kerimozbekler
77 şiiri ve 638 yazısı kayıtlı Takip Et

ADAPAZARI 'NDA (SAKARYA'DA) GEZİLECEK GÖRÜLECEK YERLER...KERİM ÖZBEKLER
GAZETECİ-YAZAR-ŞAİR

JÜSTİNYEN KÖPRÜSÜ (BEŞ KÖPRÜ);BİZANS İMPARATORU JÜSTİNYEN TARAFINDAN M.S.553 YILINDA TEMELİ ATILAN BU KÖPRÜ’NÜN YAPIMI 561 YILINDA TAMAMLANMIŞTIR, İSTANBUL-ANKARA KARAYOLUNUN 500 METRE KUZEYİNDEDİR. ADAPAZARI YAKININDA VE ÇARK SUYU (MELAS DERESİ) ÜZERİNDEDİR, SAĞLAMLIĞINI MUHAFAZA EDEN KÖPRÜNÜN DOĞU UCU AYAĞINDAN ADAPAZARI-ARİFİYE DEMİRYOLU GEÇMEKTEDİR. BÜYÜK KALKER BLOKLARDAN OLUŞTURULAN BU KÖPRÜNÜN UZUNLUĞU 429 METREDİR. GENİŞLİĞİ İSE 8.5 METREDİR, 8 KEMERDEN OLUŞAN KÖPRÜNÜN BAŞ KEMERLERİNİN GENİŞLİĞİ 23 METREYİ BULMAKTADIR. KÖPRÜ AYAKLARININ YÜKSEKLİĞİ 6.5 METREDİR, DAHA ÖNCE SAKARYA NEHRİ ÜZERİNE YAPILAN 4 KÖPRÜ YIKILDIĞI İÇİN VE BU KÖPRÜ 5.KÖPRÜ OLDUĞU İÇİN HALK ARASINDA BEŞ KÖPRÜ OLARAK ANILMAKTADIR VE BİLİNMEKTEDİR.

SAKARYA KÖPRÜSÜ;11.SULTAN BEYAZIT TARAFINDAN YAPTIRILMIŞTIR.

SAKARYA NEHRİ;ESKİŞEHİR’İN ÇİFTELER İLÇESİ’NDEN ÇIKAN VE UZUN BİR MESAFE KATEDEREK ADAPAZARI TOPRAKLARINDA İLERLEDİKTEN SONRA SAKARYA’NIN KARASU İLÇESİ’NE 5 KM. UZAKLIKTA DENİZE DÖKÜLEN SAKARYA NEHRİ KENARLARI DA SAKARYA’LILAR İÇİN 1 MESİRE ALANI İŞLEVİ GÖRMEKTEDİR, ADATEPE KÖYÜ CİVARI-AKKUM CİVARI-YENİMAHALLE DENİZ FENERİ CİVARI SAKARYA NEHRİ’NİN GEZİLECEK GÖRÜLECEK ENDER YERLERİNDENDİR.

AYVALIKDERE ÇEŞMESİ;JÜSTİNYEN KÖPRÜSÜ’NÜN (BEŞKÖPRÜ’NÜN) BATI KISMINDA METRİS SIRTI DİYE ADLANDIRILAN TEPENİN KUZEYİNDEDİR, BİZANS YAPISIDIR. AYVALIK DERESİ’NE AKAN BOL 1 SUYA SAHİPTİR, OSMANLILARDAN ÖNCE BURADA 1 HIRİSTİYAN KÖYÜ OLDUĞU SÖYLENMEKTEDİR. AYVALIK DERESİ’NİN BATISINDA BULUNAN PEYGAMBER SIRTININ TOPAĞAÇLIK MEVKİİNDE BİZANS DÖNEMİNE AİT 1 MANASTIR BULUNDUĞU, ÇEŞMENİN MANASTIRDA Kİ HIRİSTİYANLARA SU SAĞLAMAK AMACI İLE YAPTIRILDIĞI TAHMİN EDİLMEKTEDİR. ÇEŞME, HALEN 1 KALINTI HALİNDEDİR.

GEYVE KÖPRÜSÜ;SAKARYA NEHRİ ÜZERİNDEDİR, ALİFUATPAŞA MINTIKASINDADIR. BİZANS İMPARATORU JÜSTİNYEN TARAFINDAN 562 YILINDA KARISI TEODORA’NIN İSTEĞİ ÜZERİNE 1 YIL İÇİNDE YAPTIRILMIŞTIR, 15 KEMERDEN MÜTEŞEKKİLDİR. TAŞ BLOKLARDAN OLUŞTURULMUŞTUR, 300 METRE UZUNLUĞUNDADIR. 4 METRE GENİŞLİĞİNDEDİR, KÖPRÜ SONRALARI BAKIMSIZLIKTAN YIKILMIŞTIR. 1495 YILINDA OSMANLI PADİŞAHI 11.BEYAZIT TARAFINDAN BU KÖPRÜNÜN KALINTILARI ÜZERİNE BU GÜNKÜ KÖPRÜ İNŞA ETTİRİLMİŞTİR. KÖPRÜNÜN ÜZERİNDE ’’BU KÖPRÜ TARİHTE DEVİR AÇAN FATİH’İN OĞLU İKİNCİ BEYAZIT TARAFINDAN H.901 M.1495 YILINDA YAPTIRILMIŞTIR.’’ YAZISI VARDIR.

ADAPAZARI (SAKARYA) ORHAN CAMİİ;ADAPAZARI’NI OSMANLILARIN ALMASINDAN SONRA ORHAN GAZİ’NİN EMRİ ÜZERİNE 1317 YILINDA YAPTIRILMIŞTIR, SONRALARI BU KÜÇÜK CAMİ YIKILARAK ASLINA UYGUN OLARAK 1894 YILINDA ADAPAZARI KAYMAKAMLIĞI GÖREVİNDE BULUNAN NÜZHETPAŞA TARAFINDAN HALKTAN TOPLANAN PARALARLA YENİDEN İNŞA EDİLMİŞTİR.

ADLİYE KALESİ;ADAPAZARI’NA YAKINDIR, ADLİYE KÖYÜ’NÜN GÜNEYİNDE SAKARYA NEHRİ’NİN KENARINDADIR. BİZANSLILARDAN KALMADIR, DUVARLARININ KALINLIĞI 2 METREDİR. YÜKSEKLİĞİ İSE 6 METREDİR, 2 BURCU VARDIR. BİRİSİ 104 METRE, DİĞERİ 82 METRE YÜKSEKLİKTEDİR. DUVARLARI TAŞLA ÖRTÜLÜDÜR VE BOL HARÇLA YAPILMIŞTIR.

HARMANTEPE KALESİ;ADAPAZARI’NIN KUZEYİNDEDİR, HARMANTEPE KÖYÜ’NE YAKINDIR. BATAKLIK OLAN 1 ALANDADIR, 1 TEPECİK ÜZERİNDEDİR. DUVARLARININ KALINLIĞI 2 METREYE YAKINDIR, BURÇLARI 2 KATLIDIR VE HER KATINDA MAZGAL DELİKLERİ VARDIR.

PAŞALAR KALESİ;PAMUKOVA’NIN PAŞALAR KÖYÜ YAKININDADIR, BİZANSLILARDAN KALMA OLDUĞU TAHMİN EDİLMEKTEDİR. OSMANLILAR DÖNEMİNDE KARACABEY KALESİ ADI İLE ANILIYORDU, BÜYÜK BOYDA Kİ TAŞLARLA ÖRÜLMÜŞTÜR VE HALEN HARAP DURUMDADIR.

CAFERİYE SAHİLİ;KARASU İLÇESİ’NİN 30 KM. DOĞUSUNDADIR, KARADENİZ SAHİLİNDE UZUN 1 KUMSALA SAHİPTİR. SAHİL ŞERİDİ BOYUNCA HER TÜRLÜ TURİSTİK TESİS YER ALMAKTADIR, KUMU TEMİZ VE SUYU BERRAKTIR.

ARİFİYE ATATÜRK ORMANI;ARİFİYE’NİN KALAYCI TEPESİ’NDEDİR, ÇAM VE MEŞE AĞAÇLARI İLE KAPLIDIR. SAPANCA GÖLÜ’NÜN MANZARASINA HAKİM 1 KONUMDADIR, PİKNİK YAPMAK İÇİN ÇEŞİTLİ YERLER YAPILMIŞTIR. BURADA ATIŞ POLİGONU VARDIR, AKŞAMLARI BURADAN GÜNEŞİN BATIŞINI SEYRETMEK ÇOK GÜZELDİR.

RÜSTEMPAŞA CAMİİ;KANUNİ SULTAN SÜLEYMAN’IN VEZİRLERİNDEN RÜSTEMPAŞA TARAFINDAN MİMAR SİNAN’A YAPTIRILMIŞTIR, SAPANCA İLÇESİ’NDEDİR.

ÇARK SUYU;ADAPAZARI’NIN ÖNEMLİ 1 MESİRE YERİDİR, SANDALLA DOLAŞMA İMKANI VARDIR.

SERDİVAN;ÇARK SUYU KÖPRÜSÜ’NÜ GEÇİNCE 2 KM. KADAR İLERİDEDİR, ADAPAZARI’NA HAKİM 1 MESİRE ALANIDIR.

AKYAZI’DA GEZİLECEK GÖRÜLECEK YERLER;

KUZULUK KAPLICALARI;AKYAZI-MUDURNU KARAYOLU ÜZERİNDEDİR, BU KARAYOLUNDAN 1 KM. İÇERİDEDİR. AKYAZI’YA 7 KM. UZAKLIKTADIR, SICAK VE SOĞUK SULARA SAHİPTİR. SICAK SU 70 C’LİK BİR ISIYA SAHİPTİR, BU SU KARACİĞER-SAFRAKESESİ-MİDE-ŞEKER-SİYATİK-ROMATİZMA-BÖBREK-LUMBAGO-KADIN HASTALIKLARI-EGZAMA-SEDEF HASTALIKLARINA FAYDALIDIR.
KUZULUK MADEN SUYU’DA BU KAYNAKTAN TEMİN EDİLMEKTEDİR.

GEYVE’DE GEZİLECEK GÖRÜLECEK YERLER;

DOMDOM KAYA;GEYVE İLÇESİ SINIRLARI İÇİNDEDİR, HIRKA KÖYÜ’NDEDİR. YÜKSEKLİĞİ 476 METREDİR, GEYVE CİVARI İLE PAMUKOVA’YA HAKİM 1 KONUMDADIR. KAYANIN ALT TARAFINDA GENİŞ 1 MAĞARA MEVCUTTUR, BU MAĞARADAN MEŞHUR GÜRLEYİK SUYU ÇIKMAKTADIR.

KİPRİYAN YAYLASI;GEYVE İLÇE SINIRLARI İÇİNDEDİR, 1 MESİRE VE DİNLENME ALANIDIR.

KARAGÖL YAYLASI;GEYVE İLÇE SINIRLARI İÇİNDEDİR, 1 MESİRE VE DİNLENME ALANIDIR.

GEYVE BOĞAZI;ALİFUATPAŞA MINTIKASI’NDAN İTİBAREN 20 KM.LİK BİR ALANI İÇİNE ALIR, YÜKSEK DAĞLAR ARASINDADIR. SAKARYA NEHRİ BU KISIMDAN AKAR, DAĞLAR İÇİNDE Kİ VADİLERDE BİR ÇOK ŞELALE VARDIR. İSTANBUL-ESKİŞEHİR KARAYOLU GEYVE BOĞAZI’NDAN GEÇER, DEMİRYOLU’DA BURADAN İSTANBUL’A VE ANADOLU’YA GELİR GEÇER. HEM KARAYOLU, HEM DE DEMİRYOLU ETRAFINDA BİR ÇOK DİNLENME VE PİKNİK ALANI MEVCUTTUR. HER TÜRLÜ KARA AVCILIĞI YAPILABİLİR, SAKARYA NEHRİ’NDE BALIK AVCILIĞI YAPMAKTA MÜMKÜNDÜR.

DOMDOM KAYA;GEYVE İLÇESİ SINIRLARI İÇİNDEDİR, HIRKA KÖYÜ’NDEDİR. YÜKSEKLİĞİ 476 METREDİR, GEYVE CİVARI İLE PAMUKOVA’YA HAKİM 1 KONUMDADIR. KAYANIN ALT TARAFINDA GENİŞ 1 MAĞARA MEVCUTTUR, BU MAĞARADAN MEŞHUR GÜRLEYİK SUYU ÇIKMAKTADIR.

KARASU İLÇESİ’NDE GEZİLECEK GÖRÜLECEK YERLER;

MADEN DERESİ;ÇAMDAĞI’NIN ABAZA DAĞI DENİLEN MINTIKASINDAN ÇIKAN VE KABALAK DERESİ OLARAK GELEN SU, KURUDERE KÖYÜ’NDEN SONRA MADEN DERESİ İSMİNİ ALIR. KURUDERE KÖYÜ SINIRLARI İÇİNDE MAĞARALAR VARDIR, MADEN DERESİ SULARI BU MAĞARALARIN İÇİNDEN VE YÜKSEKTEN AKAR. DERENİN 30 METRE YUKARISINDA VAHŞİ 1 CAZİBE İLE AKAN SULAR GÖRÜLMEYE DEĞER BİR GÜZELLİK ARZ EDER, KARASU İLÇESİ’NDEDİR, KOCAELİ YOLU ÜZERİNDEDİR. ETRAFINDA GÜR ORMANLAR İLE FINDIK BAHÇELERİ YER ALMAKTADIR, ALABALIKLARI İLE ÜNLÜ 1 YERDİR. KARA VE SU AVCILIĞI İÇİN İDEAL 1 MESİRE ALANIDIR.

KOCA ALİ;KARASU İLÇESİ’NE 11 KM. UZAKLIKTADIR, DOĞAL KUMSALA SAHİP KÜÇÜK 1 MESİRE YERİDİR.

KARASU PLAJLARI;KARADENİZ KIYISINDA Kİ SAKARYA NEHRİ’NİN DENİZE DÖKÜLDÜĞÜ YERDEN 2 KM. DOĞUDADIR, İNCE KUMU VE TEMİZLİĞİ İLE DİKKATİ ÇEKMEKTEDİR. YAZ AYLARINDA DENİZE GİRMEK VE BALIK AVLAMAK İÇİN BÖLGE HALKININ SIK GELİP GİTTİĞİ BİR YERDİR.

AYI İNİ;SAKARYA AĞZI’NDADIR, SOĞUK SUYU İLE MEŞHUR BİR YERDİR.

AKGÖL MESİRE ALANI;ADATEPE KÖYÜ İLE KONACIK KÖYLERİ ARASINDADIR, ETRAFINDA TURİSTİK TESİSLER VARDIR. GÖL İÇİNDE SAZAN BALIĞI ÇOKTUR, YABANİ ÖRDEKLER AVCILARI BU BÖLGEYE ÇEKMEKTEDİR.

KÜÇÜKBOĞAZ GÖLÜ;KARASU İLÇESİ SINIRLARI İÇİNDEDİR, KARADENİZ SAHİLİNDEDİR. DENİZDEN KÜÇÜK 1 KARA PARÇASI İLE AYRILMAKTADIR. ÜZERİNDEN KOCAELİ-KARASU KARAYOLU GEÇMEKTEDİR, ÇEVRESİNDE TURİSTİK TESİSLER YER ALMAKTADIR.

BALLIKAYA ESKİ İÇME SUYU SARNICI-SUR KALINTILARI-SAKARYA NEHRİ KIYISINDA Kİ SAKARYA KÖPRÜSÜ KALINTILARI-ZOOTEKNİK ARAŞTIRMA KURUMU’NUN OLDUĞU YERDE Kİ KİLİSE KALINTILARI-HACI ABDİBEY’İN MEZARI VE HAMAM KALINTILARI-KARASU’DAN TUZLA’YA GİDERKEN SUR KALINTILARI-DARIÇAYIRI MINTIKASINDA Kİ TAŞ HEYKEL-KURUDERE KİLİSESİ-KİRAZLI KİLİSESİ-KARAPELİT KİLİSESİ KARASU İLÇESİ SINIRLARI İÇİNDE GEZİLECEK GÖRÜLECEK YERLERDİR.

KAYNARCA İLÇESİ’NDE GEZİLECEK GÖRÜLECEK YERLER;

ŞEYH MÜSLİHİTTİN CAMİİ;KAYNARCA İLÇESİ’NİN, KÜÇÜK KAYNARCA KÖYÜ’NDEDİR. FATİH SULTAN MEHMET’İN MİMARLARINDAN ŞEYH MUSLİHİTTİN ADINA YAPTIRILMIŞTIR, 1 OSMANLI ESERİDİR.

ACARLAR GÖLÜ;KAYNARCA İLÇE SINIRLARI İÇİNDEDİR, KARADENİZE UZAKLIĞI 700 METREDİR. GÖL ÇEVRESİ DİŞBUDAK ORMANLARI İLE KAPLIDIR, BU GÖLDE BALIK AVLANABİLİR. SÜLÜN VE YABAN ÖRDEĞİ VB.GİBİ AV HAYVANLARININ BULUNDUĞU 1 YERDİR.

KAMIŞ GÖLÜ;KAYNARCA İLÇE SINIRLARI İÇİNDEDİR, 5 KM. UZUNLUĞUNDADIR. 30 METRE GENİŞLİĞİNDEDİR, GÖLDEN ZİYADE 1 IRMAĞI ANDIRAN BU GÖLDE, BALIK AVLAMAK MÜMKÜNDÜR.

SAPANCA İLÇESİ’NDE GEZİLECEK GÖRÜLECEK YERLER;

SAPANCA GÖLÜ;İSTANBUL-ANKARA KARAYOLU ÜZERİNDEDİR, GÜNEYİNDEN İSE DEMİRYOLU GEÇMEKTEDİR. 2 DAĞ ARASINDADIR, BİR ÇÖKÜNTÜ GÖLÜDÜR. SUYU TATLIDIR, UZUNLUĞU 17 KM. GENİŞLİĞİ İSE 6 KM.DİR. GÖL KENARINDA HER TÜRLÜ TURİSTİK TESİS VARDIR, YÜZME VE AV SPORU İÇİN İDEAL BİR YERDİR.

ADAPAZARI’NIN YÖRESEL YEMEKLERİ;

ÇERKEZ PASTASI;MISIR UNU-SU VE TUZ İLE YAPILIR, YARIM TENCERE SUYA MISIR UNU İLAVE EDİLİR. DEVAMLI KARIŞTIRILARAK PİŞİRİLİR, BİR TEPSİYE BOŞALTILIR. SUCUK-YUMURTA-TAVUK VB. GARNİTÜR YAPILIR, BÜTÜN ÇERKEZ YEMEKLERİNİN YANINDA EKMEK YERİNE BU PASTA YENİR.

BALKABAĞI DOLMASI;KABAĞIN BAŞ TARAFI KAPAK ŞEKLİNDE KESİLİR, DIŞTA Kİ KABUKLARI SOYULUR. İÇİ TEMİZLENİR, DİĞER TARAFTAN PİRİNÇ AYIKLANIR. BİRAZ DA ŞEKER KARIŞTIRILARAK KABAĞIN İÇİNE DOLDURULUR, KAPAĞI KAPATILIR. BİR TENCEREYE YERLEŞTİRİLİR, ÜZERİNE BOL BOL CEVİZ SERPİLİR. SU VE ŞEKER İLAVE EDİLEREK PİŞİRİLİR, SOĞUYUNCA SERVİS EDİLİR.

SÜTLÜ PATATES;PATATESLER SU İLE YIKANIR, KABUKLARI SOYULUR. 2 MİLİMETRE KALINLIĞINDA DAİRELER HALİNDE YERLEŞTİRİLİR, BİRAZ SU İLE PİŞİRİLİR. DİĞER TARAFTAN SÜT VE YUMURTA ÇIRPILARAK PATATESİ’N ÜZERİNDE GEZDİRİLİR, 10-15 DAKİKA PİŞİRİLİR. PEMBE BİR RENK ALDIKTAN SONRA, SERVİS EDİLİR.

ADAPARI’NIN (SAKARYA’NIN) BAZI İLÇELERİNE UZAKLIĞI;

ADAPAZARI-KARASU;51 KM.
ADAPAZARI-KAYNARCA;31 KM.
ADAPAZARI-SAPANCA;21 KM.

Beğen

kerimozbekler
Kayıt Tarihi:26 Şubat 2012 Pazar 15:30:14

ADAPAZARI 'NDA (SAKARYA'DA) GEZİLECEK GÖRÜLECEK YERLER... YAZISI'NA YORUM YAP
"ADAPAZARI 'NDA (SAKARYA'DA) GEZİLECEK GÖRÜLECEK YERLER..." başlıklı yazı ile ilgili
düşüncelerinizi ve eleştirilerinizi diğer okuyucular ile paylaşın.


YORUMLAR


Henüz yorum yapılmamış.

Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.