Delî
86 şiiri ve 4 yazısı kayıtlı Takip Et

ÇOCUKLARIMIN ADLARIBugün kızım İlbilge 4 yaşına ayak bastı. Oğlum İlteriş ise, doğalı 180 gün oldu.

Ömürlerine bereket, bahtları açık olsun.

Tanrı, iyilerle karşılaştırsın ve kötülerden, kötülüklerden ırak etsin.İlbilge ve İlteriş adları, eşimle ortak kararımızdır. Öteden beri Türk tarihine, Türk harsına ilgi duyuşumuz ve Türkçü, Türk Milliyetçisi bir kafa yapısına sahip oluşumuz bu adların konulmasında büyük etken olmuştur.Türk tarihinin bilaistisna her noktası önemlidir. Fakat, biz bu tarih içinden Göktürkler’e gitmeyi tercih ettik. Bizim ad konusundaki tercihlerimiz; hem çocuklarımıza birer güzel ad vermek, hem de içinde yaşadığımız toplumda bu adları “mana”da yaşatmak gayesiyledir.Millet olarak, Türkçe ad konusunda pek hassasiyet sahibi olduğumuz söylenemez. Mesela, benim adımın kökeni de farsçadır. Tabi bu yaştan sonra (38’imizden sonra) ad değiştirecek ya da atamızdan davacı olacak değiliz.

Mehmet Akif’in “Benim imân dolu göğsüm gibi serhaddim var”daki Serhat’ıyız, deyip geçeceğiz.Dilimize yapışan ve bir türlü söküp atamadığımız, gün içerisinde ben dahil yazı yazarken ve konuşurken bile kullandığımız farsça, arapça sair çok yabancı kelimeler var. Tabi bu demek değil ki, bir nebze olsun mazideki güzelliklere gitmeyelim ve kendimizi hiç değilse bir nebze düzeltmeye yönelmeyelim. Elbette mazi adlı dereden suyumuzu içmeliyiz, maziyle ati arasına sağlam bir köprü kurmalıyız.Çocuklarımıza manada güzel, güzel maziden ve Türkçe adlar koymaya çalışmalıyız.

Özetle…

İlbilge; ülkenin bilge, bilgin kişisi manasındadır. İlteriş ise; derleyen, toparlayan, birleştiren demektir.İlteriş (Kutluk Kağan); 630 yılında Çin’in boyunduruğu altına girerek hürriyetinden olan Göktürkler’i 682 yılında tekrar derleyip, toparlayıp, birleştiren ve bu işe evvela yanına aldığı 17 arkadaşıyla atılan, kendisine omuz veren sayısı 700’ü bulunca hürriyet ilân eden İkinci Göktürk Devleti’nin kurucusudur. İlbilge (Hatun) ise; İlteriş (Kutluk Kağan)’ın eşidir.

Evlatları Bilge Kağan ve Kül Tegin(Tigin)’dir…İlteriş (Kutluk Kağan); Çin’in içinde bulunan Türk soylu komutanları etrafında topladı, Türk düşmanlarına karşı 47 saldırı yaptı ve hepsinde de muvaffak oldu. Devleti; millî şuur, millî ahlâk ve millî kin temelleri üzerine oturttu. Türk Töresi’ni yeniden hakim kıldı. Eşi İlbilge (Hatun) ise, en büyük destekçilerinden biri oldu.Hakikat tuğunu tutup göğe kaldıran ata babalarımızın ruhları şad olsun.

Biz, çocuklarımıza hitapta bu adları seçtik. Adlarının manalarına uygun, vatana, millete, kadim devletimize yararlı birer Türk olmaları dileklerimle.Tanrı, Türk’ü korusun.

Serhat KAHRAMAN / 08.06.2020

Beğen

Delî
Kayıt Tarihi:22 Eylül 2022 Perşembe 09:34:43

ÇOCUKLARIMIN ADLARI YAZISI'NA YORUM YAP
"ÇOCUKLARIMIN ADLARI" başlıklı yazı ile ilgili
düşüncelerinizi ve eleştirilerinizi diğer okuyucular ile paylaşın.


YORUMLAR
Suat Zobu
24 Eylül 2022 Cumartesi 12:50:53
VAR OL TÜRK.
Yeğenlerimin yaşı uzun, bahtları açık olsun.
Çok iyi düşünmüşsünüz.
Atalarımızın isimlerini yaşatmak ne güzel.
Yabancı milletlerin etkisinde kalıp onların isimlerini çocuklarımıza vermememiz lazım.
Hepimiz aynı bilinçte olmamız lazım.

Selam ve saygılarımla.
Tanrı Türkü korusun.
Ne mutlu Türküm diyene.

Cevap Yaz
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.