Albatros Piyal
1 şiiri ve 49 yazısı kayıtlı Takip Et

Protest pastel günlerGünün Yazısı
Okuduğunuz yazı 6.12.2019 tarihinde günün yazısı olarak seçilmiştir.

- Hey arkadaş! Kime diyorum ben! Duymuyor musun? Yahu bekle Allah aşkına! Neyin var böyle? Neden konuşmuyorsun?

Arkasına dönüp bakmadan kayboldu ağaçların arasında. Hafif uzun sakalları kömür karasıydı. Göz bebeklerinin siyahı daha bir koyu, çepeçevre saran beyazın tertemiz oluşuna inat. Doğuştan taranmış kır saçları bir sağa bir sola savruldu rüzgarda. Arkasından bağıra bağıra koşup gelen adama baktı donuk mimikleriyle. Yumurta çürüğüne çalan bulutlu gök yüzü, kuru şimşekler çakıyordu irili ufaklı tepelere. Beş siyah koyun ve beş beyaz kuzu vardı önünden ağır ağır yürüyen. Dilsiz çobanın köpeğini öldüren kurt, ona itaat etmişti. Tasmayı boynuna geçirip, kurda aş verdi. Yaralarını sarıp, başını sokacak yurt etti. Bütün bu iyiliğin karşılığında, çobanı ve sürüsünü korumaya and içti canavar. Dümdüz ağaçsız ova deryasında, tozlu rüzgarlar ortasında taştan çardak. Şafak sökmeden dumanı tüter. Sevdiği kızı vermemişler çobana. Bir susmuş tam susmuş. Atmış kendini yalın diyarlara. Mugan’ın tabiriyle, ’gün düşerken çılgın bir portakal gibi’ yağmur başladı. Başını göğe kaldırıp, gözlerini kapattı çoban. Elindeki çuvaldızı sapladı bulutlara. Yudu yıkadı samimiyetsiz her zerreyi. Kurt tebessüm etti uzaktan. Ardıç ağacının altında çardağın etrafını kollarken. Sonra bir bağırtı bir çığlık. Beyaz kuzuların kulaklarını ısırıp ısırıp yere tükürüyordu siyah koyunlar. Oysa bugüne kadar hiç kavga etmemişlerdi. Anladı ki çoban: felaket yakın. Kronik atmayan kalbini çıkarıp yıkadı pınarın sularıyla. Kurt kokladı havayı. Kan kokusu yoktu. Yerine koyup kalbini, kalktı ayağa. Akşam üstüydü. Belli belirsiz simaları seçemez olmuştu. Uzaktaki tepenin üstünde kırmızı gözlü kara bir at duruyordu hiç kıpırdamadan. Arkasından vuran son ışıklar yetişti imdada. Namı değer, Peçeli Gelinin hayaleti aşık olmuş çobana. Atını sürdü kaçtı gitti. İstifini bozmadan, donuk yüzüyle çardağına girdi çoban. Yedilerden, kırklardan himmet diledi. Korkmamıştı lakin birinin ilgisine dikkat çekmeyi istemedi. Bu bir hayalet de olsa. Fani vücuduyla bununla baş edemeyeceğini anlayan kurt, kendini attı uçurumdan. Sabaha karşı ulumaya başladı hayaleti. Tepeden tepeye ışınlanıp, kırmızı gözlü atı aramaya yeltendi.

Çamların püskülleriyle ıslık çalmaya başladı poyraz. Peçeli Gelin çığlık çığlığa gülüyordu ağaçların arasında. Yankısı ürpetiyle uçurdu kuşları. Şarap şişesini taşa çalıp bıçak yaptı ayyaş cinler. Onlar dahi korktu kaçtı. Bu olaylar vuku bulurken, ben iki haftaya bir geçerken çardağın önünden, çobanın tütününü vermek üzere çaldım kapısını. Girdim içeri tahta kapıyı gıcırdatıp. Ocaklığın içinde yanan ardıç kütüklerinin mis kokusu sarmıştı ince bir dumanla odayı. Gök demlikte kaynayan kekik fokur fokur ’hoş geldin’ dedi. Çoban terler içinde yatıyordu döşeğinde. Yorgan üstüne yorgan atmış. Bir sırrımız vardı. O dünyadaki son iyi insandı. Ben ise kalbi hasarlı bir meczup. Yaşaması lazım gelir. Peçeli Gelin bırakmamış peşini. Yardım eden olmamış çobana. Öldü ölecek. İki farklı alem idik Peçeli Gelin ile. Ne ettiysem ne yaptıysam anlatamadım. Cehennemi bağladım yağlı urganın ucuna, astım kendimi katran ağacına. Vardım geldim mekansızların alemine. Duyduğum çığlıklar meğer Peçelinin ağlama sesiymiş. Yanına varınca bellisiz hıçkırdı. Dedi ki : ’ben çobanın sevdiği kızım, onsuz yapamadım, kıydım canıma.’
Aman Yarabbi!

’Hayaletlerinde öldüğünü gördüm.’
Otuz sene bekledik çardağın kapısında. Çoban ölünce, gömdük taş mezarlığa. Sonra gittik, kaybolduk Peçeli’yle obrukların arasından.

Yaz kış kimsenin kimseye fısıldamadığı, vahşiyatın dahi ayak basmadığı yerleri yurt ettik. Ara sıra işittik Menan Cinlerinden, insanoğlu dehşetli işler eder olmuş. Birbirlerine kıyıp, ırzına geçer olmuşlar iyiliğin. Vay ki ne vay! Zaman inziva vakti.

Beğen

Albatros Piyal
Kayıt Tarihi:5 Aralık 2019 Perşembe 04:13:47

PROTEST PASTEL GÜNLER YAZISI'NA YORUM YAP
"Protest Pastel Günler" başlıklı yazı ile ilgili
düşüncelerinizi ve eleştirilerinizi diğer okuyucular ile paylaşın.


YORUMLAR
Mavii KeLeBeK
9 Aralık 2019 Pazartesi 10:34:59
Titrek parmaklarımla zar zor yazıyorum neden bu kadar güçlü bir yazarı ve şairi daha önce okumadım diye kendime kızarak

okuduğum en güzel yazı idi yüreğin var olsun
daha nicelerine inşallah derken eklemek istiyorum
peçeli gelin gibi seven kaldı mı

3 cevap yazılmış Cevap Yaz


Albatros Piyal 9 Aralık 2019 Pazartesi 14:12:27
Teveccühünüz altında ezilip kaldım. Acıyın bana.
Peçeli Gelin bir kez denk gelirmiş hayatlara. Kimi görür kimi kör. Sevmek sevilmek hepsi içerde güzel. En içerde.
Mavii KeLeBeK 9 Aralık 2019 Pazartesi 14:19:13
İçim yangın yeri
her yerde kan kokusu
kefensiz bedenlerin toprağa giriş serenatları
yırtılan bakir mutluluklar
tarumar edilen onca anı
örseletilmiş dünler
piç yalnızlıklar
oysa avuçlarımda mavi kelebekler var dı
mavi gökyüzüne özgürlük adına uçurduğum
şimdi elimde kalan uçurtmamın kuyruğuyla
bir intiharın eşiğinde titriyor parmak izlerim

yürüdiğim yolları tersinden gitsem
elime kocaman bir silgi alsam
yada başıma kocaman bir huni taksam
geçer mi kanayan kabuk bağlayamayan yaram
peki sen hiç
yara bantından sızan umut gördün mü
ben görmedim
Albatros Piyal 9 Aralık 2019 Pazartesi 17:20:17
İntiharın tahta kapısının eşiğine kazınmış olsa gerek bu harfler. Ürpertici lakin bir o kadar da esaslı. Gerçek olan acı da olsa versinler artık. Çünkü hissizlik en kötü hastalık. Etkiledi.
Bir Eflatun Ölüm
6 Aralık 2019 Cuma 12:28:24
Güçlü kaleminiz, daha önce de dikkatimi çekmişti... Hak ettiği yerde görmek güzel.

Kutlarım...

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Albatros Piyal 7 Aralık 2019 Cumartesi 02:58:14
Teşekkür ediyorum naif ifadeleriniz için.
Konsantre Karanlık Madde
5 Aralık 2019 Perşembe 12:36:57
Oydu dünyanın içini. İnsan dedik 'in' yaptı kendine... Bir ayının bile sevimliliğine sahip değilken üstelik.
Şehirde de zor inziva ama imkansız değil.
Kutlarım.

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Albatros Piyal 6 Aralık 2019 Cuma 02:57:39
Fazlasıyla sıkıldık insanoğlundan. İnsanca. Bir tılsım bir şevk lazımdı alemler arası kaçış için. Harflere sığındık, harflilere aldırış etmeden. Geceniz güzel olsun.
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.