Şehitlerimize borcumuz..

1.193 izlenme - 62 yorum -
/ » 7
Yorum Yaz
polyanna
8 Temmuz 2007 Pazar 15:22:20
sizce devlet şehit ve şehit ailelerine gereken değeri veriyor mu?
ANSIZIN ( Yönetici )
10 Temmuz 2007 Salı 13:59:53
Utanıyorum!

Alakasız konularda bangır bangır konuşanların Şehitlerimiz ile ilgili konuda sessiz kalmasından dolayı UTANIYORUM!

Binlerce şehidimiz bir Barış AKARSU kadar değerli değil mi!

Bıraktım şehit ailelerini şehitlerimize gereken değeri vermiyoruz.

Üzgünüm ama utanıyorum!
Blueangel
10 Temmuz 2007 Salı 14:06:48
Duyarlılığın için teşekkürler sayın polyanna. Barış Akarsu için yapılan forma katılan insanlar senin açtığın forma ne yazacak diye bekliyorum, formu açtığından beri. Bende genç birisinin ölümüne üzüldüm ama bilinen gerçek yüz şu.Her gün şehit olan askerlerimize gösterilen tavır. Ve sırf vatana vermek zorunda oldukları hizmet ile ölmek zorunda oldukları için. Ana evinden çıkıp asker ocağına gidip ne zaman şehit düşeceğini bilmeden yaşamak zorunda oldukları için.
İçimden geçenler bunlar. Neden bu kadar duyarsızız neden bu kadar görmezden gelmeyi seviyoruz bazı şeyleri.Bende bir şehit çocuğuyum bunu bilmenizi isterim sevgili dostlar. Biraz duygusal davranmayı kendimde hak olarak görüyorum. Yaşananları gördükçe üzülmek yerine içinde bulunduğumuz durum için bişeyler yazmak bana yakışır diye düşündüm.Allah bütün şehitlerimizin toprağını bol etsin.
sevdalısın
10 Temmuz 2007 Salı 14:08:35
gerçekten çok haklısınız.şehit ailelerine verilen değerin hiç bir değeri yok.bu vatan uğruna verilen koca bir can.yerine gelecek başka mehmetlet .ahmetler..... o anneler için yok.ne kadar gugur maneviyat içersede şehit ailesi olmak evlat.kardeş.eş,ana baba sevgisini hafifletebilir mi.,...asla.bu devleti kınıyorum
Nesrin Akalmış
10 Temmuz 2007 Salı 14:11:07
evet bence veriyor...

devlet büyüklerimizin tuttuğu altın olsun ve cebine dolsun. amin.

ne şaşaalı cenaze merasimleri yapıyorlar. ailelere bebelere sarılıp poz poz resimlerle anı ölümsüzleştiriyorlar.

hatta bazen kendilerine bile engel olamayıp kalanlarına maaş, maddi yardım bile yapıyorlar. gerçi bir çoğundan sonra pişman olup geri de istiyorlar ya...olsun

çok takdir ediyorum her bir büyüğümü...

saygım sonsuz, sevgim her daim...

çok yaşa devletim. biz bu evlatları, senin evlatların iyi tahsil edip, iyi eğlenip, iyi harcasın ve gününü gün ömrünü uzun etsin diye doğurduk zaten.

ha şehit ha gazi... hepsinin adı senin kitabında aynı... Niyazi.

binlercesi gitse ne olur. yangelip yatmaya mı büyüttük biz bu Niyazileri...

sen çok yaşa devletim

burda kullanacak saygım kalmadı.... sevgimide az önce toprağa verdim

istisna
10 Temmuz 2007 Salı 14:12:36

Konumuz devlet ama.. Önce aynaya bakmalıyız..

(Gerçi devlet de insanlardan oluşur: sen, ben, o devletiz suçlamaktan ziyade sahiplenici bir yaklaşımla)

Kendimize sormalıyız:

"Acaba ben şehitlere, ailelerine ve onların uğruna öldükleri değerlere gereken kıymeti biçebiliyor muyum" diye..

....

Çağlayan mitingindeyiz. İnsanlar sahip çıktıkları değerler için sesleri kısılıncaya kadar bağırıyorlar coşkuyla.

....Laiklik, cumhurbaşkanı seçimleri, irtica tehlikesi, küresel güçlerin yayılmacı siyasaları ve basın....

Hepsi birer birer ses tellerimizden geçiyor.

Sonra kısık bir slogan duyuluyor yaşlı bir amcadan

"Şehitler ölmez vatan bölünmez!"

Bir grup haykırıyor; diğerleri susuyor, susuyor..

Ne olduğunu anlamıyorum..

İyice kulak veriyorum: ama bazıları hâlâ susuyor..

Sonra anahtar ihtiyacıma bir çilingir gibi yetişen birinin cümlesi çözüyor aklımdaki düğümü:

"Bu ABC partisinin sloganı diyor"

Aklımdaki düğüm yerini önce boğazımdaki sonra yüreğimdeki düğüme bırakıyor..

Ve dostlar, o düğüm hâlâ boğazımda duruyor..

Ve öfkem her an gitgide büyüyor.

Saygılar

istisna tarafından 7/10/2007 2:16:25 PM zamanında düzenlenmiştir.
MASAL PERİSİ
10 Temmuz 2007 Salı 15:00:40

ben bu konuyaa birr itirafımı ekleyerek cevap yazmak istiyorum...

ewet şehilerimizz hergün tv.de haberrlerde hergün bir şehit daha deyip seyrederken bir yandan devletee bir yandan teröre haykırasımız geliyor tv. başında kendi kendimizze konuşuyoruz..
onlaraa kızardık devlete ve teröre ama sadece bunla yetinirdik ve hergün aynı haberler şehit haberleri 1 gün değil 2 gün değil üst üste 1 aydaa hergün bir değil bir kaç tane şehit...

ewet duymaya alışmıştık artık bu haberleri...

sonraa birgünn duyduk kii gene bizim memleketten bir şehit üzüldüm çook üzüldüm gene vee o şehidimizin cenazesi iş yerimin önünden geçerken yaşadığım o duygu doılu anlar annesinin oğlunun cenaze aracını tutarak bitap halde yürümesi haykırışlar sloganlar ve en önemlisi hayatının baharında 21 yaşında bir genç asker şehitti...

itiraf bunu neresinde biliyor musunuz?

ben hiçç hıçkıra hıçkıra ağlamamıştım bir şehit haberinde...takii koca bir şehrin bir şehitt cenazseinde birlik olup onu son yolculuğuna uğurlayana kadar...ewet ağladım hemde çook tüğlerim diken dikendi 1 saat kendime gelemedim balkondan o kalabalığa bakmak ve tv değil bir kaç metre tepeden bakmak beni daha bir kötü etti...
anladım ki bu acı başka acı vee tanımadığım birr insanın cenazesi beni ancak bu kadarr yıkabilir...

onlar abilerimiz kardeşlerimiz bizim için vatan için can veriyorlar kan döküyorlar...

bizde vatan olarak onlaraa ve ailelerine ömür boyu destek olmalıyız ki maaleseff artık başbakanlarr önemli işlerinden ötürü birr başsağlığına bilee gidemiyor şehitlerimizin...

böylee birr ülkede askerler polisler hangi haktan yararlanacak ki kimden hakkını isteyecek...
ONLAR BİZİM UĞRUMUZA CANLARINI VERMEKLE EN BÜYÜK DEĞERİ VERDİKLERİNİ KANITLADILAR BİZZ NE YAPIYORUZZ ONLARIN GERİDE KALAN EN DEĞERLİ VARLIKLARI İÇİN...

BENCE GEREKEN DEĞER VERİLMİYOR ,VERMİYORUZ HEMDE FAZLASIYLA
NEDEN VEREMİYORUZ BENDE BUNU MERAK EDİYORUM...
ACABA DEVLETTE ONLARA BİR CAN VERİRLER MİYDİ HER BİR ŞEHİT İÇİN???
içimden gelenler bunlarr...

TÜM ŞEHİTLERİMİZİN RUHU ŞAD OLSUN...

ŞEHİT AİLELERİNEDE ALLAHTAN(C.C)SABIR DİLİYORUM....

hayriye tarafından 7/10/2007 3:03:46 PM zamanında düzenlenmiştir.

hayriye tarafından 7/10/2007 3:06:20 PM zamanında düzenlenmiştir.
(Mustafa Çetiner)
10 Temmuz 2007 Salı 18:25:01
Bu sorunun cevabı daha geçenlerde Şehit olan bir Binbaşımızın naaşının, eşyaları ile birlikte bir kamyonet kasasına konulmasında gizli sanırım.

Şehit cenazelerimizi görüyoruz,Askeri erkan orada, teselliler,göz yaşları,ağlayan asker ve komutanlar.Tüylerimiz ürperiyor.Şahsım adına duyduğum acının yanında,gurur da duyuyorum bu görüntülerden.

Ama ya sonra....
Oğlum diye soğuk mermerlere sarılan Anne-Babalar aranıp soruluyorlar mı acaba?...Ya da bu lanet terör bitmeden diner mi Ana-Babaların gözyaşları....

Tüm şehitlerimizin ruhu şad olsun.Allah kimseye evlat acısı göstermesin.Görenlere de sabır versin.
Yılmaz Çelik
10 Temmuz 2007 Salı 21:00:12
Şehitlik mertebelerin en yücesi şüpesiz... Şehitler adına ne yazsam yüreğimi dağlıyor... Birileri varsın beni popilerliğe özentili biri görsün, bu hiç umrumda değil... yüreğimi acıtsada acılar yok sayıp, kulak tıkayamam... Söz konusu Vatanım, Bayrağım, canımdan aziz bildiğim şehitlerimse, kanımın son damlasına kadar onlar için var. Bu vtan, bu Bayrak, Bu Ezan bizim, sağıyla, soluyla hepimizin... Sahip çıkalım değerlerimize... Fırsat doğmasın birilerine...Canımdan cok sevdiğim, bir abim, bir kardeşim bildiğim, bir arkadaşımın, cebinden bana yazdığı kutsal kanına boyanmış mektubundan yola çıkarak, kaleme aldığım, bu şiirimi sizlerle paylaşmak istedim. Bu şehit hepimizin... Ruhları şad mekanları cennet olsun tüm şehitlerimizin...

===BİR ŞEHİDİN SON MEKTUBU===

Sevgili kardeşim,
Bu gece rüyamda beni vurmuşlardı,
Cenneti gördüm, cenneti gördüm.
Arkamdan ağlıyordunuz, TÜRKİYE ağlıyordu.
Babam Vatan sağ olsun, diyordu;
Anam karalar bağlıyordu...
Komutanım ay yıldızlı bayağı vermişti elime,
Yürü aslanım diyordu.
Cennet kapıları aralanmıştı,
Ben gülüyordum.
Ben gülüyordum.
Ölüm gülerek karşılanır mı?
Ben karşılıyordum.

Ah kardeşim, ahh,
Beni kimler vuruyordu; biliyor musun?
Bu ülkenin ekmeğini yemiş,
Havasını solumuş,
Aynı okulu, aynı sırayı paylaştığımız,
Ekmeği ortadan bölüp verdiğimiz,
Beyni yıkanmış, Vatan haini
Üç beş çapulcu..
Benim zoruma bu gidiyordu;
Benim zoruma bu gidiyordu...
Kabullenemiyordum bir türlü,
Aklım almıyordu.
Aklım almıyordu...
Onları bu hallere düşürenlere lanetler okuyordum!!!!
Lanetler okuyordum!!!!

Gazeteler manşetten vermiş şahadetimi,
Sen teröre Lanetler yağdırıyordun,
Gizleyememiştin gözyaşlarını,
Sen ağlıyordun,TÜRKİYE ağlıyordu.
Ben ağlamayın diyordum;
Bu vatanı sevin,
Bu vatana sahip çıkın
Bu vatana binlerce can feda,
Binlerce can feda....

Yılmaz Çelik
SairiMuazzam
10 Temmuz 2007 Salı 21:37:46
ilk olarak bizim şehitlere borcumuz yok ki...
tam tersi onların bize borcu var.
kendileri cennetle ödüllendirilirken bizi bu cehennemde bıraktıkları için...
kendileri kanat takınıp uçarken bizi sürünmeye bıraktıkları için...
onlar bize borçlu...

ki onlar askerliğin yan gelip yatma yeri olmadığını sözün sahibine ispatladıkları bizim ise ananıda al git sözüne sessiz kaldığımız için.

onlar vatanı için canlarını feda ederken biz onları şehit eden şerefsizlerin üzerine hakkımız olan müdaheleyi yapmak için ABD den izin bekleyen bir başbakana hala diğer hükümette görev sahibi olacak kadar oy verdiğimiz için...

bizim şehitlere karşı borcumuz yok...

Yorum Yaz
/ 7 »
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.