n.kaygısız
1839 şiiri ve 79 yazısı kayıtlı Takip Et

Kara duvar..Yemenisinin ucuyla gözlerinden inmekte olan yaşı sildi.Tekrar gözünden bir damla daha yaş süzüldü.Bu kara,kapkara üzüm gözler siyah saçlarının çevrelediği yüzünde yanık yüreği gibi tütüyordu.İçin için yanıyor,azalıyor,eriyor,eriyordu..
-Yunus..Yunus’um..
Elini Yunus’un yüzünde gezdirdi.Buz gibiydi.Bu soğukluk pek de hayra alamet sayılmazdı.Korkulu düşleri artık uyanıkken görür olmuştu.Arada bir dalıp gidiyor,kendini çok uzaklarda taş bir kuyunun dibinde buluyordu.Kuyu oldukça derindi.Yerden bir metre kadar taş bloklarla örülüp yükseltilmişti..Az ötede sirkenler boy vermişti.Kül rengi yapraklarını hanım böcekleri sarmıştı.İşte bu böcekler hayallerinin kurdelası idi.Ne çok hayali vardı yıllar önce.Ne çok hayali..
Bir keresinde bu hayallerden birini bohçacı Kamile’ye anlatmıştı.bohçacı Kamile göbeğini hoplata hoplata gülmüştü..
-Deli misin kız sen?.Hay toprak başına gele.Akıllı insan işi değil bu söylediklerin.Aman kimseler duymasın.Ben de duymamış olayım.
-peki.söylemem kimseciklere,demişti.
öylesine çok unutmak istemiti ki o anı her anımsadığında utanıyor,kulak memelerine kadar kızarıyordu.
-Anne kar yağdı mı?.Ağaçlar beyaz elbiseler giydi mi?.Hani teneke kutuya diktiğim kaktüsüm vardı ya o da bembeyaz oldu mu?..
Yunus’un ağzından bir mırıltı gibi dökülen sözler bir tespih gibi önce boşlukta sallanıyor sonra taneleri tutan ip birdenbire kopmuş gibi boşlukta dağılıyordu.
Halime derin bir uykudan uyanmış gibi etrafına araştıran gözlerle baktı.Yunus uyuyordu.Göz altlarında alnında çenesinde boncuk boncuk terler birikmişti.Elinde sımsıkı tuttuğu yemenisiyle Yunus’un yüzünde biriken terleri sildi.
-Oğlum kara gözlüm!..Bal dudaklım.Anasının bir tanesi.Kuzum.Halime’nin sevgi dolu sözcükleri birbiri ardınca boş odayı dolduruyordu.
Karlı bir kış gününde gebe olduğunu öğrenmişti.Henüz yirmi bir yaşındaydı.Paniklemişti.Kime ne diyeceğini,nasıl davranacağını bilemiyordu.Aklından kocası geçti.Şimdi askerde değil de yanında olsaydı.Yüzüne .gözlerine gülümsese idi.Bir kelebek gibi uçardı mutluluktan.Oysa şimdi bu kime söylenirdi.Anasına diyemezdi.Bırak böyle bir şeyi söylemeyi anasıgilin sokağından geçmeye bile cesareti yoktu.Babası görse söylemediğini bırakmaz, konu komşuya rezil oldukları yetmezmiş gibi bir de kendisi yüzünden anası dayak yerdi..Babası o kalın ve ürkütücü sesiyle:
-Yine mi kızı çağırdın?Ben sana dememiş miydim,diye başlardı.Ardından..
Ne anası ne babası var ve yoktular..
-Yoz bir ağaç gibiyim.Ne dalım ne budağım var,diye söylendi Halime.
kaynanası Zeynep yatalak bir kadındı.
Yıllar var ki kapı eşiğine kadar çıkmamıştı.Güneşi görmemişti nicedir.Baharın geldiğini,ağaçların domur domur çiçeğe durduğunu bahçedeki kargaç ağcına konan her yıl aynı dallara yuva yapan serçeler söylüyordu ona.Tam on iki yıl önce bir kazada böyle naçar kalmıştı.Bütün bunlara alıştığını düşündüğü bir zamanda kocasının arka bahçede dem tutan Yusuf’tan alacağını istemesi önce ağız dalaşına sebep olmuş öfkesi burnundan taşan Yusuf eline geçirdiği bir bıçakla kocasını delik deşik etmişti.Bu olaydan sonra derin bir sessizliğe gömülmüştü Zeynep kadın.acı çektiğini,ümitsizliğini ancak gözlerinden anlardınız.Vücudunda tek canlı yer gözleriydi sanki.sağlıklı bir kadın olsaydı,belki sırtını kaynanasına dayar ondan güç alırdı.Başını göğsüne yaslar hüngür hüngür ağlardı..
-Ne çare...kader...
O da zeynep kadın gibi elsiz ayaksızdı,naçardı..Bir Yunus’u vardı..bir Yunus’u.
Kalkıp etrafı toplamak Yunus için bir tas çorba kaynatmak gerekliydi.Yorgun ve bitkindi.Sanki bir güç omuzlarından bastırarak kalkmasını engelliyordu.İçindeki istek vücuduna yenik düşmüştü.Halime sokaktan geçen sebzecinin sesiyle irkildi.Elini uzatıp Yunus’un yüzüne değdirdi.Buz gibiydi..İki eliyle telaş içinde Yunus’un ellerinii ayaklarını yokladı.
Umutsuzca başını salladı.Önce gözleri büyüdü ve delirmişcesine bağırıp feryat etmeye başladı.komşular eve güç bela girdiklerinde Halime’nin zemine yapışmış yüzü kara bir duvarı andırıyordu.

20/07/2011
ödemiş

Beğen

n.kaygısız
Kayıt Tarihi:20 Temmuz 2011 Çarşamba 18:21:21

KARA DUVAR.. YAZISI'NA YORUM YAP
"Kara Duvar.." başlıklı yazı ile ilgili
düşüncelerinizi ve eleştirilerinizi diğer okuyucular ile paylaşın.


YORUMLAR
nitemtran
28 Haziran 2014 Cumartesi 18:19:06
Bu arada çok hüzünlüydü ve zaten hüzünlü bu vakitlerimi iyice hüzne boğdunuz. Zaten benim de aradığım buydu.

Teşekkürler...

Cevap Yaz
nitemtran
28 Haziran 2014 Cumartesi 18:17:18
İşte bu! Yaşamın hengamesi ve ölüm ve ölümüne yaşama sarılmış, onsuz olmaz hayaller. Bunca çok şeyi kucaklayınca kısacık öyküyü, uzun bir romana yeğlerim.

Helal olsun kaleminize...

Cevap Yaz
Umut Kaygısız
20 Temmuz 2011 Çarşamba 21:31:18
Sayın kaygısız, ışık saçıyor kaleminiz. Elekten geçirilerek irdelenmiş bir konuyu hassas mürekkep darbeleriyle sunmuşsunuz ama yine de yakıyor yüreği. Gerçekten güzel bir anlatımdı, titiz bir çalışmanın eseri olduğu aşikar. Dilerim daha sık yazı bölümünde seyredebiliriz sizi. Tebriklerimle.

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


n.kaygısız 20 Temmuz 2011 Çarşamba 22:11:52
teşekkür ederim sevgil kaygısız..
GÜLÜMSE İZMİR
20 Temmuz 2011 Çarşamba 19:36:11
Kırık hayatlar..
Kaybolmuş yaşamlar..
Hüzünlü bir öykü..
Ne güzel bir anlatımdı arkadaşım..
Kutluyorum..Sevgilerimle..

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


n.kaygısız 20 Temmuz 2011 Çarşamba 22:12:33
destegine çok teşekkürler.selam ve sevgilerimle..

Okuduğunuz yorum yazar tarafından etkili yorum olarak seçilmiştir.
AYSE 09
20 Temmuz 2011 Çarşamba 18:43:21
offf dedim of kine offf
yinede güzel anlatımdı
saygı duydum yazan kelime
saygılarımla

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


n.kaygısız 20 Temmuz 2011 Çarşamba 22:13:24
çok teşekkürler sevgili ayşe.selam ve saygılarımla..
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.