Ay Ayhan Sağır
127 şiiri ve 5 yazısı kayıtlı Takip Et

Kars’ın kalbi ebu’l hasan harakaniKARS’IN KALBİ EBU’L HASAN HARAKANİ

Anadolu’yu ilk mayalayan aziz bilgelerden olan Ebu’l Hasan Harakani ülkemizin Doğu serhat şehri Kars’ın manevi klavuzu ve şehididir.

Evvela Hazret’in güzel bir sözü ile başlayalım; “Hilim ile otur, ilim ile konuş, senden çıkan ilk söz selam olsun.” Allah’ın selamı ile sizleri selamlıyorum.

İsmi şerifleri : Ali b. Ca’fer
Künyesi : Ebu’ l Hasan Harakani
Doğum yeri : Buhara’ nın Rey
kasabasının Harakan köyü
Şehit olduğu mekan : Kars’ ın Kaleiçi Mahallesi
Doğduğu ve şehit olduğu tarih : Miladi 936 Dünyaya teşrifi 1009 Şehit olduğu tarih

Hasan Ebu’l Harakani ; Efendimizin soyundan gelen ve İslam irfanının yıldızlarından Beyazıd El Bistami’ nin “ Bizim gibi bir gülün açması için, bir gül bahçesinin üzerinden yüz senenin geçmesi lazım gelir.” İfadesiyle haber verdiği Harakani Hazretlerinin kutlu ve feyizli yolu bugüne değin açık kaldı ve tasarrufu devam etti.

Kendisinden sonra gelen pek çok veliyi etkileyen, Harakani’ nin fakr üzere geçen çileli züht ve takva ile dolu hayatı, Efendimiz’ in izinde sürmüştür. Şahsi hayatın da bir Sahabi gibi yaşayan Nebevi mirasın en büyük varislerinden olan, Efendimiz’in hem Nübüvvetinin hemde velayetinin variscisi olarak Anadolu’dan cihanın dört bir yanına nurlar saçan Harakani’nin dergahı, bu günde Kars’ın kalbindedir ve oradan bütün arza feyizler dağıtmaktadır.

Kars’tan çıkıp giderek bütün yeryüzünde manevi bir eksen olan Ebu’l Hasan Harakani’nin eli , Ahmet Yesevi’den Hz.Mevlana’ya kadar yüzlerce velinin kalbine değmiştir.
Bu sahilsiz ummanın şehit olduğu yerde doğup büyümek ve Kars’lı olmak benim gibi birisine büyük Onur ve ayrıcalık. Acizane yaptığım iş bir damla ile bir ummanı tarife çalışmak. Kusurlar bizden güzellikler O’ndandır. Siz Edebiyat defteri okuyucularına dizelerinden ve kutlu sözlerinden örnekler vermek istiyorum.

“Ezel sırlarını, ne sen bilirsin ne ben
Bu muamma sözü ne sen okursun ne ben.
Perdenin gerisinde, ben ile seni bir konuşturan var,
Perde kalkarsa, ne sen kalırsın, ne ben.”

“Aşıklar Kutsal Kitab’ı yorumlarken, aslında kendilerini yorumlarlar.”

“ Aşıkların kalp sızısı bu dünyanın da diğer dünyanın da ötesindedir çünkü onlar sevgiliyi layık olduğu şekilde hamdı Sena etmeye çalışırlar.”

“Türkistan dan Şam’a kadar olan sahada birinin parmağına batan diken, benim parmağıma batmıştır; birinin ayağına çarpan taş benim ayağıma çarpmıştır, onun acısını bende duyarım. Bir kalpte üzüntü varsa o kalp benim kalbimdir. “
......
.......
........
Ebu’l Hasan Harakani

Ruhaniyetine selam olsun....

Ayhan Sağır
——————————————
Kaynak:
Anadolu’nun Kalbi HARAKANİ
Yavuz Selim Uzgur

Beğen

Ayhan Sağır
Kayıt Tarihi:14 Ağustos 2018 Salı 00:09:11

KARS’IN KALBİ EBU’L HASAN HARAKANİ YAZISI'NA YORUM YAP
"KARS’IN KALBİ EBU’L HASAN HARAKANİ " başlıklı yazı ile ilgili
düşüncelerinizi ve eleştirilerinizi diğer okuyucular ile paylaşın.


YORUMLAR
Yeganem
25 Mayıs 2019 Cumartesi 01:49:09
Ebu’l Hasan Harakani nin hayatını ve uğraşlarıyla ilgili video kayıtlarınızı izlemiştim..Allah razı olsun hak yolunda olanlardan
Onlar hak yolunu aydınlatan çıra olan ışıklar..
Mekanı cennet olsun güzel bilgilerle emekle yazılmış yazıydı okuduğum
Allah razı olsun kardeşim Hayırlı ramazanlar Selam ve dua ile..

Cevap Yaz
Afet İnce Kırat
14 Ağustos 2018 Salı 00:27:27
Mübarek bir zatı tanıttığınız için teşekkürler, ben hiç duymamıştım belki çok kişi de habersizdir. Mekanı cennet olsun.

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Ayhan Sağır 14 Ağustos 2018 Salı 15:11:51
Kıymetli hocam selamlar saygılar takdir edersiniz bu mübarek zatlar bizim kadim değerlerimiz elimizden geldiği ve dilimizin ve kalemimizin kapasitesince bir şeyler yazmaya çalıştık. Hazretin feyzi gibi umarım yazımızın da etkisi olur okuyan gönüllerde. İyi günler
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.