ÜYELİK GİRİŞİ ÜYE OL
Anasayfa Şiirler Forum Etkinlikler Kitap Nedir? Bicümle Tv Müzik Atölye Arama Blog İletişim Yazılar
Giriş Yap Üye Ol
Bilge sözler şeker kamışına benzer; ne kadar emsen de tadı tükenmez. (Afrika Atasözü) Paylaş
ANASAYFA
ETKİNLİKLER
NEDİR?
TİVİ
BLOG
BİCÜMLE
ATÖLYE
ARAMA

Çocuk yetiştirmek üzerine

demirelim_46
24 Yazısı Kayıtlı


Günün Yazısı
Okuduğunuz yazı 3.10.2018 tarihinde günün yazısı olarak seçilmiştir.

Çocuk yetiştirmek üzerine
Klişeleşmiş bir deyim vardır: Çocukluğuna inmek lazım! Boşuna türememiştir bu deyim zira insan kişiliğinin temeli çocukluk dönemidir. Ağırlıkla sıfır-altı yaş arası. Çocuk bu dönemde anne babasının kendisiyle ve birbirleriyle ilişkilerini gözlemleyerek, onların alışkanlıklarının, bakış açılarının, düşünme biçimlerinin, yaşananlara verdikleri düşünsel, duygusal ve davranışsal tepkilerin bir portresini çizer ve bilinçaltına doğru-yanlış, iyi-kötü, güzel-çirkin ayrımı yapmaksızın kaydeder.

Bilinçaltı kişilik verilerinin depolanma merkezidir ve durmaksızın hep aktiftir. Uyurken bile çalışır, verilere dair ipuçlarını dışa vurur. Anne babadan gelip çocuğa geçen alışkanlıklar ve tepki verme biçimleri zamanla tekrarlana tekrarlana, çocuğun bilinçaltında inanç kalıplarına dönüşür ve kendi kendini doğrular. Artık bu veriler yanlış da olsa doğrudur çocuk için. Hayatın ilerleyen safhalarında kullanılmak üzere burada muhafaza edilir.

Çocuk anne babanın aynasıdır. Kendinizi bedeni, ruhi ve akli manada nasıl şekillendirmişseniz çocuğunuzda onu görürsünüz. Siz alıngan, öfkeli, gergin, huzursuz, tutarsız, duygularını dengelemekten aciz bir yapıya sahipseniz -eğer sizden bir başkası ile daha fazla zaman geçirmemişse- çocuğunuz da sizin gibi olacaktır. Düşüncelerini, duygularını, konuştuklarını ve davranışlarını kontrol edemeyecek, belki bir ömür bunu fark edemeden, topluma ve çevresine uyum sağlayamadan yaşamak zorunda kalacaktır. Muhtemelen siz de bir ömür; oğlum/kızım huysuz, geçimsiz, sorumsuz, öfkeli diye şikayet etmek durumunda kalacaksınız.

Anne babanın kendi kişilikleri kadar birbirleri ve çocukları ile olan ilişkileri de çocuğun kişiliğinin oluşum sürecinde belirleyici bir unsurdur. Geçimsiz, sürekli, tartışılan, kavga edilen, şiddetin var olduğu, karşılıklı güvenin olmadığı yahut kısmi olduğu aile ortamında yetişen çocuklar huzursuz bir kişilik yapısına sahip olurlar. Sosyal ortamlara uyum sağlayamaz; işyerlerinde ve arkadaşları arasında pasif, sevimsiz gi


"ÇOCUK YETİŞTİRMEK ÜZERİNE" içeriğini
okumaya devam etmek için ücretsiz üye ol


Edebiyat Defteri'ne zaten üye misin? Üyelik Girişi Yap


En Çok Okunan Yazıları
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.