Gülüm Çamlısoy
2055 şiiri ve 1588 yazısı kayıtlı Takip Et

Artı parantez...ARTI PARANTEZ...Sözcükler…

Öncesinde sus pustu evren sonra yaraları kaşınmaya başladı sözcüklerin çünkü yaralı olandı yürek ve devasa bir rahmetle kesişti yolum.

Yamaladım her kareyi ve üçgenlere böldüm yazdıklarımı.

Derken duygularım yağmalandı ve açık ara farkla yâd ettim dünü, gün bazlı bir manivela eşliğinde.

Ağdalı bir söylemden mustarip iklimde vebalı bir gölgeyim, aşkı nakşeden na’şında hasretin bir kehanet erbabı iken her fasıl, aslına muhtaç kopya şiirlerden de olmalı farkım ve göğe kement atan mağdur bir rüzgârın savurduğu külüm s/avunduğum kadar da s/alındığım her rüzgârda nöbet geçiren eş güdümlü mermilerden aldığım yarayı şiirlerle sardığım bazense sarardığım.

Bir lanetse öykünen mutluluğuma…

Bir afetse, artı parantez seyri rüyaların.

Asılı kaldığım teninde muhatap olduğum serçelerden aşındığım her cıvıltı elbet hazan mahsulü bir öyküyüm ben endamlı göğün de kallavi beyazına hürmeten teselli bulduğum yandan yana yürüyen bir penguenden bile savsak kimliğimle masum ve endamlı bir ç/ağrıyım, kardığım ümit torbalarında harcı âlem bir na’şıyım evrenin de kulpu yok iken sevdalı bir muhabbetim.

Ölümden sırnaşık iken ahkâm yüklü beyitler.

Aşktan mustarip iken sevdalı mizansen.

Göğe kanat açan mağdur bir imgeden dahi alacaklı.

Sevici bir gölgeden köşe bucak kaçtığımın da iddiası elbet her yarım ağız gülücükte kendimle sohbet etmenin derdi tasasıdır tüm yazdıklarım ve göğe serptiğim tohumlardan bile nasiplendiğim bir rüyadır içimdeki uykulu çehre.

Kandığım kadar kardığım…

Ar bildiğim yüreğimde saklı matem ve mahrem.

Aşkla izdivacı bulutların ve sarı benizli çiçeklerden bile çılgın bir dikenim ben gülüveren edasında şeytanın kanmadığım…

Hazanla dahi barışık bir güneşim ben.

Ceplerimde mevsimden kalan polenler.

Sırtımda olmayan kamburla ben aşkla evrilen bir matem olmaktan da öte göğün kanaviçe yalnızlığında yüzümden dökülen hece hece.

Şiirlerde uyuduğum.

Masallarda rüya gördüğüm.

Yazarken da yaşadığıma delalettir yüreğimdeki ıssızlığı sonlandırdığım ve delişmen imgelerde çağlayan yüreğime fısıldadığım.

Kaç öğünse acılar.

Kaçın kurası ise endamlı iç çekişler.

Bir rüyaya dahi sızan gerçekler.

Şimdimden yoksun, dünümden alacaklı ve yarınımdan da umutlu.

Tükendiğim değildir doğruları arz eden; türettiğimdir türeyen yalnızlığın mahsulü.

Öykündüğüm değildir gölgeler.

Öldürdüğüm nefsime okuduğum lanetin de ucu bucağı yok, ne zamanki irademle saf tuttuğum hayat denen martavalda uyumsuz mizacımla sözlenen rüzgârı da lafa tuttuğum her izdihamdan firar eden şiirlerim kadar alınganım ve kalıntısı rüyaların elbette gün yüzüne çıkmayan hikâyelerimde delişmen kahramanların üslubudur yüreğimden taşan.

Mihrabın çehresinde saklıyım.

Çehremin de fısıldayan her suresinde elbette yüreğimden ettiğim dualarımdan eksik etmediğim matemin de yüz karası bir ihbardır belki de zulmün odağında bir mazlumun kaskatı kesilmiş bedeninde saklı tutulası umut ve evrenden saklı nice yeis bir karanlıkta kazılı iken adı sevginin ve aydınlığa çıkmanın da ilk şartı iken iyi niyetin cübbesinden sarkan heybemden eksik etmediğim rahmet ve nimet babında asla unutmadıklarım elbette dünümden miras binlerce öğreti ile ayakta dimdik kalmayı şiar edindiğim ömrün de latif rüzgârıdır vicdanımda sat tutan tüm güzelliklerden nasiplensin diye evren bir katre dahi pişmanlık duymadığım…

Bir özlemin sırtında dikenim, tırmanmadığım yokuşlarda cebelleştiğim duvarlar belki nidaların çarpıp engellendiği pasajlarda yetim peyzajlı sanrı dolu kırık kiremitleri yorgun göğün engel koymuşken umutla arama.

Kıyımda yorgun bültenler, aşkın devasa boşluğunda yüz görümü mizaçlar öykündüğüm her izlekte saklı muadilim; yetimliğin kitabını yazdım ben ezelden, azizim.

Seviden mütevellit karabatak karasında ölümün, kararan yüzüne hürmeten, lanete tövbeli bir sağanak.

Karambole giden masallar, sırnaşık kahramanlar, peksimet kıvamında rüyalar belki de bir gerçeğe balta sapına isyan eden yakamoz coşkular.

Terennüm saklı bulutlarda bulutlar ise evrenin efkârıyla salkım saçak bir muhabbet elbette hurafeler durağında düşlere geçit vermeyen kondüktör yalın ve yalan söylemlerde beti benzi atan şafaktan alacaklı gece üstelik isyanın biri bin para göğün de kanadına tanıdık bir bakış fırlatan Ebabil kuşundan alacaklı matemin göl durgunluğunda ikrarı, satılmış mabedinde ölü meleğin sağdıcı bir yarım katre aşkın endamına yenik düşen sevdalı busesi uçuşan pare pare de izini sürdüğü hasretin beylik harareti gel-git aklın tokuştuğu bellek duvarların üstüne üstüne geldiği, intihar öncesi sözleşme.

Gaipten gelen sözcükler kurulup da başköşeye.

Aşkı inkâr edene sözcükler batarken inceden inceye.

Şimdi makûs gölgenin yüzü suyu hürmetine aydınlığa çıkmanın verdiği özenle yittik dünden yitiminde acıların kök söktürdü bize evren belki de kallavi bir sağanağa özlemle sözcükler kundaklandı aşka hatim indiren tek gözünde sönük feriyle dünyaya ihanet eden bilinmezin indinde bizler sevdalandık kendimizi bildik bileli.


Beğen

Gülüm Çamlısoy
Kayıt Tarihi:29 Aralık 2019 Pazar 18:28:32

ARTI PARANTEZ... YAZISI'NA YORUM YAP
"ARTI PARANTEZ..." başlıklı yazı ile ilgili
düşüncelerinizi ve eleştirilerinizi diğer okuyucular ile paylaşın.


YORUMLAR

Okuduğunuz yorum yazar tarafından etkili yorum olarak seçilmiştir.
saf şiir
29 Aralık 2019 Pazar 22:45:46
Güzel yazını tebrik ediyorum Kardeşim. Nicelerine... Selam ve sevgilerimle.

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Gülüm Çamlısoy 29 Aralık 2019 Pazar 22:47:45
Sonsuz teşekkürlerim sizinle ağabeyim.
Sağ olun var olun.
Selam ve dua ile ağabeyim.
Gülüm Çamlısoy Yazının sahibi
29 Aralık 2019 Pazar 21:29:47


İlla ki ekleyecek bir şeyler var hele ki sessizlik sesi çağrıştırıken...

Devamı yarına, efendim

Cevap Yaz
Gülüm Çamlısoy Yazının sahibi
29 Aralık 2019 Pazar 20:35:51


Gider ayak, soğuk eklendi eski seneye.

Belki de arasına soğukluk giren insanlar gibi eski yıl da avaz avaz haykırıyorç

Katıksız acıydı kimine göre.

Katıksız sevgi dilerken yeni seneden...

Yeter ki saklı tutulası şiirlerde saklı tutalım umudu ve sevgiyi.

Sevilmek filan da değil mevzu bahis çünkü önem arz eden insanın içinde saklı olanlar bir de cehennemi bile cennet addeden o iyi niyet.

Saf tuttuğum değil de önemli olan safiyet yüklü bir benlikteki titreşim.

MUTLU SENELER.

Cevap Yaz
HASAN ÇAPRAZ
29 Aralık 2019 Pazar 18:39:39
Bir özlemin sırtında dikenim,,,Güzeldi

İyi akşamlar

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Gülüm Çamlısoy 29 Aralık 2019 Pazar 18:44:19
İyi akşamlar değerli dostum.

Sağ ol
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.