NA NAZIM TAŞTAN
113 şiiri ve 54 yazısı kayıtlı Takip Et

Esselatü hayrun minennevmHer sabahın seherinde,
Dinlerim ben ezan sesi,
Şu kalpteki kıpırdanan,
Bilemem ki neyin nesi?

Sabahın seherinde, içli ve duygulu bir ezan sesiyle uyandım. Manevi duygular tüm benliğimi sarmış, tüylerim diken diken. ‘Namaz sizin için uykudan daha hayırlıdır.’ Güzel ezan sesiyle derin bir tefekküre dalmışım. Diyorum ki,keşke o kinin yerini sevgi,ihtirasın yerini kanaat, o öfkenin yerini sabır,haksızlığın yerini adalet,ihtişamın yerini tevazu kaplasa! Biz bunları başardığımızda,kalplerimiz sevgiyle,gönlümüz neşeyle,ruhumuz huzurla sükunla dolar! Böyle olunca hem mutluluğumuz artar, hem yaşantımızda huzurlu ve istikrarlı oluruz. Hem Allah sevgisini o şefkatini kazanır,Allah’a da-
ha yakın oluruz.

Seher vakti şafak atınca, güneş doğup dünyaya aydınlık kucağını açınca, gönlümüzde o manevi duygular depreşir. Allah’ın lütfunun ve de rahmetinin bol olduğu seher vakti, gelmişi, geleceği ve insanlığın kaderin düşünürüm! Allah’ın sevabını güneşle birlikte yaydığı seher vakti,kendime hep sorarım? Bu ilahi rahmetten nasip alanyok mu diye?..

Seher vakti kimi tatlı uykusunda, kimi kendini karanlığın kucağına tatmış,kimi küçük ölüm uykuda! Ey gafil insan kalk, sende nasibini al rahmet denizinden diyesim geliyor içimden. Ey insan ilahi nizamdan, Allah’ın kuluna bahşettiği bu
rahmet deryasından,nurdan, sevaptan sende faydalan,günlük nafakanı sende al, bu nimetten mahrum kalmayasın!..

Ey bağışlaması bol yüce Rabbim! Ey yerlerin ve göklerin, dağlar ve denizleri ile bütün kainatı ve kainatta bulunan bütün mevcudatı yaratan, sahibi ve yaratıcısı Yüce Rabbim! Huzurunda diz çöküp el açtım ve boyun büküp seden rahmet,senden merhamet,senden lütuf ve ihsan dilemeye geldim!

Ey yüce Rabbim,bu aciz kulunun dualarını dergahı izzetinde kabul eyle! Ey her şeye kadir olan Yüce Rabbim! Ey Yü-ce Mevla! Ey Rabbi Rahim! Ey ezel,ebet sultanı Halıkım, senin dergahından daha yüce makam yok ki oraya durayım! Senin kapından daha yüce kapı yok ki,onu çalayım!..

Ey yüce Rabbim, çaresizim, bitabım, acizim ve perişanım, Ya Erhamerrahim,sana sığındım, sana güvendim, sabırla,
sabırla,tevekkülle sana yalvardım,beni şaşirtma,hak yoldan ayırma, beni yanlış yollara,hareketlere sapmaktan mu-
hafaza eyle,şerden uzak,hayra yakın eyle Yüce Allah’ım!..

NAZIM TAŞTAN

Tüm yazılarım noter tastiklidir. Alıntı yapılır,çalıntı yapılamaz.

Beğen

NAZIM TAŞTAN
Kayıt Tarihi:14 Ağustos 2019 Çarşamba 08:09:10

ESSELATÜ HAYRUN MİNENNEVM YAZISI'NA YORUM YAP
"ESSELATÜ HAYRUN MİNENNEVM" başlıklı yazı ile ilgili
düşüncelerinizi ve eleştirilerinizi diğer okuyucular ile paylaşın.


YORUMLAR

Okuduğunuz yorum yazar tarafından etkili yorum olarak seçilmiştir.
Yeganem
14 Ağustos 2019 Çarşamba 11:13:28
Allah ın selam ve rahmeti inananların ve sizinde üzerinize olsun
Bismillahirrahmannirrahim,
Allah dualarınızı kabul eylsin..Yıllardır yurt dışındayım en çok hasret kaldığım ezan sesi camilerimiz var fakat ezan sesi dışardan duyulmuyor izin yok....Yurdumuzdaysa çanları çalıyor her milletin..Şükür din örf adetlerimize karışqn yok kimse ayrımcılık yapamıyor .
Yurdumuzdayken huşu içinde ezan sesini dinlerdim..Ezan sesleri manevi yönden ruha hitap ediyor..Kuran ı Kerim ruha huzur veren kalbe ferahlık veren...Yurdumuza tatile gittiğimizde nerede olsa olsun insanın büyüdüğü o manevi havaya kavuşması bayram sevinci gibiydi adeta.Bence beş vakit ezan okunan yerler çok şanslılar ..Allah dualarınızı kabul eylesin İbadetlerinizi de kabul eylesin inşaallah...Seher vakti kalbi uyanıkların gafletten uzakların uyanık olduğu an tüm kalplerin ALLAH aşkıyla coştuğu sabah namazınınn beklenmesi kulların dua dua yaratana yalvardığı an..Güzel manevi yönüyle zahirden batına yönlendiren bir yazıydı okuduğum Allah razı olsun..Selam ve dua ile..

Yeganem tarafından 8/14/2019 11:16:28 AM zamanında düzenlenmiştir.

2 cevap yazılmış Cevap Yaz


NAZIM TAŞTAN 14 Ağustos 2019 Çarşamba 13:03:44
Selamünaleyküm,
Saygıdeğer muhterem kardeşim, söze başlamadan önce yazıma yorum yaptınız için çok teşekkür ederim. Bahtiyar oldum,sağ olun,var olun!..

Her okunan ezan beni derinden etkiliyor. Ezan duyunca birden titrerim, duygularım öyle-sine depreşir ki, oturur bir kenara ezanı dinler ağlarım!.. Kalbimle,gönlümle,bedenimle öteler aleminde hissederim kendimi!..

Gözlerimden perdeler kalkar,perdeler iner gibi olur,sezgilerim artar,gönül gözüyle o ukba alemini seyre dalarım, ruhumun derinlklerin de başka, başka alemlere seyhat ederim sanki!..

1970 yılında,elli yıl önce,Alman ya çıktı gitmedim. Yabanc bir ülkede asla yaşayamazdım,
iyiki de gitmemişim,çok iyi olmuş. Vatandan uzaklarda yurt aramak,vücuttan uzaklarda ruh aramak gibidir.

Aziz muhterem kardeşim,şu fani dünyada yaşanan her şey biz kulların imtihanıdır. İmti-han içinde imtihan oluyoruz,hiç farkında bile değiliz. Bu dünya imtihan yeridir. Herkes yaptığının,cezasını ve mükafatını mutlaka görecektir.

Kardeşim, yorumunuzda ki,ihlas,samimiyet ve takvanıza hayran kaldım. Alah sizden razı olsun!..ilginize ,duyarlı davranışınıza çok teşekkür ederim, hoşça kalın, her bir şey gön gönlünüze göre olsun!. Selamlar,kalın sağlıcakla,Allah’a emanet olun!..

NAZIM TAŞTANYeganem 16 Ağustos 2019 Cuma 00:24:53
Aleykümselam ,
Değerli kardeşim,
Ezan ve Kuran okunurken dinlemek Kuran ı Kerim okumak hep etkiledi ruhuma huzur verdi..
Allah rahmet eylesin babam hafızdı din alimiydi.
Unutmamak için hergün birkaç cüz okurdu haftada bir hatimi vardı..
Babam okurken ben de Kuran ı Kerimden takip ederdim.Takip ederken okumadan ne okuyacak farketmeye ezbere başlamıştım...
Okuması bitmeden yemez içmezdi .Ruhuma kalbim huzurla mest olurdu Kuran dinlerken okurken.Akaid ilmihal Kuran Hadis diğer konularda da ders verirdi..
Ezan sesi harika.Her varlık hal diliyle yaratanı anarken insanlarsa gafiller..
Yurt dışında yaşamak altın kafeste ki kuş misali..
Zahiren herşey var manevi yönde yalnızız bu da imtihan bize..
Aslında etrafımıza gerçek mümin islamı yaşayışıyla bilmeyenlere temsil eder..Olumlu etkilerden islamla şereflenenler olduğu gibi.Yanlışları görenler dinimize yüklerler Oysa dinimiz mükemmel hata yaşayan kusurlu davranışlarla biz buyuz diyen bihaber olanlarda..
Vatan hasreti çok bu da bizim imtihanımız.Uzaktayız ama manevi değerlerimizden kopmadan kalmayı başardım.Tek servetim imanım tevhid inancımla ALLAH A teslim olan aciz kulum..Kopanlarda var ama çok azlar.
İyi dilekleriniz için teşekkür ederim.Dualarınız için amin inşaallah diyorum..
Allah kalbinizi daha çok nurlandırsın Allah sizi sevsin sevdiklerine sevdirsin kendisine ve sevdiği Habibine s.a.v yakın eylesin..
Sidney den selamlar dua ile..
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.