NA NAZIM TAŞTAN
79 şiiri ve 31 yazısı kayıtlı Takip Et

Hamiyet denilen hisler yok olduZenginler fakiri kaz sanıp yoldu,
Gülen onca yüzler sararıp soldu,
Azmış tüm kötüler belayı buldu!
Hamiyet denilen hisler yok oldu!

Bir başta iki göz,sağ göz,sol göze ihanet eder mi eder,o duruma gelmişiz Milleti meydana getiren cemiyet,cemiyeti meydana getiren aile,aileyi mey dana getiren fertlerin nüvesi hepten bozulmuş.

Daha ötelere gitmeye hiç lüzum yoktur. Milletin geleceğini görmemiz için aile yapısına,yetişen gençliğe bakmak yerli- dir. Bir ailede,baba bir telden ana bir telden,oğul başka telden,kız başka telden,gelin başka telden çalıyor. Böyle olan bir ailede,toplumda,millette huzur denen şey kalır mı?

Ana,babanın evlada sevgisinin kalmadığı,evladın ana,babaya hürmet etmediği,kardeşin,kardeşe muhabbet etmediği bir devirde yaşıyoruz. Evlatlar anaya,babaya asi! Aile yuvalarının çoğunda dirlik,düzenlik hiç kalmadı ki,akraba ve de komşuluk bağları kopmuş. Eskisi gibi hatır sormak,gönül almak diye bir şey yok! Karşılıklı sevgi, muhabbet geçmişin bir aziz hatırası olarak anılarda kaldı.

Ahlak,maneviyat,dürüstlük,insanlık kalmamış. İnsan ilişkileri hepten hepten bitmiş,bozulmuş! Karşılıklı sevgi, dostluk, muhabbet denen ne kadar hürmete değer,kıymetli şey varsa hepten tükenmiş,bitmiş! Sanal alemde insanlık can çe- kişniyor,dünya yıkılsa kimsenin haberi yok! İnsanlık bitiyor kimsenin umurunda değil.

Kimsenin kimseye tahammülü,kimsenin kimseye itimadı kalmadı,İnsanlar öylesine dertli ve kederli ki,bir dokun,bin ah işit! Şu vefasız olan dünyada İnsanlık çok daha karamsar olmuş,itimat müessesesi yıkılmış,insanlar öz nefislerine
hizmet eder olmuş. Her nefis kendinden başkasını düşünmüyor.

İnsanlar çalıyor,çırpıyor,kırıyor,döküyor,vuruyor,öldürüyor! Her şey kapa-nın elinde kalıyor! Arslan olan payını alıyor, arslan olamayan yaya kalıyor. Solan bahçe de bülbüllere yer yok misali, teşhisler yanlış,tedaviler hep yetersiz,çareler
kifayetsiz,tedbirler kötü,önlemlerse sakat!

Vida yalama olmuş,bir türlü ayar tutmuyor,tüm yapılan gayretler,çabalar boşa gidiyor.Kangren olan sorunlarımız üst üste yığıldı.Bu sorunları çözmeye kimseler cesaret edemiyor.Niçin bu hallere düştük? Cevap malum hamiyet denilen
hisler yok oldu!..
NAZIM TAŞTAN

Beğen

NAZIM TAŞTAN
Kayıt Tarihi:23 Haziran 2019 Pazar 23:11:52

HAMİYET DENİLEN HİSLER YOK OLDU YAZISI'NA YORUM YAP
"HAMİYET DENİLEN HİSLER YOK OLDU" başlıklı yazı ile ilgili
düşüncelerinizi ve eleştirilerinizi diğer okuyucular ile paylaşın.


YORUMLAR


Henüz yorum yapılmamış.

Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.