ALİ RIZA SOYASLAN
15 şiiri ve 325 yazısı kayıtlı Takip Et

Ali şükrü bey cinayetinin arkasında siyonizm’mi varAli Şükrü Bey Cinayetinin Arkasında Siyonizm’mi Var

Milletvekili demek; vatana hizmet direksiyonuna kefenin ile birlikte geçmektir. Gece gündüz uyumadan oraya buraya koşturarak hizmet etmektir. Halkın derdine dert ortağı olmak demektir. Hakikaten milletvekilliğini halka adayan hizmetkâr insanlar unutulmuyor. Unutulsa bile tarih unutmuyor. Allah rahmet eylesin onurlu, vatan sevdalısı, dik duruşlu, üreten, halkı-vatanı için canını ortaya koyan Trabzon milletvekili Ali Şükrü Bey’e. Bu vatana gerçekten hizmet edenlerin onurlu kaderi şehitlik olsa gerek. Müslümanların güçlenmesini istemeyen hain hançerlerden birisi indi; Trabzon milletvekili Ali Şükrü Bey’e. Hayat hikâyesi biz genç nesillere ibret verici, ilham verici. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’da tavsiyesinde diyor ki; "Gençler sizlerden rica ediyorum, gidin Trabzonlu Ali Şükrü Bey’in hayatını okuyun. On yıllar boyunca bu millete dayatılan kelimelerin, kavramların, yaşam tarzlarının ne kadar suni, ne kadar yapay, ne kadar yeni, ne kadar anlamsız olduğunu göreceksiniz…” demişti.(1)
Ali Şükrü Bey 1884’te Trabzon’un Vakfıkebir ilçesinde dünyaya geldi. Siyasete atılan Ali Şükrü Bey Son Osmanlı Meclis-i Mebusanı ve 1. TBMM’de Trabzon milletvekili olarak yer aldı. 1. TBMM’de Mustafa Kemal Atatürk’e en sert muhalefet eden vekil olarak tanındı. 1923’te Ankara’da uğradığı suikast sonucu öldü. Ali Şükrü Bey’in öldürülmesi Türkiye’nin ilk siyasi suikastlerinden biri olarak tarihe geçti. (2) Şehadete giden dava uğrunda Trabzon milletvekili Ali Şükrü Bey’in muhalefet ettiği konu başlıkları neydi?
1. Hilafetin ilgasına şiddetle muhalefeti,
2. Lozan görüşmelerinin meclisten kaçırılmasına ve uğranılan hezimete karşı şiddetli karşı çıkışı,
3. Misak-ı Millî’den taviz verilmesine şiddetle itirazları,
4. Musul-Kerkük, Adalar, Batı Trakya, Batum’un bizde kalması konusundaki müthiş ısrarı, arzu edilen hedeflere ulaşılmasına mani idi. (3)

Falih Rıfkı Atay, Çankaya’sında: “Meclis’te sert çatışmalar oluyordu. Bir defasında Trabzon milletvekili Ali Şükrü, kürsüde konuşan Mustafa Kemal’e ağır sözler söyledi. Birbirlerinin üstlerine yürüdüler. Bu olaya çok sinirlenen Topal Osman, bir adamını yollayarak Ali Şükrü’yü konuşmak üzere Çankaya tarafındaki evine çağırır ve karşısındaki iskemleye oturur oturmaz boğdurur. Vakıa çok önemli idi. Boğduran Mustafa Kemal’in muhafız komutanı. Mustafa Kemal’in evini bekleyen erler, onun adamları. Düşmanlar cinayeti Mustafa Kemal’den biliyorlardı” demektedir. (4)

Olayın arkasında kim vardır sorusu o günlerde herkesi meşgul etmiştir. Mustafa Kemal’in neden İstasyondaki eve geçtiği, Topal Osman’ın neden Çankaya Köşkü’nü talan ettiği, yaralı halde yakalandığı halde neden kafasının hemen kesilip gömüldüğü gibi konular şüphe çekmiştir. İlginçtir, hemen her konuda bir şeyler söyleyen Mustafa Kemal, bu konuda suskunluğunu korumuştur. (5)
Siyonizm’in taktiği her zaman aynıdır. Siyonizm oyunu her zaman kurandır. Ortada Siyonizm yok zannedersiniz ama her olayın kalbindedir aslında. Bu tarihi cinayette de bu da benim tarihe notum olsun diyerek şunları söylemek isterim. İnsanların fikir ayrılıkları olabilir. Mustafa Kemal Atatürk fikir ayrılığından dolayı Trabzon milletvekili Ali Şükrü Bey’i öldürttüğünü asla düşünmüyorum. Sadece Mustafa Kemal Atatürk’ün bu olayın arkasında Siyonizm’in olduğunu bildiğini düşünerek sessiz kaldığını düşünüyorum. Bir taşla iki kuş misali Topal Osman gibi yıllarını hizmete vermiş bir insan kardeş dediği Ali Şükrü Bey’i öldürüyor. Çok saçma bir cinayet çözümü bence bu. Düşünün ki o dönemlerde Siyonizm ne yapıyor bir de oraya bakmamız gerekmektedir. Hilafeti kaldırmak istiyor. Akabinde Lozan’ı meclisten kaçırıyor. Misak-ı Millî ’den taviz verilmesini istiyor. Musul-Kerkük, Adalar, Batı Trakya, Batum’u almak istiyor. Netice de bunların hepsi Siyonizm’e yarıyor ve başarılı olunuyor. Bu projelerin önündeki tüm çatlak sesler temizleniyor tabi ki. Nihayetinde bize nasıl bir tarihi hikaye sunuluyor peki? Topal Osman Mustafa Kemal’in emriyle Ali Şükrü Beyi öldürtüyor. İşte tam böyle düşünmemizi istiyorlar. Senaryo ortada. Trabzon milletvekili Ali Şükrü Bey’in hayatını okuduğumda direk dedim ki; bu da Siyonizm’in bir oyunu.

KAYNAKÇA
(1) m.milatgazetesi.com/ali-sukru-bey-ve-basbakan-erdogan-haber-53955
(2) www.posta.com.tr/basbakanin-ornek-gosterdigi-ali-sukru-bey-kimdir-haberi-205763
(3) www.tyb.org.tr/1923-ankarasinda-vicdanlari-donduran-bir-katl-ali-sukru-bey-cinayeti-29001h.htm
(4) www.gencdoku.com/ali-sukru-bey-cinayeti-2-105.html
(5) yalanyazan-tarih.blogspot.com.tr/2013/04/ali-sukru-olayi.html
Ayşe Hür, RADİKAL (31.01.2006)

Beğen

ALİ RIZA SOYASLAN
Kayıt Tarihi:22 Ağustos 2017 Salı 22:59:26

ALI ŞÜKRÜ BEY CINAYETININ ARKASıNDA SIYONIZM’MI VAR YAZISI'NA YORUM YAP
"Ali Şükrü Bey Cinayetinin Arkasında Siyonizm’mi Var" başlıklı yazı ile ilgili
düşüncelerinizi ve eleştirilerinizi diğer okuyucular ile paylaşın.


YORUMLAR


Henüz yorum yapılmamış.

Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.