sunduzyaşar
305 şiiri ve 5 yazısı kayıtlı Takip Et

Şaban amcaŞaban Amca

On beş on altı yaşlarındayım.1980 li yıllar. İhtilal olmamış daha. Lise birinci sınıfa gidiyorum. Evimizden okuluma gitmek için otobüse bindiğim durak arasında yaklaşık yarım saatlik mesafe var.
İlk otobüs sabah saat altıdaydı. Kış günleri karanlık olurdu o saatler. Hep karanlıktan korkmak gerektiği öğretilmiştir ya, ben de korkardım karanlıkta yürürken özellikle ilk zamanlar. Yolda yürürken duvarlara yazı yazanları görürdüm. Önceleri onlar benden ben onlardan çekinirdim. Yaş olarak biraz daha büyük ağabeyler bazen de ablalar olurdu. Kendimden küçüğünü hiç görmedim.
Bir de mahallemizin bakkalı Şaban Amca vardı. Şaban Amca o yıllarda sanırım altmışlı yaşlardaydı. Sabah altıda dükkânını açar oraları süpürürdü. Kocaman gözleri, kocaman elleri, gür kaşları ve bıyıkları vardı. Yüzünde de yılların yorgunluğu.

Bakkalın oraya gidene kadar uzun bir duvar vardı ve her zaman oralara yazı yazan birileri... İlk ben “ Günaydın!” dedim onlara ama bir türlü cevap alamamıştım. Israrla devam ediyordum “Günaydın!” demeye sonra onlar da karşılık vermeye başladılar. Zaman zaman küçük sohbetler bile oluyordu aramızda… Arada boya kutularını bile tuttururlardı bana… Sonraları memleketi kurtarmaya başladık onlarla… Ve onlar benim ağabeylerim oldular kardeşlerim oldular, ablalarım oldular... Hiç kimse yan gözle bile bakamazdı... Hiç korkmadım onları tanıdıktan sonra o yoldan yürürken önceleri korktuğum karanlıktan ve insanlardan…

Sonra Şaban Amcanın oraya gelirdim ona da “ Günaydın!” derdim. Sadece gözlerini kocaman açar, sıcacık bakar ama hiçbir zaman “ Günaydın!” ‘ıma cevap vermezdi. Sonraları başka mahallelerden başka arkadaşlar da edindim ve yine aynı yoldan yürürken, ben Şaban Amcaya bıkmadan usanmadan günaydın dedim. Arkadaşlarım bana çok kızarlardı: “ Bırak şu adamı ya! Bırak selam vermeyi.” Derlerdi. “Baksana bir kelime bile söylemekten aciz…” Ama cevabı kocaman gözleri verirdi bir şey söylemese de. Gözlerinden cevabı alırdım ben. “Günaydın!” dediğim için duyduğu mutluluğu hissederdim.
Normal zamanda da bakkalına gittiğim de çok konuşmazdı Şaban amca . Sadece isteğimi sorardı ama fark ederdim ki bana her zaman her şeyin en güzelini, en tazesini verirdi. “İyi günler, hoşça kal Şaban Amca.” dediğimde de çoğunlukla cevap vermezdi.
Böyleydi Şaban Amca ve ben Şaban Amcayı o yıllarda olduğu gibi seviyordum. Kendim için ona “Günaydın!” diyordum o kocaman gözleriyle bana bakması yetiyordu. Mutluydum ve onun mutluluğunu görüyordum. O hep gözleriyle söylüyordu o bana günaydınını…
Geçenlerde annemlerde otururken birden Şaban Amca geldi. “Anne Şaban Amca yaşıyor mu?” dedim. Annem: “Yaşıyor ama hali çok harap. Karısı öldü çocukları da hepsi bir yere dağıldı. Komşular yemek getiriyor yaşıyor işte…” dedi…
İçimden Şaban Amcayı ziyaret etmek geldi ve anneme: “Ben Şaban Amcayı ziyaret etmek istiyorum. Beni tanımaz belki ama…” dedim. Neyse sözün kısası gittim Şaban Amcaya.. On beş on altılı yaşlarda tanıdığım Şaban Amca otuz sene sonra karşımdaydı. Çok da değişmemişti. Yüzündeki çizgiler biraz daha çoğalmış, biraz daha yorgun ve halsiz görünüyordu. Kendimi tanıttım. Şöyle kafasını kaldırdı: “ Ne güzel kadın olmuşsun küçük güzel kız!” dedi. Sesinde titreme vardı. İlk defa bana “ Küçük güzel kız!” diyordu... Hiç duymamıştım bu sözü selamıma cevap alamadığım yıllarda… “Şaban Amca beni gerçekten hatırlıyor musun?” dedim yanına yaklaşarak ellerini tuttum, buz gibiydi. Gözlerinden yaş akıyordu… “Küçük güzel kız, tabiî ki hatırlıyorum seni. Nasıl hatırlamam?” dedi. Öyle sevinmiştim ki sanki o an gerçekten küçük küçücük bir kız oluvermiştim. Ve devam etti: Elli yıllık karıma bir kere bile seni seviyorum demedim. Utandım bu kelimeden. Böyle öğretmişler bize… Ama seni çok sevdim küçük güzel kız… O kadar tatlı gelirdi ki günaydının bana yaşama sevincim olurdu ve ben o saatte hep kapıyı süpürür oraları temizlerdim. Bir gün bile geç kalmadım senin günaydınını duyamam diye. Sonra sen mezun oldun. Durak farklı yere taşındı ben de senin günaydınlarını duymaz oldum... Öyle çok özledim ki artık bakkala da gelmiyordun. Senin yerine küçük kardeşlerin geliyordu… Seni nasıl unuturum küçük güzel kız? … Sonra tekrarladı “ Şimdi de o küçük güzel kız güzel bir kadın olmuş.” dedi... ben onun dillendirdiği kadar güzel olduğuma inanmıyordum. Bir “ Günaydın!”ın cevabı olmasa bile bu kadar önemli olduğunu Şaban amca anlatmıştı bana. Doksanlı yaşlarında, bekli de hayatında ilk defa bir kadına seni seviyorum demişti.

O yüzden insanların gözlerine bakmayı çok severim. Konuşurken gözlerini kaçıranlardan hep korkmuşumdur. Şaban Amca hiç söylemese de o yıllarda kocaman gözleriyle bana bakarak o sevgiyi vermişti... Teşekkürler Şaban Amca uzun yıllar sağlıkla yaşa..

Sonraki yıllarda tabiî ki tüm geri dönüşler böyle olmadı. Hayatımda iyi niyetlerime karşı kuyumu kazmaya çalışanlarla, sevenler sevmeyenlerle, hepsiyle karşılaştım. Ama büyüyordum ve buna göre de tedbirlerimi alıyordum zaten. Acıysa acısını çekiyor, küskünlükse yaşıyor, mutluluksa onu da doyasıya yaşıyordum. Ama biliyorum ki hayatta hep iyi niyetliydim, azimliydim ve kim ne derse desin insan olduğu için insanı severek başlıyordum. Sonrasında o kaybediyordu bir şeyleri. Ya da ben kaybediyordum, bilemiyorum… Ya sevdiğim ya sevmediğim ya seven ya sevmeyen oluyordu…

Beğen

sunduzyaşar
Kayıt Tarihi:16 Nisan 2012 Pazartesi 20:16:09

ŞABAN AMCA YAZISI'NA YORUM YAP
"ŞABAN AMCA" başlıklı yazı ile ilgili
düşüncelerinizi ve eleştirilerinizi diğer okuyucular ile paylaşın.


YORUMLAR
ersinbaşeğmez
19 Temmuz 2013 Cuma 12:13:41
Şaban Amca
hatırlarım o dönemlerde
hepimizin bir bakkal amcası vardı
veresiye defterini götürürdük ve yazarlardı gülümseyerek
ay sonunda babamız uğrardı ödemeler için.

duvar yazıları da ayrı bir şey.

her gün yazarlardı ve ben keyifle okurdum o sloganları

sanırım yazara güzelsin derken

yazarın yüreğine sesleniyordu
Şaban Amca

ben çoğu yazıyı empati olarak düşünürüm
ama
bu yazıyı azınlığa alıyorum

tebriklerimle

Cevap Yaz
YahyaSEVİM
15 Temmuz 2013 Pazartesi 17:17:48
çok müthiş bir anı ,,,,,gerçekden,,,,,belki farkında değilsin amma çok müthiş
Nlayana her şey var içinde yalnız anlayana ????????
Bende senin o yaşlarındayken yani 12 eylülde askerdim ,,,,,
değilmi '''' ne güzel yıllardı o yıllar ne güzel insanlardı o insanlar '''' utangaç içden sevecen .
evet hiç dışdan sevmezlerdi hep içden ,,,,farkederdi insan
Mesela ben anne ve bababın ,, hiç bir birlerine seni seviyorum yada nasıl anlatsam ????
evli oldukları bile farketmezdim üstelik hepimiz aynı odada yattığımız halde şu hayaya bakın
şimdi özür diliyorum ,,, yapmacık hayatım aşkım falan filan iki gün sonra boşanmışlar öyle sevgimi olurmuş sahdecikden ,,velhasırı çok etkilendim çok güzeldi ,,,saygılar selamlar ,,,aydın'''dan sağlıcakla hoşça kalın

Cevap Yaz
Bedevi_
13 Temmuz 2013 Cumartesi 11:01:26
Bazen içten bir tebessüm, masum bir dokunuş, sessizliğe sığan sevgiler. kaç kalem, kaç deftere bunları sığdırabilir ki..

Cevap Yaz
Hüseyin TAŞDEMİR
27 Mart 2013 Çarşamba 12:36:23
Cesur yürekli insan, cesarettin daim olsun. Cesaretle, azimle Şaban amcaya günaydın demeyi devam etmişsin ve sonuçta, Şaban amca'da sevginin ne denli önemli olduğunu anlamış,seni seviyorum diyebilmiş...Sevgilerimle dostça kal.

Cevap Yaz
Şaban Aktaş (Homerotik)
5 Şubat 2013 Salı 13:19:58
Bu yazınızı daha önce okudum. Adı Şaban olunca yorum yazamak istemedim; kendine pay çıkarmak gibi gelecekti. Oldukça duygu dolu bir yazı idi.

Tebrik ediyorum. Saygılar.

Cevap Yaz
İbrahim Çelikli.
25 Ocak 2013 Cuma 18:12:51
sevmenin güzelliğini öğretir bize Şaban Amca'lar
ne güzel insandırlar..

Cevap Yaz
Ahmet Bektaş
7 Ocak 2013 Pazartesi 01:18:23
Güzellik geri yansımış. üretilen güzellik mutlaka bir zaman ve mekan boyutunda çoğalıyor. Ve üreten insana yansıyor. O yılları adeta yaşadım. Benim gençlik yıllarım. O yılların yaşlıları duygularını saklayan iyi insanlardı bu nedenle güzellik üretemediler. Duygularını sakladıkları için açığa çıkmadı pek çok şey. İnsan sevgisini bir tebessümle gösterebilir. Onlar bazı onu bile yapamazdı. Aynı yazıdaki gibi utanırdı. Şimdi sahte gülüşler aldı ortalığı... Bazı düşünürüm o zaman mı insanlar daha iyiydi şimdi mi? O zamanların insanı daha mert ve hilesiz gibi gelir bana. Şimdikilere güvenilmiyor, o kadar yapmacık söylem ve gülümseme var ki, hangisi sahte hangisi gerçek ayırt etmek için ek çaba gerekiyor. Oysa o zamanların insanı kendini belli ederdi. Anarşiye rağmen insani ilişkilerimiz güzeldi. Şimdi de güzel elbet bu biraz özele kayıyor. Sen iyiysen herkes iyi şimdi. Zaten olması gereken de o sen iyiysen herkesin iyi tarafına bir sinyal gidiyor. Yazınız bana o yılları adeta tarttırdı, tattırdı. Selam ve saygılarımla.

Cevap Yaz
HakanKurtaran
5 Aralık 2012 Çarşamba 19:28:30
O yıllarda 18 li yaşlardaydım.Gençliğin isteklerini malesef iktidarlar kulaklarını tıkamış, gençler yok gibi hareket ederlerdi.Gençlik de sesini duyurabilmek isteklerini iki satır sloganlarla duyurabilmek için yazı yazarlardı... Öyle bir toplumduk ki, içimizden geçen sevgimizi dışa vuramazdık.Ayıp,günah,büyükler ne der, aaa o bizim töreye uymaz gibi sözlerle hep hissettiklerimizi anlatmak istediklerimizi içimize atardık.sanki yine törelere ananelere ters diye konuşamazdık.Konuşamazdık ama bakışlarımız davranışlarımız ne demek istediğimizi karşımızdakini anlatırdı...Bazıları anlar bazıları hiç düşünmezdi bile... Şaban amca gibi yüreği hassas dili lal bakışları anlamlı bir çok büyüğümüz vardı.Gülümser ve gözleri konuşurdu...Biz anlardık ama idare edenler anlamadılar ve hala Gençliği anlamıyorlar...Bu toprakların Kaderi Bu...
Yüreğinize sağlık Sündüz Kardeşim.Saygımla ...

Cevap Yaz
DemAN
5 Aralık 2012 Çarşamba 16:25:02
Zaman makarası denilen olgunun geri döndürülmesi imkansızdır fakat anılarla geçmişe yolculuk yapıp düşlerimizle geçmiş zaman tünelinden hayatı bir kez daha yaşarmışçasına geri dönebiliriz.


Şiirle hayatı anlatabiliriz fakat anılarla hayatı biraz daha göstererek, dilendirerek görsel şölenine dönüştürebiliriz, ki bu anı yazısı da öyleydi. Beğenerek okuıdum, geçmişinizi yazdıkarınızla görmüş gibi oldum.

Selamlarımla efendim

Cevap Yaz
BEN-BUYUM
29 Kasım 2012 Perşembe 22:14:25
HELAL OLSUN.
İŞTE BU TÜR ANILAR, 100 TANE ŞİİRDEN DAHA ANLAMLI VE DUYGUSALDIR.
NOKTASINDAN VİRGÜLÜNE KADAR DUYGU ANLATIMI YOĞUN OLAN BU GÜZEL YAZIYI BEĞENMEYENİN AKLINA ŞAŞIRIM.

Cevap Yaz
Aşık Hekimi
3 Ekim 2012 Çarşamba 21:50:06
sündüz hanım çok güzel bir yazıydı şaban amca yazınız inan tamamını okudum çok güzel anlatmışsınız o geçen yılları unutmadan maşallah ben çok unutkanım ama yazınız çok güzeldi kaleminiz daim olsun mevlam şaban amcayada imanla göçmeyi dertleri deva derman ansip etsin
ALLAHIM
SİZİ ALLAHA EMANET EDİYORUM DUAYLA KALINIZ

Cevap Yaz
Yusuf Canturk
26 Eylül 2012 Çarşamba 10:32:40

Benim şiirlerime yorum yapan 35 kişi arasında siz de vardınız.''ŞABAN AMCA'' başlıklı yazınızı okudum.İnanın gözlerimden yaş geldi. Okadar tesir etti bana .belki de duygusallık veya yaşlılık
nedeni.Kaleminize size de sağlık dileklerimle. tebrikler.
Selam ve saygılar

Cevap Yaz
Yusuf Canturk
26 Eylül 2012 Çarşamba 10:28:39

Benim şiirlerime yorum yapan 35 kişi arasında siz de vardınız.''ŞABAN AMCA'' b

Cevap Yaz
ERAY ÖZGÖR SARIKAYA
7 Mayıs 2012 Pazartesi 16:51:33
Selamlar


çok güzel bşr hikaye ben bu erkekleri anlayamıyorum seni seviyorum derlerse dillerimi aşınacak neyse çok güzel sıcacık hikaye ama kelimelerin anlatamadığını bazen gözler daha güzel anlatır tebrikler yüreğinize sağlık
sevgi ve selamlar

5 cevap yazılmış Cevap Yaz


sunduzyaşar 7 Mayıs 2012 Pazartesi 18:36:28
teşekkür ederim şairem.. okuyan yorumluyan yüreğinize sağlık.. sevgi ve saygılarımla..
ERAY ÖZGÖR SARIKAYA 7 Mayıs 2012 Pazartesi 22:34:07
şiirlerimin yanısıra yazılarım hikayelerimde var okumanızı isterdim
sevgiler
ERAY ÖZGÖR SARIKAYA 7 Mayıs 2012 Pazartesi 22:34:08
şiirlerimin yanısıra yazılarım hikayelerimde var okumanızı isterdim
sevgiler
ERAY ÖZGÖR SARIKAYA 7 Mayıs 2012 Pazartesi 22:34:10
şiirlerimin yanısıra yazılarım hikayelerimde var okumanızı isterdim
sevgiler
ERAY ÖZGÖR SARIKAYA 7 Mayıs 2012 Pazartesi 22:34:15
şiirlerimin yanısıra yazılarım hikayelerimde var okumanızı isterdim
sevgiler
ERAY ÖZGÖR SARIKAYA
7 Mayıs 2012 Pazartesi 16:50:33
çok güzel bşr hikaye ben bu erkekleri anlayamıyorum seni seviyorum derlerse dillerimi aşınacak neyse çok güzel sıcacık hikaye ama kelimelerin anlatamadığını bazen gözler daha güzel anlatır tebrikler yüreğinize sağlık
sevgi ve selamlar

Cevap Yaz
Kadir haktan TÜRKELI
29 Nisan 2012 Pazar 11:21:17
Yazıdaki duru ve berraklık , lise yıllarımda kompozisyon yazılılarındaki ,dikkatlılığa getirdi...çok güzel hem yazım olarak hem öykünün seçimi olarak mükemmeldi...tebriklerimi sunarım.

Cevap Yaz
Mesut ZEYTİN
17 Nisan 2012 Salı 23:13:49
Herkesi seven kalbi sevgi yumağı olan ,değerli yazar kardeşimin ,yüreğinden sunduğu sevginin herkesin tarafından anlaşılması ve sevilmesi dileğiyle....

Saygılar sevmek güzel herkesi sevmek daha bir güzel kutlarım sizi...

Çok hoş sadece akıcı bir öykü ve konusu da güzel..

Saygılarımla...

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


sunduzyaşar 17 Nisan 2012 Salı 23:25:21
Teşekkür ederim yazımı okuyup yorumladığınız için birde o güzel dilekleriniz için.. saygımla..
vega4
16 Nisan 2012 Pazartesi 21:51:35
Hanımefendi mevzii değiştirmişsiniz...

Şaban amcanıza ben de sağlıklı uzun yıllar diliyorum.Allah yar ve yardımcısı olsun.

İyi ki gitmişsiniz ziyaretine. İçinizden, iri gözlerinden aldığınıza inandığınız cevabı ağzından topluca ve dolu dolu alınca ben daha o yaşlarda insanları tanıyabiliyordum demişsinizdir.Bu bir güven tazeleme de olmuştur nefsinizde.

Şaban amca bu ziyaretinizi ( Allah gecinden versin ) sonsuza dek unutmayacak.

Çok güzel bir anıydı paylaştığınız için teşekkür eder saygılar sunarım... Küçük güzel kız ! :))

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


sunduzyaşar 17 Nisan 2012 Salı 23:24:25
Evet iyi ki gittim.. bazen dolu dolu sözlere gerek yok sevildiğinizi anlamak için şaban amca bana onu öğretmişti.. ve ilk defa bir kadına seviyorum demenin çocuk mutluluğunuda gördüm o yaşlı gözlerinde.. benim mutluluğumu tariflemem zaten imkansız.. teşekkür ederim.. buradanda beni okuyup değerlendirdiğiniz için.. saygım her daiim..
AYSE 09
16 Nisan 2012 Pazartesi 20:49:02
hep sevenlerin olsun sevmiyen uğramasınyanına
demek geldi içimden
güzel anlatımdı
sevgi çok güzel kelime vermesini almasını bilene
saygı sevgimle

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


sunduzyaşar 16 Nisan 2012 Pazartesi 21:44:48
Teşekkür ederim şairem.. her daim sevgiyle kalmak dileğiyle..
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.