sami biberoğulları
515 şiiri ve 1408 yazısı kayıtlı Takip Et

Çok şükür günümüzde eskisi gibi değil.ÇOK ŞÜKÜR GÜNÜMÜZDE ESKİSİ GİBİ DEĞİL.

Efendim, Osmanlı zamanında şöyleymiş: Daha dorusu şöyle olduğu anlatılıyor:

Hırsızın biri gece bir balkona tırmanıp tam eve girecekken tutunduğu pencerenin tahta çerçevesi çürük olduğundan elini attığı anda pencereden yere düşer, ayağı, kaburga kemikleri kırılır.Lakin hekime gideceğine doğru Kadı Karakuşi’ye gider ve ev sahibinden şikayetçi olur

-Hırsızlık yapmak için evine girecektim ama penceresi çürük olduğu için düştüm mesleğimi icra edemedim.

Karakuşi kadı bakar hırsız haklı (!) Ev sahibini çağırır. Ev sahibi de ‘’ Suç benim değil, marangozun. O çerçeveyi marangoz yaptı.’’ Der. Marangoz huzura çağrılır o da ‘’ Vallahi efendim tam çerçeveyi yaparken sokaktan yeşil feraceli bir kadın geçti. Ona bakarken çivileri doğru çakmamışım. Suç benim değil o hatunun.’’Der.

Kadın da bulunup kadı huzuruna çıkarılır.Huzura çıkan kadın, ‘’ Efendim ben ferecemi boyacı ustasına verdim boyasın diye. Bu kadar göz alıcı bir şekilde boyayacağını nereden bilebilirdim? Kabahat bende değil boyacıda’’ der.

Karakuşi Kadı boyacıyı çağırır. Lakin boyacının ileri sürebileceği hiç bir mazeret olmayınca kadı, adamlarına ‘’ Tamam ! Götürün bunu asın!’’ Der.

Adamlar boyacıyı alıp götürürler, beş dakika sonra içlerinden biri Karakuşi Kadının huzuruna çıkar.

-Kadı Efendi ! Boyacının boyu çok uzun olduğu için darağacında sallandıramıyoruz herifi.

Karakuşi Kadı hemen hükmü verir:

-O zaman boyu kısa bir boyacı bulun ve hemen idam edin.
.....................................................................

Allah’a çok şükür ki günümüzde Osmanlı Döneminde olduğu gibi değil.

Peki günümüzde nasıl?

Elli sene öncesi günümüz sayılmaz değil mi? Ama yine de elli sene öncesini de bilmek lazım günümüzde kaydettiğimiz aşamayı anlamak için.

.....................................................................

Yıllar yıllar önceydi..Nereden bakarsan bak elli yıl önce yani.

O yıllarda öğretmenler öyle on beş yirmi gün öncesinden hangi gün hangi saatte yazılı sınav yapacaklarını duyurmazlar, sınıfa girer girmez ‘’ Çıkarın kağıtları yazılı yapacağım’’ Derlerdi. Bu da demek oluyor ki her öğrencinin çantasında, ( yok ya ne çantası- Okula çantayla gelmek racona tersti. ) veya kitabının, defterinin arasında her an sınav olacakmış gibi dosya kağıdı bulunurdu. Yok, bu da yanlış oldu. Yazılı kağıtları genelde ‘’ İnek ‘’ Tabir ettiğimiz çok çalışkan arkadaşların çantalarında bulunurdu. Biz onlardan ödünç/alardık.

Neyse efendim günlerden bir gün Sadi Hoca sınıfa girdi ve girer girmez yapıştırdı.

‘’ Çıkarın kağıtları yazılı imtihan yapacağım.’’

Bir başka öğretmen olsa iki saat mızmızlanırız da Sadi Hoca’ya hiç birimiz mızlamıyoruz. Çünkü hoca ( Allah Rahmet eylesin ) Hababam sınıfının Akil Hocası gibi bir şey( Allah ona da rahmet eylesin ). En kolay kopya çektiğimiz öğretmen o. O bakımdan da bazen sırf gırgır olsun diye ‘’ Hocam epeydir imtihan etmiyorsunuz bizi’’ Diyerek adama bizzat biz hatırlatıyorduk sınav yapması gerektiğini.

Sadi Hoca ‘’ Yazın bakalım’’ Diyerek başladı soruları yazdırmaya.

Şimdi gençler bilmezler tabii ki. O devirlerde sınavlarda ellerimize üzerinde soruların yazılı olduğu kağıtlar verilmiyordu. Soruları kendi elceğizlerimizle yazıyorduk. Teksir makinesi bile ben öğretmen olduktan sonra 1978-1979 Yılında filan girdi okullara.

Evet,Sadi Hoca soruları yazdırdı. Allah’tan diğer hocalar gibi on soru sorup, bir de gruplara ayırarak dersin en az yarısını soru yazdırmakla geçirtmezdi. Tüm sınıfa dört soru sorardı hep. Soruların yazım işi biter bitmez de bizler tabii ki başladık kopya çekmeye.

Sadi Hoca her ne kadar kendince sınıfta kuş bile uçurtmuyor idiyse de biz bırakın kuşu neredeyse tayyare uçuruyorduk. Garibim sözlü sınavlarda dut yemiş bülbüle dönen bizlerin yazılı sınavlarda nasıl olup da çok yüksek notlar aldığına şaşar dururdu hep. Öyle ya , atmaca gibi gözlere sahip bir hocanın(!) dersinden kopya çekilemeyeceğine(!) göre yazılılarda nasıl oluyor da bu kadar başarılı oluyorduk?

Dersin yarısı bitmişti. Teneffüse yirmi dakika filan vardı. Aslında bu kadar zaman içinde hepimiz rahat rahat elli puanlık, yani sınıf geçmeye yetecek kadar yazmıştık lakin gözümüz doymuyordu. Hem Sadi Hoca’nın Psikoloji dersi de olmasa biz hangi dersten yüksek not olacaktık ki? Tadını çıkartmak lazımdı.

Dersin ortasında Sadi Bey birden garip hareketler yapmaya başladı. Bu hareketler tam olarak ileri derecede çişi-kakası gelmiş bir insan davranışlarıydı. Nitekim de öyleymiş. Sınıf kapısını açıp nöbetçi öğrenciye seslendi.

-Yavrum az sınıfa göz kulak olur musun? Benim acil tuvalete gitmem gerekiyor.

Nöbetçi öğrenci sınıfa girdiğinde ona ‘’ Aman gözünü dört aç. Kimse kopya çekmesin.’’ Diyerek sınıftan tuvalete doğru uçuşa geçtiği anda biz doğal olarak kopyanın dozunu daha da arttırdık. Sıranın gözündeki kitaplar artık resmen sıranın üstündeydi. Sınıfta bize kopya çektirmeyecek(!) olan nöbetçi öğrenci ise erketemiz olmuştu. Sadi Hoca tuvaletten çıktığı anda ıslık çalacak, biz de kitapları tekrar sıraların gözüne koyacaktık.

Derken efendim bir on dakika kadar sonra Sadi Hoca sınıfa girdi, sınav tamamlandı, hepimiz yüz bekliyoruz.

İki hafta sonra Sadi Bey başladı yazılıları okumaya. Gerçekten de yaklaşık hepimiz 100 almıştık. İnekler hariç tabii ki. Onlar kopyaya tenezzül etmedikleri için 85-90 puanlarda gezinmişlerdi. Ha bir de Süleyman vardı o da yüz alamadı çünkü ona göre kopya çekmek çok büyük bir günahtı. Haramdı. Bizim hepimiz cehennemde cayır cayır yanacaktık.

Sadi Hoca sınavda herkesin aldığı notu puan cinsinden söyledikten sonra yani öğrenci tabiriyle yazılılar okunduktan sonra başladı konuşmaya:

-Evet, aldığınız puanlar bunlar ama ben bu sınavı iptal edeceğim.

Kafamızdan aşağı kaynar sular boşaldı.

-Neden hocam? Niçin sınavı iptal ediyorsunuz ki? Buna hakkınız yok..

Artık her kafadan bir ses çıkıyordu ama Sadi Hoca kararlıydı, sınavı iptal edecek...

Derken sınıfın fırlamalarından İsmet ayağa kalktı, bir avukat edasıyla sordu?

-Hocam ! Hangi gerekçeyle imtihanımızı iptal ediyorsunuz?

Sadi Hoca bu tavra öfkelense de sesini yumuşatarak cevap verdi:

-İptal ediyorum zira hepiniz kopya çekmişsiniz. Yani hırsızlık yapmışsınız.

Başladı münakaşa artık

-Hocam ! Madem kopya çektik, bunu imtihan anında tespit edecektiniz. Sınavdan sonra kağıtları oku, hepsine 95-100 puan ver, sonra sınavı iptal et. Olmaz.Kabul etmiyoruz.

Olurdu olmazdı derken iş o kadar büyüdü ki okul müdürü olaya el koymak zorunda kaldı.

Müdür Bey bütün sınıfı ve Sadi Hoca’yı odasına çağırdı. Yazılı kağıtlarımızı ve bir de ders kitabı alarak tek tek cevaplarımızla kitabı karşılaştırdı. O denli abartmıştık ki insan hiç olmasa imla kurallarını es geçerdi. Biz nokta virgül, soru işareti ne varsa aynen geçmiştik kağıtlarımıza.

Müdür bey üç dört kağıdı inceledi ve anladı ki hangi kağıdı eline alırsa alsın bariz bir kopya olayı var.

Sadi Bey’e döndü:

-Hocam ! Bu zibidiler resmen hırsızlık yapmış. Yapmasına yapmışlar da onlar bu hırsızlığı yaparken siz neredeydiniz? Nasıl görmediniz?

Sadi Bey boynunu büktü.

-Bir ara çok sıkıştım. O sırada nöbetçi öğrenciyi sınıfa çağırdım, ben tuvalete gittim. Sanırım nöbetçi öğrencinin sınıfta olduğu o on dakikalık zamanda çektiler bu kopyaları.

Garibim nereden bilsin o nöbetçi öğrenci olmasa da bizim rahat rahat kopya çektiğimizi, hem de iki senedir, hem de her yaptığı sınavda...

Müdür bey düşündü azıcık...

-Sayın hocam ! Bütün deliller bu öğrencilerin kopya çektiğini gösteriyor ama maalesef bu kopyaya zemin hazırlayan sizsiniz. Resmen tahrik etmişsiniz öğrencileri kopya çekmeye. Tüm deliller kopya çekildiğini işaret etse herhangi bir suçüstü olmadığı için sınavda kopya çekmek gibi bir gerekçeyle bu sınavı iptal edemeyiz.

Bizler pis pis sıtıtmaya başlamıştık. Aslında sınav iptal edilse de bizim için farketmeyecekti o notu ne yapıp edip alacaktık ya maksat yeşillik olsundu bizimki. O bakımdan ‘’ İptal edemezsiniz hocam ‘’ Diyorduk. Yoksa umurumuzda değildi iptal edip etmeyeceği.

Müdür bizim gıcık gıcık güldüğümüzü görünce sözlerine devam etti:

-Kopya, yani hırsızlık sebebiyle iptal edemezsiniz bu sınavı ama bir başka gerekçeyle pek âla iptal edebilirsiniz.

Bizler daha ‘’Ne gerekçesi? Nasıl bir gerekçe?’’ Demeden masasındaki daktiloya bir kağıt yerleştirip kararı yazmaya başladı:

‘’21.03. 1976 Tarihinde Okulumuz Öğretmenlerinden Sadi.....nın 5 Fen E Sınıfında 2. Ders saatinde yaptığı Psikoloji yazılı sınavının,

A)Sınav gözetmeni olarak sınıfta görev yapan şahsın öğretmen değil de bir öğrenci olması sebebiyle iptaline,

B) 21.03.1976 Tarihinde yapılan sınavda öğrencilerin aldığı notların kendilerinden geri alınmasına,

C) İptal edilen sınav yerine yapılacak sınavın 20.04.1976 Tarihinde yine aynı sınıfta, ve yine 2. Ders saatinde yapılmasına,

D) Bahsi geçen olayda 2 Fen E Sınıfı öğrencilerinin ve ders öğretmeni Sadi..... nin ceza almasını gerektirecek herhangi bir suç unsuru bulunmadığına,

E) Bu olayda adı geçen sınav gözetmeni öğrencinin böyle bir hakkı ve yetkisi olmadığı halde sınavda gözetmen olarak görev yapması sebebiyle – disiplin kuruluna sevk edilip ifadesi alındıktan sonra disiplin ve yönetmeliğinin fiile uyan maddeleri mucibince cezalandırılmasına

Karar verilmiştir.

...................................................

Günümüzde, yani tam olarak bu günlerde?

Allah’a şükürler olsun ki yukarıdaki acayipliklerin hepsi mazide kaldı. Günümüzde böyle bir şeyin yaşanması rüyalarda bile mümkün değil.

Beğen

sami biberoğulları
Kayıt Tarihi:10 Mayıs 2019 Cuma 01:35:50

ÇOK ŞÜKÜR GÜNÜMÜZDE ESKİSİ GİBİ DEĞİL. YAZISI'NA YORUM YAP
"ÇOK ŞÜKÜR GÜNÜMÜZDE ESKİSİ GİBİ DEĞİL." başlıklı yazı ile ilgili
düşüncelerinizi ve eleştirilerinizi diğer okuyucular ile paylaşın.


YORUMLAR
Ahmet Zeytinci
10 Mayıs 2019 Cuma 10:22:18
Öğrencilik yıllarından ilginç bir anı yaşamışsınız Hocam. Kopya aslında insanın Hocasını değilde bir yerde kendi kendini aldatması oluyor. Yarın üniversite gidince orada da kopya çeke çeke geçtiğini düşünün öğrencilerin. Ne öğrenecek bu çocuk da sonra nasıl mesleğini icra edecek. Çok yakın zamanda duymuşsunuzdur bir hukuk öğrencisi kopya çekerken yakalandı diye bayan hocasını katletti... Düşünsenize bu çocuğun kopya çeke çeke avukat hakim ya da savcı olduğunu ne verebilir topluma ve insanlara? Kutluyorum bu güzel yazınızı...

Cevap Yaz
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.