sa sami biberoğulları
515 şiiri ve 1427 yazısı kayıtlı Takip Et

Yeşil yol’un gerçek hikayesi daha da acıklıYEŞİL YOL’UN GERÇEK HİKAYESİ DAHA DA ACIKLI

Günün Yazısı
Okuduğunuz yazı 21.3.2019 tarihinde günün yazısı olarak seçilmiştir.Benim nazarımda dünya sinemasının gelmiş geçmiş en güzel filmlerinden birisidir ‘’ Green Mile’’(Yeşil Yol ) ve sanırım bu filmi ülkemizde seyretmeyen yoktur. En azından bir edebiyat sitesinde yazı ve şiir yazan, veya okuyan herkesin bu filmi izlediğini düşünüyorum.

Defalarca seyrettiğim bu filmi tabii ki anlatmayacağım sizlere.

Yeşil yol aslında Stephen King tarafından altı ciltlik bir dizi roman olarak yazıldı ve film olarak beyaz perdeye düşmeden önce altı bölümlük bir dizi olarak 28 Mart 1996- 29 Ağustos 1996 Tarihleri arasında yayınlandı. 1999 yılında da beyaz perdeye aktarıldı. Bu arada altı ciltlik kitap tek cilt halinde piyasa sürüldü ve en çok satılan kitaplar içerisinde yerini aldı.

Yeşil Yol filminde özetin de özeti olarak iki küçük kız çocuğu öldürmekle suçlanan dev gibi bir zencinin hapse konuşu, hapiste gösterdiği mucizeler ve sonunda elektrikli sandalyede cezasının infaz edilişi anlatıyordu ve tabii ki suçsuzdu o dev gibi zenci.

Stephen King bu romanı kendi hayal gücüyle kurgulamıştı ama ona ilham veren gerçek yaşanmış bir olay vardı.

Evet, Yeşil Yol’un gerçek hikayesinde de iki küçük kız çocuğunun öldürülmüş olması vardı. Katil olduğu iddia edilen kişi aynen filmdeki gibi bir zenciydi. Aynen filmdeki gibi elektrik sandalyesine oturtularak idam edilmişti. Bunlar benzerliklerdi. Ancak gerçek yaşanmışlıkta mahkum, filmdeki gibi bir dev değil tam tersine kuş kadar canı olan on dört yaşında bir çocuktu ve bu çocuğun herhangi bir mucizevi gücü de yoktu.

1944 yılında ABD’nin Güney Carolina eyaletindeki Clanderon şehrinin Alcolu ilçesinde cereyan etti olay.

İnsanların genelde kereste fabrikasında işçi olarak çalıştığı ve güzel bir değirmeni olan bu kasabada o yıllarda komşular birbirine güvenir,evlerin kapıları asla kilitlenmezdi. Yabancılar açık kollarla karşılanırdı. İnsanların kendilerini güvende hissettikleri huzur dolu bir kasabaydı Alcolu. İşte bu kasabada 23 Mart 1944 de on bir yaşındaki Betty June Binnicker ve yedi yaşındaki Mary Emma Thames adında iki kız, birden bire kayboldu.

Bütün gece boyunca yapılan aramalarda kızlardan bir ize rastlanmasa da ertesi gün iki kızın da cesetleri bir su kuyusu yakınındaki içi su dolu bir çukurda bulunmuştu. Kızlar kafalarına vurulan oldukça sert bir cisimle öldürülmüş ve çukura atılmışlardı.( Bazı anlatımlarda direkt kuyuya atıldığı söyleniyor.)

Peki bu iki küçük kızı kim öldürmüştü?

Dedektiflerin aramaları sonucunda bu iki kızla en son konuşan kişinin on dört yaşındaki George Stinney adındaki zenci bir çocuk olduğu tespit edildi. Ayrıca kızların cesetlerinin bulunduğu çukur ve kuyu civarında da onu inek otlatırken görmüştü iki başka küçük kız. Hatta bu iki küçük tanık kuyudan su almak için oraya geldiklerinde George Stinney’in kendilerine ‘’ Buradan gidin, dolaşmayın buralarda, yoksa sizi öldürürüm.’’ Dediğini söylemişlerdi poliste ve mahkemede.

İşaretler birinci derecede Gerge Stinney’i şüpheli olarak gösteriyordu. Nitekim George Stinney’in kız kardeşi de çiçek toplamak üzere kırlara çıkmış olan Betty June Binnicker ve Mary Emma Thames’in yanlarına geldiğini, buralarda maypop denen çiçekten bulunup bulunmadığını sorduklarını, kendilerinin ‘’ Hayır burada bulamazsınız. ‘’ Cevabı üzerine yanlarından ayrıldıklarını ve onları bir daha görmediğini söylemişti. Her halukarda ölen iki kızı en son gören George Stinney idi.

George Stinney’in en büyük hatalarından biri parmaklar kendisini göstermeye başladığında kaçarak evinin kümesine saklanmasıydı. Nitekim kümeste yakalandı, kelepçelendi ve sorguya alındı. Bir ay kadar süren sorgusu sonunda her iki kızı da kendisinin öldürdüğünü itiraf ettiği söylendi. Hatta kızlardan büyük olana( Betty June Binnicker ) tecavüz ettiğini de söylemişti güya. Lakin kendisi en fazla kırk kilo ağırlığında bir çocuk olduğu halde yaklaşık on dokuz kilo ağırlığında bir demir parçasını nasıl kaldırmış, nasıl iki kızın birden kafasına ayrı ayrı indirmişti?Ayrıca on dört yaşında bir çocuk nasıl olmuş da biri yedi yaşında olsa da diğeri on on bir yaşında olan iki çocuğu birden su kuyusunun olduğu yere kadar üstelik elinde oldukça ağır bir demir olduğu halde sürüklemişti? İşte bu soruların cevapları üzerinde durulmadı. Kardeşinin ısrarla ‘’George benim yanımdan hiç ayrılmadı. Cinayetin işlendiği söylenen saatlerde de hep benimle beraberdi’’ Diye ifade vermesi de bir işe yaramadı.

George Stinney 24 Nisan 1944 de yargılandı ve iki kız çocuğunu öldürmekten suçlu bulundu. Makheme sadece iki saat sürmüş,George Stinney’in doğru düzgün kendisini savunmasına bile fırsat verilmemiş, jürinin ‘’ Sanığı suçlu bulduk ‘’ Demesi ise sadece on dakikalarını almıştı. İki saat süren tek celse ve sadece on dakika süren jüri görüşmesi sonunda karar ‘’ İdam ‘’ olarak belirlenmişti ve infaz elektrikli sandalyeye oturtularak gerçekleştirelecekti. Olayın başka vahim tarafları da vardı: George Stinney güya suçunu itiraf etmişti ama ortada yazılı bir itiraf belgesi yoktu. Mahkeme George Stinney lehine şahitlik yapacak olanların şahitliklerini kabul etmezken aleyhinde şahitlik edenler de zaten bir kaç kişiyi geçmiyordu ve Stinney’in avukatı kararı temyize götürmedi. Kasabada bir hayli zenci olmasına rağmen ne mahkeme heyetinde ne de jüride tek bir zencinin olmaması da bu davanın ilginç olan bir başka yönüydü.

Tutuklanışının üzerinden seksen üç gün geçtiğinde George Stinney yeşil yoldaydı artık. İnfazının gerçekleşeceği elektrikli sandalyenin bulunduğu odaya doğru yürüyordu. Öldürülen kızların aileleri ve daha pek çok seyirci bu infazı seyretmek üzere elektriksiz olan sandalyelerinde yerlerini almışlardı.

George Stinney elektrik sandalyesine oturtuldu ama ne başına oturtulacak o tas şeklindeki nesne kafasına uyuyordu ne de yüzüne örtülecek bez parçası onun boyutlarına uygundu.Kollarına ve kafasına bağlanacak kayışlar da uymuyordu. Dahası bu elektrikli sandalye yetişkin insanlara göre dizayn edildiği için George Stinney’in kafasındaki kaska elektrotları bağlamak amacıyla boyunun az daha yükseltilmesi gerekiyordu. Yeşil yolda koltuğunun altına sıkıştırdıkları İncil’i oradan alıp kıçının altına koyarak boyunu yükselttiler.Böylece infazın engelleri ortadan kaldırılsa da George Stinney tam anlamıyla canını verene kadar tam üç kez vücuduna elektrik verildi.

George Stinney bu şekilde öldürülmüştü ama ailesi de o kasabada kalamadı artık. Yani kasaba halkı Stinney’in ailesini de cezalandırmıştı bir yerde.

Aradan tam yetmiş sene geçti.

2014 Yılında Stinney’in kız kardeşi ve diğer yakınları, üzerlerine sürülmüş bu kara lekeden kurtulmak ve onun adını temize çıkarmak için yeniden mahkemeye baş vurdular. İstedikleri şey yetmiş yıl sonra bir af belgesi almak değildi. Çünkü onlar ‘’Suçu olan affedilir. Gerge’un hiç bir suçu yoktu.’’ Diyorlardı.

Yetmiş sene sonra bir başka yargıç olan Carmen Mullen doğrudan doğruya ‘’ George Stinney tamamen suçsuzdur.’’ Demese de 1944 yılında yapılan mahkemenin tam anlamıyla bir anayasal hakların çiğnenmesi olayı olduğunu itiraf etti ve idamından yetmiş yıl sonra George Stinney için beraat kararı verildi.

Bugün hâla George Stinney’in tamamen masum olduğuna inananlar bir hayli fazla olmakla birlikte suçlu olduğuna inananlar da azımsanamayacak kadar çoktur ve o iki kızı eğer George Stinney öldürmediyse kimin öldürdüğü ortaya çıkarılabilmiş değildir.

George Stinney 1800 lü yıllardan günümüze gelinceye kadar idam cezası ile cezalandırılmış en genç insandır ama eminim ki böyle bir unvanın sahibi olmayı bu dünyada hiç kimse istemezdi.
************************
Not: O günkü ABD yasaları ya da California Eyaletindeki yasalar 14 yaşında bir çocuğun idam edilebileceğini öngörüyormuş. Yani 20. Yüzyılın ilk yarısında medeni(!) ABD de on dört yaşındaki çocuklar rahatlıkla idam edilebiliyormuş.

RESİMLER

1-2- Green Mile ( Yeşil Yol ) Filmi ile ilgili fotoğraflar
3- George Stinney
4- Betty June Binnicker
5- Mary Emma Thames
6- George Stinney’in infazı
7- George Stinney öldürülmeden önce ağlıyor.
8- George Stinney’in idam kararı.

Beğen

sami biberoğulları
Kayıt Tarihi:20 Mart 2019 Çarşamba 01:41:08

YEŞİL YOL’UN GERÇEK HİKAYESİ DAHA DA ACIKLI YAZISI'NA YORUM YAP
"YEŞİL YOL’UN GERÇEK HİKAYESİ DAHA DA ACIKLI" başlıklı yazı ile ilgili
düşüncelerinizi ve eleştirilerinizi diğer okuyucular ile paylaşın.


YORUMLAR
deniz_tayanç
22 Mart 2019 Cuma 20:00:29
Gerçek öyküden uzaklaşmış Batı Sineması, görünen o ki.
Çocuk katili görünmek istememiş bağnazlar.

Yine aydınlatıcı bir yazı.
Çok saygı ve selam ile.

2 cevap yazılmış Cevap Yaz


sami biberoğulları 23 Mart 2019 Cumartesi 00:39:34
Filmde gerçek öyküden uzaklaşılmış ve sanki bir yerde bir özür dileme gibi bir şey olmuş. Ama yine de kabul etmek gerekir ki film çok çok çok güzeldi.

Selam ve sevgiler.
deniz_tayanç 23 Mart 2019 Cumartesi 05:06:20
Evet, izlemiştim. İyiler sonunda kazanır demiştim.
Eyvallah.
Serhat BİNGÖL
21 Mart 2019 Perşembe 22:25:59
Kıymetli hocam yeşil yol filmini birkaç kez seyretmiştim ve her seyrettiğim de sanki ilk defa izliyor yormuşum gibi etkilenmiştim. Doğrusu bu filimin gerçek bir hikayesi olduğunu bilmiyordum. Gerçek yaşanmışlığın da iç burkan çok acı bir hikayesi ve finali varmış.

Günün yazısını ve usta yazarını gönülden kutlarım.

Saygı ve sevgilerimle

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


sami biberoğulları 22 Mart 2019 Cuma 01:21:33
Çok teşekkürler sevgili Serhat.

Selam ve sevgilerimle.
Gülüm Çamlısoy
21 Mart 2019 Perşembe 15:55:14

Kutluyorum değerli yazınızı.
Dünya Şiir Gününüz de kutlu olsun.

Saygılar, selamlar, değerli hocam.

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


sami biberoğulları 22 Mart 2019 Cuma 01:22:23
Çok teşekkürler arkadaşım. Sizin de dünya şiir gününüz kutlu olsun.

Selam ve sevgiler.
ilhanaşıcı
21 Mart 2019 Perşembe 13:30:05
izlediğim en karakterli filmdi ama finali de en karaktersiz ölümdü.. ki filmdeki dev zenci de suçsuzdu tıp kı George Stiney gibi... Suçun büyüklüğüne göre ceza şekil almalı elbet ama gerçekten hak edene...

2 cevap yazılmış Cevap Yaz


sami biberoğulları 22 Mart 2019 Cuma 01:24:31
Çok teşekkürler sevgili İlhan. Gerçek suçlu ile suçsuzu ayırt etmek lazım elbette ama bu bazen çok zor olabiliyor.

Selam ve sevgiler.
sami biberoğulları 22 Mart 2019 Cuma 01:24:53
Çok teşekkürler sevgili İlhan. Gerçek suçlu ile suçsuzu ayırt etmek lazım elbette ama bu bazen çok zor olabiliyor.

Selam ve sevgiler.
Ahmet Zeytinci
21 Mart 2019 Perşembe 09:52:48
Filmi de çok hüzünlüydü, sizin anlattığınız gerçek olay da çok hüzünlü... Dünyaya demokrasi dersi vermeye kalkan ABD ne yazık ki o zaman 14 yaşında bir çocuğu bile idam etmekten geri durmamış. Haksız yere öldürülen insan, hele de bir çocuksa bu benim gözümde cennetliktir o yavrucak... Yazık çok yazık...

Ahmet Zeytinci tarafından 3/21/2019 5:46:37 PM zamanında düzenlenmiştir.

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


sami biberoğulları 23 Mart 2019 Cumartesi 00:40:23
Çok teşekkürler değerli kardeşim. Selam ve sevgilerimle.
Yekta Attila
20 Mart 2019 Çarşamba 16:36:27
Değerli hocam, Batılının takdir edilecek yönlerinden biri de drama sanatını/canlandırma sanatını bir propaganda biçimi olarak kullanması bir yana, insani değerleri yansılayabilmesi/yansıtabilmesidir...
Tabii bu insanlık hizmetini görürken yine kendine kazanmış oluyor: Onun en önemli icatı bundan başka ne olabilir, tartışılır...
O kültür estetiğin hazzına vardırırken, aynı zamanda 'bir şey' de anlatıyor... Yeşil Yol filmin de de tarihsel-toplumsal bir sürece hakim olan bir aklın, kanaatin, vicdanın, idrakin nasıl şekillenip hareketlenebileceğini canlandırıyor, böylece de hem kendini(kültürü)hem de bütün insanlığı bir sorgulamaya götürüyor...
Ne var ki, Batı'nın bugün 'Eski Batı' olmadığı, kendi ürettiği değerlere artık sadık olmadığı da müşahade edilebiliyor...
Öyle ki, kendini(Kültür) inkar edercesine kendinden birini beyni yıkanmış biçimde farklı inançtaki insanların mabedine saldırtabiliyor, masum insanlara kurşun yağdırtabiliyor...
İşte şimdi de bunu düşünmek zorunda bütün dünya...

Selam ve saygılarımla.

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


sami biberoğulları 23 Mart 2019 Cumartesi 00:45:01
Evet değerli üstadım.

ABD bu drama işini iyi yapıyor. George Stinney olayından bir Yeşil Yol hikayesi çıkarmak bir başka devletin yapabileceği bir iş değil. Ve kabul etmek gerekir ki Yeşil Yol sayesinde bir taraftan ABD hukukunu eleştirirken öte taraftan ''Adamlar yanlış da yapsalar sonunda kendi yanlışlarını dünya kamu önünde tartışmaya açıyor ve eleştiriyorlar. Helal olsun. İşte gerçek demokrasi bu'' Dedirttiler bize. Bu aslında çok büyük başarıdır.

Selam ve sevgiler.
üçrenk (Italia)
20 Mart 2019 Çarşamba 12:57:48
Filmi izlerken de içim acımıştı,
hikayesini okurken de gözlerim yaşardı.


1 cevap yazılmış Cevap Yaz


sami biberoğulları 23 Mart 2019 Cumartesi 00:46:09
Çok teşekkür ederim arkadaşım.

Aynen dediğiniz gibi filmi de gerçek hikayesi de oldukça üzücü.

Selam ve saygılar.
erhanbay
20 Mart 2019 Çarşamba 12:37:20
Film çok etkileyiciydi. Gerçek hikayeyi de şimdi okumuş oldum. Bu da film gibi etkileyiciydi. Tebrik ederim paylaşımınız için.

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


sami biberoğulları 23 Mart 2019 Cumartesi 00:46:39
Çok teşekkür ederim. Selam ve saygılar.
Keskinkalemzaman
20 Mart 2019 Çarşamba 09:47:31
değerli bir paylaşımdı,takdire şayan selamla.

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


sami biberoğulları 23 Mart 2019 Cumartesi 00:47:14
Çok teşekkür ederim. Selam ve saygılar.
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.