Her gün şiir yazılır mı?

1.408 izlenme - 64 yorum -
/ » 7
Yorum Yaz
mami23
12 Mayıs 2007 Cumartesi 00:01:38
ÇOK MERAK ETTİĞİM KONULARDAN BİR TANESİ BU.
YÖNETİCİLER KADAR OLMASA DA SAYFAYI DEVAMLI TAKİP EDİYORUM
AYNI GÜN İÇERİSİNDE BİRKAÇ DEFA ŞİİRİNİ GÖRDÜĞÜM ARKADAŞLAR OLDU SAYFADA

ACABA BU İLHAM PERİSİ BİZE NEDEN GELMİYOR BU KADAR SIK ÇOK MERAK EDİYORUM YADA SIRF EGOSUNU TATMIN ETMEK İÇİN Mİ ŞİİR YAZILIYOR BU KADAR SIK PEK ANLAMIŞ DEĞİLİM

EGO'DAN KASTIM DA ŞUDUR

BİZ MİLLET OLARAK ÇOK SEVERİZ POH POHLANMAYI

ÇOK GÜZELSİN YÜRÜ BE KOÇUM

KİM TUTAR SENİ

GİBİLERİNDEN SÖZLER KULLANDIGIMIZ ZAMAN

BUYRUN ARKADAŞLAR SÖZ SIRASI SİZDE......
mina
20 Mayıs 2007 Pazar 00:34:25

Hımmmm... Açıkçası tartışmaya açık bir konu bu. İki olasılık var.

1/ Şairin hali hazırda yazılmış çok şiiri vardır, sayfadan şiiri düştükçe diğer şiirlerini yazar ve yayınlar.

2/ Burada okunan pek çok şiir o anda şaire ilham olur. Tek bir kelime ile şiir başlar ve ortaya yeni eserler çıkar.

Her insanın onaylanmak hoşuna gider ama şunu da unutmamak gerekir ki, her şiir bir risktir. Onaylandığınız kadar eleştirilebilirsinizde.

Kendi adıma konuşmam gerekirse şayet, bugüne kadar yazılmış iki yüzü aşkın şiirim var. Çoğu zaman eski şiirlerimi ekliyorum. Ama bazen öyle bir an geliyor ki bir kişinin sözünden ben kıtalaca şiir çıkartabiliyorum.

İlham perisi kelimesine gelince. Pek çok insan kendisine ilham gelmeden yazamaz. Ama bazı insanlar için şiir yazmalıyım demek yeterli bir kıstastır. Ki bende o insanlardan biriyim. Allah'ın vermiş olduğu bir ilham ki içimde tükenmiyor, babamdan miras ki bana her gün daha çok güç veriyor. Bir iddiam yok şiirlerimde. Ama hep daha iyiye gitmeye çalışıyorum. Yazdıkça gelişiyor insan. Burası bir amatör site istisnalar hariç kimse profesyonel dğil. Kendi içimizde gelişerek kendi hatalarımızdan ders alarak hep ileriye yürümeye bütün çabamız.

Poh pohlanmak için şiir yazılmaz. Yazılan şiirlere de zaten şiir denmez...

torun
20 Mayıs 2007 Pazar 00:42:26
benim için hergün şiir yazmak imkansız...
insanın şiir yazması için bazı gereksinimleri ve duygu yoğunlukları olması gerekir, şiir yazmaya ve içini dökmeye ihtiyacı olması gerekir...
ki ben bazen 3 ay boyunca yazmam bazen bir gecede 15 tane yazabilirim...

hangi türden yazılan daha değerlidir diye sorarsanız, bu ölçülmemeli...
bazı yazarlar romanlarını bir ayda yazarlar bazıları 10 yılda...

bazı şairler bir lşiiri bir haftada yazarlar, bazıları 5 dakikada...
ilyas
20 Mayıs 2007 Pazar 00:51:14
Her iki arkadaşa da katılıyorum...

Ben şiir yazmaya kendimi zorlayamam...Ama burada ya da kitapta bir şiir okuyayım etkilenirim...Sonra yağmur yağar başka duygular toplarım...Sonrasında akşam olur güneş batmaya yakın romantik bir ortam olur...Sonrasında hayal gücü sonrasında normal yaşam...Karışır gider...Ama ortaya bazen güzel şeyler çıkar...

Mesela yutkunursunuz ki şuan yutkundum...Yutkunmaktan bile aklıma birsürü hayal geldi...
Misal...

Karşıda gördüğüm dağların
Siyah sis çökmüş eteklerinde
Bir gizem dolaşır
Yutkunmam ondandır...

Gibi...

Bak doğaçlama...
Doğaçlama da düzeltile düzeltile bir şiir çıkıyor ortaya...

Bazen günde 5-10 şiir yazdığım bile oluyor...

Ama hepsini bir günde ekleyemem tabi...:):)

Saygılar sevgiler...

ilyas tarafından 5/20/2007 1:17:02 AM zamanında düzenlenmiştir.
hayaletsuvari
20 Mayıs 2007 Pazar 02:20:06
İlyas'a aynen katılıyorum...
zaman gelir aylarce tekdize yazamam...
zaman gelir günde 5-10 şiir yazarım...
insan yaşadıklarından etkilenir kimi zaman...kimi zaman da yaşayamadıklarını döker satırlara...kimi zaman bir film etkiler..kimi zaman bir şarkı...

bu herkes için geçerlidir heralde...ben şahsen oturup planlı şiir yazamam..
zaten içinde duygu olan birşey nasıl planlanır onuda anlamam ya neyse....
Arzu Altınçiçek
20 Mayıs 2007 Pazar 02:25:19
Her gün bir şiir yazılır mı ...

Ben şiiri yanardağa benzetiyorum aslında. Orda bir dağ var yani insan. İçinde yaşadığı her şey taze-sıcak. Acısı, sevinci, öfkesi, özlemi. Hep kıpır kıpır o lav, yani insana dair olan.

Arada bir titrer dağ... insan kendine sorar neler oluyor, neler yapmalıyım der.

Arada bir püskürtür içini... şiirimsi karalamalar dökülür. Bunun sayısı önemli değil. Bazen çok sıkla olur, bazan hiç, bazan günde bir kaç kez.

ama gün gelir patlar tüm ateşiyle, birikimiyle Şiir -yakar-

Söner dağ, şair ölür.

İkisinin de adı kalır.

Biri kül, biri gönül.

SAkmazlar
20 Mayıs 2007 Pazar 12:49:27
Kendim için konuşmak gerekirse 'ben şimdi şiir yazayım'diyerek hiç şiir yazamadım benim için anlık birşey bir hafta şiir yazmadığımda oluyor bir günde 5 tane 10 tane şiir yazdığımda onun için bir günde ne kadar şiir yazılır gibi bir soru pekde yerinde değil çünkü şiir yazcam deyince yazılan bir şey değil hoş yazanlar vardır onlarda övgüyü hak edecek şiirler yazabileceklerini pek sanmıyorum
mavidalga
20 Mayıs 2007 Pazar 13:06:48
hergün ,şiire birikilir:)
bylrby
20 Mayıs 2007 Pazar 13:48:51
Hergün şiir yazılabilirmi..
Bence yazılamaz.Güzel şiirleri okumayı çok seviyorum ama,ayni kişilerin üst üste hergün yazdıklarını değil.
Birde çok yapmacıklı,ağdalı kelimelerle süslenmiş,lastik gibi uzatılmış şiirler bana hitabetmiyor.
Yaşamda olduğu gibi,şiirdede hep gerçekleri aramışımdır..
İnsanların kendiyle başbaşa kaldıklarında,içlerinde yaşadıkları,hep ilgimi çeker..
Kendimden birşeyler ararım mısralarda..
Ortak olmaya çalışırım gönlümce,paylaşırım acıları ,ulaşılmazlıkları,güzellikleri..
Bende az yazmaya çalışıyorum..
Şiirin ajdarı olmamak için:)...
suyun susu
20 Mayıs 2007 Pazar 17:01:39
Böyle sığ kompleksli tartışma konularının açılması çok garip geliyor bana. Bir arkadaşında dediği gibi her gün şiire birkilir ve ve şiir eşiğinde düşülür her gün. Ben istesem her saat başı şiir yazrım ama şiie ne, siz şiirden ne anlarsınız.....
mami23
22 Mayıs 2007 Salı 16:43:26
bu konunu ben sığ kompleksli oldugunu düşünmüyorum zaten düşünsem böyle bir forum konusu acmam

anlamak ile anlayabilmek arasında ki farktan kaynaklandığını düşünüyorum

her gün şiir yazılmasına karşıyım

en çok beğenilen şairlerin bile şiirleri toplasan yüzü geçmez

Yorum Yaz
/ 7 »
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.