Ozanca
252 şiiri ve 6 yazısı kayıtlı Takip Et

Atatürk'ü anarken
Bugün, ülkemizin ve ulusumuzun kurtarıcısı, Cumhuriyetimizin ve devletimizin kurucusu Ulu Önderimiz Atatürk’ü; ebediyete intikalinin altmış dokuzuncu yılında bir kez
daha en derin saygılarımızla ve giderek artan büyük bir özlemle anıyoruz.
Yedi bin yıl önce Orta Asya bozkırlarında tarih sahnesine çıkarak büyük devletler kuran, Ta Orhun’dan Tuna’ya asırlarca at koşturan, tarihin akışına yön veren ve tarih sayfalarını şanlı zaferlerle onurlandıran Türk Ulusu; Birinci Dünya Savaşının öncesinde ve sonrasında, tarih girdabında yok edilme tehlikesiyle karşı karşıya bırakılmıştır.
Yıllarca süren savaşlar.Yorgun,bitkin ve yoksul düşmüş bir ulus..Düşmanlar tarafından
Dört bir yandan işgal altına girmiş bir ülke.Yer yer, işgalcilerle işbirliği yaparak, yüz yıllarca birlikte yaşadığı ulusun insanlarına ihanet eden ve katliam uygulayan Ermeni ve Rum azınlıklarının ayaklanmaları..
İşte bu koşullar içerisinde, Türk Ulusuna güvenerek yola çıkan, tüm ulusu etrafında toplayarak,ulusça kurtuluş savaşı dediğimiz efsanevi bir destanı yaşayarak,Türk’ün en büyük zaferini tarihe yazdıran Türk’ün son başbuğu ulu önderimiz Atatürk, Büyük Cihan İmpara- torluğunun külleri üzerinde yepyeni bir devletin kurulmasını sağlamıştır.
Kurduğu cumhuriyeti sayısız inkılaplarla, sağlam temellere oturtmuştur. O’nun bu büyük başarıları elde etmesinde en önemli etken, Türk Ulusunun özelliklerini ilk kez ortaya koyan, geniş tarih bilgisine ve sağlam bir Türk kültürüne ve çok yönlü kişiliğe sahip
deha olmasıdır.
Türk inkılabı, düşünce ve ideal yönüyle Atatürkçülük olarak ifade edilir. Türk Ulusunun,bu gün ve gelecekte tam bağımsızlığa,huzur ve refaha sahip olması,devletin millet
Egemenliği ilkesi üzerine dayandırılması, aklın ve bilimin öncülüğünde Türk kültürünün çağdaş uygarlık düzeyinin üzerine çıkarılması amacıyla temel esasları, Atatürk tarafından belirtilen,devlet yaşamına,düşünce yaşamına,ekonomik yaşama ve toplumun temel kurumlarına ilişkin gerçekçi düşünceler ve ilkeler,Atatürkçülük kavramını oluşturur.
Atatürkçülük, Türk ulusunun kültürüne ve uygarlığına dayanan, birbirini destekleyen
İlkeler ve düşünceler topluluğudur.
Tarihte eşine rastlanmamış, büyük komutan ve devlet adamı Mustafa Kemal Atatürk’ün temel ilkeleri; Cumhuriyetçilik, milliyetçilik,halkçılık,devletçilik,inkılapçılık,laiklik,Türkiye cumhuriyetinin üzerine oturtulduğu en önemli temel taşlarıdır.
Kurduğu Türkiye Cumhuriyeti, dünya durdukça sonsuza dek yaşayacaktır. Atatürk adı, ebediyete akıp giden asırlarda daha da büyüyerek çağların ötesine aşacaktır.
Türk Ulusu, dün olduğu gibi bu gün de, O’nun düşünceleri etrafında el ele bir araya gelerek her türlü olumsuzluklar karşısında tüm zorlukları aşmasını bilecektir.
Ne mutlu, O’nun kutsal emanetlerine sahip çıkanlara! Bu topraklar üzerinde özgürce yaşayarak Türküm diyebilenlere.

Bayram Ali BAYRAM


Beğen

Ozanca
Kayıt Tarihi:8 Kasım 2007 Perşembe 20:16:56

ATATÜRK'Ü ANARKEN YAZISI'NA YORUM YAP
"ATATÜRK'Ü ANARKEN" başlıklı yazı ile ilgili
düşüncelerinizi ve eleştirilerinizi diğer okuyucular ile paylaşın.


YORUMLAR


Henüz yorum yapılmamış.

Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.