AB ABDULKERİM KAYA
484 şiiri ve 91 yazısı kayıtlı Takip Et

Çok güzel bir kaç hikayeÇok  güzel  bir  kaç  Hikaye

SÖYLEYENDEN ÇOK SÖYLETENE BAK,DEMİŞLER...
Bir baba oğlunu eline testiyi verip çeşmeye göndermiş.Çocuk oyuna dalmış olacak ki,çok geç gelmiş su testisi elinde.Niye böyle geç geldiğini soran babasına( Babacığım sana nasip olacak su daha demin aktı,bende testiyi doldurup getirdim.) misali de, çok güzel misal olduğu gibi..
sevdiği Bir genç kızın, nişanlısına bir sepet elma götürürken bir dervişe verdiği cevap da çok güzel çok manidardır...Derviş,kızım nereye gidiyorsun? bu sepettekiler de nedir? .Amca çok sevdiğim Nişanlıma gidiyorum.Ona da bu sepetle elma götürüyorum. Derviş efendi, kaç elma götürüyorsun, bakalım o sevdiğin nişanlına ? deyince de genç kız( Derviş Amca insan hiç sevdiği kimseye götürdüğü elmaları sayar mı? ) deyince de,
( yazıklar olsun bana ben Yüce Allahımı ne kadar çok zikir ettiğimle ilgili tesbihim iİe sayıp duruyorum, bende bundan sonra sayısız kere Rabbımı zikir edeceğim,yüksek sıfatlarla anacağım, noksan sıfatlardan da tenzih edeceğim, Her zaman Güzel isimleri ile anacağım, demiş ve tesbihini de yavaşça koparıp cebine koymuş...
Söyleyenden daha çok söyletene bak sözünü açıklayıcı bir misalde şöyledir.
Hiç unutamam ilahiyatta bir Tasavvuf Hocamız vardı.Her zaman Takdir Tedbiri bozar.Allah ne Takdir etmişse o olur derdi.Aşırı lüks ve ihtişam içerisinde olan kurtuluşa eremez derdi.Sıkıntı ve hastalıklar,Rabbımız tarafından imtihan edilmemize bir sebeptir. Allah,kurtuluşa erdireceği kullarını(Kıllet,fakirlik)( illet,hastalık) (zillet,itibarsızlık) ile imtihan eder,sabır ve şükür üzere olanları ebedi kurtuluşuna erdirir.cennetini ve cemalini ve Sevgili Habibin Şefaatini nasip eder,derdi.
ve yine Hak Aşığı Behlüldanenin şu sözünü hatırlatırdı.
Behlüldanenin,namazsız,oruçsuz,şükürsüz bir komşusu vardı.kendisi içkici,Kumarcıydı.ve her gece yatarken sanki haşa,Allaha emreder gibi,( Ey Allah beni cennetinden mahrum etme,cehennemlik etme beni derdi..,) Mübarek Veli,bu komşusuna bir ders vermek istemiş,Akşam üzeri sarhoşun evinin tavanlarını aktarmaya,bir şeyler aramaya başlamış,Alkolik ayyaş komşusu,gecenin bu vaktinde ne arıyorsun tavanların arasında deyince de,
Devemi kaybettim de,onu arıyorum demiş.Alkolik,Ayyaş komşusu(sen delimisin hiç Kiremitlerin arasında Deve aranır mı?) deyince de o mübarek Veli(-Ha benim kaybolan devemi Kiremitlerin arasında aramam,Ha senin,Namazsıız,Niyazsız,Allah dan Cenneti istemen demiş.Bu Dünyada ne ekersen öbür Dünyada onu biçersin,namazsız,nyazsız,içki,kumar gibi büyük günahlara devam ederek cennete girilmez demiş...)
Tasavvuf Hocamız çok Takvalı ve İhlaslıydı. Ve zihinlere şu sözleri de nakşederdi.
Ebedi kurtuluş,Ebedi saadet,Rüku ve secdelerde Allahu Tealayı yüksek sıfatlarla Anıp noksan sıfatlardan Tenzih etmek de,derdi.Buna alçalarak yükselmek denir ve böylece Allahın izniyle Rızasına lütfen ve Merhametine nail olmak nasip olur,bu ibadet ve şükrünün karşılığı değil Allahın lutuf ve kereminin bir sonucudur, derdi.

ABDULKERİM KAYA. EMEKLİ VAİZ.26.09.2018.ANKARA

Beğen

ABDULKERİM KAYA
Kayıt Tarihi:26 Eylül 2018 Çarşamba 22:52:59

ÇOK GÜZEL BIR KAÇ HIKAYE YAZISI'NA YORUM YAP
"Çok güzel bir kaç Hikaye" başlıklı yazı ile ilgili
düşüncelerinizi ve eleştirilerinizi diğer okuyucular ile paylaşın.


YORUMLAR
İbrahim Kavas
28 Eylül 2018 Cuma 16:16:44
kaleminize sağlık.

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


ABDULKERİM KAYA 28 Eylül 2018 Cuma 16:33:39
Allah RAZI olsun kardeşim,Dua ve selamlarımla.

Okuduğunuz yorum yazar tarafından etkili yorum olarak seçilmiştir.
KUL HÜDAİ
27 Eylül 2018 Perşembe 21:17:57
Yüreğinize sağlık. Üstadım.
Kıssalardan hisselerle, gönülhanemize taht kuruyorsunuz. Mevla razı olsun.
Kaleminiz daim olsun.

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


ABDULKERİM KAYA 27 Eylül 2018 Perşembe 21:25:20
Allah Razı olsun Üstadım.sizin gibi bir muhteremden böyle söz söylenmiş olması çok güzel,çok sevindirici,Dua ve selamlarımla.
ZEYBEK HOCA
27 Eylül 2018 Perşembe 08:38:57
Örnekler seçkin...
Maksat ulvi... Hidayet kapısını aralamak...

Tebrikler Abdülkerim Bey.

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


ABDULKERİM KAYA 27 Eylül 2018 Perşembe 10:15:59
Allah RAZI olsun muhterem Hocam Üstadım,yazıyı kısa ama çok güzel özetlemişsiniz,her Daim Dua ve selamlarımla muhterem kardeşim.
Gülüm Çamlısoy
27 Eylül 2018 Perşembe 02:08:09
Ömrünüz çok olsun, muhterem hocam.
Yürek dolusu teşekkürlerimle gerçek manada ibret verici ve ders aldığımı ne güzel kıssadan hisselerdi.
Allah razı olsun.
Maneviyatın coşkusuna her daim haiz olduğumuz güzel sayfanızda bizler sizden o kadar güzel bilgiler öğreniyoruz ki ve sıcak bir esinti ile yürekleri de ihya eden...

Selam ve dua ile kıymetli üstadım...

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


ABDULKERİM KAYA 27 Eylül 2018 Perşembe 04:53:58
çok kıymetli Üstadem,En büyük Şairlerden olduğunuz şiirlerinizde açıkça belli olduğu gibi şu yazınızla da en büyük yazarlardan olduğunuz açıkça belli oluyor.Allah RAZI olsun...iyi ki varsınız.Dua ve selamlarımla.
Mustafaoğlu İlyas
27 Eylül 2018 Perşembe 01:18:45
Emeginize saglik

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


ABDULKERİM KAYA 27 Eylül 2018 Perşembe 04:55:28
Allah RAZI olsun muhterem kardeşim,Üstadım,Dua ve selamlarımla.
ishakaras
26 Eylül 2018 Çarşamba 23:00:50
Yazdığınız güzel sözlerden feyz alıyorum teşekürler hocam selamlar

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


ABDULKERİM KAYA 26 Eylül 2018 Çarşamba 23:20:49
Allah RAZI olsun,çok Teşekkürler derim Üstadım,Dualarımla,Selamlarımla.
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.