Nahil BOZTEPE
31 şiiri ve 1 yazısı kayıtlı Takip Et

SEVGİ NEDİR?Günün Yazısı
Okuduğunuz yazı 19.9.2023 tarihinde günün yazısı olarak seçilmiştir.YAZMAYA ÇALIŞTIĞIM KİTABIMDAN BİR BÖLÜM

İnsanlar sevginin ne olduğu hakkında yıllarca, hatta asırlarca tartışmışlardır. Ama hiç birisi gerçek manada sevgi hakkında bir sonuca ulaşmamıştır. Kimisi sevgi için emek demiş; kimisi saygı, kimisi hoşgörü, bazısı anlayış diyerek karışık bir hâle getirmişlerdir. Bize göre sevgi hakkında tartışmak bile doğru değildir. Sevginin ne olduğunu bilmek için, yukarıda da söylediğimiz gibi, kişinin kendisini tanıması yani kendisini bilmesi gerekir. Mutlaka duymuşsunuzdur çevrenizde ki insanlardan; birisini sevdikleri vakit derler ki, “Sevmek elimde olan bir şey değil.” Bu söz aslında doğru bir sözdür, ama söyleyen genelde bu sözün, doğruluğunun farkında olmadan söyler. Biz bu doğuyu da alıp, diğer insanlar gibi sevgi konusunda ki, fikirlerimizi birkaç cümleyle anlatmaya çalışacağız.

‘’Sevgi insanın kendisidir.’’
Sevginin sebebi muhabbet, muhabbetin sebebi tanıma, tanıma arzusunun sebebi ise kişinin kendi isteğidir. İnsan öz bakımından eksiktir ve her zaman muhtaç durumundadır. Bu muhtaçlık durumu, dünyaya geldiği andan itibaren başlar. Mesela, bebekken anne sütüne ve annesine muhtaçtır. Biraz büyüyüp, onda çeşitli arzular uyanmaya başlayınca, arzu ettiği şeylere muhtaç durumuna düşer. Bebek biraz büyüdükten sonra annesiyle birlikte oyuncağa ve oyuna muhtaç durumuna düşer. Biraz daha büyür okul çağına gelir, bu defa hem annesine hem oyuncağa hem öğretmenine hem de defter kaleme muhtaç olur. Bu muhtaçlık durumu, yaş ilerledikçe ortaya çıkan yeni duygulara dayanır. Her duygu insanı muhtaç eder ve bu durum ihtiyarlanıncaya kadar devam eder. İnsan yaşlanıp, kendisine bakamaz hâle gelince, bıkkınlık duygusu oluşur ve kişi bu defa ölümü sevmeye, arzu etmeye başlar. Ürkütücü olsa dahi ölüme muhtaç olur insanoğlu. İşte tıpkı bunlar gibi, insan belirli bir yaşa geldiği zaman sevme duygusuna ihtiyaç duyar. Bu durum, onu bir kimseyi sevmeye muhtaç eder. Muhtaç olmasının sebebi ise, kişinin kendi eksikliğinden kaynaklıdır. Muhtaç olduğu şeye ihtiyaç duyar; ihtiyaç duyduğu şeyi ister, bu yüzden istediği şeyi sever insan. İstekleri doğrultusunda hareket ettiği için, insan sevginin kendisidir.
“-Seven sevdiğini niçin sever?”
“+Seven sevdiğini, kendisi için sever.”
Allah insanı en güzel biçimde yarattı ve onu yaratılmışların en şereflisi kıldı. En güzel bir biçimde yarattı, fakat onu eksik bıraktı. Eksik bırakmasındaki hikmet ise, insanoğlunun kendisinin ne kadar aciz olduğunu görmesi içindir. Fakat bazı gözler kör, bazı kulaklar sağır olduğu için bunun farkına hiç varmadı. Bu kadar aciz olmasına rağmen yine de kibirlenmekten asla vazgeçmedi. Dediğimiz gibi insan eksiktir, eksik olmasının sebebi muhtaçlığıdır. Muhtaç olduğu şey, karşı cinstir. Çünkü ancak karşı cins ile tamamlanabilir insan. Bu tamamlanma hissinin sebebi, kişinin kendi nefsi (istekleri)dir. Bu istekler oluşmaya başladıktan sonra, kişi artık karşı cinse ilgi duymaya başlar. Karşı cinse duyulan ilgi ise iki yönlüdür. Bir tanesi şehvet hissidir ki, insanların geneli buna hizmet eder. İleride şehvet hissine, geniş bir şekilde değineceğiz. Zira meselenin özüne inmeden konuşmak, doğru değildir. Bizim gayemiz, doğru olarak düşündüğümüz fikirleri, sizinle paylaşmaktır. Duyulan ilginin bir tanesi de muhabbet beslemedir. Bu da saf sevginin kaynağıdır. Bu mevzuda anlatmak istediğimiz ‘Muhabbettir’.

‘Muhabbet’ kişiyi ‘Tanıdıktan’ hemen sonra sevmeye itekleyen, içsel ve güzel bir duygudur. Kişi muhabbet ile karşı cinsini sever. ‘Muhabbet’ Kirletilmediği müddetçe, seveni her şekilde bahtiyar eder. Seven, sevilen tarafından sevilmezse, beslenilen ‘Muhabbet’ ilk başlarda sevenin canını yakar. Bu öyle harlı bir ateştir ki, herkesin gücü yetmez. Eğer ‘Muhabbet’ besleyen, iman bakımından zayıfsa, sevilene de kavuşmamışsa ve dahi kavuşması söz konusu değilse, seven de bunu hissederse, ‘Muhabbet ateşine’ güç yetiremez ölümü kurtuluş olarak düşünür, intihara sürüklenme olasılığı fazladır. Bu şekilde yaşanmış birçok olay vardır. Sevdiği sevmediği için intihar edenler, kendi cehaletlerinin kurbanı olan kimselerdir. Onların ‘Sevgi’ konusunda ki durumları; gözü olduğu hâlde görmemek için gözünü kapatan kimsenin durumu ile aynıdır. Seven aklını kullanıp, sevdiği kişiyi sevmesinin nedenine bakmış olsaydı, sadece ve sadece kendisi için sevmiş olduğunu görmüş olacaktı. Aklını kullanmadığı ve yalnızca sevilene kavuşma arzusunu taşıdığı için, bu duruma düştü. Eğer akıl ile hareket etseydi, düşmüş olduğu bu durumun aslında ‘Nefsinin’ bir isteği olduğunu anlardı. Şu bir gerçektir, insanlarda ‘Nefis’ olmasaydı, hiç kimse kimseye yaklaşmaz ve hiç kimse kimseyi sevmezdi. Bizleri sevmeye sürükleyen içsel duygu: ‘Nefsimizin kendisidir’. Mukaddes kitabımız, Kur’an-ı Kerim’in Rûm süresinin 21. Ayetinde aynen şu söylenmektedir:
Kendileri ile huzur bulasınız diye sizin için türünüzden eşler yaratması ve aranızda bir sevgi ve merhamet var etmesi de O’nun (varlığının ve kudretinin) delillerindendir. Şüphesiz bunda düşünen bir toplum için elbette ibretler vardır.

Ancak Seven, Sevilen tarafından sevilirse işte o zaman her ikisi arasında, oluşan ve gönüllerinde canlanan muhabbet, her iki tarafa da can suyu olur. ‘Seven ve Sevilen’ birbirine kavuşuncaya kadar araların da hasret ve özlem gibi duygular oluşur. Her iki taraf için de bu duyguların oluşması, iyidir. Hasret çektikleri zaman, vuslatın nasıl bir şey olduğunu bilirler. Birbirlerinin kıymetini daha iyi anlarlar. Çünkü her şey kendisinin zıddı ile bilinir. Ömründe hiç tatlı yemeyen bir insan, acının ne olduğunu da bilmez. ‘Seven ve Sevilen’ arasında muhabbet oluştuktan sonra, birbirine fıtrat gereği yaklaşmak isteyeceklerdir. Bundan kesinlikle uzak durmaları ve her iki tarafın sınırlarını korumaları gerekir. Bu süreçte yapılacak olan yanlışlar, her iki tarafa da zarar verir.

“AŞIK ve MAŞUK” daima, kavuşmak isterler. İstemelerinin sebebi, aralarında oluşan muhabbetin yoğunluğudur.

Bu emeğimi, günün yazısı olarak seçen arkadaşlara teşekkür ederim. Selam ve dua ile

Beğen

Nahil BOZTEPE
Kayıt Tarihi:18 Eylül 2023 Pazartesi 09:44:38

SEVGİ NEDİR? YAZISI'NA YORUM YAP
"SEVGİ NEDİR?" başlıklı yazı ile ilgili
düşüncelerinizi ve eleştirilerinizi diğer okuyucular ile paylaşın.


YORUMLAR
MaKeLoVe
19 Eylül 2023 Salı 23:16:13

Bir zamanlar tanrı evrende yankılanan en güçlü hissiyatın, sevginin muhteşem dansı olduğu söylerdi, o, insanların kalplerini yakıp kavuran, ruhlarına sonsuz bir aydınlık getiren büyülü bir melodiydi. Onunla tanışmak, bir çiçeğin ilk bahar rüzgarıyla dans etmesi gibiydi, hafif ve etkileyici.

Aşk,sevmek, insanların özünde gizli bir hazineydi. O, gözlerimizin derinliklerine sakladığımız, sessizce büyüyen bir tohumdu. Ve bir gün, bu tohum kök salar, filizlenir ve kalbimizin bahçesinde en zarif çiçekleri açtırır.

Aşk, sevmek hayatın en değerli armağanlarından biridir. Onunla dolu bir yaşam, sanki sonsuz bir masalın sayfalarında kaybolmaktı. Aşk , sevmek, karanlık günlerde bile yıldızların ışığı gibiydi, bizi rehberlik eden bir far gibi.

Her aşk, sevgi hikayesi, kendi büyülü dokusunu taşır. Kimi hüzün dolu bir şiir gibidir, kimi coşku dolu bir şarkı gibidir. Ama her biri, sevginin büyüsünü ve insanın kalbinde yarattığı derin etkiyi yansıtır.

Bir insanın gözlerinin içine baktığınızda, sevginin orada dans ettiğini görebilirsiniz. Gözler, sevginin en saf ve en güzel ifadesidir. Onlar, ruhun penceresidir ve sevginin yansımasıdır.

Aşk, sevmek zamanla olgunlaşır ve derinleşir. İlk anlardaki coşku ve heyecan, zamanla daha derin bir bağlılık ve anlayışla değişir.

Sevginin gücü, dünyayı değiştirebilir. O, insanları iyiliğe ve sevgiye teşvik eder, barışı ve uyumu yaymaya yardımcı olur. Sevgi, insanlığın en büyük umududur.

Tanrının en büyük kabahati ,evreni sevgiyle yaratnasıydı belkide ve sonrasında şeytanı bu evrenin başına musallat etmesiydi..

Cevap Yaz
Ahmet Zeytinci
19 Eylül 2023 Salı 22:48:08
Ruhbilimci Dr. Erich Fromm Sevme Sanatı adlı kitabında sevme duygusunu şöyle anlatmaktadır. ''Sevmek bir eylemdir, edilgen bir duygu değil. Bir şeyin içinde olmaktır, bir şeye kapılmak değil. En genel biçimi ile sevginin etken yapısı, sevmenin almak değil öncelikle vermek olduğu biçiminde tanımlanabilir.'' Ünlü Alman filozof Meister Eckhart'ın sevgi üzerine şu sözleri de düşündürücüdür.'' Eğer kendinizi severseniz, başkalarını da kendiniz kadar seversiniz. Bir başkasını kendinizi sevdiğinizden daha az seviyorsanız, kendinizi sevmekte gerçek bir başarı sağlayamazsınız. '' Bir nevi dokunmaktır sevmek hem yüreklere, hem ruhlara, hem de bedenlere... Kutlarım yürekten...
Cevap Yaz
Hülya demirbaş
19 Eylül 2023 Salı 16:52:45
Emeğinize bilginize ,hissiyatiniza bereket.
Sevgi en temel ihtiyaçtır. Ve insanlar yasliliklarinda ilgisizlik ve sevgisizlikten hasta oluyorlar bagisikligi güçlendiren en tesirli etken sevgidir.ve inanın seven çiftlerin biri öldüğünde diğeri çok yaşamıyor.
Sevgi muhtacliktir elbette, eli ayağı sağlam insan aktivite, iş ,uğraş la zaman gecirebiliyor yani kendine yetiyor yaşlı ve yetileri olmayan insanlar onlara ufacık bir dokunusunuzda gözlerinin içi gülüyor.cunku kimse onlarla zaman geçirmek istemiyor ve bu otelenmislikte onları öldürüyor.
Duygusal bir yazıydı etkilendim.
Kutluyorum dostça selamlar.

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Nahil BOZTEPE Yazının sahibi 19 Eylül 2023 Salı 21:09:36
Güzel yorumunuz ve düşünceniz için teşekkür ederim.
Sevimb
19 Eylül 2023 Salı 16:01:53
Elinize emeğinize yüreğinize sağlık tebrikler

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Nahil BOZTEPE Yazının sahibi 19 Eylül 2023 Salı 21:09:51
Teşekkürler sağ olun
İbrahim Kurt
19 Eylül 2023 Salı 13:18:02
Demek ki hiç biri sevgi değil miş ya neymiş sevgi bir rivayete göre sevgi kalan eksiklikleri tamamlayan nesne , öyleya başka ne olabilir sevgi olmazsa eksikler hiç bitmez kutluyorum

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Nahil BOZTEPE Yazının sahibi 19 Eylül 2023 Salı 21:10:11
Teşekkür ederim
selahattincansız
19 Eylül 2023 Salı 12:25:17
sevgiyi muhtaçlık penceresinden değerlendirmişsiniz başka bir bakış açısı. hiç böyle düşünmemiştim. yeni bir bakış sundunuz teşekkürler. selamlar.

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Nahil BOZTEPE Yazının sahibi 19 Eylül 2023 Salı 21:11:43
Teşekkür ederim. Bana göre sevginin asıl nedeni bu yazıda belirlediklerimdir. Bu yazım aslında üstünde çalıştığı ve ileriki zamanda çıkartmak istediğin kitabımdan bir kısımdır
Gülüm Çamlısoy
19 Eylül 2023 Salı 11:33:12
Dün ilgi ve beğeni ile okumuştum bu bağlamda güne gelmesine mutlu oldum.

Kaleminiz daim olsun.


İçten selam saygılarımla

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Nahil BOZTEPE Yazının sahibi 19 Eylül 2023 Salı 21:12:08
Teşekkür ederim
Kavi66
19 Eylül 2023 Salı 10:36:09


Kavi66 tarafından 19.9.2023 10:57:06 zamanında düzenlenmiştir.

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Nahil BOZTEPE Yazının sahibi 19 Eylül 2023 Salı 21:15:44
Yorumunuzu göremiyorum
Gülüm Çamlısoy
18 Eylül 2023 Pazartesi 11:19:16
Hoş ve düşündürücü açılımlar sunmuşsunuz.

Var olsun kaleminiz.


Saygılarımla dost kalem

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Nahil BOZTEPE Yazının sahibi 18 Eylül 2023 Pazartesi 13:13:15
Teşekkür ederim
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.