bütün yazılar size göre şiir kategorisindedir.Bir türk müziği dinliyorsunuz duygulanıyorsunuz ;ama ben duygulanmam diyorsanız size bir sözüm yok duygulanırım diyorsanız işte o dinlediğiniz şarkının güftesi şiirdir.Bütün dünya edebiyatında şiir diye bir tür vardır bunun ölçütü nedir ki diye soruyorsunuz.Bunun ölçütü kilogram veya metre olmadığına göre bir tarifi de vardır herhalde Şiir eğer okuduğunuz zaman sizi alıp bir hatıralar dünyasına götürüyorsa ,o bana göre güzeldir.her şiir insanı mutlaka alıp bir yerden bir yere götürür mü? elbette hayır.Bu konular okadar geniştir ki sayfalarca yazsam bitmez Bütün temennim düşüncelerinizi bir daha gözden geçirmeniz.Saygılarımla.
pınarbaşılı
4 Ekim 2008 Cumartesi 17:46:28
Arkadaşım.
Sokağa çıktığınızda, kaç kişi görürsünüz araba kullanan?
Hepsi acaba iyi sürücü mü?
Araban arızalı! Tamirciye götüreceksin.
Her tamirci usta mı?
Hastasınız, doktora gideceksiniz.
Aynı branşı olduğu halde, hepsi aynı bilgiye mi sahiptir?
........Çok ca çoğaltılabilinir örnekleri.

Bırakın, teşvik edelim her kesi yazmaya okumaya.
Beğenmediğiniz şair veya şair adayını okumaz geçiverirsin olur.

Ben, herkesin bol bol okuyup, yazmasından yanayım.

İçinden gelen yazsın. Zevkle de okurum zamanım oldukça.
suzan can
2 Şubat 2009 Pazartesi 13:13:34
dr lar örneğinize cevap vermek isterim..
evet hepsi aynı bilgiye sahiptir
ama hepsi aynı hastayı görmemiştir belki..
teşekkürler :))
MAKSUT TURAN
4 Ekim 2008 Cumartesi 18:29:22
Bence bu kadar şairin varlığının nedeni; güzel Türkçe'mizdir. Çünkü bizim dilimiz sondan eklemeli bir dil. Aynı zamanda Osmanlıca'ya da yardım ve yataklık etmiş bir dildir. Bence Türkçe'mizin güzelliği; insanları şiirsel düşünmeye itiyor. Eğer kişi, yazdığı şiiri okuma cüretini gösterebiliyorsa; o şiiri beğenip beğenmeme size kalmıştır. Ama önemli olan yazdığı şiiri okuyabilme cesaretini göstermektir. Bu cesareti gösteren kişiye biz sadece eleştirebiliriz veya teşvik edici sözler söyleyebiliriz.
belginerturk
4 Ekim 2008 Cumartesi 18:48:10

bir buna karışılmamıştı şükür...

içini döküyor insan bunun neresi kötü anlamıyorum...çocuklara daima kendine bir hobi edin deriz...bu insanı kötü alışkanlıklardan korur deriz...

kime ne zararı olabilir ki...

sevdiğimiz şiirleri okuruz sevmediğimizi okumayız...

kitap meselesine gelince ...

satılır ya da satılmaz bunu göze alarak çıkılıyordur yola diye düşünüyorum...

bırakalım döksünler içlerini insanlar...tutup patlamaktansa!...

sahra
4 Ekim 2008 Cumartesi 19:02:42
forumu açan arkadaş "şiir yazmayın" demiyor zaten.sadece yazılan şiirlerin kalitesinden endişe duyup, şairlik özentisinin yaygınlaştığını ve edebî anlamda başarılı eserler verilmediğini ifade ediyor.
bu söylenenlere ben de katılıyorum.
€nis
4 Ekim 2008 Cumartesi 19:19:24
Arkadaş bir fazla paniklemiş bence..
Kötüler olmazsa iyinin değerini nereden anlayacağız?
Siz gazeteyi açtığınızda bütün sayfaları okuyor musunuz? Okumayıverin önünüze gelen bütün şiirleri kurtulun bu dertten..

Sorularım da olacak konuyu açan zat-ı muhtereme;

1-Şiirin yazılma mekanı hakkında bizi bilgilendirebilir misiniz lütfen?

2-Açtığınız konunun komünizmle alakası nedir?

3-Kalitesizlikten muzdarip olan sizin bu konuda ne gibi bir çözümünüz ya da öneriniz var?

Teşekkürlerimle..

hyazici58
4 Ekim 2008 Cumartesi 21:24:58
Bu ülkede herşeyden şikayetçi olabilirsiniz ama,insanlar okuyor ve yazıyor diye asla kimse şikayetçi olamaz. Yok öyle şey !...Neden? Bugün bu toplumun tabir yerindeyse yalpalamasının tek nedeni.Okumamak ve yazmamak. Kim nerde,ne yazıyormuş ki,Değerli dostum senin ülkende basılan kitap sayısı kadar elin oğlunda yeni yazar ve yeni kitap çıkıyor.Ne yazması,ne okuması.Kim okuyor,kim yazıyorki birde şikayetçi oluyoruz.Zenginlik enflasyon getirmez,kaliteyi yükseltir...Daha çok yazılmalı...Selam,saygı...
N E Y Z E N
7 Nisan 2009 Salı 23:04:51
saygıdeğer üstadım benim duygularıma tercuman olmuşsunuz. Bende bir şey eklemek istiyorum. Yanlış yapmak doğrusunu bulmayacağımız anlamına gelmez. Mesela ilk şiirim ile son şiirim arasında bir karşılaştırma yapıyorum;çok fark var iyiye güzele doğru pozitif bir gelişme var. Son şiirimde seçiciler kurulu tarafından uğur böceği bile aldım.

Burda önemli bir not düşeceğim; ya bu konuyu açan arkadaş edebiyat üzerine çok elit ve seçici, ya da seçiciler kurulu edebiyat fakiri. yazdığım şiirlerin sayısı sayfamda mevcut sizde biliyorsunuz. 3-5 şiirde uğur böceği geliyorsa üstünde düşünmek lazım.
bir yolcu
5 Ekim 2008 Pazar 01:18:05
İki satır cevap yazmak vacip oldu...

Evet başlığı açan arkadaş "nesin" mevzuunu dağıtmış, hemen düzeltmeli. (ör: 3 te 5 diye bir kesir, % 100 ün üzerinde bir rakamı ifade eder!. Komünist-müslüman tabirleri de rasgele dizilmiş.)

Ama bu portalın bir "oto denetime" girmesi de şart görünüyor. (yorumlar gerçekçi olmalı, "körlerle sağırlar birbirini ağırlar" usulü olmamalı) Hanımlar, beyler. Sizi çok etkilese de, kaleminizden her çıkan cümle dizisi asla şiir değildir.

Üstad Orhan Veli ye ait olduğu söylenen, "şiir nedir" sorusuna verdiği cevap TAM BİR ÖLÇÜ dür. " Şiir öyle bir sözdür ki, bir kelime çıkarsan olmaz, bir kelime eklesen olmaz ! "
Yine üstad Necip Fazıl'ın, Mehmed Akif'in, beyinlerini tırmalayan tek bir kelimeyi seneler sonra şiirlerinden çıkardıkları bilinir.

Gelelim "birader önerini söyle" diyen arkadaşa;

Evet bu sayfalar binlerce insanı deşarj ediyor. Her yüz denemeden bir şiir çıksa bile, güzeldir. Ancak yazanlara (şairlere değil !) derhal mantıksız övgüler düzenlere bir uyarım var. Galat hatalarla dolu bir "yazan"ı göklere çıkarırsanız, bu sizin de bu işten anlamadığınızın resmidir. Lütfen şu "çok güzel anlatmışsın kalemine sağlık" uydurmacasını bırakınız. Beyninizi ve bilginizi rahatsız eden her şeyi cesaretle eleştiriniz, yazınız. Ki bu eleştiriler yeni güzellikler çıkarsın.

Bu arada az da olsa "şair" olmayı çoktan hak eden onlarca amatör ama güçlü kaleme rast geliyoruz. Bunların hatırına bu site devam etmeli.
sevgiyle kalın şiir dostları....
sonbaharımsın
10 Nisan 2009 Cuma 18:20:46
Şiir çalışmalarımı -denemelerimi mi demeliyim- paylaşma yeri olarak bu siteyi seçtim.Üyeliğimin henüz birinci ayı dolmadan farkettim ki alt alta dört cümle,kafiye de oldu mu şiir sanılıyor.(Ölçümüz aldığı yorumlarsa.)
Şiire ilişkin ustalardan verdiğiniz örnekler herşeyi apaçık ortaya koyuyor.
Şiir düşünceyi,duyguyu okurun avucuna bir gül yağrağı bırakırmışcasına güzel olmalı,şiir bir ezgi gibi müziğini taşımalı,şiir şairin dünyasından kopup okuyanın dünyasında sanki uzun zamandır onun beklediği kendi iç sesi gibi yerini almalı.
Dilimizi daha özenli kullanmaktan yanayım.En azından "körler ve sağırlar birbirini ağırlar"şeklinde ifade ettiğiniz döngünün kırılması için başka bir çözüm aramalıyız.Önerim gerçekten her gün usta bir ustanın şiirine yer vererek bu işe başlamak olabilir.
Saygılarımla.
Yorum Yaz
/ 8 »
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.