NA NAZIM TAŞTAN
109 şiiri ve 52 yazısı kayıtlı Takip Et

Hayata denen şeyHayat,nice bitmez çile,
Kimisine kara zindan?
Bazı,bazı güzel lezzet!
Hayat,bazen olur zillet.

Hayat,canlıların yaşama halidir. Hayat,öylesine bir muamma ki nice,nice bilinmez sırlarla doludur. İnsanoğlunun bu- bugünkü aklı ve fen bilgisi ile çözamediği o kadar çok şey var ki,saymakla bitmez. Hayat ve yaşam konusunda bütün tarifler eksik,yetersiz,yanlış ve güdük kalmıştır.

Hayat,bütün canlıların yaşar durumda olmasıdır. Hayat, diril kalma, canlılılık ve de sağlıklı yaşamaktır. Fakat bu kısa-cık tarifle hiç bir şey bitmiyor ki,işin asıl detaylarına girince insanın kafası karışıyor.

Hayat,Allah’ın yüceliğini, kudretini,büyüklüğünü,ondan daha büyük olma-dığını anlamaktır. Çünki,canlı cansız bütün alemleri,bütün varlıkları yaratan o yüce kudretin büyüklüğü tartışılmaz.

Hak Te Alanın ilmi, iradesi ve kudreti sayesinde canlılar hayat bumuştur. Hayat, kainatın en parlak nuru, süzülmüş mülahazası,en latif, en mükemmel meyvesi,en güzel ziynetidir. Hayat,kainatın sırrı,hem vahdeti,hemde rabıtası, hem de kemalatın menşeidir. Hayat, hem sanat, hem mahiyetçe en harika yaratılıştır. En küçük bir mahluku, bir kainat hükmüne getiren o mucizevi bir hakikatir,,ölümden sonra ölümsüzleştiren o yaratıcı kuvvettir.

İnsanoğlunun hayatı doğumla başlar,üremeyle devam eder ve ölümle ni-hayet bulur. İlim adamları, filozoflar yüzyıl- lardan beri insan hayatını,hayatın anlamını incelemişler, hayatın başlangıcını ve geleceği araştırmışlar o konularda kafa yormuşlar. Bütün uğraşmalara rağmen hiç kimse işin içinden çıkamamıştır. Bilim adamları, ilimi ve teknolojik çalışmaların ışığında,suni hücre meydana getirme denemelerine rağmen, bir sineğin kanadını dahi üretememişler. üretememişlerdir.

Dünya hayatı ana rahmine düşmekle başlar,ruhun bedenden ayrılmasıyla insan ölür,hayat sona erer. Ardından da kabir hayatı başlar. Kıyametin k opmasıyla başlayacak ebedi olan ahiret hayatı başlar. Bedenleriyle birlikte tekrar diriltilecek olan insanlar,ebedi o ölümsüz hayata ulaşacaklar ve sonsuza kadar yaşayacaklardır. Hayat,Allah’ın subiti sıfatlarından biridir. Yani Allah diridir ölmez. Her sıfatında olduğu gibi,hayat sıfatı da ezeli ve ebedidir. Yani,Alla Hü Te Ala’nın diri olması,zatı ile beraber,ezel ve de ebeddir. Önceden vardı,sonsuza kadarda var olacaktır.

NAZIM TAŞTAN

Beğen

NAZIM TAŞTAN
Kayıt Tarihi:20 Temmuz 2019 Cumartesi 20:33:40

HAYATA DENEN ŞEY YAZISI'NA YORUM YAP
"HAYATA DENEN ŞEY" başlıklı yazı ile ilgili
düşüncelerinizi ve eleştirilerinizi diğer okuyucular ile paylaşın.


YORUMLAR


Henüz yorum yapılmamış.

Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.