M.Talat Uzunyaylalı
131 şiiri ve 69 yazısı kayıtlı Takip Et

Sihre-büyüye karşı kendinizi nasıl koruyorsunuz?“Ve onlar, Süleyman’ın mülkü (nübüvvet) aleyhinde şeytanların uyduklarına uydular. Süleyman ise küfretmedi; ancak şeytanlar küfretti. Onlar, insanlara sihri ve Babil’deki iki meleğe Harut’a ve Marut’a indirileni öğretiyorlardı. Oysa o ikisi: Biz, yalnızca bir fitne (denemeden geçiren kimse)yiz, sakın küfretme, demedikçe hiç kimseye öğretmezlerdi. Fakat onlardan erkekle karısının arasını açan şeyi öğreniyorlardı. Oysa Allah’ın izni olmadıkça onunla hiç kimseye zarar veremezlerdi. Onlar ise, kendilerine zarar verecek ve yarar sağlamayacak şeyi öğreniyorlardı. Ant olsun onlar, bunu satın alanın, ahiretten hiç bir payı olmadığını bildiler; kendi nefislerini karşılığında sattıkları şey ne kadar kötü; bir bilselerdi.” (Bakara 102)

Sihir, büyü, büyücülük, göz boyacılık, gözbağcılık ve ezoterik (gizemli) inanışlar insanın kadim tecessüslerinden biridir; şeytanları-cinleri, kimya ve fizik bilimini kullanarak iş görme, akıl üstü bir takım olayları gerçekleştirme iddiası veya hevesidir. Temsilcileri her çağda var olmuştur.

Sihir, sihirbazlık eski çağlarda özellikle Mısır’da çok yaygındı. Hz. Musa, asa mucizesiyle Mısır’ın ünlü sihirbazlarıyla mücadele etti. Uzun yıllar Mısır’da köle olarak yaşayan Yahudi soyu, Mısır’daki sihir tutkusuna kayıtsız kalamadı, etkilendi. Yahudiler, peygamberler tarihi boyunca bu ilgilerini korudu.

Bugün de gizli bir Yahudi organizasyonu olan Masonluk vb. yapıların bünyesinde bu tür ilgi alanlarının mevcut olduğu çeşitli kaynaklarca ifade ediliyor. Hatta ABD ve İsrail başta olmak üzere, daha başka ülkelerin, bu tür faaliyetlerle uğraşan resmi birimleri olduğu ileri sürülüyor.

Sonuç: Büyü, kötüye kullanılan bilgi demektir. İnsana tesiri olduğu kabul edilir. İslam dini sihir yapmayı, yaptırmayı haram ve küfür işlerden sayar. Hiçbir peygamber ümmetine ve yakınlarına sihir öğretmedi. Aksine, peygamberler, putçuluğu da içinde barındıran, sihir ve ezoterik inanışlarla mücadele ettiler ve insan ruhunu bu saplantıdan kurtarmaya çalıştılar. Sihir, büyü vb. uygulamalar cehennem amelidir. Besmele okuyan ve Allah’a sığınan hiçbir Müslüman’a sihir tesir etmez.

M.Talât Uzunyaylalı

Beğen

M.Talat Uzunyaylalı
Kayıt Tarihi:26 Ağustos 2019 Pazartesi 18:25:15

SIHRE-BÜYÜYE KARŞı KENDINIZI NASıL KORUYORSUNUZ? YAZISI'NA YORUM YAP
"Sihre-büyüye karşı kendinizi nasıl koruyorsunuz?" başlıklı yazı ile ilgili
düşüncelerinizi ve eleştirilerinizi diğer okuyucular ile paylaşın.


YORUMLAR


Henüz yorum yapılmamış.

Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.