hacı ali
1081 şiiri ve 882 yazısı kayıtlı Takip Et

Zikir Adabı-3 /EL Saburun Esması bela gelmeden okunmaz.Zikir Adabı-3 /EL Saburun Esması bela gelmeden okunmaz.

kemalce ( 12/5/2011 )
---------------------------------------------
Selamın Aleyküm hocam,
Ben Kemal
Yaklaşık olarak 20 gündür yazılarınızı takip ediyorum.
Bazı kısımların dili ağır olsada iyice okumaya çalışıyorum.
En çok etkilendiğim yazılarınız "zikir adabı" bölümlerindeki yazılarınız.
Okuduğum yazıları hayatıma geçirmeye çalışıyorum.
Yıllardır namaz kılarım zikir yaparım ama bir türlü neticelerini göremezdim.
Namaz bana ağır bir borç gibi gelirdi
Zikirlerimi severek yapardım ama bir türlü tecellilerini göremezdim.
"ene hayyün,ene muhyün,ene alimün,ene şafiün ve ene habirün" zikrine başladığım günün gecesinde
bazı şeyler değişmeye başladı.
Ayrıca sağa deviride iyice okuyup öğrendim. Her sabah namazından sonra yapıyorum.
Bendeki değişmelere gelince;
Önce namazımı doğru kılmaya başladım.
Hergece bazen 4 defa olmak üzere rüyalar görmeye başladım.
Yalnız içimde korku oluşmaya başladı. Her an Allahtan korkuyorum. Bazen yatmaya bile utanıyorum.

Hocam biraz geçmişten bahsedeyim. Yaşım 45
gençliğimden beri bazen ara versemde namazlarımı kılmaya çalışırım.
son 1 senedir Esmaül hüsna zikirleri yapmaya başladım.
ben sizin yazılarınızdan öğrendim Allah cc nin celal sıfatlarının zikretmenin bazı sakıncaları olduğunu
Yüksekokul mezunuyum.
Çok farklı işlerde çalşıtım iyi günlerimde çok oldu ama hayatım hep maddi zorluklar içinde geçti.
İşin doğrusu kendi hayatımı hiç kendim idare edemedim. Hep başkalarının verdiği kararlara göre yaşadım hep.
Artık kendi ayaklarımın üstünde durayım diye arayışlar içine girdim.
Namazlarımın yanında Esma zikirlerine başladım.
El basir,el kayyum,el muhsiy,el hakim,es sabur gibi isimlerin yanında cebbar,kahhar ve kabiz isimlerinide bayağı bir zaman çalıştım.

Celal isimlerini zikrederken mevcut olan sıkıntılarım dahada artmaya başladı.,
Bir ara çok bunalmıştım.
Hocam şimdi yazılarınızdan okuduğum "Ya Latifun Latif Ya Kuddüsun Ya Tahir, Bi lutfikel hafiyyu......" zikrini yapıyorum. İçimdeki değişiklikleri hissediyorum. İki kız çocuğum var onlardada değişimler başladı
Sabah ve yatsı namazlarından sonra 99 diğer vakit namazlarında 11 defa okuyorum tabi tarif ettiğiniz niyet ve salavatları çekerek.
Hocam Celal isimlerin bende tecelli etmesinden korkuyorum.
Yaklaşık 3 yıl önce yurtdışında El hakim ve el mütekebbir ismini kısa bir zaman zikrettim inanın o günden eri başımda bir sıkıntı var bir türlü atamıyorum. dualarım kabul olmuyor.işlerim günden güne kötüye gitti.

İnşallah sonra iyi olacak.
Hocam hakkını aramasını bilemeyen bir insanım bana bu konuda bir zikir tavsiye ediniz.

Aslında anlatacak çok şeyim var.
Sizi internet aracılığıyla tanıdığıma çok sevindim. Tavsiyeleriniz çok etkili.
yukarıdaki zikre başladığım günden beri üstümde tatlı bir ağırlık var inşallah rahmettir.

Hocam Allah cc sizden razı olsun.
Bana cevap yazın lütfen.

Muhterem Kemal bey..

işte tam da bunun için o yazıları yazıp sayfamıza koyduk..Birileri inşaallah rastlar,okur,faydalanır diye.O tavsiyelere harfiyen uyunuz..Tecrübe etmediğimiz birşey yazmadık..Faydasını görmüşsünüz..o halde devam ediniz..sağ devrini terk etmeyin..Ya latıfün...zikrine temizlenene kadar devam edin..öyleki kalbiniz sizi uyarır..artık doyuma ulaşırsınızda gına geldi dersiniz.o zaman yenisini tavsiye edelim.

bugün zamnım dar...siz bize yazmaya devam edin..cevaplamaya çalışalım...

esmaları toplu zikir etmeyin..toplu ilaç almak gibi zarar verir.celal anlamlı olanları asla zikretmeyin..sıkıntıya düşmeden sabır ismini okumayın.Kahhar,kabz gibi isimler okuyanı kahreder,tecelli yeterli olsa ruhunu kabzeder.Yani öldürür..çok hatalı zikirler yapmışsınız...zikretmemek insanın kendi kendisine ihanettir ama yanlış zikir de zulumdür.Anlamı negatif olan esmaları değil zikir etmek, aklınıza bile getirmeyin..Kazara ağzınızdan çıkarırsanız’allah korusun’’ deyiniz.Bu konuda söylenecek söz çoktur..Yazının muhteviyatını kısa tutmak adına bu kadarı yeterlidir.

İslam dünyasının içine düştüğü durum hakk’ı layıkı ile zikir edememekten kaynaklanıyor..piyasadki kitapların tarif ettikleri zikirlerin çoğu insanların başına celali tecelliler gelmesine sebep oluyor..

Allah ismi tespih edilecek bir esma olmadığı halde binlerce okutan güya ekol nitelikli cemaatlar var.
Zikirden maksat bahse konu esmanın okuyanda küll tecellisini sağlamaktır...rahim ismini okuyan acıyıcı, merhametli olur..hasip ismini okuyan güzel hesap uzmanı olur..gani ismi zenginlik aşılar..sabır sabretmeyi alışkanlık haline getirir..

pekiyi Allah ismini okuyan neyi umar..Haşa Allah olmayı mı..bu muhaldir.ismi celal olduğundan okuyan tahammül edemez,perişan olur..Ardından da ’allah sevdiğine çile çektirir’ derler..haşa Allahı zulumle,kendisini anıp duranları perişan etmekle itham ederler.cahalet,dalalet,hatta kuranın hükümlerine ihanettir..ama ne yazık böyledir..eski kitaplar böyle yazmış derler.körü körüne uyarlar..

cemal esmalar okunmalı,vesselam...
yeniden görüşmek üzere.

selam esselam..


Beğen

hacı ali
Kayıt Tarihi:5 Aralık 2011 Pazartesi 15:56:11

ZIKIR ADABı-3 /EL SABURUN ESMASı BELA GELMEDEN OKUNMAZ. YAZISI'NA YORUM YAP
"Zikir Adabı-3 /EL Saburun Esması bela gelmeden okunmaz." başlıklı yazı ile ilgili
düşüncelerinizi ve eleştirilerinizi diğer okuyucular ile paylaşın.


YORUMLAR
hayatyolu
24 Şubat 2013 Pazar 09:12:54
hocam Allah cc.razı olsun sizden.

Cevap Yaz
hsn23
25 Ocak 2012 Çarşamba 22:31:03
...zikretmemek insanın kendi kendisine ihanettir ama yanlış zikir de zulumdür.
hocam bunu yazip cerveetlemk lazim.
Allah razi olsun

Cevap Yaz
hacı ali Yazının sahibi
5 Aralık 2011 Pazartesi 20:06:19
Murat UzunEsselamun aleyküm üstadım. Öncelikle ellerinizden hürmetle öpüyorum kabul buyurun.. Efendim bir sualim olacak size eger musadeniz olursa.. Efendim bu evladınız zaman zaman bir çok tarikata girip cıkmıs fakat aradıgını bulamamıs bir evladınızdır. Aksine zarar gördügüde olmustur. Zikr konusu da sıkıntı cektigim konulardan biridir. Dikkatle paylasımlarınızı takip etmeye calısıyorum ve gördügüm kadarıyla benim hissettigim gibi sizde zikrin öyle kafadan yada paldır küldür yapılmayacagını ifade ediyorsunuz. Bende aynı kanaatteyim. Hatta bana öyle geliyorki her insanın çekecegi esmalar farklı farklı sanki. Cünki her birey farklı esmaların tecelligahı olsa gerek diye düsünüyorum ve standart aynı esmaların çekilmesinin en azından bir faydası olmayacagına inanıyorum. Yalnız efendim bu hakikatler ortada olmasına rağmen bu evladınız gibi samimi arayışta olan insanlar ehli ve kamil bir mürşid bulmakta zorlanmaktalar. Efendim uygun görürseniz eğer bu evladınızı esmalar ve zikir konusunda bilgilendirirmisiniz? hangi esmalar çekilmeli, ne kadar, nasıl ve hangi adab ile yapılmalı vs.. Tekrar hürmetle ellerinizden öpüyor himmetlerinizi diliyorum efendim..
..
Murat bey; edebiyatdefteri.com da hacı ali rumuzuyla yazıyorum.şirlerim makalelerim ve mektuplarımda bu konuda kısa ve öz açıklamalarda bulunmak gibi bir cesaretim oluyor..ilahiyat çıkışlı değilim..alaylıyım..öğretilenlerle tecrübelrimi yazıyorum..elimde olan el yazması büyük bir eserden yaralandığım oluyor.şeriatla ilgili konularda yeterli olmadığmdan,şeriat ehliyle tartışmaktan kaçınıyorum..ben profum der de seni beni yok sayarlar..öyle çok prfumuz var ki helalı haram haramı helal yapıyorlar..hiç ilgileri olmayan konularda bile ahkam kesiyorlar..ayrıca zikir ehli cemaatlerde bile işi anlamamış rehberler var.bu konu çok hassas bir konu..bugünkü yazımı okudunuz mu..aynı başlıkla üçüncü yazı..öncekiler daha teferruatlı..ayrıca başka başlıklarda da zikir konusuna dolaylı değnilmiştir.bendeniz kırk yıldır zikir yapan,okudukları nedeniyle ölümlerden yine okuyarak kurtulan bir garip ağabeyinizim.lütfen yazılarımı okuyun kalbiniz mutmain olursa ister arınma duasıyla başlayın isterseniz durumunuzu anlatark nereden başlamalıyım hocam diye sorun..inşaallah nasipte varsa faydamız dokunur..güzel fikirleriniz var..kişi ihtiyacını okur..kendisinde zaten karekter oluşturmuş bir esmayı okumanın anlamı ne olur ki.sağlıklı bir insan şifa ismini okuyacağına şükür ismini okumalı değil mi.Sıkıntısı olamayan neden oturupta sabur esmasını okusun..okursa o esmanın tecelli etmesi için önce bela gelir ardından sabır tecelli eder.konu geniş..yeniden ama edebiyat defterinden görüşelim....

hacı ali tarafından 12/5/2011 8:09:19 PM zamanında düzenlenmiştir.

Cevap Yaz

Okuduğunuz yorum yazar tarafından etkili yorum olarak seçilmiştir.
İbrahim ERZURUMLU
5 Aralık 2011 Pazartesi 16:40:56
Değrli Hocam iyiki varsınız bilmediğimiz ve uzağında durduğumuz hakikatleri çok anlışılır bir dille bizlere anlatıyorsunuz.Yüce Rabbim sizden razı olsun...Ayrıca cümle dağ taş,kurt kuş Allah'ı zikrederken bizler ney'in ve kimlerin acziyyeti içindeyiz....Sorgulamalı ve daim zikr içinde olmalıyız...Tebrik,takdir ve müstefid olanlardan olmamız dileğiyle selamlarımı sunarım

Cevap Yaz
AYSE 09
5 Aralık 2011 Pazartesi 16:16:28
Allah razı olsun sizden ne güzel anlatıyorsunuz
saygılar ve dualarla

Cevap Yaz
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.