ismail karaosmanoğlu
1502 şiiri ve 1155 yazısı kayıtlı Takip Et

RAMAZAN VE NAMAZRAMAZAN VE NAMAZ

RAMAZAN VE NAMAZ

Ramazan’la namaz iki kardeş. Bu yüzden en büyük namaz olan teravih bu aya ait bir namazdır. Namaz Ramazan’ın alamet’i-farikası olan oruçla sarmaş dolaş yaşar bir ay boyunca. Namaz oruçla birleşerek insanı sarıp sarmalar kuşatır, yeniler, gönendirir, temizler, arındırır.

İnsan bu deni dünyaya düştüğü günden beri onun ebedi ve ezeli düşmanı olan iblis onu cennetten çıkardığı gibi, bir daha oraya girmesin diye kılıktan kılığa girerek, bir daha oraya dönmesin diye elinden geleni yapmaktadır.

Namaz bu dünya denizinde boğulmasın diye insana verilen kurtuluş armağanlarıdır. Bu armağanlar adem oğlunun evrensel gerçeğe açılan pencerelerdir. Ve insan bu pencerelerden günde beş defa ilahi olanla yüzleşir, kendi yaratıcısıyla karşı karşıya gelir, onunla sohbet ve muhabbet ederek ayrığını giderir, hasret vuslata dönüşür.

Ramazan ve oruç ise bu vuslatın dolu dolu yaşandığı bir ortamdır. Kul yaratıcıyla buluşur, onunla dolup dolup taşar, fani olandan baki olana, beşeri olandan ilahi olana doğru bir aşkınlık yaşar, bir yıllık ayrılığın acısını çıkarır.

Onun için bu ayda bazı müminler diğerleri ve kendisi adına halvete girer. Bu halvetten devşirdiklerini toplumla paylaşır. İlahi şuayı kendi üzerinden halka aktarma görevini üstlenir.

Bir yandan namaz, bir yandan oruç insanı bu ayda iç içe insanı gönendirmekte, iklimlerden iklimlere götürmektedir. Namaz ve oruçla ilahi bir armağan alan müminler şükürler ederek yeryüzünde birer kanatlı melek gibi dolaşmakta, geceyi de gündüz gibi ışıltılı coşkuyla dolup taşmaktadır.

Hem oruç ve namaz bizi iki melek gibi bizi tutmakta, şeytanların oyunlarına karşı korumaktadır. Bu iki büyük koruyucu bizi felaketlerden kurtarmakta, sahili selamete çıkarmaktadır. Oruç da namaz gibi bizi bu alemden alıp götürmekte, sınırlı dünyadan ötelere, sonsuz dünyaya çıkarmaktadır.

İnsanoğlunun dünya macerasında Allah onu yalnız bırakmamış, namazla oruçla, Kur’an’la, peygamberle, zekat ve hacla gönendirmiştir. Allah insanın dostudur. Dost dostunu bir sınamak istemiş cennetten çıkarmış, yeryüzüne göndermiş, ona kendisini unutmaması için armağanlar vermiştir.

Bu armağanlar namazdır, oruçtur, Kur’an’dır, zikirdir. Zikir ve Kur’an’ın namaz içinde olduğunu düşünürsek, orucun da namazla birlikte olduğunu hatırlarsak, her birinin namaz içinde olduğunu, namazın Allah ile kulun vuslatı olduğunu düşünürsek namazın kul için ne kadar önemli bir ibadet ve kulluk vazifesi olduğunu anlarız.


Ahmet Kemal

Kayıt Tarihi : 1.7.2014

Beğen

ismail karaosmanoğlu
Kayıt Tarihi:24 Mart 2023 Cuma 21:02:35

RAMAZAN VE NAMAZ YAZISI'NA YORUM YAP
"RAMAZAN VE NAMAZ" başlıklı yazı ile ilgili
düşüncelerinizi ve eleştirilerinizi diğer okuyucular ile paylaşın.


YORUMLAR


Henüz yorum yapılmamış.

Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.