rabiabelgin
19 şiiri ve 178 yazısı kayıtlı Takip Et

MaydanözMAYDANÖZ

’Dede kaça maydanoz’? ’Bi lire’ ’Niye ya, İzmir’de dört tanesi bir lira’.
’Alma o zaman’ ’Ee börek yapacağım mecbur almak zorundayım’.
’Hele şune bak hele, alcasan ne dırlanıyon’ eprimiş pantolonun cep kıyıları yer yer kir olmuş.
Cebine elini sokup kazandığı paraları saymaya başladı bir an beni yok sayıp.
Dikkat ettim bozukluların içinde bir liradan aşağısı yok.
’Almayacağsan ne dikiliyon başımda’.
Zoruma gidiyor haksızlık, ben buraya İzmir’den kafamı dinlemeye kaçtım.
Fakat İzmir’in fakir cenneti olduğunu unutmuşum zahir. Hava kirli sebze ucuz, hava temiz amma ve lakin burada da sebze pahalı onu düşünmekteyim başında ihtiyarın.
Kirli çuvaldan dışarıya doğru başlarını uzatmış maydanoz demetlerine çaresizce baktım.
’İki tanesi bir lira olmazmı’ ’Yooook’ ’Dede ya niye böyle yapıyorsunuz,? burası kasaba, burada İzmir’den daha ucuz olması gerekmiyor mu otun çöpün.?
’Annamıyon deeemi’ ’Neyi’ ’Oresi İzmir herifleee getiriyor yüz çuval maydanözü döküveriyor pazarın annacına, sürümden kazanıyor’.
’Sürümmü, ne sürümü? bir çeşit hızlı satış gibimi’.
’Heeee onun gibi’.
’Biz ne yapıyoz, topleyoz bahçenin annacından maydanözü iki çuval, getiriyoz aha hepiciği bu’.
’Anladım dede, fakir fukaraya zor tabi’.
’Fakir kim heee söyle bakam, fakir kim’.?ağzımı açmadan bir daha mırıldandı.
’De gidi de, sen kendine bak fakir kim’.
Sol yanımdan yüzüme yaklaştırdığı suratındaki anadan uğramış iri kanlanmış mavi gözlerine ağzım açık bakakaldım.
’Burada o kadar üstü başı yırtık adam görüyorum da ne bileyim’ diye kekeledim.
’Ohoooo onnar görünüş, bağ bahçe sahibi hepisi.
’İyi de dede hepisi bağ bahçe sahibi de, niye kurban bayramında kimse bize bir lokma et vermedi’.?
Hatta İzmir’de çöp kıyılarında dana ve koyunların sömürülmüş kemiği ve hatta sakatat türü bir şeyler olurdu da, kedi, köpek, nasiplenirdi, burada onu da görmedim.
Eğilip çuvalda düzensiz duran maydanozları görünecek şekilde biraz daha dışarı en yeşil ve diri olanlarını sarkıtırken, ’Eeee ne bilem ben,sen alıyonmu almıyonmu şimdi maydanöz’.
Cüzdanın ön gözündeki bozuk para bölümünden çıkarıp bir lirayı uzattım.
Mecbur alacağım.
’Ver bir maydanoz’. Üzeri yağmurdan ıslanmış yolun kıyısında yanına koyduğu bir deste poşetten birine maydanozu el çabukluğuyla koyup verdi.
Sitemli bir bakış fırlattım suratına ama, onda anlayacak feraset nerede.?
’İyi hoşçakal dede’ ’Hedi bakam güle güle’.
Biraz ilerledim ama dedenin bilmediği bir şey var.
Akrep burcu olduğum için sezgilerim pek kuvvetli ve ayrıca kulağım keskindir.
Arkamdan ’Allah Allah delimi ne ki’ ! dediğini duydum.
Elzemdi sineye çekmem çünkü çok yaşlı.
İhtiyarın moralimi bozduğu yetmez gibi, ilçenin tek büyük ve geniş ana caddesinden iki gün önce haline acıyarak para verdiğim, hırpani kılıklı, zayıf, dişsiz teyze kılığı kıyafeti düzeltmiş,oğlunun yanına yedek oturmalık eklenmiş lüks motoruna kurulmuş bir halde önümden geçmez mi.!
Tek elim cebimde, diğer elimde de poşette tek başına duran zavallı maydanoz ihtiyar satıcının sözleri kulağımda ’De gidi de, sen kendine bak, fakir kim’? sözleri kulaklarımda yol kenarında giden motorun arkasından ağzım açık baka kaldım.RABİABELGİN

Beğen

rabiabelgin
Kayıt Tarihi:5 Şubat 2012 Pazar 13:14:32

MAYDANÖZ YAZISI'NA YORUM YAP
"MAYDANÖZ" başlıklı yazı ile ilgili
düşüncelerinizi ve eleştirilerinizi diğer okuyucular ile paylaşın.


YORUMLAR
İDRİS ÇETİN
6 Şubat 2012 Pazartesi 11:42:16
İhtiyarın moralimi bozduğu yetmez gibi, ilçenin tek büyük ve geniş ana caddesinden iki gün önce haline acıyarak para verdiğim, hırpani kılıklı, zayıf, dişsiz teyze kılığı kıyafeti düzeltmiş,oğlunun yanına yedek oturmalık eklenmiş lüks motoruna kurulmuş bir halde önümden geçmez mi.!
müşteri ve satcının sebzenin ucuz olğu mahaldeki söyleşilerini güzel dile getirmişsiniz. bu anlattıklarınız gün yaşamın her trafında vardır. anlatım akıcı ve güzel di tebrik ederim selam ve saygılar.

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


rabiabelgin Yazının sahibi 6 Şubat 2012 Pazartesi 12:44:43
Sağolun İdris Bey yaşadığım diyaloğu mizahi bir dille anlatmak istedim.
Yapı bu yaratılış hala olmayan ve ya her gün biraz daha laybedilen mertliği islam ahlakını aramak suçum bu. Özde değil sözde Müslüman olmuş insanlar. Şurada aç kalsan adama karpuz yer, kabuğunu kemirtirler. Allah kendisinden başkasına muhtaç etmesin kulunu.saygılar..
Yaşanmamış Aşkların Şairi
5 Şubat 2012 Pazar 21:27:00
Yazınızı okurken bir film gibi seyrettim ve gözümün önünde canlandı sanki. Gerek yazının akıcılığı, gerekse yazıda geçen şivenin okuyucuya aynen yansıtılması ve hepsinden önemlisi ANAFİKİR çok anlamlıydı.

Demekki akrep burcunun bir özelliği de sezginin kuvetli oluşuymuş. O zaman desenize, yorum yaparken dikkatli ve özenle seçmemiz gerekiyor kelimeleri :) Demekki sizinle karşı karşıya gelen dikkatli olmak zorunda. Burçların özelikleri nedir bilmiyorum, benimki terazi ama dengeli sayılmam, bazen terazinin bir kefesi ağır geliyor,,, Herkese göre değişir yani bu durum. Burçlar herkeste bir değildir yani.


Bir çekişme yaşanıyor sanırım sayfanızda, ne olduğunu anlayamadım, geçen de vardı buna benzer bir durum. Birileri sizi kırmış sanırım, çekemiyor gibi geldi bana.


Boşveriniz, üzülmeyiniz, ölümlü dünya.. Bu gün varız, yarın yokuz..


Kalınız sağlıcakla.
2 cevap yazılmış Cevap Yaz


rabiabelgin Yazının sahibi 5 Şubat 2012 Pazar 22:47:31
Beyefendi çok yerle yeksan insan var çok. Hiç muhatap almazsın yorum yazmasın seninle hala muhatap olurlar kıskançlıktan. engellesende yorum atar inadına.Kimide iki nokta bir virgül öğrenmiş yazdığında ruh yok benim için.Kimide hayal dünyasında yaşıyor birileri övüyor onlarda kendilerini en ünlü yazar sanıyor. Haksızlık diz boyu,insanlar başarılı olmasada ideolojileri için başarılı görülüyor. Ben buraya yazılarımı biriktiriyorum öyle kabul ediyorum artık.Bazı asil iyi insanlarda var onlara eserlerimi tanıtıyorum gerisini muhatap almıyorum. Bu gün üniversitede okuyan kızım Esra anne kıskanıyorlar, çekemiyorlar, bırak birileri birilerinin alnını öpmeye devam etsin sen çok başarılısın dedi. Ona söz verdim gülüp geçmeye devam bunları ve yok saymaya..Saygılar..
rabiabelgin Yazının sahibi 5 Şubat 2012 Pazar 22:51:15
Ayrıca inanın ben çok iyi niyetli, saygılı bir insanım kolay kolay kimseyi kırmam burada neler gördüm başkası olsa bunlarla uğraşırdı ben istiyorumki Allah uğraşsın çok çektiğim için Allah kim beni üzerse fena yapıyor çok gördüm beni üzen iflah olmuyor..
rabiabelgin Yazının sahibi
5 Şubat 2012 Pazar 19:14:51
Akrep burcuyum evet. Burçlar bazen aynı denildiği şekilde insanı etkiliyor, yükseleni falan bazı şeyler değiştirebiliyor diyorlar. Ben burcumun özelliğini taşıdığıma inanıyorum. Fedakar dürüst lider ruhlu.
Bir akrep icabında kendisini sokar öldürür çocuklarına yem yapar öyle fevalıdır.Akrep burcu olduğumu yazmam bile bazı kapasitesizlerce bana karşı kullanıldı oysa benim bucum akrep kendim değilim..
Onlar dahi durduk yerde kimseyi sokmaz canını yakmazsan.. Bende aynı öyleyim çok terbiyeli saygılıyım ama saygısız seviyesizlere değil.Çünkü onlar akrepten çok daha tehlikeli oluyor bazen. Başaran bir insanı kıskanıyor ve nefsini yenemiyor.. Hiç bir zarar vermediğin halde sana saldırabiliyor dünyada böyleleri yokmu? bunlar sizce akrepten kat kat tehlikeli değilmi..?rabiabelgin tarafından 8/17/2012 11:28:47 AM zamanında düzenlenmiştir.

Cevap Yaz
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.