Sitemizin anneleri ve tüm annelerimizin günü kutlu olsun

3.997 izlenme - 81 yorum -
/ » 9
Yorum Yaz
Banu Kalyoncu
12 Mayıs 2007 Cumartesi 11:24:45
ANNELER GÜNÜ

( Mayıs ayının ikinci Pazar günü )

Mayıs ayının ikinci pazar günü Anneler Günü'dür. Anneler Günü evrensel bir gündür. Dünyada milyonlarca ana bugün çocukları tarafından sevgi ve saygı ile anılır.

Anneler Günü ülkemizde 1955 yılından bu yana kutlanıyor. Türk Kadınlar Birliği ülkemizde her yıl çocukları için büyük fedakarlığa katla­nan annelerden birini yılın annesi seçer. Yılın annesinin kişiliğinde tüm annelere iyi dilekler sunulur.

Amerika'nın Filedelfiya eyaletinde 9 Mayıs 1966 günü Jarvis isimli bir kızın annesi öldü. Annesini çok seven Jarvis'in üzüntüsü aylarca sürdü. Hayatla kimsesi kalmayan Jarvis ölüm olayına bir türlü alışamadı. Yaşama küstü. Canlılığını, yaşama sevincini yitirdi. Yemedi, içmedi bir ara ölmeyi bile düşündü. Jarvis'in bu durumunu yakından izleyen komşusu Jarvis'le arkadaş oldu. Bir gün yaşlı komşu söyleşi sırasında Jarvis'e «İnsanlar doğar, yaşar, ölür. Bu bir doğa kanunudur.» dedi. Bu iki cümle, Jarvis'i çok etkile­di. Ölümün de doğmak, yaşamak gibi bir doğa olayı olduğunu düşündü. Ancak bu doğruyu bulmak Jarvis'in annesine olan sevgisini azaltmadı. Aradan geçen süre içinde ölüm sözcüğünün soğukluğu gitti. Yerine anne sevgisinin sıcaklığı geldi. Artık Jarvis annesini gözyaşları ile değil severek. anmaya başladı. Acıları azaldı. İçinde arı, duru bir sevgi oluştu.

Aradan bir yıl geçti. Bu süre içinde Jarvis, hemen her gün annesinin mezarına çiçekler götürdü. Jarvis'in annesinin ölüm yıldönümünde bütün arkadaşları eve geldi. O gün Jarvis arkadaşlarına :

— Geçen bir yıl içinde çektiğim acılar bana şunu öğretti «Dünyada anne sevgisinin yerini dolduracak hiçbir sevgi yoktur. Yılın bir gününü annelere ayıralım. O günü annelerimizle ilgili anılarla dolduralım. Böylece annelerimize olan sevgi borcumuzu ödeyelim.» dedi.

Arkadaşları Jarvis'in önerisini çok beğendiler. Birlikte hemen kentin Belediye Başkanına gittiler. Başkan onları dinledi. Öneriyi içtenlikle benimsedi. Daha sonra bu öneri gazetelere, yazarlara anlatıldı. Jarvis ve arkadaşlarının çalışmaları kısa sürede sonuç verdi. Amerika Birleşik Devletleri Kongresi mayıs ayının ikinci pazar gününün Anneler Günü olarak kutlanmasını kararlaştırdı.

Anneler günü ilk kez 1908 yılında kutlandı. Daha sonra bütün uygar ülkelerde kutlanmaya başlandı.

Her yıl mayıs ayının ikinci pazar günü gazetelerde annelerle ilgili yazılar, anılar, şiirler yayınlanır. Radyo ve televizyonda ana sevgisini konu eden konuşmalar yapılır. Türk Kadınlar Birliği'nin şubesi olan illerde yılın anneleri seçilir. Okullarımızda ayrıca Anneler Günü nedeniyle toplantılar düzenlenir. Bu toplantılarda okunan şiirler, söylenen türküler, şarkılar, annelere armağan edilir. Filimler gösterilir. Sergiler düzenlenir.

Anneler Gününde annemize bir demet kır çiçeği armağan ederek, bir güzel sözcükle yanağından öperek onu çok mutlu ederiz.

Güzel bir şiir gelsin annelerimize ;)

ANACIĞIM

—Anneme ve bütün annelere—

Nasıl hatırlamam anacığım nasıl

Kaç geceler bana ninni söylerdi

Hasta olunca oydu başucumda bekleyen

Biraz yorulmayayım, üzülmeyeyim, hemen

Alır kucağına okşardı, saçlarımı öperdi.

Uzun kış geceleri masal masaldı

Güzel çoban kızları, iyi kalpli sultanlar

Bir suyun akışı gibi geçip gitti zamanlar

Şimdi ne o dünkü çocuk, ne de o masal kaldı.

Yıkayan oydu mürekkep lekeli parmaklarımı

Akşam biraz geciksem yollara düşerdi

Sokağa çıkarken «Yavrucuğum üşütme» derdi.

Hemen bir kazak örerdi biraz boş kaldı mı.

Bilirim yine kalbinde yerim anacığım

Selam sana Anneler Günü İstanbul’dan

Yeni dönmüşçesine bir akşam okuldan

Vefalı ellerinden öperim anacığım.

Ümit Yaşar oğuzcan

fatihtahiroglu
9 Mayıs 2013 Perşembe 21:38:55
Anne dedim mi bir kez önce zaman durur galiba yürekten bir anne daha çıkarken
kutlu olsun tüm annelerin günü
oysa her gün anneler günü
her gün bile yetmez kutlamaya aslında
hayat içinde belki de en çok sevilip en çok ihmal edilenlerdir anneler
yine de öpülesi ayak altları ile mübarek cennet biletleri onlar.

çimdik
11 Mayıs 2013 Cumartesi 01:32:57
Evet Banu...
Önerine tüm kalbimle katılıyorum.
Ppatyalar bile olmayabilir belki sıcacık samimi bir bakış ve candan bir sarılış yeter.
Lütfen tencere tava ütü vesaire gibi şeyler olmasın da...

Bir anam bana yanar
Bir ben anama yanarım
Yangılarımız bizi yan yana tutar
Anasından kopan yoldan şaşar

Sanmasın yeri doldurulur
Ellerle sadece vakit doldurulur
Ana da evlat da vazgeçilmezdir
Gerisinin biri gider yenisi gelir.....ÇİMDİK....
selin yıldız
12 Mayıs 2007 Cumartesi 14:09:01
Teşekkürler...

Güzel yüreğinden öptüm Banu, Allah sana da nasip etsin.

Annemin ve tüm annelerin anneler gününü kutluyorum.

sevgiler :))
Banu Kalyoncu
12 Mayıs 2007 Cumartesi 14:20:28

Dünyanın en güzel kelimesi "ANNE" ve bu günü unutmak imkansız.
Sadece bugün mü? Elbette değil.Fakat bu günü değerlendirelim.Unutnalar mutlaka vardır;)
Bir buket çiçek.Yeterli sanıyorum.
Güzel evlatlarınızla güzel ömürler diliyorum annelerimize.

ilyas
12 Mayıs 2007 Cumartesi 16:32:38
Bütün Anne yüreklilein Anneler günü kutlu olsun...

Hepsinin ellerinden öpülür; müracaat ilyas...

Saygılar sevgiler...
erolbasci
12 Mayıs 2007 Cumartesi 17:18:29
Dünün, bugünün, yarının annelerinin anneler gününü kutlar, annelik duygusunun önünde saygıyla eğilirim..
unabellehistoire
12 Mayıs 2007 Cumartesi 18:45:42
Anne, anne, anneciğim...

Üşüdüm üstümü örtsene anne!

Dünyaya gözümüzü açmadan 9 ay 10 gün önce başlar onunla içiçeliğimiz. Yaşasalar da yaşamasalar da bizler ölene kadar da devam eder...

Yaşamımızın her evresinde, her başımız sıkıştığında sığınılacak tek limanımız olan annelerimiz. Hepimiz yaşam içinde görmüş ve şahit olmuşuzdur. En olmadık zamanda yanınınzda, çok uzaklarda olsa da nefesi her daim ensenizdedir onların...

Üşüdüm üstümü örtsene anne...

Önce kendi anacığımın, sonra tüm annelerin ellerinden öpüyorum.

Yaşları ne olursa olsun ellerinden öpüyorum...

GÜNÜMÜZ KUTLU OLSUN EFENDİM.
TEBESSÜM
12 Mayıs 2007 Cumartesi 19:20:11
burdan öncelikle annemin ve bütün annelerin anneler gününü kutlarım
bahadır
12 Mayıs 2007 Cumartesi 23:35:17
Annler günü,sanal ve soluk bir gün.Keşke uydurma bir günle güya onları mutlu etmeye çalışmak yerine örflerimize sımsıkı sarılıp onları her gün memnun etseydik... o zaman katmerli bir anneler günü olurdu .Yarınınki mi?O sadece bir gün annlerini hatırlayanlar adına çiçekçileri bayram ettirme günü olur ancak.

Yukarıdaki hisleri taşıyarak annnsine sımsıkı sarılacak olanlar sözlerimin dışındadır.Ama lütfen kimse yarın "annene bir şey almadın mı?" bağnazlığına düşmesin.

ANSIZIN ( Yönetici )
12 Mayıs 2007 Cumartesi 23:51:22
Tüm annelerimizin bugün ve her gün anneler gününü kutlar ellerinden öperim.

Duyarlı forumu açan Sevgili Banu hanımada ayrıca teşekkürler.
(Mustafa Çetiner)
12 Mayıs 2007 Cumartesi 23:59:46
Bu güzel forum içim teşekkürler öncelikle...
Annemin,Ablaannem dediğim ablamın,Eşimin,Sitemizdeki Annelerin ve bütün Annelerin gününü kutlarım....Selam ve Sevgimle
Yorum Yaz
/ 9 »
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.