Tu Turan Yalçın
378 şiiri ve 1150 yazısı kayıtlı Takip Et

Dostunu bekletmeyen dostlukGünün Yazısı
Okuduğunuz yazı 13.4.2019 tarihinde günün yazısı olarak seçilmiştir.

GERÇEK DOST BEKLETMEZ
Sevgili dostum,
Bazen bir düğünde, bazen bir sosyal etkinlikte, bazen başka ortamlarda ama çeşitli etkinliklerde o güne kadar tanımadığımız, bilmediğimiz ama tanışınca gerçek dost olabileceğimizi hissettiğimiz çok insanla tanışırız ve içimizden “Dostluk bahçeme bir fidan daha dikeceğim bu dostumla” diye düşünerek, O insanla güzel dostluklar kuracağımızı içi güdümüzle, bilincimizle hissederiz.Halbuki bizim sevincimizi ve mutluluğumuzu istemeyen şeytan, kötü arkadaş gibi nesnelerin pusuda yattığını fark edemeyiz çoğu zaman.
Sevgili dostum,
İşte bu kararı aldığımız zaman dost bildiğimiz ama gerçek dostluklar kurmamızı kıskanan sözde dostlarımız, şeytan ve nefsimizin hemen hedefi haline geliriz. Hepsi bir yandan “Bırak o insandan dost olmaz “ şarkısını koro halinde beynimize nakşetmeye başlarlar. Biz “Yok o gerçekten güzel bir dostumuz olacak” diye direttiğimiz zaman bu anlattıklarım ve onun yandaşları “ Yok sen yanılıyorsun ondan dost olmaz” demeye, buna bizi inandırmak için var güçleri ile çaba harcarlar. İradesi zayıf insan isek önce buna dirensek de sonunda yelkenleri suya indirerek “O insanla dost olma” hedefimizden vazgeçmesek de ertelemeye bakarız. Ertelemenin ne kadar tehlikeli olduğunun çok zaman farkına bile varamayız.
Sevgili dostum, güzel kardeşim,
Ertelenen her şey yüzde 90 yapılmayacak demektir. Bu güzel dostla dostluğumuzu ertelediğimiz zaman bir süre sonra unuturuz. Aradan geçen zamanda o dost olmak, istediğimiz insanın başkaları ile dost olarak Onlara büyük faydaları olduğunu gördüğümüz zaman bu sefer de “Neden ben bu dostluğa başlamadım, erteledim,unuttum” deriz . Pişman oluruz ama o dost uzaklara gitmiş elimizden uçmuştur.
Sevgili dostum,
Çok zaman hayatta bize dost görünen bu tür düşmanlarla mücadele edemediğimiz için elimizden güzel şeyler uçup gider ve uçup gidenlerin arkasından hayretle bakarız. Halbuki onlar bizi bırakıp gitmez, biz küstürerek onları yanımızdan uzaklaştırır veya o dosta, o fırsata gitmemiz gerekirken gitmememiz fırsatları elimizden uçurur ama çok insan halen inatla“Önüme fırsat çıkmadı ki “veya “ Bana yol gösteren yoktu ki?”diyerek güya safça kendini savunmaya bakar. Bu toplumuzda nerede ise dedelerimizin dedelerinden kalma anonim şarkı gibi babadan oğla gider. Çünkü gerçekleri kabullenmek istemez nefsimiz.
Sevgili dostum,
Burada anlattığım dostlukları ertelediğimiz gibi en büyük zaaflarımızdan bir tanesi de dostlarımızı bekletmektir. Bazen bir dostumuza randevu veririz. “Dürüst dost” imajımıza leke gelmesin diye randevumuza zamanında gideriz. Bekleriz, bekleriz, bekleriz tam da “Arkadaş gelmeyecek “dediğimiz zaman arkadaşımız gelir. Bir özür bekleriz. Arkadaşımız pişkince sırıtarak “he he bekledin mi “der. Bu bize değer vermemenin bir tezahürüdür. Güzel bir dostluk belirtisi değildir. Güzel dostluklarda geciken önce bir özür diler sonrasında da mazeretini bizi inandıracak şekilde samimi olarak anlatır. Bizde kabul ederiz. Ama öyle olmuyorsa bilmeliyiz ki bize değer vermeyen bir dost ile karşı karşıyayız ve bu konuda dikkat etmemiz lazım.
Sevgili dostum,
Bizi başkaları bekletse de biz dostlarımızı bekletmemeliyiz. Güzel dostluklarda dostu bekletme yoktur. Zorunlu olarak bekletsek bile “özür dilemek” dostluğu pekiştiren nişanlardan bir tanesidir. Gerçek dost aldatmaz aldansa da. Bu yüzden aldatan insan aldanandan daha kötü olarak tanınır ve anılır zamanla. Biz ise dostluklarımızla “ İnsanların iyisi insanlara faydalı olandır” düsturuna bağlı olmalıyız ve “insanları aldatan bizden değildir” sözüne de iyi bakmalı ne kadar isabetli olduğunun farkına varmalıyız.
Sevgili dostum,
“Etme bulma dünyasında” biz dostu bekletirsek zaman gelir bizi daha çok bekletirler. Dostu bekletmek hayatı bekletmektir. Dostu özürsüz bekletmek bence dostluğa açık ihanettir de. Biz ise ihanet eden değil seven ve sevilen insan olarak tanınmalı ve anılmalıyız ki çocuklarımıza “dostlarını seven insan “ünvanımızı en büyük miras olarak bırakmanın sevincini yaşayalım.
Sevgili dostum,
Ben senin gerçek dostun olarak haklı mazeretin olduğu zaman beklerim her zaman seni ama her dost beklemez seni herhalde. O yüzden dostlarımızı kaybetmek istemiyorsak ve adımızın gerçekten bekletmeyen dost olarak tanınmasını ve anılmasını istiyorsan dostlarını bekletme ya da beklettiğin zaman da kendini affettirmesini bil. Biliyorsun ki her dost benim kadar sevi sevemez ve bekleyemez. Bu yüzden beklenen insan olmaya gayret edelim. Yani aranan sorulan ve sohbeti güzel dostluğu hasretle beklenen dost olmak ne güzel duygudur değil mi?
Sevgili dostum,
Güzel dostluklarda dostlar bekletilmez ama güzel şeyler sabırla beklenir. Güzel konferanslar, faydalı sohbetler, güzel kitaplar insanlara “ iyiliği emreden kötülükten alıkoyan” dostlar her zaman sabırla ve sevgi ile beklenir. Bizlerde bunları bekleyen arayan bulduğumuz zaman da saygıda kusur etmeyen özel günlerinde ilk arayan dostları olmaya gayret edelim değil mi?
Sevgili dostum,
Dost olarak bildiklerim insanlar tarafından çok bekletildim. O yüzden artık kimseye randevu vermek bir yerde beklemek istemiyorum. Beklemekten çok canım yandığından dolayı da gerçek dost bildiğim seni beklemek konusunda bu mektubumla bilgilendirmek ve gerçek dostluk görevimi de yapayım dedim. Gerçek dostları bulmak kolay değil ama bulanlar da çok zaman onun değerini anlamadan sevmek, faydalanmak yerine onun hatalarını aramak, açıklarını şikayet konusu yaparak onu küstürerek çevrelerinden uzaklaştırmak için çaba harcadıklarından çok zaman yalnız kaldıklarının farkında bile olamıyorlar.
Sevgili dostum,
Gel dostluğumuzun pekişmesi için bu mektubumuzun sonunda duamızı da edelim.
“Allah’ım, en büyük dostum sensin. En büyük arkadaşımız sensin. Bizi hiç bekletmedin. Beklettiysen de bizim daha iyi olmamız için beklettin dualarımızı. Bizi sevdin. Bize nimetler verdin bekletmeden. Biz o nimetlerin değerini bilemedik. Bize güzel dostlar yolladın beğenmedik, beklettik onları ,onları sevecek anlayacak baş tacı edecek yerde küstürdük uzaklaştırdık. Kalplerini kırdık ama farkına bile varamadık. Onlardan ve senden özür bile dilemesini bilemeyecek kadar cehalet içindeydik. Bizi affet bizi bağışla ve sadece güzellikleri bekleyen kul olmamızı sağla. Amin.


Beğen

Turan Yalçın
Kayıt Tarihi:12 Nisan 2019 Cuma 09:02:23

DOSTUNU BEKLETMEYEN DOSTLUK YAZISI'NA YORUM YAP
"Dostunu Bekletmeyen Dostluk" başlıklı yazı ile ilgili
düşüncelerinizi ve eleştirilerinizi diğer okuyucular ile paylaşın.


YORUMLAR
Gülüm Çamlısoy
13 Nisan 2019 Cumartesi 17:14:36


Dostluğa dair...
İyimser bir yazı tıpkı dostluğu tepeye yerleştiren ve Allah dostu bildiğimiz insanlara açtığımız yüreklerimizde solan bir mevsimin yarattığı yıkım.
Keşke maskesiz olsa dostluklar ve can yakmadan yürüsek el ele.

Yüreğimle katıldığım tek cümle hatta tek dostumuz iken Mevla.

Ne de olsa:

Zeka kafanın içindeki altın madenidir.-- PITIGRELLI

Ama illa ki benliğimiz aklı ıskalıyor ve yüreğin sesini dinleyip her yüze güleni de dost biliyor.

Kazanan ne mantık ne yürek.

Yanılan ise yüreği paralanan dost kurbanı.

Saygılarımla.

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Turan Yalçın 13 Nisan 2019 Cumartesi 18:12:33
çok sağ olunuz yorumunuza
Keskinkalemzaman
13 Nisan 2019 Cumartesi 10:23:42
okudum,sonuna geldiğimde şaşırdım,şaşırmam anlatılan beşeri ilişkiden(sosyal bilimden )
teolojik yaklaşıma sıçradı,dost,H.Z ÖMER GİBİ,hz ALİ gibi,H.Z Ebubekir,zor zamanlarda birbirinin sırtını kollayan,canlarını ve cananlarını birbirine emanet edendir,doğru dost bulanda hiz üzülmemiştir,H.z Ebubekir dostu için canını malını,yine Hz ALİ varını yoğunu canını feda etmiştir,dost zora düştüğünde,dara düştüğünde yardım edendir,seni asla tehdit etmez,şunu yaparsan ,bunu yapmazsan diye cehennemle tehdit etmez,birbirlerine bağlılıkları
eşitlik üzerine kuruludur,birbirlerinin karşısında eşittir,dostunun karşısında boynunu eğmez dostu da zaten bunu istemez,dostluk beşeridir,hukukçu kişiliğiniz olduğu için ast,üst yani hiyerarşi bir üstünlük yoktur,dostunuzla istediğinizde ilşkiyi bitirirsiniz karşılıklıdır,Rab(Allah)
insana kulum der, kulun kelime anlamı açık köledir,Rab ister biz yaparız,karşısında boyun eğeriz,eğmezsek cezalandırır,eşitlik yoktur,KARŞILIKLI ilişki sadece ona bağlıdır bizim gücümüz yoktur,sıkıştığımızda başvurduğumuzda her kes çok iyi bilecektirki her zaman hazır olmaz:))))))bence dost tanımı hatalı olmuş öne sürdüğüm inkar götürmez karinelerden
dostluk tanımınız yanlıştır,sizin başta verdiğiniz dost tanımı gerçek dost değir işim düşerse dostudur,bunlarda elbet yarı yollda bırakır,selamla.

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Turan Yalçın 13 Nisan 2019 Cumartesi 18:14:02
yorumunuza çom teşekkür ederim
EM.HAKİM
13 Nisan 2019 Cumartesi 09:10:30
Gerçek dost bekletmez!
El hak doğrudur!
Olması gereken bu sosyal olgu gerçeği olan doğru
doğru olan bir doğruyla doğrulanmış taçlanmış der kutlarım!
Yazarın ve yazım seçicisinin her ikinizin hoş görüşlerinizle
Meziyet ve Eziyet başlıklı dünkü yazımı aşağıya alıyorum!
Ola ki birileri okur diye düşünüyorum da! Nokta!!

Cevap Yaz
EM.HAKİM
13 Nisan 2019 Cumartesi 08:55:29
Meziyet- Eziyet Hikayesini sormayın, okuyun, kendi dilinden dinlemiş olun hikayesini! Nokta!!Meziyet- Eziyet

Sözlüklere göre:
Meziyet: Beğenilen vasıf. Üstünlük
Vasıf: Nitelik, özellik.

Eziyet : zahmet, incitme, sıkıntı.

Toplumun en küçük birimi olan aileden
Devlet denen en büyük aileye değin
her birimde meziyet ile eziyet bazen içiçe
bazen karşı karşıya iki davranış biçimidir.

Ailelerin uyumunun da, huzuru nun da
Uyumsuzlukların da, huzursuzlukların da
mihengi bireylerin birbirlerine karşı sevgi ve
saygıdan başka herkesin görevinin bilincinde ve
diğer bireylerin her türlü sosyal ve bireysel haklarına
saygılı olmasına bağlıdır!

Aile düzen-i erkanında olduğu gibi en büyük aile olan
devlet için de geçerli olan kurallardandır! Derim!
Yani, siyasal erk erbabının davranış hali, bencilliği,
özverili birleştirici, öteki'leştiriciliği gibi tutum
davranış ve uygulamadaki tutumudur, devlet içinde uyumun,
huzurun ve uyumsuzluğun huzursuzluğun nedeni, dersem
ne dersiniz! yaln mı, yanlış mı dersiniz!
O’nun, kendi görev ve yetki sınırları içinde kalmasını sağlayacak
olan kurumlardır. Devleti ayakta tutan kurumlardır.

Günümüzün güncel sosyal ve siyasal sorunuyla (konusuyla)
açıklamak örneklemek gerekirse
31 Mart 2019 tarihinde Genel Yerel Seçim için sosyal ve siyasal
Hakkın kullanılma göstergesi olan sandık başlarına gidildi bu
H A K kullanıldı mı, kullanıldı!

İşte beklenen şişe açıldı mı , açıldı!...
İçinde ne çıktı kimine hoş, kimine pis gelen koku çıktı.
İyisiyle de kötüsüyle de o koku bu toplumun kokusudur.
O kokuyu farklı duyumlamak var ya;
İşte yazımızın başlığında belirtiğimiz aileden başlayıp
örneklemeğe çalıştığımız
Meziyet ve Eziyet burada düğümlenmektedir.
Herkesin ’ nefsine ağır gelse de’ hakkına razılığı
Meziyetlerdendir.
Aksine tutum ve davranış ise toplumun
huzurunu bozacağından, çektirilecek en ağır eziyettir! Nokta!!

2 cevap yazılmış Cevap Yaz


Turan Yalçın 13 Nisan 2019 Cumartesi 09:25:54
maşallah güzel tespitler
Keskinkalemzaman 13 Nisan 2019 Cumartesi 10:52:04
Mantıklı tesbitler,selamla.
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.