İDRİS ÇETİN
682 şiiri ve 411 yazısı kayıtlı Takip Et

KALBİME YASLANAN ÖLÜM-5KALBİME YASLANAN ÖLÜM-5

Satılmış, köy bakkalında epey çalıştı. Bu zamanda köylülerin takdirini ve beğenisini kazandı. Özellikle küçük çocuklar onun güler yüzüne ve tatlı sözlerine bayılırdı. O da çocuklar için öğleydi. Onları öper, koklar, başlarını okşar ve onlara cıncık şeker, kurabiye ve çikolata verirdi. Bu öyle bir Bakkaldı ki ne ararsan bulurdun. Naylon lastik, kara lastik; gıda maddeleri, şeker, tuz, yağ yular, kazan, soba, çerçi malzemelerinin tamamı mevcuttu. Burası kocaman bir köy bakkalıydı. Köylü ilçeye gitmeden buradan bütün ihtiyaçlarını tedarik ederdi.
Köylüler, bakkalın önünü hergele meydanı haline getirmişti. Köyün dedikodusu aklınızın ucuna gelmeyen laflar orada konuşulur. Burada hükümetler yıkılır, hükümetler kurulurdu. Muhtarlar buradan seçilirdi. Köyün kulisi burada dönerdi. Köyde kahve yoktu. Ama köylüler caminin ve bakkalın önünde kümelenirdi. Lafın belini kırarlardı burada…
Satılmış köy bakkalında yaklaşık olarak sekiz yıl çalıştı. Bu yoğun tempoda çalışması, yorgun, hasta kalbini daha da yormuştu. Onu hayatta tutan yaşlı bir annesi, iki bekâr kardeşi canından çok sevdiği eşi ve dört can pare yavrusuydu. Bakkalda çalış çalış da daha ne kadar çalışacaktı. Ülkesinde kalbinin tedavisini yaptırtamamıştı. Tedavi için kalp cerrahlarına gitti. Doktorlardan duyduğu tek bir cümle vardı: “Biz burada bu kalbe el atamayız. Bunun tedavisi yurt dışında olacak, kalp kapakçığı değişecek” diyorlardı. Satılmış’ın buna ne gücü ne de parası yetirdi. Ne olursa olsun, bulup buluşturacak o mutlaka yurt dışın gidecekti. Tedavisi için bu şarttı. Çok sevdiği ailesini, köyünü ve işini bırakıp yurt dışına gidip bir an önce tedavi olmalıydı. Kalp rahatsızlığı gün geçtikçe daha da artıyordu. Tedavi yaptırması lazımdı. Sağlık ihmale gelmezdi. Hele bu durum kalp ile ilgiliyse bu işin hemen çaresine bakılmalıydı. Satılmış bir taraftan dört çocuğunu, annesini, eşini ve kardeşlerini diğer taraftan da ilerleyen hastalığının bir an önce tedavi olmasını düşünüyordu. Ancak bu ev geçim istiyordu. Aş istiyordu, iş istiyordu. Bu kadar nüfusu geçindirmek kolay bir iş değildi…
Yurtdışında Satılmış’ın akrabaları vardı. En çok da Fransa’da ikamet ediyorlardı. Onlar Satılmış’ı Allah için çok severlerdi. O da onları sever, bir dediklerini iki etmezdi. Yurt dışındaki akrabaları: “Satılmış! Sen Türkiye’den gelmek için işlemlerini yap, biz seni evimizde misafir ederiz. Hatta iyileşince sana iş, aş veririz. Sen gerisini merak etme. Yeter ki sen Fransa’ya adımını bir at, gerisini düşünme, biz gerekeni yaparız” diyorlardı. Yirmi sekiz yaşındaki kara üzüm gibi saçı ve sakalı olan delikanlı Satılmış bu güzel temennili sözler karşısında: “İnşallah! Bunu ben de istiyorum. Buradaki doktorlar, yurt dışında kalbime kapakçık takılacağını söylediler. Size bu güzel temennileriniz ve ilginizden dolayı çok teşekkür ediyorum. Allah cc sizden razı olsun” diyordu.
Ömrünün baharında olan bu hayat dolu delikanlı, yurt dışında tedavi olmak için kolları sıvadı. Yurtdışına gitmek için pasaport alması gerekiyordu. Ayrıca yurt dışındaki akrabalarının kendisine istekte bulunma şartı da vardı. Kendisi esnaftı ama yine de orada kalacağı ve barınacağı bir yer bulması gerekiyordu. Akrabaları bunu ayarladı. Kendi köy bakkalında çalışırken sigortasını yaptırmıştı. Sigortalı birinin yurt dışına gitmesi daha kolaydı. Esnaf sıfatıyla Fransa’nın yolunu tutacaktı. Umut yolculuğu başlayacaktı.
Köy yerinde aile geçindirmek çok zordu. Evde hane ferdi sayısı fazlaydı. Satılmış’ın eşi, dört çocuğu altı kişi; kardeşi Cafer ve eşi Döne çiftlerin kızı Habibe ile üç kişi de bunlar; anne Zeynep ile bekâr kız Hava da vardı. Toplam on bir kişilik bir aile olarak birlikte yaşıyorlardı. Bu dile kolay. Kardeşi Cafer evlenmişti ama birlikte kalıyorlardı. Evi barkı ayrı değildi. Aynı tastaki çorbaya beraber kaşık sallıyorlardı. Satılmış köy dükkânında çalışırken kardeşi Cafer’de de evin işleri ile uğraşıyordu. Mala, davara; öze, bağa, bahçeye ve tarla tapan işlerine bakıyordu. Satılmış fırsat buldukça ev işlerine de yardım ediyordu. Ancak köy bakkalının yorucu ağırlığı, evine ve çocuklarına zaman ayırmasına fırsat vermiyordu. Tamı tamına on bir nüfusa bakmak zorunaydı. Bu dile kolaydı. Bunların geçimi hiç de kolay değildi. Giyimi, yiyimi, ayakkabısı, elbisesi gıda ihtiyacı vb. derken evin geçimi gerçekten zordu. Yirmi sekiz yaşındaki delikanlı ve henüz bıyığı terlememiş Cafer Efendi, bu yükün altından nasıl kalkacaklardı? Diyeceksiniz ki sadece bu aile mi zor durumda ve geçinmekte zorlanıyor? Hayır, o günkü şartlarda üç aşağı beş yukarı geçim standartları çoğu ailede aynıydı. Bebek ölümleri, doğum ölümleri, yaşlıların doktorsuzluktan ölümleri, hastane yollarındaki ölümler… Size ölümlerin hangi birini sayayım ki. Hastayı ilçeye götürecek bir araç bile yoktu. Koca köyde bir veya iki traktör var. Onun dışında tek bir araç bile yok. Irgatlık tarla tapan zor şartlar altında yapılırdı. Köyün arazisine biçerdöverler giremezdi. Arazi buna müsait değildi. Ekinler tırpanla, kalıçla biçilir, deste yapılır, desteler çatallarla yığınlara taşınırdı. Yığın yapılan ekinler, kağnılarla harman yerine getirilirdi. Bütün bu işler kağnı ve öküzle yapılırdı. Civar köylerden gelen tek tük motorla işler yapılmaya çalışılırdı. Köyde tek Ese’nin motoru vardı. Bu motor koca köyün işlerinin hangi birine yetişsin? Tarlada çifti mi sürsün? Ekin saplarını mı çeksin harman yerlerine? Kün mü taşısın özlere? Kara yapı evlerin üzerine çorak mı taşısın? Özden kavak, söğüt mü çeksin? Hacı Ese’nin oğlu Sarı İsmail bunların hangi birini yetişsin? Köy hayatı ve geçimi zordu be. Bu işler, dağlık köyde daha da zordu. Arazi engebeliydi. Tarlalara ne biçer girerdi ne de biçerdöver…

17.09.2023
Yozgat

Beğen

İDRİS ÇETİN
Kayıt Tarihi:17 Eylül 2023 Pazar 07:09:03

KALBİME YASLANAN ÖLÜM-5 YAZISI'NA YORUM YAP
"KALBİME YASLANAN ÖLÜM-5" başlıklı yazı ile ilgili
düşüncelerinizi ve eleştirilerinizi diğer okuyucular ile paylaşın.


YORUMLAR


Henüz yorum yapılmamış.

Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.