Gülüm Çamlısoy
1993 şiiri ve 1537 yazısı kayıtlı Takip Et

Sözcüklerden bir dünya kurabilir misiniz?SÖZCÜKLERDEN BİR DÜNYA KURABİLİR MİSİNİZ?


Şiirin kalıntılarından bir bina inşa edilebilir mi?

Ya, sözcüklerden bir dünya kurabilir misiniz?

Ve işte başlıyorum: sözcüklerin önce çatısını diktiğim sanki tozutan bir düş parmağıma geçirdiğim yüksük ve şahlanan beyitler: yüzümünki is karası ve ehli beyit bir coşku illa ki aşkın ve kalemin muhtırası.

Sağanağın beklentisine haiz bir güneş adeta bulutların güncesi o mavi iklim ve kararsız kalan bir gün oynaşırken hem hazanla hem yazla, yaz’a düşkün de değilim hani yaza yaza kendi mevsimimi ve dünyamı inşa ettiğim.

Kaçak yolcu varsa derhal terk etsin aracı!

Ya, yüreğimdeki kaçaklar?

Sözcükleri bölüp de ortasından, günde kaç öğüne denk geldiğini bilmeden belleğimdeki birikinti ve günün yasını tutup geceyi mutlu bitirdiğim elbette yüreğin sayacı yaz, yaz, diye atarken.

Şehla düşlerim.

Şüheda sevgi masallarım.

Hangi masalın kahramanı mıyım yoksa ben sadece bir hurafeden mi ibaretim?

Ve gözlerimi alamadığım o pasaj ve işte saymaya başlıyorum bir’den sana doğru.

Yaşasın yaftalanmışlığım ve göz küremde dönenen semazen gölgeler.

Lanetinden arındım da dünyanın geldim huzuruna sayfanın öncelikle Rabbimin ve sözcükler eyledi ruhum ben ki tapındığım tek İlah; ben ki savrulduğum yaprak yaprak ve s/avunduğum kadar serildiğim bir kırmızı halı ne de olsa nazlı büyüdüm ben sırtımı dayadığım iki dağ’ın biri giderken nasıl da d/ağlandı yüreğim.

Bir su doku içine düştüğüm.

Bir ırmak boylu boyunca serildiğim.

Ve bir lahza tedirginliğime mahal veren belki de elyaf bir düş ve şimdi sağaltıyorum dünümü.

Mizacı şaklaban bir çocuk ve muzip olmanın da ötesinde: sahi, bu ben miyim, dercesine gülmeyi sevdiğim yıllardan güne damlayan bir vecize adeta irkildiğim zaman zaman ve ürkünç bir gölgeden kaçmak uğruna düştüğüm çukurda kendimle yüzleştiğim.

Korkularım.

Kimseden korkmadığım kadar kendimden yana korkularım ve sapağı olmayan yollarda is top oynayan gölgeler belli ki dünün hayaletleri hala terk etmediler belleğimi ve şimdi soruyorum ben bu dünyanın neresine aidim?

Yamuk yumuk her serpinti ve aksanı ölü bir güneş.

Saçlarından damlayan belki de yüzü gözü çarpılmış gerçekler ve uyumaktan ziyade uyutmayı meziyet bilenler.

Ve sol’dan başlıyoruz şimdi saymaya erip ereceğimiz hidayete; elbette bir rivayet ne de olsa kendimizi inandırdığımız yalanlardan mesulüz ve sarkacı olmayan bir düzenek her methiyede havalara uçan ve her yergide yüzü bile kızarmayan.

Bir lal belki akranı hecelerin ve sevgi debisinde yükselen bir melodi ki o ağıtın her kulakları çınladığında maviden bir örtü seriyoruz yayvan hecelerin muhatabı sessizlik iken içimizdeki kuşları örgün bir sisteme salıyoruz ve s/alındığımız kadar da muzdarip iken öykündüğümüz tüm masallar aslında öldürdüğümüz düşlerimizden ibaret ve tınısı kayıp bir ruhun da şahidi iken ölümlü beden nasıl da ihtimam ediyoruz her giysiyi ve her hicvi yakıştırıp da üstümüze başımıza birer methiye dillendiriyoruz egomuzla boy ölçüşen bir sağdıç gibi solumuzda illa ki eksilen bir şeyler var.

Günün muhasebesi filan da değil tüm olup biten sadece savsaklanmış bir gökyüzü ne de olsa ayaklarımız yerin dibine kadar basarken azımsıyoruz kalan ömrün bitiminde nereye gitme ihtimalimiz olduğunu unutup sadece ertesi güne verdiğimiz randevuları not alıyoruz.

Halis munis bir şiir gibi bir köşeye kıvrılıp.

Belki bir donatı hüznün eğreti taslağı mutluluğa bir çalım atarken günün de dolan miadı ve yeni acıları baş göz etmek adına koşa koşa varmak yarına ve ölmüş bir umudun geride kalan kırıntıları ve her nasılsa yeniden inşa etmeye çalıştığımız bir hayal gücü ve rengi olmayan duygular bir anda mesken de olabilmekte yarın mizaçlı bir şarkı ufaktan belirmeye başlamışken kulağımızın dibinde fısıldanan bir iç ses ait olduğumuz mu sahip olmak istediğimiz sonsuz çılgınlıklar mı?

Yorgun sözcüklerin toplandığı lügatten firarı ve işte en sevdiğim ne de olsa koşu bandına çıkmış duygular birer birer yerleşiyorlar o karesi muhtelif renklerle bezenmiş bir sevdayı da lime lime edenlere inat aşkın ta kendisi iken yaşamak ve yazmanın büyüsüne sirayet eden gönül gözümde kocaman bir dünya ve yaşama alanı yarattığım sadece hüviyetime ve hürriyetime sahip çıkabildiğim kadarıyla mutluluğa da geçiş yaptığım o eşik.

Kuram dışı ve kural dışı benliğimle dönendiğim eksende aslında ait olduğum tek yer:

Hülyalı yüreğimin ait olduğu tek mekân ve izlek…

Sudan çıkmış balıkların bile neşeyle oynaştığı bir cenneti ala ve sevdiğim kadar sevilmeyi de arz ettiğim elbette coşkuyla yaşamayı ve yazmayı niyaz bilmişken Hakkı rahmetine nail olabilmenin de verdiği huzurla yasımı ve yaşımı dindirdiğim.

Evet, kendime bir dünya yaratabilmeyi bu güne kadar asla becerememişken evrenin muhtırası ile Rabbim ve kalemim bana sahip çıkmışken hamt olsun: yazabildiğim her günü cennetten bir köşe bildiğim kadar cennetime de ben sahip çıkarken yaşadığım kadar dünyanın kirinden, kininden sonsuza kadar arındığıma binaen coşkumun ve sevgimin de altına imzamı atmışken.


Beğen

Gülüm Çamlısoy
Kayıt Tarihi:30 Eylül 2019 Pazartesi 16:36:41

SÖZCÜKLERDEN BİR DÜNYA KURABİLİR MİSİNİZ? YAZISI'NA YORUM YAP
"SÖZCÜKLERDEN BİR DÜNYA KURABİLİR MİSİNİZ?" başlıklı yazı ile ilgili
düşüncelerinizi ve eleştirilerinizi diğer okuyucular ile paylaşın.


YORUMLAR

Okuduğunuz yorum yazar tarafından etkili yorum olarak seçilmiştir.
Mehmet Aluc-Kul Mehmet-
1 Ekim 2019 Salı 19:33:09
“Günün muhasebesi filan da değil tüm olup biten sadece savsaklanmış bir gökyüzü ne de olsa ayaklarımız yerin dibine kadar basarken azımsıyoruz kalan ömrün bitiminde nereye gitme ihtimalimiz olduğunu unutup sadece ertesi güne verdiğimiz randevuları not alıyoruz. “
“Sudan çıkmış balıkların bile neşeyle oynaştığı bir cenneti ala ve sevdiğim kadar sevilmeyi de arz ettiğim elbette coşkuyla yaşamayı ve yazmayı niyaz bilmişken Hakkı rahmetine nail olabilmenin de verdiği huzurla yasımı ve yaşımı dindirdiğim.”
“Evet, kendime bir dünya yaratabilmeyi bu güne kadar asla becerememişken evrenin muhtırası ile Rabbim ve kalemim bana sahip çıkmışken hamt olsun: yazabildiğim her günü cennetten bir köşe bildiğim kadar cennetime de ben sahip çıkarken yaşadığım kadar dünyanın kirinden, kininden sonsuza kadar arındığıma binaen coşkumun ve sevgimin de altına imzamı atmışken.”

Hakikaten şöyle etrafımıza baktığımızda kardeşim, ne günün ne yarının nede gönüldeki kırıklıkların muhasebesini yapmaktan çok uzağız, çok yakın olanlarda var muhakkak ki sizler gibi, bugün burada isek yarın başka bir yerde olma ihtimalimiz anda saklı iken oradaki evimizi dekore etmekten uzak elimizde bir gülümseme sadece bir gülümseme var iken alıp çöpe atıyoruz, Rabbim farkına varanlardan eylesin bizleri inşallah. Yarın çıkarımız için randevu verirken, ahirete randevumuz olduğunu unutarak yaşıyoruz Rabbim ayık tutsun bizleri inşallah, âmin. Gülümsemenin coşkusuyla yaşamadan çekip gidiyoruz ne için? Hak Mevla ne istiyor, kırmayın dökmeyin yıkmayın, gülümseyin…
Dediğiniz gibi yazmakta bir dua bir dilek Rabbimden istediğimiz elimizden geldikçe altına imza ettiğimiz gönlümüzün mührü, emeğinize gönlünüze sağlık kardeşim, gülümsemenin güzelliğine vurgu yapan bu güzel eserinizle şöyle bir seyahate çıktım, selamlarımla.

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Gülüm Çamlısoy 1 Ekim 2019 Salı 19:41:17
Gülümsemek. Gülümsetebilmek. Sevgiye dair bir dilek tutarken yüreğimizde saklı güzellikleri de sunmak adına. Ne çok kırıp döküyor insanlar ve zulmün de saltanatı sürerken ama iyiden ve iyilikten yana iken yüreklerimiz asla sonlanmayacak mücadelemiz. Sevmekten yorgun düşsek de. Dualarımız nasıl sonlanır ve yaklaşmak yüce Rabbin hikmetine. Allah rızası için yaşarken üç beş satır yazıp huzuru duyumsamak ve dostluğun meşalesi... Çok çok teşekkür ediyorum değerli ağabeyime. Sağ olun var olun kıymetli ağabeyim. Selam ve iyi dileklerimle.
Gülüm Çamlısoy Yazının sahibi
30 Eylül 2019 Pazartesi 21:59:12


sıradan bir gün.
ve sıradan bir insan gibi addedilen.
aslında her şey ve herkes sıra dışı.
kabından taşan bir coşku ve inanç iken hor görülen.

hele ki bir insanın tüm derdi kendisiyle iken tüm oklar üstüne çevrilse ne gam...

anlamsızlık dolu anlam kalıpları.

tam kendimi çözmüşken bir de milyonlarca anlamsızlığa anlam getirmek.

ve tek gerçek.

hala göremediğiniz.

hala göremediğimiz.

ben görsem bile kimseye ispatlayamadığım...

DURDUK YERE YAZMIYORUM İŞTE.

Gülüm Çamlısoy tarafından 9/30/2019 10:36:16 PM zamanında düzenlenmiştir.

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Mehmet Aluc-Kul Mehmet- Yazının sahibi 1 Ekim 2019 Salı 19:34:38
Kardeşim çok güzel dile getirmişsiniz harika enfes olmuş,selamlarımla
Gülüm Çamlısoy Yazının sahibi
30 Eylül 2019 Pazartesi 19:11:22


Gülüm Çamlısoy tarafından 9/30/2019 8:49:26 PM zamanında düzenlenmiştir.

Cevap Yaz
Serkan BOL
30 Eylül 2019 Pazartesi 17:44:49
Şiir kalıntılarından bir bina inşaa edemeyiz ama koca bir dünya kurabiliriz. Kararmış dünyanın sığınılacak limanı olmayınca en çok değer verdiğimize dayıyoruz sırtımızı. Düşlemeyi de ağlamayı da sözcüklerimizle yapıyoruz. Dünde tükettiklerimizi gelecekte var edebileceklerimizi o sihirli dünyanın içinde sergiliyoruz hiç beklentimiz olmadan.

Var ettiğiniz/miz bu dünya bizi mutlu ediyorsa başka arayışa geçmemek gerektiğiniz siz de çok güzel dile getirmişsiniz Gülüm Hanım. Kutluyorum sizi.

Saygılarımla...

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Gülüm Çamlısoy 30 Eylül 2019 Pazartesi 17:52:03
Mutluluktan bile çok çok öte.

Vazgeçmenin asla mümkün olmadığı ve kocaman bir dünya sözcüklerin sevgiyle harmanlandığı...

Çok çok teşekkür ediyorum değerli Serkan Bey.

Yüreğiniz dert görmesin.

En iyi dileklerimle.

Saygılar, selamlar.
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.