sa saf şiir
259 şiiri ve 86 yazısı kayıtlı Takip Et

MirasMiras

“Hiçbir baba, çocuğuna güzel terbiyeden daha üstün bir hediye vermiş olamaz.” (Tirmizî, “Birr”, 33)

Peygamberimiz(sav) yanında oturan sahabelerine sormuş,
-Size göre miras nedir?
Sahabeleri de demiş ki,
-Miras, çocuklarımıza öldükten sonra rahatça yaşamalarını sağlayacak dünyalık bırakmaktır.
Peygamberimiz(sav),
-Hayır. Miras, çocuğunuza güzel ahlak ve dini öğretmektir.

...

Okullar tatil oldu… Çocuklar Kur’an öğrensin, namaz kılmayı bilsin… Kısacası dinini öğrensin diye camilere gönderiyoruz. Bir nebze de olsa, öbür dünya için eğitim almalarını ve yaşamın gerçek gayesini anlamalarını sağlıyoruz. Üstelik hiçbir cami, sizden dershane gibi de para talep etmiyor. Dini öğrenmek de öylesi bedava! Çocukların anne ve baba üzerindeki haklarından biride onların ona dinlerini öğretmeleridir.

Günümüz anne ve babası, çok çalışarak ev, tarla, altın, villa, yat… İle sürekli birikim yapıyor. Böyle yaparak büyüyecek çocuklarına, yaşam içinde katılımcı birey olduklarında kendilerinden daha güzel yaşamalarını sağlayacaklarını düşünüyorlar. Çocuklarının ne ağızlarından çıkan kötü sözlerinin yok olması için çaba sarf ediyorlar ne de yaşadıkları bomboş hayata müdahale edecek çevrelerini (İnternet, sinema, eğlence partileri…) kontrol ediyorlar. Bunu sağlarken de çocuklarına zaman ayıramıyorlar, onlara sevgi ve şefkat gösteremiyorlar. Çocuklar maddi dünya zehrinin içinde gelişigüzel büyüyorlar. Ebeveynlerin zenginlikleri artıkça bu konularda doğruyu yaptıklarına içtenlikle inanarak, çocuklarına garanti yaşamı verecekleri inancı ile vicdanen rahatlıyorlar.

Eğer çocukların bu parayı ve zenginliği kullanabilecek ahlak ve dine dayalı öğretileri ile eğitilmezlerse, nasıl bu maddesel zenginlik kalıcı olur ki… Rızık sıkıntısı çeken ve ondan korkan kişi, ancak dünya ile meşgul olur, onu kaybetmekten dolayı biriktirir ve asla birikimini harcamayı istemez. Yerse, azalacağını düşünür. Böylece, elinde isteyip de yiyeceği seçenekler fazlasıyla varken fakir gibi yaşamaya mahkûm olurlar.

De ki, "Size gökten ve yerden kim rızık veriyor? O, kulaklara ve gözlere hükmeden kim? Ölüden diriyi, diriden ölüyü çıkaran kim? İşleri idare eden kim?" Hemen "Allah’tır" diyecekler. De ki, "O halde Allah’a karşı gelmekten sakınmaz mısınız?" Yunus 31

Dini öğreti içinde, rızkın yalnızca Allah tarafından verildiği öğretilir. Elbette rızık havadan da yağmıyor, onu kazanmak için çalışmalı ve çabalamalı da… Kişi rızkını kazanmak için elinden geleni yapar ve kazandığında ise onu da israf etmez. Rızkını kaybetmekten dolayı da asla korkmaz. Ona onu veren Rabbi gibi, zekâtla, sadaka ve fitre ile elinden geldiğince ihtiyaç sahiplerine Allah rızası için verir. Eğer, rızkını kaybetmekten dolayı korkarsa, onu kaybedeceği endişesi ile Allah’tan başkasına kul olur ve ömrünü mahveder. Çocuklarının da rızkını Allah verdiğine göre, biz onların gelecekteki rızkından şüphe edersek, Allah’ın onları beslemeyeceğinden de şüphe eder, böylece Allah’ın işine karışmış olur, onun vaadinden şüphe ederiz. Allah’ın sözüne inanmamak demek, Onun Rabliğini kabul etmemek olur ki, bu seçtiğimiz yol ile haşa, Allah’a şirk koşmuş oluruz da...

Bu yüzden çocuklarımıza zaman ayırmalıyız ve nasıl bir dünyada yaşadıklarını ve yaşam alanına girdiklerinde nasıl davranmaları gerektiğini öğretmeliyiz. Onlara her istediklerini almak yerine, hayatın verdiği sınavların yükünü anlamalarını sağlayarak ve sorumluluk vererek, onlara ihtiyacı olan dini eğitimi bu acıların olmaması yönünde kalıcı olarak anlamalarını sağlamalıyız. Onların dünyadan korkmak yerine yalnızca Allah’tan korkmaları gerektiği ve yalnızca onu içtenlikle sevecek bir yaşam felsefesini öğretmeliyiz. Korkunun, yalnızca Allah’ın rahmetinden, ihsanından, korumasından ve sevgisinden mahrum olmak demek olduğunu anlamasını sağlamalıyız. Çocuk, anne-baba sevgisinden daha yüce bir sevgi olan Allah sevgisini yaşamalıdır. Her istediğini Allah’ın vereceğini de bilmelidir. Çocukluk zamanı, başını topraktan çıkartmış yemyeşil ekin gibidir. Ona su verirseniz-dini eğitimdir bu, boy atar ve büyüdükçe büyür, verimli olur. Su vermezseniz kısa sürede sararır ve kurur gider-isyankâr ve şiddet yanlısı, zalim olur. Bu yüzden onları bolca sulamalısınız. Siz sularken, sizi de sulamasına izin vermelisiniz. Siz de yaşadığınız için, sizi örnek alarak en doğrusunu pratikleriyle sizden öğrenmelidir. Aile dini eğitimi yaşamanın en güzel ortamıdır.

Elbette öğretiler örnek olmaktan geçer. İnsan yaşamadığı bir pratiği, öğretemez ve anlatsa da kalıcı da kılamaz Bu öğretileri başkasının öğretmesini sağlasak bile, çocukta temel bir kanı şu olacaktır: “Madem bana öğretiyorsunuz siz niye yaşamıyorsunuz?” diyecektir. Bu soruyla karşılaşmamak için onlara örnek yaşamamız da gerekiyor…

İslam dini hayatın her anında, bizi terbiye eden ve yaşanılır dindir. Tuvalet adabından hapşırığa kadar, ne yapmamız gerektiğini öğreten ve her saniyesinde bizimle olması gereken ve edeple yaşatan dindir. Eğer her anı sünnet çerçevesinde yaşar ve çocuklarımıza da yaşatırsak, gerçek huzuru ve mutluluğu yaşar ve yaşatırız. Yemekle, içmekle uğraşmaz, ruhumuzun kimyasıyla meşgul oluruz. Kalp sever, yaşadıklarından şüphe etmez, dosdoğru yol açılır bizlerin önüne!

Unutmayalım ki, “İnanmak, inandığın gibi yaşamaktır…”

Saffet Kuramaz

Beğen

saf şiir
Kayıt Tarihi:11 Temmuz 2019 Perşembe 10:44:54

MIRAS YAZISI'NA YORUM YAP
"Miras" başlıklı yazı ile ilgili
düşüncelerinizi ve eleştirilerinizi diğer okuyucular ile paylaşın.


YORUMLAR
Yeganem
12 Temmuz 2019 Cuma 14:19:18
Allah razı olsun değerli kardeşim,
Emekle yazılmış anlamlı bir yazıydı okuduğum..
Amr b. Sa‘îd b. el-‘Âsi’den rivâyet edildiğine göre Rasûlullah (sav) şöyle buyurdu: “Hiçbir anne baba, çocuğuna güzel terbiyeden daha kıymetli bir bağışta bulunmamıştır.” (Tirmizî, Birr, 33; Ahmed b. Hanbel, Müsned, IV,77)
En güzel elbise edep libasıdır denilmekte...
Kork korkmazdan utan utanmazdan gibi ne güzel anlamlı atasözlerimiz var..
İyi huylu olmayan Allah a inanmayan islam ahlakıyla olgunlaşmayan helal haram dikkat etmeyen bir nesil yetişirse o nesilin ne kendisine ne çevresine ne de akraba anne babasına yararı olmaz..
Çok duyduk atasının tüm varlığını kumarda içki uyuşturucu bataklığında kaybedenleri..
Ailesine saygısı olsa kendisine insanlara saygılı olsa..Harcayacağı sahip olduğu herşeyin..Emaneten atasına atasından miras yoluyla ona geçtiğini bilir emanete iyi bakardı..Allah yardım eylesin...Gözlemlerim öyle çok ki eskiden gördüünde selamlaşır hal hatır sorulurken Hasta ziyareti bayram ziyaretleri..Şimdilerde herkes kendi havasında ellerinde cep takılı kulaklık yanından geçsen karşısında olsan asla terketmiyor oyununa devam ediyor .....Medya sanalın çok kötü etkisi iyisi de var arayan kuran hadis dinler okur iyi yararlı şeyler öğrenir.Tarihini milli değerlerini örf adetlerini dinini ÖĞRENİR..Malesef evlenirken çoğu eş seçimini banka da ne kadar var rütbeye bakılıyor..Oysa inancı ne islamım diyorsa ne kadar yaşıyor bakılmıyor Helaldan mı haram mı kazancı bakılmıyor..Küp dolusu içse sarhoşta olsa özentiyle beyin yıkanmış gidip zengin olma hevesiyle sonu inrihar boşanmalarla biten olaylar çok..
İnşaallah en iyi huyla huylanır kendilerini yaratan tek ALLAH A teslim olur ilahi hak yolda okuyup yaşayarak öğretmeli her anne baba çocuklarınna.Bilmiyorlarsa kendileri gibi cahil sonra asi der dizlerini döverler ..Suç kimde aile çevre arkadaş dost edindiklerinde..AAkıl fikir verilmiş tabi ki çocukta da hatalar var...Anlatılmaz öğretilmezse doğru yanlış ne helal haram ne saygı sevgi.İnsan olanlar insan olmalı Allah rızası için KİMSEYİ İNCİTMEYİN İNCİTİLDİĞİNİZ GİBİ İNCİTİLİRSİNİZ DEMİŞ EFENDİMİZ S.A.V
ALLAH hak yoldan ayırmasın hak yazan kalemler okuyanlardan Allah razı olsun..ALLAH kalplerine mühür vurmuşsa çok kez onları kimse düzeltemez DENİLMEKTEDİR..ALLAH YAR VE YARDIMCISI OLSUN GAFLETTE OLAN YOLUNU KÖTÜLÜKLERLE DOLDURANLARIN AMİN
ALLAH salih amelle tevhid nuruyla hak yoldan ayırmasın Hayırlı cumalar SELAM VE DUA İLE.

Yeganem tarafından 7/12/2019 2:30:38 PM zamanında düzenlenmiştir.

Cevap Yaz
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.