Tu Turan Yalçın
378 şiiri ve 1150 yazısı kayıtlı Takip Et

Değer veren yöneticiDEĞER VEREN YÖNETİCİ
Sevgili genç yönetici dostum,
Belki genç olduğundan farkına varamazsın ama, bir gerçeği sana anlatmak isterim. Bir işini yaptırmak için sende olmayan hasletler ile seni göklere çıkaranlar, istediklerini yapmadığın zaman sende olmayan hasletler ile seni yerin dibine geçirmekten de geri kalmazlar. Bunu yapmak isteyenler özellikle senin gibi genç ve tecrübesiz yöneticilere yönelirler. Övülmekten hoşlanan insanlar bu tür insanların ikinci avıdır. Bu konuda sana bu mektupta anlatmak isteyeceklerim var. O yüzden seni yerli yersiz öven, sana yaranmak için çaba harcayanlara dikkat et.
Değerli genç yönetici dostum,
Zamanında bana de çok insan “yöneticilerin çalışmalarını överek yaz, onları anlat, onları başkalarına överek söyle ” diyen çok insan olmuştur. Yani “karşılıksız olarak değer ver” diyen çok insanla muhatap oldum. “Onlarda bana değer versin” dediğim zaman .” Sen kimsin ki değer versinler” mealinden sözlere muhatap olmuştum. Onlara “ bende onlar gibi insanım, onlar değerli ise bende değerliyim” dediğim zaman ne diyeceklerini bilemeyerek susup benden uzaklaşmışlardı. İyi ki de uzaklaşmışlardı. Yoksa ısrar etseler daha sert de olabilirdim.
Değerli genç yönetici dostum,
Bunları sana anlatmaktaki amacım senin insanlara değer veren yönetici olmanı istemem. Hepimiz insanız . Hepimiz de normal insanız. Biz değer görmek istersek değer vereceğiz. Değer vermeden değer görüyorsak bilelim ki, bunun altında başka şeyler vardır. Ama samimiyet yoktur, sevgi yoktur sevgili, kardeşim.
Değerli genç yönetici dostum,
Lider olan insanları çok izledim. Çok inceledim. Öyle az buz da değil, tam 40 sene inceledim. Okudum hayatlarını. Öyle ki liderlik üzerine kitaplar yazacak hale geldim. Bunları anlatmaktaki amacım övünmekten çok ne kadar tecrübe sahibi olarak konuştuğumu bu mektubu okuyanlar bilsin. Sen zaten biliyorsun. Şunu anladım ki bu kadar tecrübeden sonra “ değer veren değer görüyor ve unutulmuyor” Sende öyle anılmak istiyorsan, lider olarak iz bırakmak istiyorsan mutlaka değer veren insan ol. Yalnız bu değer verme karşındaki insanın bedenine bakarak değil kalbine ve beynine bakarak olsun. Yani insan olduğu için değer ver. Kadın diye, engelli diye, köylü diye insanı küçümseme.
Sevgili genç yönetici dostum,
Şeyh Edebali Osman Gazi’ye ne demiş “ insanı yaşat ki devlet yaşasın”. Ne güzel söz . Bunu söyleyeli 7 asır olmuş. Halen geçerli. Ben de derim ki “ İnsana değer ver ki devletimiz değerli olsun ve yaşasın” Çünkü devletimizin temeli insandır. İnsan sevgisidir ve insana değer vermek ile devletimiz güçlenir.
Sevgili Genç Yönetici dostum,
Her insanın amacı “Adam yerine konmak “ tır. Bunun bir adımı da “ güzel anılmak” tır. Bunun için insanlar hakkında kitaplar yazılır. Filmler çekilir. İnsan nasıl yaşarsa gelecek nesillere de öyle anlatılır. Bu kitaplar ve filmler o insanları gelecek nesillere anlatmak için yazılır ve filmelr onun için yapılır. Sen değer verilen insan olmak istersen , önce değer ceren insan“ olacaksın ki güzel anılacaksın. Sonradan pişman olmamak için insana değer ver.
Sevgili genç yönetici dostum,
Bizde insanın değeri sonradan anlaşılır. Ben çevreme hep değer verir, onları çok okumaları için teşvik eder, neler yapmaları gerektiğini de anlatırım. Bazıları az dinler, çok azı güzel dinler anlar. Çoğu insan da bizden kaçar. Benden neye kaçar? Çünkü ben kendilerine benzemem. Benzemediğim gibi aynı zamanda da onların gelişmesini isterim. Onların gelişmesini isteyen de az olduğundan çoğunluğa uyarak kaçarlar. Bizden faydalanamazlar. Aradan yıllar geçer “ Senin değerini zamanında anlayamadık ağabeyciğim” derler. Sonra dan “keşke “ dememek için zamanında insanın değerini bilen insan olmak işte bu yüzden önemli sevgili dostum.
Sevgili genç yönetici kardeşim,
Günümüzde genç yöneticilerin bana değer vermemesi sonucunda ben de onlara değer vermemeye , onların yanına eskisi gibi gitmemeye başladım. Onları görünce kaçtım. Bu sefer adım” burnu havada, insana tepeden bakan” olarak anılmaya başladı. Buna da güldüm . İnsanlar, genç yöneticiler, bana değer vermiyor ama benden değer vermemi bekliyorlar. Onlara da “sen mevki makam sahibi isen bende bilgi ve akıl sahibiyim” diyerek “ sen değerliysen bende senin kadar değerliyim” diyorum.
Sevgili dostum,genç yönetici kardeşim,
Bir insana “seni seviyorum” demekle, o insanı sevmek olmadığı gibi “sana değer veriyorum” demekle de değer vermek olmuyor. Değer verdiğimiz insanı sadece rastlayınca değil, arada sırada aramak, cenazesinde, düğününde bulunmak, hasta olunca ziyaret etmek, bir sorunu varsa çözebileceğimiz kendi sorunumuz bilerek çözmeye gayret etmek, ona gücümüz oranında da olsa hediyeler vermek gibi eylemler değer vermektir. Onun eserlerinin tanınmasına çalışmak, başkalarının da onun eserlerinden faydalanması için imkan sağlamak gerçek manada değer vermektir insana. Bunları yapmayan insan muhatabına “ ben değer veriyorum sana “ diye ortaya çıkmamalı.
Değerli genç yönetici dostum,
Günümüzde insanlar eskisine göre daha çok yalan söylemeye, daha çok samimiyetsiz olmaya başladılar. Değer vermedikleri insana değer verdiklerini söyleyerek, sevmedikleri insana sevdiğini söyleyerek , güya karşısındaki insanı kandırdıklarını zannetmekteler. Karşısındaki insan bu yalanlara kanmayınca da hemen “ çamur at tutmazsa izi kalır” düşüncesi ile karşısındaki insanı suçlamaya kendisini aşağı gördüğünü iddia etmeye başlarlar. Halbuki yalan söyleyerek samimi olmayarak kendi kendilerini küçük düşürdüklerinin de farkına varmayacak kadar cahil insanlardır. Bu tür insanlardan olmaman tek dileğimdir işte.
Sevgili dostum , değerli genç yönetici Kardeşim,
Hayatta sevilecek insanı seven, değer verilecek insana değer veren ölene kadar da öldükten sonra da sevilen ve seven bir yönetici olarak anılmanı ve senin değer verdiklerinin içinde nankör insanlar çıkacak olsa da mutlaka seni severek anacak ve değer verecek ve seni gelecek nesillere de konuşarak, yazarak sevgisini anlatacak insanlar bulunacaktır. Ben bunların başında geliyorum işte. Benim gibi mutlaka seni insanları ayrım yapmadan sevdiğin ve değer verdiğin için sevecek ve değer verecek insanlar vardır. İlerde de olacaktır mutlaka. Ben 30 yıl önce bana değer verene değer verir hatta onun çocuklarına da baba veya anneleri hatırına değer verir ve severim.
Sana değer dolu, değer veren, değer gören ve değer vereni bol olan bir hayat temenni ediyorum.

Beğen

Turan Yalçın
Kayıt Tarihi:11 Temmuz 2019 Perşembe 08:58:38

DEĞER VEREN YÖNETICI YAZISI'NA YORUM YAP
"Değer Veren Yönetici" başlıklı yazı ile ilgili
düşüncelerinizi ve eleştirilerinizi diğer okuyucular ile paylaşın.


YORUMLAR


Henüz yorum yapılmamış.

Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.