Konsantre Karanlık Madde
36 şiiri ve 50 yazısı kayıtlı Takip Et

KeterGünün Yazısı
Okuduğunuz yazı 18.11.2019 tarihinde günün yazısı olarak seçilmiştir.


Cırtlak mı cırtlak bir ses ’’freak!’’

***

Semboller ve semptomlar arasında zig - zag devinimlerini kullanmak, akaşik kayıtları daha somut algılanır hale getirirken, durumun, anatomimin kalıtsal biçimde taşıdığı potansiyel ile alakası olmadığını iyi biliyorum.

Doğduğumuzda ego, irade, seçim, iletişim, düşünme, ölçme, uygulama yoktur. Dimetiltriptaminden salağa dönmüş bir biçimde, hazlarımızla doğarız. İlk geldiğimiz zamanlar yalnızca idsel hazlar vardır nereden(oradan) geliyorsak, gerisi sonradan gelişir. Öz, haz! ’Z’ harfi dikkat çekici. İbrani alfabesinde karşılığı ’Zayin’ isimli harftir. Sembolize ettiği şey ise ’silah, kılıç’tır. Hazzın silah olarak kullanılabileceği çok açıkken, silahı kişinin kendisinin mi, bir başkasının mı doğrulttuğu her zaman açık değildir...

Bu, konsantrasyon ve hayal gücü ana teması üstüne kurulu bir düzendir, imgeler araçtır, nesnedir. Ben ise onlarca atamın, milyonlarca imgesinin tek bir fotoğraf karesinden başka bir şey değil iken, gölge ve ışıkların sevişme ifadesi karşısında kimim ve ne yapabilirim?

Lütufu töleranstan, töleransı tavizden ayıran belirsizlik tıpkı varlığımız gibi var ile yok arasında bir yerdedir... Bu varlık ve yokluk arasında bazen devam edebilmemiz için bir itki gereklidir. Keter bunun ta kendisidir... Niyettir. İçinde yanılacak ilk ışıktır...

Bilgelikte sezgi, anlayışta baskı ve zaman, merhamette koşulsuz sevgi, güçte eylem ve yargı, güzellikte sevgi ve yaratıcılık, sonsuzlukta boşluk(simsiyah bir tuval) ve döngüler, ihtişamda iletişim, temelde doğum ve ölüm, krallıkta ise dün, şimdi ve gelecek vardır. Hepsinin tohumu Keter’dir. Tohum fide olur, ağaç olur, güneşten ışık alır, toprağa nefes verir. Hayatın gerçeği budur, O’nun nefesidir nefesimiz. Nefes ve nefis aynı köktendir, doğru ışığı alıp, doğru nefesi verdikçe de bilindiği gibi cehennemin eşiği filan değildir nefis. Döngüsüdür tüm yaratılanların. Gündüz oksijen veren ağaç, karanlık olduğunda da karbon verir. Bir ağaçla konuşmamışlar, eğilmeyi öğrenmemiş olanlar ne bilir?

Keter taçtır. Krallığın sembolüdür. İskambilde astır. Birdir. Krallık ise 10’dur. 10 tane taç, krallık değildir ancak. Işığı almada kullanılacak ilk kaptır. Krallık; bilgelik, anlayış, merhamet, güç, güzellik, sonsuzluk, ihtişam, temel gerektirir...

***

’’BEN SENİN BİLDİĞİN VEJETARYENLERDEN DEĞİLİM...’’

Pisagor teoremi benim için önce et yemezliktir. Kafa ütülemem hiç bu konularda. En fazla sevdiklerime bir kez filan uyarıda bulunurum. Gelecekte yenmeyeceğini dün, bugün, yarının birlikte takıldığı boyutta gördüm. Geleceğin insanının kodlarını oluşturmak da her insana göre bir şey değil.
Küçükken de pek sevmezdim. Çiğken dokunamazdım. Büyüyünce de durum değişmedi. Adli tıp uzmanı olabilecek kadar soğuk kanlı olsam da yiyecek olarak baktığımda hep midemi bulandırdı aslında. Bir gün de tamamen kurtulmak fırsatını yakaladım.

Bir gün eski ev arkadaşımı ziyarete gittim. Evlerimiz ayrı ama o gün oturacağız. 2 tane köpeğimiz var aynı cins. Arkadaşımla beslenme alışkanlıklarımız neredeyse aynı. Garip biçimde ete karşı olan hissiyatlarımız da. Sohbete dalıp köpeklere mama almayı unuttuk. Saat de geç oldu. Yakınlarda bir sakatatçının olduğunu, onda dana gırtlağı olduğunu ve çok seveceklerini arkadaşımdan öğrendim. Faydalı imiş de baya. Gittik sakatatçıya, istedik dana gırtlağını, kasap uzatıyor, arkadaşım bana bakıyor, ben arkadaşıma... Bir süre bakıştıktan sonra ’’ben s....sen tutmam’’ dediğimde gülüştük ve arkadaşım aldı, çıktık... Evde bir tencereyi açtık. Sıra ile birer birer atma kararı aldık. İkimizin de köpeği var... Taktık eldivenleri, alan tencereye atıp, salona koşup en az 5 dakika öğürüyor. Bir kaç tur döndük sırası ile ama pişerken daha kötü olduk. Bahçeye atmak zorunda kaldık kendimizi...

Rüyamda üstümde koyu mavi bir takım elbise ile, yanımda hiç tanımadığım bir kadın ise beyaz elbisesi ile ciğerlerin, dalakların, sakatatların içerisinden geçiyorduk... Sonra kadın kuşbaşılı makarna yedirmeye çalışıyordu bana gacır gucur.

Uzun süredir et ve türevlerine dokunmuyorumdur. Tek bir an hariç; köpeklerime kuzu eti alaşımlı mamayı paylaştırırken daldırıyorum elimi. İçinde yanılacak ilk ışık benim görüş alanıma girip de parladı ise zaten köpekler ve diğer hayvanlara olan merhamet kabı sayesinde parladı. Yeşil - Turuncu, Turuncu - Yeşil, Yeşil - Mor, Mor - Sarı...

Çatlak sesle söylenen ’’freak’’ sesini bir yayın kontrbas üstündeki, hiç acele etmeyen üç devinimi izliyor; do diyez, mi, la bemol...

Beğen

Konsantre Karanlık Madde
Kayıt Tarihi:17 Kasım 2019 Pazar 03:49:10

KETER YAZISI'NA YORUM YAP
"KETER" başlıklı yazı ile ilgili
düşüncelerinizi ve eleştirilerinizi diğer okuyucular ile paylaşın.


YORUMLAR
ikiodabisalon
18 Kasım 2019 Pazartesi 22:05:00
hayvanlara da sorabilseydik keşke, et yemek istiyor musun, bir evde kapalı kalmak istiyor musun, hadım edilmek istiyor musun, çiş eğitimi almak istiyor musun vb.
sadece ölü etleri değil, canlı etleri terbiye etmeyi de seviyoruz sanırım...
ilginç bir yazıydı. saygılar.

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Konsantre Karanlık Madde 19 Kasım 2019 Salı 00:41:47
Okuma ve değerlendirme için çok ama çok teşekkür ederim.
Benim düşlediğim dünya Dostoyevski'nin 'Gülünç Adamın Düşü' adlı fantastik öyküde, karakter ortalığı karıştırmadan önceki dünya.
Orada kimse birbirini yemiyor, kaçacak bir yer yok, üreme sıkıntısı yok, çiş önce toprak, sonra da meyve oluyor ve kimse kimseden kaçmıyor.
Youtube'da da bir animasyonu var, tavsiyem olsun.
Saygılar benden. Tekrar teşekkürler.
Qırıx
18 Kasım 2019 Pazartesi 22:04:45
Quzu şiş sevmisen abem?

Ben seviyem ve vardır haqtır bizim oralidir hem quzi hem şiş:)

Hürmetler abeme.

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Konsantre Karanlık Madde 19 Kasım 2019 Salı 00:39:24
Hürmetler benden güzel kardeşim.
Artık sevmiyorum diyelim. Sizin oralarda gezdim ben, çalıştım gezdim diyelim. Sıcak sevmem ama oraları severim, hem adım da oralardan...

Kafayı yememiş insan yok bu devirde bir de (:
Ethem_Namık
18 Kasım 2019 Pazartesi 10:53:17
Biliyordum; ben birine takılırsam derinlerde cevher olduğunu keşfettiğimi biliyordum.

Çok mu bencilce sözler olsun... payıma düşeni almak zorundayım yazarın ortaya koyduğu üründen.

Selâm olsun sana ve bir dunyevi dosta.

Seviliyorsunuz...

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Konsantre Karanlık Madde 19 Kasım 2019 Salı 00:37:57
Abi senden duyunca hem çok mutlu oluyorum, hem de yanaklarım kızarıyor.

Bilmukabele, sen de seviliyorsun. Çevrimiçi listede var mısın diye bakarım her girdiğimde.

İnşallah güzel bir biçimde işleyebilirim de bu güzel cümlelerine layık olabilirim...

Okuduğunuz yorum yazar tarafından etkili yorum olarak seçilmiştir.
Bir Dünyevî
18 Kasım 2019 Pazartesi 03:26:07
değerli hocam;
sondan gidersem,
hayvan gibi anılmak isteyenler ile
ağaç gibi anılmak isteyenler arasındaki fark beslenmede gizli derler, derler derler..

şahsen gönül, kalp ve yürek aynı manayı çıksa da, ileride, üç bacaklı merdiven misali asla kavuşamazlar, ve sevdikleri harfler ve işaretler de bu üçü apayrı olsa gerek..

gönlü büyük olan arif, kalbi büyük olan zarif, yürek dersek belki de beyaz kurt ile kara kurdun savaş meydanı..

en çok hafler de bu meydana seçilir öze.. ayrılır özde..

ve başta belki yoktu harfler.. sadece simge.. gördüğünü en kapsamlı şekilde anlatma, amblem, resim, kuşatıcı şekil..

şahsen sert sesleri çok kullanırım ancak hiç sevmem ç k l p ş t z...çan kan-kin, lan,pin, şan, tin, (z) z: burada bile muamma mesela bana..
b: ben
c: can
d: din
f: fen
g: gen
h: han
vb vbçağrıştırabilir bir bakıma. n yi kaynaştırma harfi olması bakımın almak gerekti..

sesli harfler için şimdilik sükut ki onların da incesi makbuldür ağaçlar gibi asırlar devirmek için...gibi..


güzel hayallere düşüncelere ve çağrışımlara daldırdı yazınız..,
güne gelmesine de ayrıca sevindim. bir öncekilerden bir yazınız güne gelseydi daha çok sevinirimdim.. lakin bu da sevgi, hikmet, incelik, gülzar kokuyor..
saygılarımla..
esen kalınız..

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Konsantre Karanlık Madde 18 Kasım 2019 Pazartesi 04:49:43
Aziz Dost,

Çok muteber bir açı bu. Saygıyı hak eden cinsten. Harflere de ağaca da. Ağaçlar da, üstünde bir sürü şeyi yaşadığımız dünya da konuşabilen varlıklar.

Semboller... Semboller ve açıklamalarının olduğu 1000 sayfalık bir kitap var. Öncesinde bir sahaftan artık basılmayan bir kitabı kurtarmalıyım, sonra da semboller ile ilgili olanı alacağım. Kelimelerin köklerine inmeyi seviyorum. Sembollerin, anlatımların alfabelere geçişi de ilgimi çekiyor. Arap alfabesi mesela, çok net biçimde ateşten esinlenme...

İki ismim ve bir de erkek ismi olan soy ismim var, hepsi sert sert harfler. (: Sesler ve frekansların insan üstünde, insanın kolaylıkla sezemediği bir etkisi vardır.
'T' çok sert bir harf gibi gelir bana. Girdiği kelimede bir zorbalık, diktatörlük rolü üstlenirmiş gibi bir hali var. Türkçe'de Tengri --> Tanrı var. Trump, Putin, RTE ilk aklıma gelen sert abiler. Kelimelere de doğrudan etkisi var; 'dikTa, yapTırma, eTTirme, saTma, aTma, perT' gibi gibi gibi...

İyi sabahlar diyeyim yine, biyolojik saati bozuk olan herkese sevgiler. (:
_Anka_
17 Kasım 2019 Pazar 08:24:29
Hayvan tüketmek konusunda en çok tedirgin olduğum şey, onların anılarını,bilinç ve hislerini de sindirdiğimiz yahut sindiremediğimiz gerçeği. Aslında böyle düşününce insan eti ve hayatı yemenin de kötü olabileceğini fark ediyoruz; upss.. insan veganı da olmak lazım. :) Asıl gizli yiğidoluk, insanın kendini de yememesi mesela; ama konu uzun, hayat kısa..

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Konsantre Karanlık Madde 18 Kasım 2019 Pazartesi 04:31:39
''Kendikendiniyiyipbitiriebilengiller'' sözünü de rüyalarımda duyduğuma eminim. Hangi rüyam hatırlamıyorum şimdi.

İzlediğim en sert filmde ana karakter bir kasap. Filmde öyle ''ölüm olmadı ama ölüm gibi bir şey'' oldu...

Mesele et yemek ya da yememek de değil, gerçek olabilmek sanki. Sadece, artık hayvanların gözünün içine daha gerçek bakabiliyorken, duru görü kısmına da yatırım yapmış olduğumu fark ediyorum. Bir tür ödül mekanizması aslında.

Hayat kısa ama gerçek değil. Konu ile ilgili türlü türlü şarkı türkü, şiir var zaten. En güzel dillendiren yine Shakespeare sanki..?

Sevgi ile...
Amelie Plath
17 Kasım 2019 Pazar 04:43:40
Andan ana, meraktan meraka açtım okudum. İyide yaptım. Güzeldi. Teşekkürler.

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Konsantre Karanlık Madde 17 Kasım 2019 Pazar 05:16:23
Asıl ben teşekkür ederim.
İyi sabahlar diyelim artık. (:
Saygı ve sevgilerimle...
Bir Dünyevî
17 Kasım 2019 Pazar 03:52:08
bu yazıtı bu saatte okusam anlamaz nöronlarım herhal..

selamlarımla..

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Konsantre Karanlık Madde 17 Kasım 2019 Pazar 03:56:43
Selamlar Sevgili Dostum.
Bildirimin geldi, ben bakacağım şiirine.

Dinç olduğun bir ana denk getirirsin. Ben hala enerjiğim.
Samimiyet güzel köprüdür, bu içten ve gerçek yorumunun burada durması yeter...

Huzurlu istirahatler dileyeyim mi? (:
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.