Fehmi Tazegül
2205 şiiri ve 950 yazısı kayıtlı Takip Et

HÜDAVENT HATUN.HÜDAVENT HATUN.

HÜDAVENT HATUN KİMDİR?
Kapadokya Bölgesi’ nin güney sınırı Niğde’ ye geldiğinizde Friglerden Selçuklu’ lara kadar pek çok medeniyetin izlerini görmeniz mümkündür. Niğde’ nin tamamı adeta bir açık hava müzesi görünümündedir. Şehrin tam merkezinde, Niğde Belediyesinin yakınında bulunan Hüdavent Hatun Türbesi de bunlarda biridir.
Türbeye yaklaştığınızda, sekizgen prizma gövdesi, yüksek kaideli türbesi, piramidal külahı, muhteşem taş işçiliği ve bezemeleriyle Türk Mezar Mimarisinin benzersiz örneği karşısında söylenecek söz bulamayacaksınız. Türbenin kuruluşunda hemen hemen tüm kültürlerde cennetle ilişkilendirilen sekiz sayısının temel alındığı yapıda kıvrımlı dallar arasına işlenmiş çok sayıda kabartma insan maskına ilk defa bu yapıda rastlanmaktadır.
Türbeyi,1312 yılında kendisi için yaptıran ve 1332 yılında öldüğünde kendi türbesine defnedilen Hüdavent Hatun, Anadolu Selçuklu Devletinin tüm yıkılıp dağılma aşamalarını yaşamış, arkasında romanlara konu olacak bir bir yaşam hikayesi bırakmıştır.
Selçuklu Sultanı IV. Rükneddin Kılıç Aslan’ ın kızı olarak dünyaya gelen Hüdavent Hatun, Anadolu Selçuklu Devleti’ nin zor zamanlardan geçtiği dönemlerde büyümüş, Selçuklu Sultanı olan babasının sıkıntı ve üzüntülerine tanık olmuştur. 1075 yılında Süleyman Şah tarafından kurulan Selçuklu devleti, 1200’ lü yıllarda Moğol akınları ile yıpranmış, devlet içerisinde beylikler sorunları yetmezmiş gibi, 1243 yılında Kösedağ Muharebelerinde yenilerek İlhanlı’ lara yıllık haraç ödemeye başlamışlardır.. Sınır savaşları, Beylik sorunları ile iç siyasi olaylar Anadolu Selçuklu Devletini günden güne yıpranırken Sultan IV. Rükneddin, İlhanlı Hakanı Abaka Han’ ın isteği ve onayı ile öldürtülmütür. Babasının bir entrikayla öldürtüldüğü yetmiyormuş gibi Hüdavent Hatun, İlhanlı Hakanı Abaka Han’ ın oğlu Argun Han ile evlendirilmiş ve İlhanlı Sarayına gelin gitmiştir..
Ancak kocası Argun Han’ ın 1291 yılında ölmesi üzerine yurduna dönebilmiş, Anadolu Selçuklu Devletini yıkılıp dağılışa götüren tüm olaylara tanıklık etmiştir. İşte Kendisinin yaptırdığı bu anlamlı türbe Selçukluların tarih sahnesinden çekildiği o günlerde inşa edilmiştir.
Türbenin kuzeybatı cephesinin kemerli bölümünde gözünden akan bir damla yaşla tasvir edilmiş Hüdavend Hatun’u simgeleyen taçlı kadın başı ve hemen alt yanında bulunan aslan kabartması türbenin bir hanedan üyesine ait olduğunu ilan etmektedir.
Kümbette Hudâvend Hatun (1332), Emîr Şücâüddin’in kızı Paşa Hatun (1340) ve Osmanlılar’ın bir Niğde sancak beyinin kızı Belkıs Hanım’a (1563) ait üç mezar taşı bulunmaktadır.
700 Yıldır ayakta olan ve Türk mitolojisinin, hem de islam öncesi Türk ikonografisinin bir çok unsurunu üzerinde barındıran türbe, aynı zamanda Selçuklu hükümdarlık sembolü olan çift başlı kartal ve huma kuşu motifleriyle süslü, Anadolu Selçuklularından kalan eserler içerisinde eşi benzeri olmayan bir yapıdır.

Beğen

Fehmi Tazegül
Kayıt Tarihi:28 Kasım 2022 Pazartesi 17:55:00

HÜDAVENT HATUN. YAZISI'NA YORUM YAP
"HÜDAVENT HATUN." başlıklı yazı ile ilgili
düşüncelerinizi ve eleştirilerinizi diğer okuyucular ile paylaşın.


YORUMLAR


Henüz yorum yapılmamış.

Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.