Aziz Remzi
118 şiiri ve 109 yazısı kayıtlı Takip Et

Çocuğa mektuplar (söyle be çocuk )



Çocuğa Mektuplar (Söyle Be Çocuk )

Günün Yazısı
Okuduğunuz yazı 11.1.2020 tarihinde günün yazısı olarak seçilmiştir.

Bu mektubu çocukluğumdan kalma anılarım ve hislerimle yazıyorum.Bunları anlaman için değil ağlaman için yazıyorum ey cocuk!

Çünkü,ağlayabilenler,anlayabilenlerdir.

Gözyaşı hele de tefekkürden ve merhametten akıyorsa şifadır etrafına.

Sen gülenlerden kork be çocuk.
Hele de yerli yersiz yüzüne gülenlerden.
Şeytandan kaçar gibi kaç onlardan.Git yalnızlığına ve onu yaratana sığın.

Mutluluklar, sevgiler pazarlarda alınan satılan meta şimdilerde.Doğallık, sadelik, iyi niyet geçer akçe olmaktan çıktı. Gözyaşları, gülüşler, yürekler kaskatı kesildi. Kimse kimseyi menfaatsiz aramıyor,sormuyor. Sevmenin karşılığı, o an ki ihtiyaca göre değişiyor. Neyi arzuluyor, istiyorsak ona ulaşma adına seviyor gibi görünüyoruz.Yoksa, anında kalın duvarlar örüyoruz karşımızdakine. Kimse kimsenin gözyaşına aldırış bile etmiyor.
Güzellikler, parayla alınıp satılıyor artık! Makamlar büyüyor, zenginlik artıyor ancak beyinler ve paylaşımlar küçülüyor.

Çoğumuzun geliştirip şişirdiği yer cebimiz ve midelerimiz. Yetimin, yoksulun hakkına tecavüz sıradan olay. Gözlerde güneşin ışıltısı, vicdanlarda doğruluğun, dürüstlüğün parıltısı kalmadı çocuğum.

Yürekler gibi gözler de kirlendi. Saflığımızı, sevinçlerimizi, paylaşımımızı her atılan bir gökdelenin temeli altına gömdük. Alnımız yerine gökdelenler dik, yüzümüz yerine cepheleri pak artık. Yazılarımız, şiirlerimiz, kitaplarımız baskı(n) kurbanı. İnsanlığımızı, alıp götürdüler bizden uzaklara...

Toprağımız da kirlendi tıpkı gökyüzümüz gibi. Puslu ve asitli bakıyor uzaktan uzaktan...

Ne ekersek hormon saçıyoruz portlak portlak.İlaçladığımız toprağın verdiklerini ilaçla diri tutmaya çalışıyoruz.Sonra,bedenimizde kanser kanser öğütüyoruz onları.

Ya ruhlarımıza ne oldu? Çok değil az zaman öncesine kadar munistik,inceydik biz. Yaptığımız camilerin,imaretlerin her bir köşesine hayvanlara bile yem ve su içme yerleri yapardık. Göçmen kuşlar bile mutlulukla göçerdi diyarımıza.

Ya şimdi çocuğum ya şimdi, ruhsuzluk, şuursuzluk, bananecilik birer sektör artık!

Erdemin, fazilletin, sevginin ve dostluğun çürümüşlüğünün kokusu burunlarımızın direğini neden sızlatmaz?

Neden, bu kokuyu sineye çekeriz bilmem? Halbu ki, sevmek ama herşeyi sevmek ne kadar kolaydır. Kin, nefret ve düşmanlıkla nereye varacak dünyamız çocuk söyle?

Yitik bir parayı,ya da eşyayı sahibine vermek için karakola gidenler, baş sayfalarda haber oluyor artık!

O kadar kaybettik ki öz değerlerimizi ; arada bir hatırlayana ya salak, ya da enayi yaftasını asıyoruz saniyesinde.
Evet, çocuğum sen bari böyle olma! Kimseleri bilip bilmeden yargılama, komşuna iftira etme, yalancı şahitlik yapma, anana, babana, bacına, kardeşine hele hele vatanına asla kurşun sıkma.

Bunlar, sevmeyi bilmezler çocuk?
O yüzden sen ve diğer çocuklar doyuncaya kadar yiyemez, kanayana kadar su içemezsiniz.

Oyun oynayacağınız alanlar rantiyeci tarlası artık!

Yeşillik denince dolar akla geliyor beyni küf yeşili adamlarda.

Çünkü, "Hep bana, Rabbena" diye diye, Rabbimizin emirlerine uzak kaldık. "Komşusu açken, tok yatan bizden değildir" diyen Güllerin Efendisi’ne, İki Cihan Server’ine,Habibi Kibriya’ya çok uzağız.Bir yaklaşabilsek ona,neler neler olacak çocuk.
Namaz kılarken,sırtına çıkan torunları, Hasan ve Hüseyin’i hatırla.Onlar, inene kadar, alnını secdeden kaldırmayan o güzeller güzeli Peygamberimizi neden unuturuz çocuk?

Bilirim, şu an aç çocuklar doymasın diye, binbir çaba harcayanlar. Göstermelik bir iki kampanya yaparak seni hor ve hakir kullanırlar. Sağ eliyle verir sol eliyle alırlar. Sen de verdiğin pozla kalırsın çocuk.

Yoksulluğunu bil ama hor görülmene izin verme. Yoksulluğunu, kör bıçak gibi taşı yüzünde, lakin asla yalvarma onlara.

Masum yüzün utanmasın o kansızlara karşı.

Ah çocuk! senin her açken aldığın nefeste utanır toprak ve gökyüzü. Hakkına riayet etmeyenlere isyan ile bakarlar. Toprağa bastığın çıplak ayağına ram olmak ister karıncalar. Bir tek onlar kaldı seni ayak izinden tanıyan. Zamansız açan çicekler senin ağlamana dayanamaz da solarlar birer birer.

Yüreğin kabardığın da gökyüzü celallenir,dağların ğöğsü kabarır.

Bir tek onlar bilirler senin masumluğunu çocuk. Boynundan asılan masumuyetine bir tek güneş çarpar parıl parıl.

Her iç çekişinde içleri kararır kuşların, dünyanın bütün çiçekleri yas tutar senin gözyaşınla...

Çocuklar doymasın diye paylaştıkları binlerce varlığın,ebedi olacağını sanan gafiller...Bilin ki,kefenin cebi yok!!!... Onlar, birer emanet göresin.Göresin de kendine gelesin. Yetimin, öksüzün, fakir fukara, yarı çıplak çocuğun hakkını vereceksin; Ama er ama geç vereceksinnnn...unutmaaa!!

Sen de onları unutma ey çocuk!

Selim Adım

Beğen

Aziz Remzi
Kayıt Tarihi:10 Ocak 2020 Cuma 13:32:06

ÇOCUĞA MEKTUPLAR (SÖYLE BE ÇOCUK ) YAZISI'NA YORUM YAP
"Çocuğa Mektuplar (Söyle Be Çocuk )" başlıklı yazı ile ilgili
düşüncelerinizi ve eleştirilerinizi diğer okuyucular ile paylaşın.


YORUMLAR
EM.HAKİM
11 Ocak 2020 Cumartesi 14:24:34
Güzel çok güzel mesaj yüklü akıcı bir anlatım
Birikiminize bereket esin ve esen kalınız

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Aziz Remzi 12 Ocak 2020 Pazar 00:11:00
Teşekkürler hocam Allah razı olsun.. Saygılarımla
Aygün Deniz
11 Ocak 2020 Cumartesi 13:21:16
Kutluyorum günün anlamlı ve güzel yazısını.Saygılar.

2 cevap yazılmış Cevap Yaz


Aziz Remzi 13 Ocak 2020 Pazartesi 09:44:59
Teşekkürler hocam Allah razı olsun
Aziz Remzi 13 Ocak 2020 Pazartesi 09:45:28
Teşekkürler hocam Allah razı olsun
Cahit KARAÇ
11 Ocak 2020 Cumartesi 12:45:32
O zaman sen de yaşadığın kırık hayallerini, kırık yerlerinden düşlerinle yapıştır.



1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Aziz Remzi 13 Ocak 2020 Pazartesi 09:42:55
Teşekkürler hocam Allah razı olsun
Cahit KARAÇ
11 Ocak 2020 Cumartesi 12:45:16
O zaman sen de yaşadığın kırık hayallerini, kırık yerlerinden düşlerinle yapıştır.

Cevap Yaz

Okuduğunuz yorum yazar tarafından etkili yorum olarak seçilmiştir.
Lütfiye_Çanacık
11 Ocak 2020 Cumartesi 11:48:30
Selamün Aleyküm, aslında uxun uxun yorum yazmak istediğim bir yazı çünkü herkesin içindeki o küçük çocuğa birçok sorular sormasına ve düşünmesine imkan veriyor.

"Sen de onları unutma ey çocuk!"

Bugün bu sözünüze yorum yazma fırsatı buluverdim ve yazıyorum. Çocuklar unutkandırlar, unutuverirler, yaptıklarının iyilik olduğunu bilmezler sadece yapılmasının doğru bir hareket olduğunu da öyle uzun uzun düşünmezler yaparlar ve unutuverirler.
Çocuklar kalplerinde kötülük barındırmazlar ki, o zaman büyüklerden farkları kalmaz ki, kendilerine yapılan kötü kaba söz ve davranışlarıda unıtuverirler. Yürekleri yumuşaktır, ağlar geçer giderler...

Siz büyükler çocukları düşünün ve onların haklarını unutmayın ve çocukların bunca zahmetten sonra katlandıkları sıkıntılardan sonra Rabbim'im son dinin kanunlarını bizlere ve bizlerden sonraki nesillere Kur'anla Sünnetle yaşatın, yaşayalım birlikte bu tüm çocuklara yeter de artar bile İnşa'Allah... Biz intikam nedir bilmeyiz, biz Allah'ın sizlere emanet ettiği çocuklarız ve O'nun kanunları ile bizler yaşamalıyız bize bunu sağlayın yeter...

Aziz amca, çok çok teşekkür ederim unutmadığınız için ben unuttum çünkü pamuk şekeri canım çekti, şu gökyüzünde uçan uçurtma ne kadar güzel değil mi?

Tüm kalbimle teşekkürler....


1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Aziz Remzi 11 Ocak 2020 Cumartesi 12:48:13
Değerli kalem dostu, " Çocuğa Mektuplar" seri bir yazı olacak inşallah.Buradaki amacım çocukların masum dünyasından ironi yaparak biz büyüklere haykırmak.Her iki dolu dolu yorumunuza ve hassasiyetini sonsuz teşekkürler... Saygılarımla
Lütfiye_Çanacık
10 Ocak 2020 Cuma 15:14:49
Her yazdığınız cümleye katılmamak mümkün değil lakin yine de bu yazdıklarınızın yanında küçücük kalabilir belki ama yine de güzel şeyler yapılıyor herşeye rağmen yapılmaya mücadele ediliyor kolay değil uykudan kalkmak, bebek yeniden doğdu, emekleyecek, yürüyecek ve büyüyecek ve adalet sağlanacak çocuklardan çalınan herşey geri alınacaktır acılar yaşanacak lakin er geç haklar Allah'ın kanunlarının yerleşmesi ile alınacaktır İnşa'Allah...
Çok çok çok güzel bir yazıydı.
Selam ve dua ile...

3 cevap yazılmış Cevap Yaz


Cahit KARAÇ 11 Ocak 2020 Cumartesi 12:55:59
Uçurtmanın yükselişi, rüzgara meydan okumasındandır.

Oturduğumuz yerden ahkam kesmek kadar yanlış yapılan bir iş yoktur. Oturduğumuz yerden iş yaparsak o, işten bize hiç bir fayda gelmez.

Tavuk bile gezerek önce yumurtayı, yumurta kanalına düşürüp, sonra da yumurtluyor.
Cahit KARAÇ 11 Ocak 2020 Cumartesi 12:56:19
Uçurtmanın yükselişi, rüzgara meydan okumasındandır.

Oturduğumuz yerden ahkam kesmek kadar yanlış yapılan bir iş yoktur. Oturduğumuz yerden iş yaparsak o, işten bize hiç bir fayda gelmez.

Tavuk bile gezerek önce yumurtayı, yumurta kanalına düşürüp, sonra da yumurtluyor.
Lütfiye_Çanacık 11 Ocak 2020 Cumartesi 13:22:28
Civcivler çıktı palazlandı uçacak çatıdan bir bir İnşa'Allah... Selam ve dua ile...
Ahmet Zeytinci
10 Ocak 2020 Cuma 14:06:04
Çocuklar, bizim çocuklarımız, nasıl şekil verirsek öyle büyüyecekler. Günümüz ortamlarında çok dikkat etmek lazım sağlıklı, namuslu, vatanını seven Allah'ını bilen çocuklar yetiştirmek çok zorlaştı gerçekten. Arkadaşlarına, yediğine içtiğine, okuduklarına azami derecede dikkat etmek lazım. Onlar bizim geleceğimizdir. Geleceği iyi planlamak istiyorsak çocuklarımıza sahip çıkacağız. Yoksa çok yakınlarda bekliyor, uyuşturucu batağı, fuhuş batağı, dejenerasyon. Kutlarım manidar bir yazıydı Selim Bey...

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Aziz Remzi 10 Ocak 2020 Cuma 14:07:42
Teşekkürler Ahmet hocam Allah razı olsun.. Saygılarımla
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.