el elbistan
0 şiiri ve 767 yazısı kayıtlı Takip Et

Nominal İpotek Fon Faiz Haciz Döviz Ciro CEO ve KurBir kurumu, bir işletmeyi finanse etmek ya da belirli bir işi yürütmek için, gerektikçe harcanmak üzere ayrılan para fon olarak bilinmektedir.
…………….

Faizse banka ve benzeri bir yere ya da bir kimseye belli bir süre işletilmek üzere ödünç verilen paranın kullanımına karşılık olarak alınan kâr; başkasının parasını belli bir süre kullanmak, işletmek için ödenen paradır.
…………..

Haciz, devletin, bireye ait bir alacağı veya bir kamu alacağını tahsil etmek amacıyla, borçlunun maddi değeri olan bazı mallarına el koyması ve bazı durumlarda borçlunun bu mallarda tasarruf yetkisini kısıtlaması işlemidir. Hangi malvarlığı haklarına haciz konulup konulamayacağı hususunda genel olarak bir ayrım yoktur.
……………….

Döviz ise ülkelerarası ödemelerde kullanılabilen para, çek ve poliçe gibi her türlü ödeme aracına denildiği gibi yabancı ülke parasına da döviz denilmektedir.
………………

Kursa döviz kuru ise bir birim ülke parasının diğer bir ülke parası cinsinden fiyatına, değerine denir. Bu kavram iki taraflı bir ilişkiyi içerir, bu yüzden iki taraflı döviz kuru olarak da adlandırılır.
……………..

İpotek bir borcun ödeneceğine güvence olarak, borç ödenince kaldırılmak koşuluyla, borçlunun ortaya koyduğu bir taşınmaz üzerinde alacaklı lehine tapu siciline işlenen kayıt.
…………….

Ciro, bir firmanın veya özel şirketin tüm masraflarının düşülmeden kazanmış olduğu para miktarıdır. Gider kalemleri düşülmeden kazanılan miktar olarak belirlenir.
……………..

CEO nun açılımı Chief Executive Officer’dir. Aynı zamanda genel müdür pozisyonu için de CEO kelimesi kullanılır. İcra kurulu başkanı veya tam çevirisi ile yönetim ofisleri şefi, bir şirket, örgüt ya da acentenin en üst dereceli yöneticisi CEO olarak tanımlanır.
……………

Nominal, menkul kıymetlerdeki yazılı olan değer anlamına gelmektedir. Banknotların üzerindeki rakam ne ise değeri de odur anlamındadır.

Kemal GÜL
20.09.2021


Beğen

elbistan
Kayıt Tarihi:22 Eylül 2021 Çarşamba 12:11:54

NOMINAL İPOTEK FON FAIZ HACIZ DÖVIZ CIRO CEO VE KUR YAZISI'NA YORUM YAP
"Nominal İpotek Fon Faiz Haciz Döviz Ciro CEO ve Kur" başlıklı yazı ile ilgili
düşüncelerinizi ve eleştirilerinizi diğer okuyucular ile paylaşın.


YORUMLAR
neneh.
22 Eylül 2021 Çarşamba 14:53:27
Uzman işi bir yazı..Tanımın haricinde devam eder umarım..Ülkemize ve vatandaşlara sağladıkları hakkında..Çözümler falan..Saygıyla..

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


elbistan Yazının sahibi 23 Eylül 2021 Perşembe 12:16:19
Kıymetli hocam bu tip yazıdaki amacım merak edenler açısından doğrudan bilgi vermektir. Bilgiyi tek tek aramaktan ziyade hepsini bir arada bulmalarını sağlamaktır. Finansı tamamlayayım sırada başka başka bu tip yazılar olacaktır. Yorumlamaya gelecek olursak kur meselesinden bile uzunca bir yazı çıkarılabilir. Selam ve saygılar.
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.