Hamiyet Su Kopartan
78 şiiri ve 81 yazısı kayıtlı Takip Et

KÖMÜRÜN İÇİNDE ÖMÜR VARGünün Yazısı
Okuduğunuz yazı 18.10.2022 tarihinde günün yazısı olarak seçilmiştir.

KÖMÜRÜN İÇİNDE ÖMÜR VAR
Çok değil, bundan yirmi otuz sene önce hemen hemen her eve sonbaharın başladığı, özellikle de akşamları soğuğun iyiden iyiye hissedildiği eylül ekim aylarında odun kömür alınırdı. Müstakil evlerde sobalar, apartman dairelerinde apartman kazanları kömürle yanardı.

Sonbaharın yeni yeni selam verdiği bir hafta sonu bize de kömür gelmişti. Kömürü tek kullanımlık poşetlere kürek kürek döküp kömürlüğümüze yerleştirdik. Soba geçmeden (sobada yanan ateş sönmeden) bir poşet atıp birkaç gün soba kovasını değiştirmeden yakıyorduk kömürleri.

Kömürleri poşetlerken kömür tozları ağzımıza, burnumuza, gözümüze, kulağımıza girmiş. Ne kadar yıkasak da avuç içimizdeki çizgilere iz yapmış, tırnak arasına saklanmış. Pazartesi okul var, sınıftaki Sağlık ve Temizlik Kolu Başkanı arkadaşımız kontrol yapacak. Beyaz, ütülü mendili çıkarıp masanın üstüne koymak kolay da kesilmesine rağmen arada kalan tırnak nasıl gösterilecek?

Böyle bir günde duydum ilk defa Zonguldak’ta maden kazasını, grizu patlamasını. Sonrasında grizu kelimesi günlerce televizyonda konuşuldu, halk arasında birden yayıldı. Maden ocaklarında biriken gazın patlamasıymış grizu.

Grizu patlamasında yaralanan işçiler boyuna hastanelere naklediliyor, hayatını kaybeden işçiler aranıyorken bir gün bizim evde de soba tüttü. İçeriye giren duman, bir anda her yeri kapladı, göz gözü görmüyordu; is kokusu insanın ciğerine işleyiverdi. O günlerde yaşanan patlamada işçilerin de o isi görüp görmediklerini, o sisten etkilenip etkilenmediklerini, o kokuyu alıp almadıklarını düşündüm hep.

Başka yıllarda, başka ocaklarda duyduk grizu patlamalarını. En son Soma’daki patlamada öğrendik maden ocaklarında yaşam alanı olması gerektiğini, işçilerin her katta ayrı ayrı sığınağının olması gerektiğini.

Baba ocağı diyoruz gelin olup giden kızların her daim yuvasına. Peygamber ocağı diyoruz emanet ettiğimiz gençlerin vatan görevine. Maden ocağı diyoruz helal lokma için yerin yedi kat altında maden çıkaran işçilerin görev yerine. İstiyoruz ki ocaklar yansın diye ocaklar sönmesin.

Her ramazanda iftar ve sahurda maden ocağında ekmek, peynir, zeytin, yazsa karpuzla ramazan yapan maden işçilerini görüyoruz. İşveren patronların iftariyelik hazırlaması imkânsız mı ya da işçilerle iftar yaparken boy boy fotoğraf çektiren alçakgönüllü ünlüler bir iftar yemeği veremez mi?

Her maden faciası sonunda düşünüyoruz, kazadan sağ salim çıkanlara seviniyoruz, her şehit (görevleri başında hayatlarını kaybettiği için umulur ki şehittirler) haberinde üzülüyoruz. Herkes kendince bir şey yapıyor, yazıyor, söylüyor da milletimizin ortak acısında bile bir olamıyoruz. En acısı da bir müddet sonra unutup kendi hayatlarımıza dönüyoruz, geride kalan ailelerinin gönül yaralarının asla sarılmayacağını bilerek!

Bize kömür yetiştirmek için can verirken k”ömür”ün içinde ömür olduğunun onlar farkındaydı; kullandığımız kurşun kalemde bile kömür var, kömürün içinde kim bilir kaç ömür var, biz farkında mıyız?

Hamiyet Su Kopartan ✍️
17.10.2022

Beğen

Hamiyet Su Kopartan
Kayıt Tarihi:17 Ekim 2022 Pazartesi 16:08:14

KÖMÜRÜN İÇİNDE ÖMÜR VAR YAZISI'NA YORUM YAP
"KÖMÜRÜN İÇİNDE ÖMÜR VAR" başlıklı yazı ile ilgili
düşüncelerinizi ve eleştirilerinizi diğer okuyucular ile paylaşın.


YORUMLAR
levent taner
19 Ekim 2022 Çarşamba 08:33:12
Madencinin hakkı ödenmez hocam
Diğer sektörlerden her zaman daha dezavantajlıdır
Hani sıfır hata, ihmal olsa, değil mi ki yerin altına giriyorlar, gün ışığı görmüyorlar, yaşarken mezara girmek misali gündüz yer altına in hava karardığında çık, Hakkının hakkı Hakkı'ya verilir de, bu insanlarınkiler çok zor

Allah yar ve yardımcıları olsun, kuşkusuz önlem parantezi de işlemek kaydıyla, iş sağlığı ve güvenliği bağlamında yapılması gerekenlere azami riayet etmek kaydıyla
Yaşamını yitiren kardeşlerimize rahmet, ailelerine sabır dilerim rabbimden

Nihayet hocam
Yüreğinize, emeğinize, kaleminize, kelamınıza bereket
Gün başarınızı tebrik ederim
Selam ve saygılarımla.

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Hamiyet Su Kopartan Yazının sahibi 21 Ekim 2022 Cuma 00:32:47
Özeti bu hocam, teşekkür ederim, saygılarımla...
ayşe1
18 Ekim 2022 Salı 15:12:33
Çağımızın ileri teknolojik olanakları bu faciaları önlemeğe muktedirken ihmal, denetimsizlik, oluruna bırakıp yeterli önlemi alamama, nice canı kara ölümün kucağına atmakta. Duyarlı yazınıza teşekkür ve tebriklerimle.
Sevgi ve saygılarımla.

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Hamiyet Su Kopartan Yazının sahibi 21 Ekim 2022 Cuma 00:34:59
Haklısınız .Teşekkür ederim Ayşe Hanım, saygılarımla...
İbrahim Kurt
18 Ekim 2022 Salı 12:40:08
Evet hocam sorun büyük , acı büyük , ihtiyaç büyük , güzel ve güncel bir çalışma okudum kutluyorum

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Hamiyet Su Kopartan Yazının sahibi 21 Ekim 2022 Cuma 00:35:26
Teşekkür ederim İbrahim Bey, saygılarımla...

Okuduğunuz yorum yazar tarafından etkili yorum olarak seçilmiştir.
neneh.
17 Ekim 2022 Pazartesi 19:08:57
Kömürde ömür, bor da ömür, demir madeninde ömür, kükürtde ömür, altın madeninde ( siyanür) ömür, hes'ler de ömür..Ömür olmadan ne var ki?..Tedbir şart.Artık herkes sorumluluğunu yerine getirsin.Üretim ise üretim, denetim ise denetim.teknoloji gelişti..Tedbirler son teknoloji ile alınmalı.Denetimler zamanında yapılmalı.Suçlular cezalandırılmalı..Boğaz tokluğuna kölelik dönemi yaşatanlara , tedbir almayanlara, gereğini yapmayanlara hesabı sorulmalı..Duygusala bağlamak yeterli değil.Yer altı ve yer üstü zenginliklerimizden yararlanırken canları koruyalım ve doğaya değer verelim.Unutmayalım ve unutturmayalım.Balık hafızalılardan uzak vatandaşlarımıza kardeşlerimize yakın olalım, duyarlı olalım.Kaleminiz daim olsun.Sağlıcakla..Saygıyla..

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Hamiyet Su Kopartan Yazının sahibi 17 Ekim 2022 Pazartesi 21:39:02
Tam benim söylemek istediklerimi açık ve net özetlemişsiniz. Teşekkür ederim sayın Neneh, sağlıcakla...
bulunmaz_hint_kumaşı
17 Ekim 2022 Pazartesi 16:38:11
kömür madenin çıkarılması ve insanlara erişmesi ile alakalı sürecin herkes farkındadır, farkında olunmayan kömür madenlerinde yeteri kadar önlem alınmaması nedeniyle yitip giden emekçiler ve geride bıraktıkları...

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Hamiyet Su Kopartan Yazının sahibi 17 Ekim 2022 Pazartesi 21:37:19
Ben de bunu anlattım, teşekkür ederim Bulunmaz Hint Kumaşı, saygılarımla...
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.