Şiir şairini yansıtır mı?

5.190 izlenme - 177 yorum -
/ » 18
Yorum Yaz
zkf
20 Eylül 2008 Cumartesi 02:06:35
şiir şairini çok fazla yansıtmaz bence
bize öyle gelir
şair hayallerini bazen yazar
bazen başkasının yaşadıklarını...

şiirlerine yansır ama çok az...
belki çok mutludur şiirleri hüzünlü de olsa
belki ne acılar yaşar çaktırmaz kimseye....
Turan Ergün
28 Eylül 2008 Pazar 18:42:37
Şiir şairinin karekteri ve düşünceleri hakkında okura bazı ipuçları verir biz bu ipuçlarından yola çıkarak şiiri anlamaya çalışırsak tam olmasa da şairin hangi hislerle yazdığını anlayabiliriz.
Şiir şairini çok fazla yansıtmaz çünkü;Çok mutlu olan şair hüzünlü şiirler yazmaz daha çok coşkulu şiirler yazar fakat çok acılar çekse de bunu tam olarak şiirine yansıtmaz sizinde dediğniz gibi çaktırmak istemez çünkü zavallı,acınacak durumda veya duygu sömürüsü olarak okurun algılayacağını düşünür ve bu acılarını şiir diliyle anlatmaya çalışır...
Bir örnek verecek olursak:
Bugün beni sevgilim terkedip gitti
Yerine
Apansız terkedip gitti vefasız...

Ve buna benzer tümceler görebiliriz ki mektup değil şiir olsun yazdıklarımız.
HERKESE İYİ BAYRAMLAR...ŞİİRLE KALIN...
fadime halil
10 Ocak 2009 Cumartesi 17:25:54
bendece siir sairini cok yansıtmaz sair başka bi kimliğie bürünerek şiirini yazabilir
mesela kadın bir sair şiirini bir erkek yazmıscasına birkıza itaf edebilir...bence şair birazda başka kimliklere bürünmeli başka kafaların başka yüreklerin içindeymiş gibi düşünmeli
sefa yılmaz
12 Şubat 2009 Perşembe 11:01:37
şiir şaiirini yansıtmalı. Arif ay ustanın güzel bir tesbiti var;şair şiirinden bağımsız değil der.birde 'söz insanın neresinden çıkarsa muhatabanın da ulaşması gereken yerine ulaşır' derler eskiler. şairlerinde sözleri gerçekten yüreklerinin derinliklerinden geliyor ise muhataplarınında yüreklerine ulaşıyor.ezcümle şiir şairinden bağımsız değildir diyorum.
*deniz*
4 Nisan 2009 Cumartesi 22:29:57
şiir, şairini dizelerde kesinlikle yansıtmalıdır,yansıtırda..küçük ipucularıdan çok şeyler anlatılabilir şair hakkında..kendi kimliğini,duygusunu,üzüntüsünü,sevincini,nefretini kısacası tüm duygularından tonlar vererek yansıtır şiire..başka kimlikleri giyerek nasıl yazılabilinir..bu sadece toplumsal bir yarayı tek kimlikmiş gibi görüp topoluğun sesi olarak yansıtabilir çoğul acıları tek yürek yazarak..ve her yazılmış şiir sahibine aitse; ait olan da yaşanmıştır...
mavi gözyaşları
8 Nisan 2009 Çarşamba 10:37:03
bencede yansıtmaz şaiir yaşamadıklarınıda şiire çevirebilir
UNUTKAN ŞAİR
31 Temmuz 2009 Cuma 23:26:46
BENCE ŞİİR ŞAİRİNİ YANSITIR.ŞİİR ŞAİRİN EVLADI GİBİDİR İNSAN ANNE BABASINI HATIRLATMAZ MI ONU GÖRENLERE
kul bahri
18 Ekim 2009 Pazar 01:42:54
Doğru bir tesbit. Arada bir şair kendine ait duygu ve düşüncelerinr şiire yansıtsada genellikle çevreye ait olayları da anlatır.
Şairler toplumun gözü-kulağı, eli-ayağı, söyleyen dilidir.
Daha çok geleceğe yönelik şiirler de yazarlar.
Ancak bir şairin on tane şiirini okursanız şair hakkında bir fikir edinebilirsiniz.
Şairliğe yeni başlayanlar, aklı sıra aşk şiirleri yazanlar kendi duygularını anltırlar.
Ancak zamanımızda aşk, sevgi ve cinsel arzular birbirine karıştırılmıştır. Sadece bu devirde değil geçmişte bile aşık, hak aşığı çok nadirdir.
Aşık karşılıksız sever. Kendi arzularından çok karşısındakine değer verir.Şimdikiler gibi sıradan arzularını , duydukları sevgiyi, kadın-erkek ilişkilerini aşk olarak değerlendirmek yanlıştır.
GulBeyaz
4 Kasım 2009 Çarşamba 12:45:38
şiir şairini çok fazla yansıtmaz bence
bize öyle gelir
şair hayallerini bazen yazar
bazen başkasının yaşadıklarını...

kendi tarzıyla yazar, dolayısıyla yansıtır elbet, zaten siz konu başında az yansıtır diyerek zaten kendi tezinizi çürütmüşsünüz...
:)
Davidoff
5 Kasım 2009 Perşembe 19:23:50
Kesinlikle YANSITMAZ,YANSITMAMALIDIR.
Bir şiir tıpkı film gibidir,okuyucu,seyirci gibi içine girip kendi şiir olabiliyorsa ŞAİR İYİ OYUNCU DEMEKTİR.
şahmeran0700
7 Kasım 2009 Cumartesi 10:38:42
KENDİ ADIMA KONUŞMAK GEREKİRSE YAZDIĞIM ŞİİRLERDE KENDİMDEN HİÇBİR ŞEY YOKTUR
Armakan
21 Eylül 2008 Pazar 20:51:49
"şair" olarak şiirin neresinde durduğuna bağlı.

3.şahıs olabilirsin,yaşayan olabilirsin ya da gören,duyan,hisseden.bu bile şiiri yazanın şiire karşı olan mesafesini belirtir ve şiirine göre değişir.
şair'inde şiir dışında bir yaşantısı,yapmak zorunda olduğu görevleri vardır.sanatını bir iş olarak görüp,duygularına karşı mesafe koyabiliyorsa sanatçıdır.yani duygularını yönlendirip artırıp çoğaltırabilen insan sanatçıdır.sanatçıdan öte bu devrin sanatçısı,insanıdır.

şiirini yaşayan örnekler elbet vardır ama şu devir için imkansızdır.mesela pir sultan abdal gibi..

aysegulguncan
21 Eylül 2008 Pazar 20:54:15
şairinden bağımsız bir şiir olabileceğini düşünmüyorum...yani olur ama ne kadar başarılı olur bunu sorgulamak lazım...örneğin hayatında hiç ölüm acısı yaşamamış bir insan salt başkalarının acısına dayanarak nasıl ifade eder ölümü?
nasıl dile getirebilir o acıyı?
her duygu için geçerli bu ama şu da var...
tüm duyguları bilen biri hayatının herhangi bir döneminde anı defterinde kalmış duygulardan herhangi birini çıkarıp şiirini yazabilir...şunu demeye çalışıyorum.mesela çok önceden ayrılık acısını tatmış biri çok mutlu bir beraberliği de olsa geri dönüşlerle o acıyı hatrına getirip tekrar aynı vurgulu ifadeyle şiirini yazabilir...
bence mutlaka yansıtır şiir şairini...belki ilk başta görünemeyebilir bu ancak dikkatli bir analizle bir kaç kelimede de olsa şairin ruh dünyasına ulaşılacaktır...
yaşıyor oluşunuza sevindim Zeynep Hanım:)
kızılkaya
9 Şubat 2009 Pazartesi 19:16:45
her ses kendisi olduğu kadar başkasısının sesidir de.şair kendi sesini kaybetmeden ,bütün sesleri bulup toplar şirinde,bir değiştirip dönüştürme ,gerçeği tersyüz etme,ona yeni bir varlık ve anlam vererek kendine özgü bir gerçek kazandırmaktadır.
Gülseren kuddar
12 Şubat 2009 Perşembe 16:44:38
Bence doğru katılıyorum fikrinize .Şiirler şairi yansıtır bırebır olmasa bile.
Makman
21 Eylül 2008 Pazar 20:58:48
Charles Dickens'in '' İki Şehrin Hikayesi'' isimli eserinde şifreli bir mesaj gönderilir. ''Yeniden Dirilen''
Şimdi Sayın Zeynep Kahraman Füzün'ün ismini forumda görünce o geldi aklıma.
Bir yanlışlık da olsa artık sitemiz böyle bir hüzün yaşamaz inşallah.
Şair elbet sırf kendi yaşadıklarını yazmaz. Bazan çevresindeki yaşanan olaylar, bazı da hayalleri ona yazdırır.
Arzu Buse ERASLAN
21 Eylül 2008 Pazar 21:09:47
Kalp neyle doluysa dilden o dökülür güzel dizelere bence bir çok sefer şairini anlatır şiir...
Gürsel Cengiz
21 Eylül 2008 Pazar 21:26:32
şiir, şairini yansıtır bence
elma
21 Eylül 2008 Pazar 21:33:08

şair ne anlatırsa anlatsın
elleri dizelere değmiştir bir kere...

Gürsel Cengiz
21 Eylül 2008 Pazar 21:39:33
şair şiirle
şiirde şairle
yüz göz olmuştur
yoğrulmuştur
morhüzün
21 Eylül 2008 Pazar 21:49:10

Selam
arkadaşların çoğu şiir şairini yansıtmaz yolunda söylemde bulunmuşlar
ben buna katılmıyorum açıkçası çünkü şiiri yazan kişi o şiire kendi duygusunu, düşüncesini ve hatta mizacını dahi katmıştır ve o yazdığında kendi hayatından kesitler vardır ki bu da bize o kişi hakkında bilgi verir, daha doğrusu o kişiyi hissetmemizi sağlar.
Ben yaşamadan hissetmeden yazılmaz diyorum, yazılırsada çok başarılı olmaz.
Gürsel Cengiz
21 Eylül 2008 Pazar 21:57:12
mor hüzüne katılıyorum..
Yorum Yaz
/ 18 »
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.