Suat Zobu
357 şiiri ve 155 yazısı kayıtlı Takip Et

Allah beterinden korusun. birkaç yıl sürecek bir savaş falan olsa çoğumuz aç kalırız.Allah Beterinden Korusun. Birkaç Yıl Sürecek Bir Savaş Falan Olsa Çoğumuz Aç Kalırız.

.
Yakın zamanda Elazığ’da deprem oldu.

O depremde bazı kişilerin fırsatçılıklarını gördük.

Şimdi de bu Corona Virüs belası çıktı.

Gene fırsatçılar var.

Marketten alışveriş yaptım. Kasaya yanaştım. Önümde bir kişi var. Onun ürünleri geçiyor kasadan. Kenarda 6-7 tane kolonya var. "Şu kadar alışveriş yaparsanız 24,90 TL" kampanyasında. Yan kasada kalmamış. O kasadan bir kişi 2 tane almak istedi. Sonra 4 olsun dedi, sonra 6’ya çıkarınca bizim kasada hiç kolonya kalmadı. “Ama bir tane de ben alacaktım” dedim. “Tamam arkadaşım, birini de sen al” demedi. Tümünü aldı gitti. Nasıl bir bencillik ise..!

Allah beterinden korusun. Birkaç yıl sürecek bir savaş falan olsa çoğumuz aç kalırız. Neden mi? Marketlere gidin, boş rafları görünce bana hak vereceksiniz. Ne oluyor arkadaş, bu neyin kafası?

- Makarna aldın, stok yaptın anladık.

- Un aldın, stok yaptın anladık.

- Bulgur, pirinç, peynir, zeytin aldın, stok yaptın anladık.

Tamam da 32’lik 20 paket tuvalet kağıdını ne yapacaksın Allah aşkına?

Ne olduk biz böyle.. Bu kadar bencil miyiz?

Aldın stok yaptın! Sen yaşayacaksın, benim gücüm yok alamadım. Benim stok yapacak gücüm yok, günlük ihtiyacımı günlük alacak kadar imkânım var. Ne olacak..? Ben açlıktan ölürken sen yaşayacaksın öyle mi..? Ve huzur duyacaksın..

Öyle yardımlaşmayı falan geçin.

Sevgili Peygamberimizin söylediği “Komşusu açken tok yatan bizden değildir” sözünü falan da dinleyen olmaz. Hiç sanmıyorum..

Allah beterinden korusun.

Hepinize sağlıklı günler dilerim.

Suat Zobu

.

Beğen

Suat Zobu
Kayıt Tarihi:17 Mart 2020 Salı 18:38:06

ALLAH BETERINDEN KORUSUN. BIRKAÇ YıL SÜRECEK BIR SAVAŞ FALAN OLSA ÇOĞUMUZ AÇ KALıRıZ. YAZISI'NA YORUM YAP
"Allah Beterinden Korusun. Birkaç Yıl Sürecek Bir Savaş Falan Olsa Çoğumuz Aç Kalırız." başlıklı yazı ile ilgili
düşüncelerinizi ve eleştirilerinizi diğer okuyucular ile paylaşın.


YORUMLAR
Ahmet Zeytinci
18 Mart 2020 Çarşamba 12:58:23
Yazıklar olsun her konuda ki tüm fırsatçılara... En çok dayanışma içinde olmamız gereken zaman aslında şu zaman... Allah akıl fikir versin biraz da vicdan versin tüm kullarına... Kutluyorum güzel yazını Suat Kardeş anlamlı bir yazıydı...

Cevap Yaz
Aygün Deniz
18 Mart 2020 Çarşamba 11:03:42
Evet Allah beterinden korusun diyorum sadece. SAYGILAR.

Cevap Yaz
Den(iz)
18 Mart 2020 Çarşamba 10:42:46
Hepsini geçtim de glutensiz unu neden yağmalıyorlar? İnsanlığı bencilliği öldürecek ne yazık ki

Sevgilerimle...

Cevap Yaz
levent taner
18 Mart 2020 Çarşamba 08:34:42
İşte benim kıymetli hocam

Konunun bam teline, yumuşak karnına temas etmiş bile

"Sevgili Peygamberimizin söylediği “Komşusu açken tok yatan bizden değildir” sözünü falan da dinleyen olmaz. Hiç sanmıyorum.." diyorsunuz haklı olarak

"Aldanma insanların samimiyetine, menfaatleri için gelirler vecde, vaad etmeseydi Allah cenneti; O'na bile etmezlerdi secde." diyen Mehmet Akif merhumu anımsadım bir an

Yüreğinize, emeğinize, kaleminize, kelamınıza bereket sevgili hocam

Saygı ve selamlarımla...

Cevap Yaz
Meyzem
17 Mart 2020 Salı 22:46:31Meyzem tarafından 3/17/2020 11:57:57 PM zamanında düzenlenmiştir.

Cevap Yaz

Okuduğunuz yorum yazar tarafından etkili yorum olarak seçilmiştir.
Demircioğlu
17 Mart 2020 Salı 21:19:44
Maslow'un ihtiyaçlar hiyerarşisinin ilk iki basamağındaki ihtiyaçlara yönelik bir; kaygı ve tehdit söz konusu ise, genellenememekle birlikte, sonraki üç basamakta ifade edilen ihtiyaçlar ve insani erdemler ertelenebilir. Özellikle; insanı, hayatı ve dünyayı madde boyutu ile algılayan, bilinçaltı inanç kalıpları büyük ölçüde fiziksel ihtiyaçlarını ve güvende hissetme arzusunu tatmin edebilme seviyesinde oluşmuş bireyler; başkalarının da, değil son üç basamak, ilk iki basamaktaki ihtiyaçlarını bile karşılama çabalarını çok rahat baltalayabilirler. Özetle ve daha berrak hali ile şunları söylemek doğru olur: Bireysel ve toplumsal kriz hallerinde paylaşımcılık, empati, hoşgörü, yardımlaşma gibi insani erdemler, kısmen ve bir süreliğine de olsa, askıya alınabilir. Zira piramidin ilk iki basamağındaki ihtiyaçlara yönelik bir kaygı ve tehdit söz konusudur. Krizin neticesi olarak nefs insan bünyesine ağırlığını koyar, ön planda bulunma arzusunu kişiye iletir. Burada kişinin bilinçaltına nefsin verdiği mesaj şudur: Ben, senin fiziksel ihtiyaçlarını temin etmeni ve kendini güvende hissetmeni sağlamak için varım. Yaşamaya devam etmek zorundasın. Bu başkalarının hayatına mal olsa bile.

İnsan ilk iki basamaktaki ihtiyaçlarını tam manası ile gideremeden sonraki basamaklara rahat ve sağlıklı geçiş yapamaz. Fiziksel ihtiyaçlarını karşılayamayan ve kendini güvende hissetmeyen birey, bir takım insani erdemleri hayatına tatbik etmekte sorun yaşar. Çünkü ihtiyaçlarını karşılayamayacağına dair yaşadığı kaygı, sağlıklı düşünmesini engeller. Gayret ve eylemler insani vasıflar edinmek üzerine yoğunlaşamaz. Ormanda kaybolmuşsanız ve günlerdir ağzınıza lokma girmemişse yemek bulmaktan başka birşey düşünemezsiniz. İlk rastladığınız yayla evine girerek yiyecek birşeyler aramak size çok da erdemsiz gelmeyebilir.

Kasadaki bütün kolonyaları alan kişinin içinde bulunduğu ruh hali büyük ölçüde budur. Tuvalet kağıdı ve makarna stoklayanın da aşağı yukarı böyledir. Gayret fiziksel ihtiyaçlarını karşılamak ve güvende olduğu hissini yaşamak içindir. İşin içine bir takım obsesyonlar da giriyor olabilir. Örneğin tuvalet kağıdı stoklayan vatandaşın hijyen takıntısı söz konusudur belki. :)

Aynı olaya herkes aynı tepkiyi vermez. Veremez. Abartanlar, aşırıya kaçanlar, duygularına esir düşenler ya da umursamayanlar, seyirci kalanlar, "banane yah" cılar mutlaka olacaktır. Doğal kabul etmek gerekir diyeceğim ama inanın benim de vicdanım el vermiyor.

Saygılarımla.

Cevap Yaz
ishakaras
17 Mart 2020 Salı 18:59:30
büyük bir yaraya ayak başmışsınız, ihtiyacı kadar alış veriş yapması kafidir,
yığınak yapılırsa parası olmayan aç kalır, büyük marketlerin birine girdim, rafları boş gördüm
durumlar iç açıcı değil, benim bildiğim Türk paylaşımcıdır, saygılar selâmlar

Cevap Yaz
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.