İb İbrahim Kurt
123 şiiri ve 3 yazısı kayıtlı Takip Et

Dadaloğlu AraştırmamDadaloğlu benim en çok araştırma yaptığım ozanlardan biridir , zira Kayserinin Pınarbaşı ilçesinde iki yıldan fazla görevim dolayısıyla kaldığım sürece, hemen ,hemen görevimin dışındaki tüm zaman bu araştırmaya ayırdım bunun iki nedeni var.

ilki Dadaloğlu Padişaha karşı ilk isyan şiir okuyan yazan ozandır.

ikinci ise ölümü hakkında Dadaloğlu şiirimde bunu arz ettim . Dadaloğlu gelmiş geçiş ozanların içinde en yiğit olanıdır yani Köroğlundan daha yiğit bir ozandır , Kayseri Tomarza nın Dadaloğlu kasabasındaki bir nine ile üç gün görüştüm o nine Dadaloğlu nun şiirlerini okuyan bir nine olması , yaklaşık 90 yaşında o zaman yani 2006 yılında Dadaloğlu nun Hamidiye alayları tarafından öldürüldüğünü ilk o nine söyledi , mezarını bile bilmiyorlar, düşünün bu kadar yakın bir tarihte yaşamış bir ozanın neden doğumu ölümü bilinmiyor Ozanımızı saygıyla anıyorum şiirlerine saygı duyuyorum ,zamanın yiğitlerinden bir ozandır Bozok yaylasında en çok ün salan ozanımızdır.

Dadaloğlu hakkındaki araştırmamın tamamı özetliyorum şöyle ; Dadaloğlu ; Osmanlı arşivleri ve ayrıca dilden dile gelen şiirleri ve yaşamı Padişaha karşı ilk karşı çıkan ozandır bunu şiirlerinde yazmıştır söylemiştir (Ferman Padişahın dağlar bizimdir ) Dadaloğlu Osmanlıya göre dağlarda gezen bir eşkıya ,dağa kadın kaldıran ,yol kesen , köyleri basan Osmanlı devletine karşı baş kaldırmış bir eşkıya . İşin özü böyle değil . Dadaloğlu Avşar Türkmenlerinden Avşar yiğidi ;
düğünlerde, derneklerde, yayla göçlerinde bayramlar da, saz çalan türkü söyleyen, şiir okuyan aynı zamanda sözü dinlenen evli çocukları olan , şimdiki Tomorza nın yeni adıyla Dadaloğlu kasabasında yaşayan bir zamanın aydın ozanlarından biridir . Osmanlı kayıtlarına göre ; eşkıya, haydut, soyguncu filan değil . Dadaloğlu Osmanlıya niçin başkaldırmış bu konuyu da araştırdım. Bu gün ismine Uzun yayla dedikleri alana Dadaloğlu ve avşar göçerleri yazlık olarak Uzun Yaylaya göçer geniş otlukları ve ortasından gecen zamandı ırmağının bir kolu var , güzün ise geri döner , yani şimdiki Dadaloğlu kasabasına , aşiretin işleri tarım ,hayvancılık ve at yetiştiriciliği iken Osmanlı devleti bir karar alıyor.
Uzun Yaylanın Doğusunu tamamen Rusya dan göçle gelen Çerkezlere tahsis ediliyor o zaman 48 köy 20 mezra kuruluyor bu Uzun yaylanın neredeyse yarısı kadar bir ucundan bir ucuna 80 km bir alana , haliyle bu alanı kullanan Avşarlar itiraz ediyor ve olaylar Dadaloğlu Önderliğinde başlıyor ( Yurdumuzu Çerkezlere verdiler ) (Ferman Padişahın Dağlar Bizimdir ) mısraları bundandır . İşte kısaca Dadaloğlu isyanları dedikleri gerçekler burada başlıyor. Osmanlı bu isyanları bastıramıyor ve Osmanlı devleti Özellikle Güneydoğuda Hamidiye alayları dedikleri bir yapılanmaya gidiyor. Nedir bu yapılanma . doğudaki aşiret ağaları kendi adamlarıyla alay düzeyinde silahlı birlikler kuruyor ve bu birlikler yani Hamidiye alayları doğudan saldırıya geçiyorlar. Uzun yayla ve Bozok yaylasındaki tüm Avşar isyancılarının köylerini yaylalarını mezralarını basıyor. Bu saldırı sırasında Dadaloğlu ailesi ve aşireti şimdiki Kayseri Pınarbaşı İlçesi Malatya yolu üzerinde Oluk kaya Köyü içinde o zaman ki Oluk kaya obasında yayla mevsiminde yani yazlıkta bulunuyordu

İki Hamidiye alayının saldırısına uğrayan Oluk kaya obasında herkesi öldürüyorlar o an burada bulunan Dadaloğlu ve ailesi herkes öldürülüyor Obadaki her şey hayvanlar ile dalan ediliyor. bu isyanı bastırma olayı sırasında Dadaloğlu ve çocukları ve aşiretinin tamamı öldürülmüş oluyor.
Bu vahşet Osmanlı kayıtlarında hiç geçmiyor baskın yaban gerçek kayıtları ile birlikte Şimdiki adı Pınarbaşı İlçesi Malatya Yolu üzerinde oluk kaya köyü o zaman Avşarların içinde Dadaloğlu ve aşiretinin de bulunduğu Oluk kaya obasında hepsi öldürülüyor bilgisi yani hamidiye alaylarının resmi yönü o devirde hiç yok. Bu yaşanan acılar dilden dile nesiller ; dedeler torunlarına, anlatılarak bu güne geliniyor .

Dadaloğlu nun şiirleri yazılıdır ve hale osmanlı arşivlerinde mevcuttur ve yasaklanmıştır bu gün söylenen ve yazılı hale getirilen Dadaloğlu şiirleri dilden dile gelen şiirlerdir. Dadaloğlu okur yazar bir ozandır ailesinden kimse sağ bırakılmadı , Dadaloğlu nun bir tek o yeğeni şimdiki Ören şehir köyünde hayvan otlama da olduğu nedeniyle yani bulunması dolayısı ile sağ kalmış. Dadaloğlu nun ablasının oğludur daha sonra bu yeğen araştırmasını konusunda uğraşmama rağmen bir sonuç alamadım. Nedeni ise öldürülmemesi için ismini değiştirdiği rivayeti var. Dadaloğlu hakkındaki araştırmam ile ilgili daha çok bilgi var. Bu bilgiler bir birleriyle çelişmiyor buraya yazdığım özettir . 40 yıllık anılarımı okumaya devam ediyorum Dadaloğlu konusunda yaptığım araştırmam ve topladığım bilgileri zamanla paylaşacağım. Dadaloğlu nu rahmetle saygıyla anıyorum . 22.09.2022

İbrahim Kurt
Antalya-Melekler çiftliği

Beğen

İbrahim Kurt
Kayıt Tarihi:22 Eylül 2022 Perşembe 13:16:04

DADALOĞLU ARAŞTıRMAM YAZISI'NA YORUM YAP
"Dadaloğlu Araştırmam" başlıklı yazı ile ilgili
düşüncelerinizi ve eleştirilerinizi diğer okuyucular ile paylaşın.


YORUMLAR
Dilek pınarı
22 Eylül 2022 Perşembe 13:39:04
Güzel bir araştırma bilmediğimiz bilgiler öğrendik.
Maalesef sisteme karşı çıkmak her zaman böyle sonuçlanıyor tarihin değişmeyen yönü.
Emeğinize sağlık kutlarım.
Saygılarımla

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


İbrahim Kurt Yazının sahibi 22 Eylül 2022 Perşembe 14:44:37
Teşekkürler saygılar selamlar
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.