Devrim Boran
65 şiiri ve 32 yazısı kayıtlı Takip Et

Bir sevda ile bir özgürlük arasındayım.Bir Sevda ile bir Özgürlük arasındayım.

Ömrümün En Uzun Yolculuğu’nun 21.şiiridir.

XXI.Bir Sevda ile bir Özgürlük arasındayım.

Ömrümün 2014’üdür. Nisan’ın 21. günüdür. Günlerden Pazartesi’dir. Ankara’dan bindiğim İstanbul otobüsünden inip Esenler Otogarı’na vardığımdır. Bir telefon kartı alıp Zozan’ı aradığımdır. Bakırköy Özgürlük Meydanı’nda dilimde “Malam Barkır” şarkısıyla Zozan’ı beklediğimdir. Uzayan bekleyişten sıkılıp ankesörlü telefon kulübesinden yeniden Zozan’ı aradığımdır. Zozan’ı beklerken Özgürlük Meydanı’nda dolaştığımdır.

Hayatın ortasıdır. Meydan’ın kıyısıdır. Tren Yolu’nun yanıdır. Zozan’a kavuştuğumdur. El ele tutuşup Sahil’e doğru bir Uzun Yol’u yürüdüğümüzdür… Yol’un ortasıdır. Sahil’in kıyısıdır. Köprü’nün sonudur.

Bir çiçekçi kadına vardığımızdır. Bir kırmızı papatya alıp Zozan’a sunduğumdur. Gözlerime bakıp geleceğimi bildirendir. Zozan’a bir Beyaz Gül hediye edip “Ömrümün En Uzun Yolculuğu”na 2.Kahin olarak katılan Gülizar Bacı’dır… Kahini bırakıp yolumuzu yürüdüğümüzdür. Bir derin düşüncenin Zozan’ı alıp götürdüğüdür. Sahil’e inip bir banka oturduğumuzdur. Yakamıza yapışan bir yalancı kahini kovduğumuzdur. Deniz ile aramızdaki yolu kapatıp denize en yakın bir banka oturduğumuzdur. Zozan’ın önünde diz çöküp “Şu anda hayattan istediğim tek şey dudaklarından öpmektir. Ya öp ya da öldür beni” diye yalvardığımdır. Dudaklarından öpüp ruhumu yeniden doğurandır. İki kırmızı karanfilin yapraklarını koparıp saçlarına saçtığımdır. Zozan’ın bir Deniz Kzı’na dönüşüp ömrümüzün bir destana yazıldığıdır.

Sahil’den durağa geçip Eminönü otobüsüne bindiğimizdir. Eminönü’nden Galata Köprüsü’ne geçtiğimizidir. Köprüaltı lokantalarından birine girip balık ekmek yediğimizdir. Eminönü İskelesi’nden Üsküdar vapuruna binip ruhumun daralmasıyla hemen indiğimizdir. Bir eski İstanbul vapuruna binip Üsküdar’a ayak bastığımızdır. İNG Bank’ı bulup Zozan’ın kardeşi Berivan’ın işini hallettiğimizdir. 11ST’ye binip 4 gün önce terk ettiğim mahalleme döndüğümdür. Ömrüme zindan, kalbime cehennem, ruhuma düşman, hayallerime çukur olan mahalleme ellerimden çekip ayaklarımı götüren Zozan’dır. Kalbimin Doğusu’nda açan Kardelen Çiçeği olan Veysel’in dükkanına uğradığımızdır. Dertleşip derman dilediğimdir. Yarasına eğilip öptüğümdür. Veysel’i bırakıp Kemal’e yürüdüğümüzdür. Duvara asılı Che ve Şarlo’ya bakıp Kemal’in ruhuna çengel attığımdır. Hançer savrulan bir şiirime siper olduğumdur.

Zozan, Kemal ve Burcu ile dünyanın en güzel annesine gittiğimizdir. Anneme sarılıp öpünce dünyanın bütün nehirlerinin fırtına öncesi suskunluğa gömüldüğüdür. Anneme “gözyaşlarını sakla” deyince dünyanın bütün denizlerinde fırtına koptuğudur. Ve dünyanın bütün nehirlerinin kuruduğudur. Odama çekilip ağladığımdır, ağlayarak Zozan’ı çağırdığımdır.

Zozan’ın kolları arasında İki Yol’un başında durup yönümü aradığımdır. Bir yanım Sevda’dadır, 8 yapraklı ölümsüz bir Beyaz Gül olan Zazan’adır sevdam. Kalbimin Doğusu’ndaki Dağ’da ilk ateşi yakıp Ninova’yı kurtarandır. Resmi tarihler yazmaz. Gayrı-resmi duvar yazılarında saklıdır. Adı bende saklı yardır. Ellerimden tutup dudaklarımdan öptüğüdür. 15 yıllık bir aşkın dışavurumudur. Yoldaş ile Zozan’ın ölümsüz aşkıdır. Şiir’den doğup Destan’a yazılan, Batı’dan doğup Doğu’ya akan bir Özgürlük’ten bir Sevda’ya, bir Sevda’dan bir Özgürlük’e doğru salınıp duran bir sarkacın izindeyiz…

23.04.2014 * Saat 15:00 * İstanbul * devrim BORAN


Beğen

Devrim Boran
Kayıt Tarihi:14 Nisan 2018 Cumartesi 17:53:08

BIR SEVDA ILE BIR ÖZGÜRLÜK ARASıNDAYıM. YAZISI'NA YORUM YAP
"Bir Sevda ile bir Özgürlük arasındayım." başlıklı yazı ile ilgili
düşüncelerinizi ve eleştirilerinizi diğer okuyucular ile paylaşın.


YORUMLAR


Henüz yorum yapılmamış.

Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.