İDRİS ÇETİN
401 şiiri ve 239 yazısı kayıtlı Takip Et

Tekâmül
İbn Haldun hayatı iki guruba ayırmaktadır.
1-Göçebe Hayat
2-Yerleşik Hayat
İbn Haldun, Sosyal olayların yaptırımı konusunda Emile Durkheim’e, sosyal baskı nazariyesi ile de Gabriel Tarde’nin taklit teorilerine öncülük etmektedir. İbni Haldun asabiyet nazariyesinde determinist görüşe sahiptir. Tavırlar nazariyesinde beş tavır (dönem) vardır: Zafer, Mutlakıyet, Refah, a İbn Haldun Barış, İsraftır ayrıca Cömertliktir. Her asabiyet bu beş tavra geçiştir. İbni Haldun’dan etkilenen Türk mütefekkirleri şunlardır: Kâtip Çelebi, Naima ve Ahmet Cevdet Paşa’dır.
Pozitif Felsefe Ve Tekâmülcü Din Nazariyesi
A. Comte göre statik açıdan topluma baktığımızda; aile, devlet ve din münasebetlerinin temel unsur olduğu görülür. Dinamik sosyal bakımdan toplumların tekâmül kanunlarını araştıran A. Comte bunu üç hal kanunda sistemleştirmektedir ve onu da din üzerine kurmaktadır. Nitekim insanlığın ilk düşünce şekli ve dünya görüşü ve hayat anlayışı teolojik yani dindir. Sonra metafizik çağı gelmekte bundan sonra da pozitivizm çağı gelmektedir. A. Comte pozitif devirde insanlığın pozitif bir dine sahip olması gerektiğini savunarak bu günün insanlığında ve topluma tapınma şeklinde olması gerektiğini ifade etmektedir.
H. Spancer’e göre; hâkim olan düşünce sosyal âlemin biyolojik âlem gibi organik sistemler bütünü olarak taklit edilebileceği şeklindendir. Spancer de dinin ilahi yanını bırakarak bununla birlikte o dinin sosyal bir realite olduğunu kabul etmektedir. Ayrıca ilimle din arasında bir çatışma olduğunu da göstermektedir. Spancer’e göre bir toplum ne kadar basitse dini ve inancı da o kadar basittir. Ona göre mistizm ve zühd bütün dinlerde görülmekte olan evrensel bir karaktere sahiptir. Dini basite alması sebebiyle tenkit edilmiştir. Aynı şekilde toplumların hayatın düz bir hat üzerinde seyreden bir tekâmüle icra etmek istemesi üstelik bu tekâmülün dinde de geçerli olduğunu öne sürmesi de çok tenkit edilmiştir…

18.08.2019
Yozgat


Beğen

İDRİS ÇETİN
Kayıt Tarihi:18 Ağustos 2019 Pazar 12:28:47

TEKÂMÜL YAZISI'NA YORUM YAP
"TEKÂMÜL" başlıklı yazı ile ilgili
düşüncelerinizi ve eleştirilerinizi diğer okuyucular ile paylaşın.


YORUMLAR


Henüz yorum yapılmamış.

Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.