mavitükenmez
66 şiiri ve 32 yazısı kayıtlı Takip Et

Artemisia ııARTEMİSİA II


KARIA SATRABI

Peisistratos’un ölümünden sonra Grek halkı Hippias’ın sert ve diktatör tutumundan hiç memnun değildi. Peisistratos askeri gücü daha çok caydırıcılık politikası için kullanırken oğlu Hippias zorba bir kral olarak hakimiyeti devam ettirmekteydi. Solon’un bıraktığı veraset Peistratos’un kıvrak zekası ve çevresindeki ülkelerle barışçıl politika izlemesi sayesinde tiran olma dönemi geride kalmıştı. Peisistratos’un oğlu Hippias babasının bıraktığı saltanatı devam ettirecek kıvrak zekaya sahip değildi. Çabuk öfkelenip kararlar alması grek halkının ayaklanmasına sebep oluyordu.

Artarda gelen olumsuzlukları Lygdamis artık Zeus’un laneti olarak nitelendiriyordu. Peisistratos’un ölümünden sonra adaya hükmetmekte zorlaşmıştı. Hippias babası gibi Lygdamis’e kısa sürede askeri yardım gönderemiyecekti. Naxos’ta Lygdamis’ten memnun olmayan bir kısım ada halkı Sparta ile iş birliğindeydi. Lygdamis askeri güç olarak spartaya karşı koyamazdı. Sparta’nın askeri güç üstünlüğü kabul edilir bir gerçekti. Lygdamis adadaki hakimiyetinin bitmek üzere olduğunu biliyordu. Adada ki hakimiyetinin bitmesi demek tüm mal varlığına askeri gücüne el konulması demekti. Lygdamis bunu çok iyi biliyordu ve elindeki güç ile başka bir yere yerleşmek için araştırmaya başlamıştı. Ülkenin doğusundan gelip ta ege kıyılarına kadar kara bir gölge gibi yayılan Ahameniş imparatorluğu için Peisistratos’un barışçıl tutumunun büyük katkısı vardı. Ahameniş imparatorluğunun Soylu Kumandanlarından Darius önce Naxos’a kadar gelip Lygdamis’in misafiri bile olmuştu. Darius dış siyaseti komşu ülkeleri tanımayı ve onların zaafiyetinden faydalanma stratejisini çok iyi kullanırdı. Lygdamis bir gece vakti tüm askeri gücünüde alarak gemilerine binerek anadolu topraklarının ege kıyılarına gemileri ile yanaşarak Darius’un söylediği Karia topraklarına ayak basmıştı. Darius henüz kumandanken Lygdamis’i bu önemli ve stratejik bölgeye Satrap olarak atanmasını sağlamıştı. Çünkü burası greklerle Ahameniş halkının kesişme noktalarından birisiydi. Denizden gelecek saldırılar için açık bir hedefti. Denize kıyısı çok fazla olduğundan kontrolü çok güçtü. Darius buraya karadan askeri gücün bağlanmaması gerektiğini düşünüyordu. Bölgede bir Grek asıllı satrabın olması demek greklerin içerden bilgileri alıp ona göre önlemlerin alınması ve Dariusun da ordusunu oraya bağlamadan gelip saldırıyı savuşturabilmesi için önemliydi. Lygdamis ise bunun için biçilmiş kaftan gibiydi. Bir grek haini olabilecek bir komutandı çünkü elinde ki saltanatın gitmesini istemiyordu. Darius ise bunun için ona gerekli desteği sağlamış grek olmasada bir Ahameniş satrapı olmuştu.

Soylu Ahameniş Kumandanı Darius greklerle olan barışın bir gün biteceğinden emindi. Peisistratos’un ölümü ile artık savaş çanlarıda çalmaya başlamıştı. Darius Ahameniş imparatorluğunun bugün ki sınırlarının böylece kalmasından taraftar değildi. Egenin tamamına sahip olmak ve ege denizinin tamamını çepeçevre sararak topraklarına katmak istiyordu. Lakin Prens Darius’un herşeyden önce ordunun başında durmakla yetinmeyip kral olmalıydı, bunuda başarmak hiç kolay değildi. Babadan oğula geçmesi gereken bir krallığın devamını benimseyen halk buna karşı çıkacaktı. Lakin Darius için halkın görüşü önemli değildi arkasına Ahameniş imparatorluğunun askeri gücünü alması onun için yeterliydi. Ahameniş ordusu Darius’u kahraman kumandan Hystaspes’in emeneti olarak görmüş ve benimsemişlerdi. Darius ise ordu gücünün arkasında olmasından sonuna kadar istifade edecekti. Önce bir iç karışıklık çıkarması için Büyük Kiros’un oğlu Smerdis ayaklanma başlatıp ll. Kambises’i asarak intihar süsü verip öldürmesini sağlamış ve tahta oturmasına destek olmuş daha sonra ise resmen Smerdes’i öldürerek kendisi krallığını ilan etti. Bu durum Ahameniş halkı tarafından geniş bir yankı uyandırmış çoğu ise buna karşıydı. Darius için bunun bir önemi yoktu önce Greklerin üzerine yürüyecek ve ege sularına kadar ilerleyecekti. Bunun için bütün planlar yapılmıştı. İşte tamda burada Lygdamis’e ihtiyacı vardı. Naxos’un acımasız lideri Lygdamis artık Karia satrabıydı.


Beğen

mavitükenmez
Kayıt Tarihi:15 Temmuz 2017 Cumartesi 09:22:38

ARTEMİSİA II YAZISI'NA YORUM YAP
"ARTEMİSİA II" başlıklı yazı ile ilgili
düşüncelerinizi ve eleştirilerinizi diğer okuyucular ile paylaşın.


YORUMLAR


Henüz yorum yapılmamış.

Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.